Pierwsze wino

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Suchy1120
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2022, 20:49

Post autor: Suchy1120 »

Zamierzam zrobić wino porzeczkowe ( z czerwonych i czarnych porzeczek), oraz wino ze śliwek. Znalazłem pewne przepisy i filmy w internecie ( nie będę zdradzał od kogo, żeby reklamy nie tworzyć). Poniżej podam w skrócie przepisy i moje pytanie brzmi ilu procentowe będą te wina.
Wino porzeczkowe:
7.5kg porzeczki czerwonej
7.5kg porzeczki czarnej
Do przygotowanych owoców dodajemy 7 litrów wody z rozpuszczonym 4kg cukru. Następnie dodajemy drożdże. Po tygodniu dodajemy 5 litów wody z 3kg cukru. Po miesiącu usuwamy owoce.

Wino śliwkowe:
15kg śliwki
Do przygotowanych owoców dodajemy 5 litrów wody z rozpuszczonym 3kg cukru. Następne dodajemy pektoenzym, po 2h dodajemy 5 litrów letniej wody, pożywkę i drożdże. Po tygodniu dodajemy 4 litry wody z rozpuszczonym 3kg cukru. Po miesiącu usuwamy owoce.
Czy macie jakieś uwagi do tych przepisów? Jaka moc będzie wina? Dziękuję za wszelakie uwagi (dodam, że nigdy nie robiłem wina).
koncentraty wina

ziomek134
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 29 cze 2022, 20:50
Re: Pierwsze wino

Post autor: ziomek134 »

Ze śliwkami bym uważał, zwłaszcza jeśli chcesz trzymać owoce z pestkami. Wtedy miesiąc to za długo. A żeby obliczyć moc, musiałbyś sprawdzić, ile porzeczki puszczą soku i ile cukru już w sobie mają. Potem uwzględnić ilość wody i cukru, który chcesz dodać i podstawić pod wzór na moc wina.
Możesz to zrobić, sprawdzając dane z tabelek, ale wtedy musisz założyć jakiś błąd pomiarowy.
Dobrze byłoby jeszcze sprawdzić kwasowość moszczu porzeczkowego, żeby potem nie wyszło Ci zbyt kwaśne wino.

Autor tematu
Suchy1120
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2022, 20:49
Re: Pierwsze wino

Post autor: Suchy1120 »

A po skończeniu fermentacji, można przecież dosłodzić wino. Prawda?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pierwsze wino

Post autor: Góral bagienny »

Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”