Mój pierwszy raz

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy

Post autor: Apocojatu »

Braci forumowa.

Pierwsze psocenie za mną, ale... Ewidentnie coś poszło nie tak.

Sprzęt:
Nastaw 22l | 6kg cukru | drożdże T3 niebieskie | BLG -5
Keg 30l
Grzałka - 1400W
Kolumna 54Fi | wypełnieniem - wysokość 1m | wypełnienie 80 cm
Głowica - wysokość 10 cm
Skraplacz - wysokość 40 cm i 3m zwinięte w spirale
Regulator napięcia
Wypełnienie - zmywak 40g + 0,5 l pryzmatycznych miedzianych + 1l pryzmatycznych nierdzewnych
EDIT:
Zapomniałem dodać, że termometr elektronicxny 30cm nad kegiem.

A więc tak:

1. Uzupełniłem skraplacz wodą.
2. Włączyłem grzanie na 100%.
3. Jak temperatura dobiła do 40 odkręciłem stały przepływ wody na chłodnice.
4. Jak zaczęły lecieć pierwsze krople, zakręciłem odbiór i nasączyłem wypełnienie.
5. Po 30 minutach wciąż miałem odchyły +/- 2 stopnie.
6. Odkręciłem kranik i 'ustabilizowałem' kolumnę na 72,4. Woda w przedziale 30-40 ml na minutę.
7. Odebrałem przedgon 200ml i wylałem.
8. Zmniejszyłem grzanie do 80% na regulatorze.
9. Temperatura wciąż skakała w zakresie +/- 0,5 stopni.
10. Odebrałem tak 250ml i przelałem do większej butelki.
11. To wszystko z prędkością 5ml na minutę. Chciałem zwiększyć tempo. Temperatura podskoczyła do 75 i znowuż skakała +/-1 stopień
12. Odebrałem kolejne 250ml.
13.. Temperatura znowu skoczyła do 81,3 stopnia.
14.. Odebrałem kolejne 250ml.
15. Stwierdziłem, że nic z tego nie będzie, więc zaryzykowałem i odkręciłem zaworek odbioru bardziej, temperatura skoczyła na 92 stopnie i nawet przykręcając zaworek odbioru bardzo powoli wracała.
16. Wyłączyłem aparaturę.

Z 22 litrów nastawu zostało mi 12l. Odebrałem 1l 'czegoś' co ma 94%. Nastaw na razie przelałem do wiadra.

I teraz tak.

1. Jak zapanować nad tymi skokami temperatur? Czytam forum, wszystkim temperatura stabilizuje się na prawie cały proces, a ja może miałem 30 minut spokoju i to tylko przy prędkości odbioru około 5ml na minutę.

2. Czy ten wydestylowany litr w ogóle jest zdatny do picia?

3. Czy lepiej wlać go do nastawu i jeszcze raz przedestylować całość?

Swoją drogą, mimo problemów, satysfakcja z własnej aparatury ogromna. :D

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 lip 2022, 09:18 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: AAmatorek »

Myślę ze masz problem z wypełnieniem- zalewa wczasie odbioru. Po jakiego grzyba masz miedziane wypełnienie w miedzianej kolumnie?
Daj na dno kolumny bardzo luźno zmywak, a najlepiej podparcie i nasyp sprężynek do pełna tylko maja być hemi albo Plipek i jeden rodzaj- nie mieszaj producentów
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Kòpôcz »

Przy 54mm kolumna powinna spokojnie pracować stabilnie przy 2kW. Z dziwnych zjawisk to także bardzo mały pobór wody wychodzi na poziomie poniżej 2,5l/h?? To, że za szybko woda odkręcona raczej nie powinno mieć znaczenia.
Czy obiczyłes przepust głowicy? Moją uwagę zwracają otwory - być może są za małe i ich próg zalania jest mniejszy, niż wypełnionej rury. Możesz podać ich średnicę i ilość? I jeszcze średnicę wewnętrzna trzonu grzybka.
Raz zdarzył mi się podobny cyrk - kolumna oszalała po rozpoczęciu odbioru po stabilizacji. Winne były sprężynki - były albo ubite, albo zasyfione. W każdym razie ich wczyszczenie i ponowne zasypanie bez ubijania rozwiązało problem.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: nemeto »

Kol @Apocojatu wydaje mi się, że do rekty masz za małą moc. W moim odczuciu tam przydałaby się jeszcze jedna grzałka 1400 w.

Edit:
Punkty:
1. Zwieksz moc lub zmniejsz prędkość odbioru.
2. Nie takie "bimbry" się piło od znajomych. Fakt teraz już bym takiego nie tknął.
3. Dodałbym to do nastawu i oczyszczał zgodnie ze sztuką.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 lip 2022, 11:28 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

Kòpôcz pisze:Przy 54mm kolumna powinna spokojnie pracować stabilnie przy 2kW. Z dziwnych zjawisk to także bardzo mały pobór wody wychodzi na poziomie poniżej 2,5l/h?? To, że za szybko woda odkręcona raczej nie powinno mieć znaczenia.
Czy obiczyłes przepust głowicy? Moją uwagę zwracają otwory - być może są za małe i ich próg zalania jest mniejszy, niż wypełnionej rury. Możesz podać ich średnicę i ilość? I jeszcze średnicę wewnętrzna trzonu grzybka.
Raz zdarzył mi się podobny cyrk - kolumna oszalała po rozpoczęciu odbioru po stabilizacji. Winne były sprężynki - były albo ubite, albo zasyfione. W każdym razie ich wczyszczenie i ponowne zasypanie bez ubijania rozwiązało problem.
1. 6 dziur 6mm.
2. Głowica Fi28.
3. Sprężynki nowe, myte, nie ubijane.
4. Woda wypływała i miała temperaturę w okolicy 50 stopni.
nemeto pisze:Kol @Apocojatu wydaje mi się, że do rekty masz za małą moc. W moim odczuciu tam przydałaby się jeszcze jedna grzałka 1400 w.

Edit:
Punkty:
1. Zwieksz moc lub zmniejsz prędkość odbioru.
2. Nie takie "bimbry" się piło od znajomych. Fakt teraz już bym takiego nie tknął.
3. Dodałbym to do nastawu i oczyszczał zgodnie ze sztuką.
Mam grzałkę 2000W. Powinna zrobić robotę?
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Kòpôcz »

Otwór fi6 ma pole 0,28cm². Sześć takich ma pole niecałe 1,7cm². Próg zalania niewypełnionej rury to ok. 400W/cm², co daje Ci w tym przypadku niecałe 700W. Po pierwsze więc musisz zwiększyć te otwory. Oblicz to sobie, żeby dało próg zalania choć 2 KW - taki próg zalania ma trzon grzybka. Wydaje mi się, że nie policzyłeś tego przed budową kolumny i głowica nie jest w stanie pozwolić wycisnąć z kolumny wydajności wynikającej z jej średnicy. Grzałka 2kW będzie spoko (po przebudowie głowicy), ale prawdopodobnie kolumny nią nie zalejesz - 2kW to przybliżona moc robocza poprawnie zbudowanej kolumny na rurze fi54.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

Kòpôcz pisze:Otwór fi6 ma pole 0,28cm². Sześć takich ma pole niecałe 1,7cm². Próg zalania niewypełnionej rury to ok. 400W/cm², co daje Ci w tym przypadku niecałe 700W. Po pierwsze więc musisz zwiększyć te otwory. Oblicz to sobie, żeby dało próg zalania choć 2 KW - taki próg zalania ma trzon grzybka. Wydaje mi się, że nie policzyłeś tego przed budową kolumny i głowica nie jest w stanie pozwolić wycisnąć z kolumny wydajności wynikającej z jej średnicy. Grzałka 2kW będzie spoko (po przebudowie głowicy), ale prawdopodobnie kolumny nią nie zalejesz - 2kW to przybliżona moc robocza poprawnie zbudowanej kolumny na rurze fi54.
W takim razie:

1. Głowice przebudować. 2000W = 5cm². Średnica 8mm (0,5cm²) x 10 otworów. 4 muszę dowiercić. Rozumiem, że to nie robi problemu?
2. Tym razem gotować na mocy 2000W.
3. Przepływ wody przy takim grzaniu 400 - 500 ml/minuta? Z tego co czytałem woda wypływająca z chłodnicy powinna być w okolicach 60-70 stopni.

I rozumiem, że proces ten sam.

1. Włączenie grzałki.
2. Napełnienie skraplacza.
3. Otwarcie odbioru.
4. Jak zaczyna lecieć z zaworka odbioru zakręcam.
5. Puszczam wodę na skraplacz (te 500ml/minuta)
6. Napełniam wypełnienie i czekam na stabilną temperaturę na 10 półce.
7. Tutaj rozumiem, że skoro moja moc robocza to 2000W, to nie skręcam mocy na regulatorze? Cały czas pracuję z tą samo mocą.
8. Jeśli uzyskam stałą temperaturę, to otwieram zaworek odbioru i odbieram przedgon (np.3 krople na sekundę)
9. W trakcie znowu stabilizuję ją (prędkością odbioru)
10. Przedgon z 22l nastawu, więc wylewam około 200ml.
11. Odbieram gon właściwy.
12. Jeśli widzę skok na termometrze na 10 półce o 0,2*C, to zaczynam odbierać pogony.

Dzięki!
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: AAmatorek »

Co do wody na wyjściu, musisz to sprawdzić. Część osób utrzymuje około 60'C 65'C lub zupełnie zimną. Czasem zdaża się, że najlepsza dla kogoś jest 55'C ogolnie Największe ma znaczenie jak posiadasz OLM/OVM aby utrzymać lekkie frakcje na górze.
Uwaga! Nie możesz doprowadzić do tego aby wylatywały pary za głowice poprostu.

No i postaraj się aby twoje wypełnienie było jednak jednolite i dobrej firmy to taka moja sugestia
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Kòpôcz »

@Apocojatu - ilość otworów nie ma znaczenia, ja wcale ich nie mam, tylko daszek stoi na 4 słupkach. Pamiętaj też o średnicy daszka - przestrzeń pomiędzy jego średnicą a średnica wewnętrzną kolumny też nie może być mniejsza niż 5cm².
Pionowa chłodnica najlepiej powinna sobie radzić ze skraplaniem, o ile poprawnie podłączysz kierunek (musi działać przeciwbieżnie). Jak wyżej napisano - temperaturę wody ustawić tak, żeby nie przepuszczała góra par. Mam nadzieję, że masz tam odpowietrzenie?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

Średnica daszka jest ok względem kolumny. Odpowietrzenie mam - fi8. Co do podłączenia 'przeciwbieżnego'. Czyli najpierw na zwoje, a potem przez pionowy powrót wewnątrz zwojów czy na odwrót?
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 lip 2022, 08:12 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Kòpôcz »

Powrót tą prosta wewnątrz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: radius »

@ Apocojatu, zrób jeszcze 2 otworki dla przelotu par, lub powiększ istniejące na fi 10 a przede wszystkim, tak przypuszczam, masz przydławiony wypełnieniem przelot w grzybku. Zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni poniżej rurki fi 28 w grzybku, aby pary miały miejsce się rozprężyć i swobodnie płynąć wyżej a spływający destylat ich nie blokował.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Mój pierwszy raz

Post autor: Apocojatu »

Kòpôcz pisze:Powrót tą prosta wewnątrz.
Ok. Będę pamiętać.
radius pisze:@ Apocojatu, zrób jeszcze 2 otworki dla przelotu par, lub powiększ istniejące na fi 10 a przede wszystkim, tak przypuszczam, masz przydławiony wypełnieniem przelot w grzybku. Zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni poniżej rurki fi 28 w grzybku, aby pary miały miejsce się rozprężyć i swobodnie płynąć wyżej a spływający destylat ich nie blokował.
Powiększę. Co do głowicy, to wypełnienie kończy mi się na 90 cm, więc mam 10 cm luzu - będzie ok?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: radius »

Apocojatu pisze:wypełnienie kończy mi się na 90 cm, więc mam 10 cm luzu - będzie ok?
Możesz spokojnie dołożyć wypełnienia. W zupełności wystarczy jak będzie ok. 3 cm luzu pod głowicą.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

radius pisze:
Apocojatu pisze:wypełnienie kończy mi się na 90 cm, więc mam 10 cm luzu - będzie ok?
Możesz spokojnie dołożyć wypełnienia. W zupełności wystarczy jak będzie ok. 3 cm luzu pod głowicą.
Super.

Mam jeszcze takie pytanie ogólne. Przy kolumnie LM zakręcam zawór odbioru, by nasączyć wypełnienie, rozdzielić pary na frakcje i ustabilizować kolumnę. W poradniku jest napisane:
Po czym poznaje, że kolumna jest już ustabilizowana? Ano po wskazaniach termometrów. Najlepszym do weryfikacji jest ten w dole kolumny (tzw. „10 półka”), albo nawet w buforze. Jeśli tam wskazania termometru osiągną swoją najniższą wartość oznacza to, że możemy spokojnie przejść do odbioru przedgonów.
Czyli w praktyce po prostu zakręcam odbiór, odkręcam chłodzenie, by destylat wracał na reflux i przez godzinę gotuję, aż zobaczę, że temperatura na 10 półce "osiąga swoją najniższą wartość".

Najniższa wartość oznacza jakiś zakres temperatury, czy po prostu jej stałą wartość?
Ostatnio zmieniony środa, 27 lip 2022, 11:16 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: AAmatorek »

Temperatura może tobie skakać, ale to nie oznacza, że ustabilizuhe sie po godzinie- to jest tak umownie powiedziane.
Temperatura może być juz stabilna np po 20 minutach, ale te 40 minut spowoduje rozdzielenie się i zagęszczenie frakcji lekkich na górze.
Pamiętaj żeby woda na wylocie była na tyle ciepła, na ile pozwala Tobie chłodnica. Najlepiej w przedziale 55-65 i w miarę możliwości również stała.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: .Gacek »

Mam wrażenie, że straszny bałagan się zrobił w tym temacie... @radius a może by tak posprzątać?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

AAmatorek pisze:Temperatura może tobie skakać, ale to nie oznacza, że ustabilizuhe sie po godzinie- to jest tak umownie powiedziane.
Temperatura może być juz stabilna np po 20 minutach, ale te 40 minut spowoduje rozdzielenie się i zagęszczenie frakcji lekkich na górze.
Pamiętaj żeby woda na wylocie była na tyle ciepła, na ile pozwala Tobie chłodnica. Najlepiej w przedziale 55-65 i w miarę możliwości również stała.
Tylko wciąż nie czuję, że dostałem odpowiedź na moje pytanie. Ta 'stabilna' temperatura, która wskazuje swoją 'najniższą wartość'.

Wariant 1:
Czy jeśli po tej umownej godzinie - tak dla pewności - widzę, że temperatura na sondzie utrzymuje się na 72*C, to mogę uznać, że to jest ta 'najniższa temperatura'?

Wariant 2:
Z kolei jeśli po tej godzinie widzę, że temperatura stale wynosi 82*C, to wciąż mogę uznać, że to ta 'najniższa temperatura' czy powinienem jeszcze czekać, żeby spadła?

Wariant 3:
Niepotrzebnie czepiam się nomenklatury i wystarczy, że po prostu jeśli temperatura mi nie skacze - niezależnie jaka ona jest czy 65*C, czy 72*C, czy 83*C - to mogę uznawać, że kolumna jest ustabilizowana. :)
.Gacek pisze:Mam wrażenie, że straszny bałagan się zrobił w tym temacie... @radius a może by tak posprzątać?
Jeśli przeze mnie, to wybacz, ale właśnie pozyskuję pokłady nieocenionej wiedzy. :P
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Kòpôcz »

.Gacek pisze:Mam wrażenie, że straszny bałagan się zrobił w tym temacie... @radius a może by tak posprzątać?
Można mieć takie wrażenie, z drugiej strony gdzie, jak nie tutaj rozwiewać takie dylematy...
Apocojatu pisze:(...)Tylko wciąż nie czuję, że dostałem odpowiedź na moje pytanie. (...)
Myślę, że powinieneś wrócić na początek tematu. Pytania, które zadajesz znajdują tam swoje odpowiedzi. Temperatura w kolumnie w pewnym momencie gwałtownie rośnie, potem spada do tzw. temperatury dnia. Musisz to obserwować. Jak osiągnie poziom poniżej którego spaść już nie chce, to to jest to. I nie pytaj po jakim czasie to nastąpi, bo osobiście zgłoszę Cię do bana ;). Stabilna kolumna to taka, w której temperatury stoją jak dyszel u wozu z wartością na 10P w okolicach 77-79°C.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Apocojatu »

Apocojatu pisze: I nie pytaj po jakim czasie to nastąpi, bo osobiście zgłoszę Cię do bana ;).
:smiech: Nie miałem zamiaru, akurat jestem na tyle cierpliwy, że czas to rzecz wtórna.

Pierwszą destylację prowadziłem tak jak w tym temacie radiusa i nie mogłem osiągnąć temperatury w takim zakresie jak wspominasz. Ale teraz wiem już wszystko. Kolejne podejście niestety pod koniec sierpnia - czekam na urlop. :D
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Mój pierwszy raz

Post autor: AAmatorek »

I pamiętaj jak zaczniesz odbierać to temperatura może wzrosnąć ale delikatnie o 0,1 do 0,2.

Koniecznie sprawdź maksymalną wydajność kolumny w ciągu 1 minuty po stabilizacji i podziel ją najlepiej przez 5 (to będzie twoja maksymalna ilość odbioru na minute).
Odbierając przykładowo maksymalnie 100ml/min dzielisz przez 5 wychodzi 20ml- i to jest twoja prędkość odbioru początkowa. Jak na niej wzrośnie na samym początku odbioru o te 0,1 -0,2 to się nie przejmuj.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 lip 2022, 12:19 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy raz

Post autor: Apocojatu »

Dzięki za tipa. Co do otworków w głowicy, żeby destylat wracał na reflux, tutaj też jest jakiś wzór, żeby obliczyć ich średnicę?

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 lip 2022, 21:09 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”