Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
R0bert
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2022, 12:14

Post autor: R0bert »

Witam,
Szanowne grono doświadczonych użytkowników przymierzam się do zakupu kolumny.
Obecnie robię nalewki, piwa i wina.
Potrzebuję sprzętu, który pozwoli mi uwolnić się od zakupów sklepowych niezbędnego wsadu do nalewek oraz wykorzystać pozostałości po produkcji wina. Przyda się również do nowych zainteresowań. Czyli sprzęt w miarę wielozadaniowy.
Jestem nowy, niedoświadczony (jeszcze w temacie) więc proszę o wyrozumiałość
Przeglądając forum oraz polecanych producentów zastanawiam się nad nw. sprzętami.
Kolumna Thor Elite LM/OVM - Destylatory Miedziane

Destylator Aabratek 60L OLM - AK-SPAW

Co polecacie, a może coś zupełnie innego?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 sie 2022, 13:17 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: łoles »

Bierz sprzęt od ak-spaw będziesz zadowolony, jeśli chcesz przerabiać owoce i zboża zastanów się odrazu nad zbiornikiem z płaszczem :ok:
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: kiwitom23 »

Zbiornik z płaszczem obowiązkowo, a do tego aabratka bym domówił półeczki i wtedy masz komplet do 96% i do smakówek.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: HeniekStarr »

Polecić można oba sprzęty. Mam jeden z nich i nie narzekam. Przy konfiguracji pamiętaj o dodatkowym wlewie, przydaje się. I zawór spustowy od razu zamów większy. Co do różnicy w zastosowanych materiałach (miedź/KO) jest na forum wątek na ten temat.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Od razu powiem że olał bym miedziane wynalazki bo trzeba ciągle walczyć z ich zarastaniem grynszpanem(takim zielonym trującym syfem) który upuszczają na wszystko i do wszystkiego- sprzęt wielozadaniowy to- rura z wypełnieniem i dwoma punktami pomiaru temperatury -moduł OLM, głowica -aabratek lub inna typu nixon z zaworkiem LM , skraplacz, moduł katalizatora na ewentulne zmywaki miedziane używane tylko w razie konieczności pozbycia się siarkowodorowych smrodków które wystepują rzadko lub wcale zaleznie od nastawu. Zbiornik to już kwestia kasy - jak ona jest to oczywiscie z płaszczem się przyda, jak nie to keg minimum 50 l z grzałką. Kupowanie jednocześnie zestawu kolumny pólkowej i rury to dobry pomysł ale spory koszt. Skonfigurowałbym sobie na początek to co wyżej i na tym da się wszystko zrobić - bo to mają być klocki Lego- zestaw półek za to jak się zechce można domówić i wkręcać w miejsce rury z wypełnieniem. Konfiguracji sprzetu nawet bez półek jest co najmniej kilka i da sie robić i smakówki i spirytus i rzeczy pośrednie. Tak że ten.... no do roboty. Osobiście znam co najmniej jeden taki zestaw zbudowany przez kolegę Kula gdzie naprzemiennie użytkownik montuje a to półki a to rurę albo nawet jedno i drugie a jak ma fantazję to zakręca głowicę bezpośrednio na katalizator - i to po prostu jest to o co chodzi. Zestaw modułowy- montowany w dowolnych konfiguracjach i rozbudowywany w miarę potrzeb. Na start wystarczy rura zbiornik i głowica. Potem OLM i katalizator -potem pólki i zbiornik z płaszczem. Co i od kogo kupić można znaleźć na forum w temacie o polecanych wykonawcach ale zawsze warto uzgadniać możliwości rozwojowe sprzętu.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: rozrywek »

@R0bert.
A jaki masz budżet na to?
Od tego wszystko zależy.

@Zielonka dobrze podpowiada, kupisz dobrego aabratka, a półkową dokupisz potem.

@kiwotom23, z kolei wydał kupę kasy na raz za profesjonalny sprzęt, a teraz jest mega zadowolony.

Ile masz na to wstępnie kasy?
Przejrzyj dział targowisko, tam się sporo dzieje, a tam właśnie, nikt nie wrzuca byle czego, bo by go tu wszyscy zjedli.

Zacznij od aabratka z możliwością rozbudowy.
Ps: jak cię stać kupić zbiornik z płaszczem, to się nawet nie zastanawiaj. Bierz.
Pozdrawiam. RW.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: kiwitom23 »

Dobrze koledzy radzą, można zdecydować się na konkretny rodzaj połączeń np SMS i później spokojnie można wymieniać elementy jak w klockach Lego. Jednak jeśli chodzi o zbiornik to od razu bym brał z płaszczem, bo to podstawa. Nawet jak później będziesz chciał go podmienić, to ten bez płaszcza będziesz musiał sprzedać, bo do niczego się nie przyda. No i steruj na objętość minimum 50-60 litrów, mnie też na początku wydawało się to dużo, ale uwierz, to jest idealna pojemność.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
R0bert
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2022, 12:14
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: R0bert »

Koledzy, im głębiej w las tym więcej drzew. Bardzo Wam dziękuję za merytoryczne uwagi
Budżet to ok 4 500,00
Początkowo myślałem tylko o kolumnie, ale przeglądając forum nie wiem co jest odpowiednie do moich potrzeb czy kolumna, czy pot still.
Jeśli pot still to jaki?
Jak kolumna to jaka jest najlepsza do ewentualnej rozbudowy?
Z góry przepraszam za być może głupie pytania, ale jestem nowicjuszem i nie chciałby jak większość najpierw kupić, a później na siłę uzasadniać swój wybór.

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: jpiwek »

Płaszcz to podstawa przy wielozadaniowości.... ale przy założeniu, że chcesz wciepywać tam wsady gęste. Jak jestes winiarzem, to płyny do destylacji i tak będziesz miał klarowne, a jak piwowarem domowym... to też:) Wsady owocowe to przecież w dużej mierze wina, a zbożowe- wariacja nt. piwa. W obu przypadkach geste odcedzamy dośc prędko, przy piwie przed procesem warzenia, przy winie po zafermentowaniu. Dzieki dokładnemu przemyśleniu wsadów możesz być te kilka stów na płaszczu do przodu przy zakupie, a potem przy każdym procesie na prądzie, bo płaszcz podgrzewa sie jednak drożej.
zielonka pisze:Od razu powiem że olał bym miedziane wynalazki bo trzeba ciągle walczyć z ich zarastaniem grynszpanem(takim zielonym trującym syfem) który upuszczają na wszystko i do wszystkiego
Nieźle, jak na człowieka który nigdy obok miedzianej kolumny (ani nawet półkowej) nie stał, to jak zywkle masz dużo do przekazania. Grynszpan powstaje w obecności octu, a tego raczej sie u nas nie używa.
Do Autora:
Płaszcz- przemyśl wsady.
Bufor- zbędny na początek, dołóż potem.
Półki- w obecnej sytuacji, gdzie stawiasz na nalewkowy spirytus- zbędne.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: kiwitom23 »

Za budżet w wysokości 4500 to myślę, że spokojnie starczy na kocioł z płaszczem i nawet na bufor. Kolega @jpiwek sugeruje, że da się żyć bez płaszcza filtrując nastawy. Owszem da się, choć to jest mega upierdliwe, jednak nie dodaje jednej kluczowej kwestii, a mianowicie - jeżeli gotujesz gęste to uzyskujesz o wiele, wiele więcej pożądanych smaków i to przede wszystkim o to chodzi.
@R0bert, po prostu zadzwoń do Adama (Ak-Spaw) i skonsultuj to z nim, ja mam od niego sprzęt kompletny i bardzo jestem zadowolony. Też mi na początku przez telefon doradzał, co warto zamówić, a z czego można zrezygnować i robił to bardzo uczciwie, bez naciągania. Zadzwoń, porozmawiaj z nim, a na pewno będziesz zadowolony.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: radius »

zielonka pisze:Od razu powiem że olał bym miedziane wynalazki bo trzeba ciągle walczyć z ich zarastaniem grynszpanem
No, złote usta i dowcip roku :hahaha:
Grynszpan – organiczny związek chemiczny, sól podwójna (wodorotlenowa) miedzi i kwasu octowego. Powstaje w wyniku korozji miedzi w obecności kwasu octowego
Ja, do swojej miedzianej kolumny kwasu octowego nie leję, ale nie wiem jak inni użytkownicy (ftu...) czerwonego metalu :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Nie chce mi się tej gównoburzy po raz kolejny rozpętywać .
Do jpiwek - Tfu metal po kilku tygodniach pracy widzialem półki ównież - i dlatego nie mam.
Warto jednak wiedzieć najpierw co czeka użytkownika tfu metalu.

https://alkohole-domowe.com/forum/czysz ... t9717.html

tych tematów jest dużo- warto poczytać zanim się zdecydujemy czy wolimy rozbierać co kilka procesów aparat.
Dodam tylko że aldehyd octowy jest prawie nieodłącznym składnikiem nastawów.
Produkcja kwasu octowego na skalę przemysłową odbywa się w procesie utleniania aldehydu octowego w odpowiednich warunkach.-
Czy i kiedy one zachodzą w pobliżu tfu metalu to już dłuższa historia. Mnie się nie chce nad tym zastanawiać -mam KO i święty spokój.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sie 2022, 11:41 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: Doody »

Ja bym z takim budżetem postawił na kocioł z płaszczem, katalizator z miedzią 20cm, kolumnę z dobrym zasypem i z OLM-em, głowicę np. aabratek i dodatkowo jak się uda "wyskrobać" coś jeszcze szklaną kolumnę półkową, pasującą na katalizator i pasującą do głowicy aabratka. Na takim sprzęcie zrobisz wszystko.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Doody pisze:Ja bym z takim budżetem postawił na kocioł z płaszczem, katalizator z miedzią 20cm, kolumnę z dobrym zasypem i z OLM-em, głowicę np. aabratek i dodatkowo jak się uda "wyskrobać" coś jeszcze szklaną kolumnę półkową, pasującą na katalizator i pasującą do głowicy aabratka. Na takim sprzęcie zrobisz wszystko.
Też tak bym zrobił. No może kiedyś bufor dołożyć . Chyba sobie pomyślę na d rozbudową właśnie o bufor tylko tak raczej na zasadzie bełkotki bo miejsca mało a na katiuszę nadal mnie nie stać. :)
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: jpiwek »

zielonka pisze:Nie chce mi się tej gównoburzy po raz kolejny rozpętywać .
No to po co głupoty wypisujesz?
Dodam tylko że aldehyd octowy jest prawie nieodłącznym składnikiem nastawów.
Produkcja kwasu octowego na skalę przemysłową odbywa się w procesie utleniania aldehydu octowego w odpowiednich warunkach.-

Wspaniale, że umiesz wpisać "ocet" w google, szkoda, że nie umiesz wyciągnąć wniosków z wyników. Czy w kolumnie masz do czynienia z utlenianiem aldehydu octowego? No nie. Widziałeś gdzieś w chromatagramie z badania destylatu kwas ocotowy? No nie. Ale napiszesz, bo "fajnie" wygląda takie mądre zdanie.
Mnie się nie chce nad tym zastanawiać -mam KO i święty spokój.
No i fajnie, Twoje prawo. Wejdziesz do spożywczego i każdy alkohol destylowany dostepny na półce był zrobiony na miedzi. To, że Tobie się nie chce nad tym zastanawiać na szczeście nikogo nie obchodzi.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Nie odniosę się do całości bo to tylko słowo przeciw słowu ale jak juz koniecznie trzeba to poproszę kolegów którzy mają sprzęt z tfu metalu o pokazanie paru zdjęć z momentu rozbierania i mycia sprzętu. Szlam to jedno ze słów jakim jeden ze znanych na forum posiadaczy miedziaka opisał to co tam powstaje. I on o tym wie i on na tym robi i on jest zadowolony - bo on wie co ma i jak to obsłużyć. Tyle. Ale nie udaje że problem nie istnieje jak większość producentów lub posiadaczy. O ile producent ma w takiej postawie interes to posiadacz albo jest leniem i nie zagląda albo po prostu kłamie.
Odniosę się natomiast do :
i każdy alkohol destylowany dostępny na półce był zrobiony na miedzi.
Może dlatego go nie kupuję. Głowa po tym boli, i to długo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sie 2022, 17:40 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

artur44
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 26 sty 2022, 06:16
Ulubiony Alkohol: 40%+ w temp. pokojowej
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Trochę wyżej Częstochowy
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: artur44 »

Koledzy. Płaszcz droga i ciężka sprawa. Duża bezwładność termiczna. Ostatnio na forum kolega drgranatt opisał fajny projekt kotła z kilkoma modułami grzałek połączonych szeregowo by uzyskać do 2W/cm2 grzania i myślę, że to jest to! :klaszcze:
https://alkohole-domowe.com/forum/zbior ... 28-80.html
Można na tym gotować wszystko bo testował różne wsady i nie waży 50kg. Chyba, że autor postu ma miejsce, z którego nie będzie ruszał kotła. Ja nie mam. Poza tym jak rura z wypełnieniem jest dzielona (u mnie na 3 części kat. i 2x 70cm) to można dowolnie konfigurować. Robisz na tym i spiryt i smaki.
Ostatnio zmieniony środa, 3 sie 2022, 10:24 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepiej spróbować i żałować, niż żałować, że się nie spróbowało.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Zamiast cudować z szeregowo równoległym podłączaniem grzałek wystarczy dobry regulator i zejście z mocą grzania np do 5 lub mniej proc.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: kiwitom23 »

Panowie, ale żeśta zaśmiecili koledze Robertowi temat. Proste pytanie, a tu dywagacje nad wyższością świąt jajecznych nad barszczowymi... dajta spokój.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

kiwitom23 pisze:Panowie, ale żeśta zaśmiecili koledze Robertowi temat. Proste pytanie, a tu dywagacje nad wyższością świąt jajecznych nad barszczowymi... dajta spokój.
prowda chopie ale jednak tylko po przepatrzeniu wielu różnych spojrzeń i opinii można podjąć decyzję w zgodzie ze swoimi możliwościami.
Dlatego właśnie piszemy a kolega musi i tak sam zdecydować . Tego właśnie nikt za niego nie zrobi.

P.S.
Ale że jajeczne to kumam - ale barszczowe ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 sie 2022, 00:05 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: rastro »

zielonka pisze:Zamiast cudować z szeregowo równoległym podłączaniem grzałek wystarczy dobry regulator i zejście z mocą grzania np do 5 lub mniej proc.
No jeżeli ktoś może sobie pozwolić na dwa dni nagrzewania to można ;)... załóżmy że taki regulator i instalacja uciągnie 4kW i zejdźmy nie do 5% tylko do 30% to masz raptem 1,2kW przy tych twoich 5% cóż sam sobie policz... a w rozwiązaniu z połączeniem szeregowo równoległym i trzema grzałkami o mocy zdaje się 15kW kolega zszedł do 3-4kW i udało się zagotować w skończonym czasie gęste.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: zielonka »

Moje procenty i liczby to tylko przykłady - jest dokładnie tak jak piszesz - albo większa powierzchnia o tej samej mocy albo dłuższy czas przy mniejszej powierzchni i mocy.
Liczy się ten parametr W/ cm kwadratowy powierzchni grzałki.
Moja podpowiedź miała służyć tym którzy już mają taką a nie inną moc zainstalowwaną. Na etapie planowania można wziąć pod uwagę wszelkie kombinacje -sam swego czasu nie mając regulatora na dwóch grzałkach 2 i 1,5 kw uzyskiwałem kilka wielkości mocy schodząc gdzieś w pobliże 800w ale jak tylko kupiłem regulator zrzucam na niego całą robotę. Jednak ja tak naprawdę gęstego jeszcze nie grzałem - na melasie grzałem na 30 proc. Na inna okoliczność mam w zanadrzu keg 30 l z grzałką opaskową 1000W - co z użyciem regulatora daje spore możliwośći.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Co kupić? potrzebny destylator wielozadaniowy

Post autor: rastro »

No a nowicjusz jeszcze nic nie ma - to może sobie wybrać pomiędzy ciężkim nieporęcznym płaszczem a grzałkami w konfiguracji z niskim W/cm2. Ja bym był za płaszczem, ale nie w takim wydaniu jakie jest dostępne dla nas.

Są konstrukcje gdzie płaszcz ma niewielką pojemność źródło ciepła jest poza kotłem a medium jest opychane jakąś pompką... Całość jest prawie tak samo poręczna jak kociołek z grzałkami i ma wszystkie zalety płaszcza, no ale dla nas to marzenie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”