Pytania nowicjusza

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
MieszkoUchodzca
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 3 lip 2022, 15:17
Podziękował: 1 raz

Post autor: MieszkoUchodzca »

Zaczynam przygodę. Sprzęt zakupiony, czekam na dostawę, ale utknąłem i nie jestem pewny co dalej.
Cukrówka. Plan taki: nastawić zacier w dwóch pojemnikach 30 litrowych potem wlać w sprzęt (keg 50) i przepuścić. Pierwsze 100 ml należy odlać by nie oślepnąć. Tutaj moje pytanie. Czy zawsze jest to tam sama ilość? Bez znaczenia ile i z czego robisz bimber? Czy podczas drugiej destylacji też należy odlać pierwsze krople?
Ile wyjdzie mi gotowego produktu? Nie wiem ile butelek mi trzeba.
Czy stosować coś na pianę?
promocja
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Pytania nowicjusza

Post autor: jakis1234 »

Po pierwsze, nie zacier tylko nastaw, cukru się nie zaciera. Po drugie, na wszystkie Twoje pytania są odpowiedzi w opisie metody 2,5 Lesgo i w dziale Pierwsze kroki. Poczytaj i będzie jasne.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sie 2022, 07:36 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pytania nowicjusza

Post autor: rozrywek »

@MieszkoUchodzca

Kolego, nowicjusz, ślepnie to się z braku czytania, a nie z czytania podstaw.
Ślepoty, czyli metanolu, w cukrówce jest tak znikoma ilość, że na pewno nie zaszkodzi nikomu.

Co za sprzęt kupiłeś, wklej link.
Czuję że to alli chińczyk.
Albo z odstojnikami cudo, ewentualnie zp.

Teraz:
Opisz tę cukrówkę, opisz wszystko.
Poczytaj uważnie o podstawach, skąd mamy wiedzieć ile gotowego produktu wyjdzie, jak nie mamy pojęcia o początkowym, oraz końcowym blg, oraz jak będziesz to odbierał, oraz jak ciął frakcje.

Oj, dużo przed tobą, dużo.
Zapraszam do tego:
:czytaj: :read: :read:
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sie 2022, 09:30 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pytania nowicjusza

Post autor: kiwitom23 »

Tutaj: https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... t9284.html masz absolutnie wszystkie informacje.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

diakk
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 22 lip 2022, 10:12
Re: Pytania nowicjusza

Post autor: diakk »

@MieszkoUchodzca
Zbyt wiele niewiadomych odnośnie Twoich pytań. Przedgonu raczej nigdy nie odmierzysz „tyle samo ml” z racji właśnie tych niewiadomych. Zainwestuj w damę 5L, bo z butelek się rozlewa. ;)
rozrywek pisze: Czuję że to alli chińczyk.
Albo z odstojnikami cudo, ewentualnie zp.
aż mnie ciarki przeszły kiedy to przeczytałem, akurat przedwczoraj to „cudo” spakowałem i odesłałem tam, gdzie jego miejsce⁣. :bardzo_zly:

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pytania nowicjusza

Post autor: wawaldek11 »

Żeby nie przelewało się bezpowrotnie, to wstawiamy do większego naczynia - wiaderka, miski w zależności od pojemności odbiorczego.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”