Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1150
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Postautor: kiwitom23 » poniedziałek, 23 maja 2022, 19:08

drgranatt pisze:Tylko spróbuj jechać za takim nowoczesnym dieslem. Szczypanie i łzy w oczach to najmniejsze skutki uboczne ze wszystkuch negatywnych.

Nie zgodzę się kolego. Do wczesnych lat 2000-nych w Niemczech diesle były promowane jako bardziej ekologiczne niż benzyny, później dopiero zaczęła się nagonka na nie. Sam jeżdżę dieslem Euro5 i postawiałem ryja pod rurę wydechową robiąc organoleptyczny "pomiar" i stwierdzałem, że ciężej znoszę wyziewy z auta mojej LP, która ma benzynę. W dieslu są mini-sadze, ale te wszystkie bajery typu DPF, moczniki i inne już dość dobrze je eliminują, natomiast przy benzynie masz więcej chemii.

Zresztą o co ta dyskusja, jeżeli miałbyś 100% diesli Euro1, czyli bez DPF-ów i innych bajerów, to w zimie ich zanieczyszczenie w mieście nie stanowiłoby więcej niż 0,2%, bo 99,8% to wyziewy z pieców, więc jaka to jest skala????
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » poniedziałek, 23 maja 2022, 19:15

Skala jest spora. Bo w Warszawie niemal w centrum (Chałubińskiego) bywa na wiosnę i jesień aż 6 krotnie przekroczona norma Cezu. Fakt informacja sprzed kilku lat ale myślę że mało co się zmieniło.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » poniedziałek, 23 maja 2022, 20:28

michal278 pisze:Dokładnie to samo nieraz czytałem.

Nie wiem co czytałeś, ale nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. Dlatego ponawiam raz jeszcze. Czym się różni recykling telewizora od invertera?
Masz w domu jedną pralkę, jeden telewizor, jedną mikrofalę, jedną lodówkę przez ostatnie 25 lat? Czy samochodem, który ma 25 lat też dalej jeździsz?
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

rozrywek
3500
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: rozrywek » poniedziałek, 23 maja 2022, 22:49

@Gacku, oraz @michale 278.
Obydwaj macie rację.

Michał chce dbać o ekologię, a Gacek ci hipokryzję zarzuca.

A może tak..kupilibyście sobie wiklinowy koszyk zamiast kupować reklamówki?

Pv, jednak mniejsze szkody czyni niż jedna kopalnia węgla, oraz odbiorcy tegóż węgla tudzież.

Czy byliście kiedyś na wysypisku, wątpię.
Pracowaliście w firmie recyklingowej?
Ja tak.

Ja jestem naprawdę za maksymalną ekologią, wcale mi się ten postęp technologiczny nie podoba, a niestety tego nie zatrzymamy.
Fotowoltaika nas ratuje teraz, bo jest naprawdę najczystrzą energią.
Chyba że atom, ale odpady wysyłać w kosmos, a nie topić po cichu w oceanie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Awatar użytkownika

jatylkonachwile
400
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » wtorek, 24 maja 2022, 06:15

rozrywek pisze:.
Chyba że atom, ale odpady wysyłać w kosmos

No toś mnie rozbawił. Wiesz jakie są koszty startu rakiet? I gdzie byś to umieścił? Na LEO żeby wróciło na ziemię za 10 lat trafiając nie wiadomo gdzie i zanieczyszczając atmosferę spalając się w niej? Czy na orbitę śmieciowa tuż nad GEO? Tam i tak jest trochę tych śmieci, ale już teraz dąży się do tego by je jakoś reanimować (satelity transportery które holują inne satelity w docelowe miejsce) a może na księżyc? Albo jeszcze lepiej, spalić na Słońcu. Tylko słyszeliście o misji Parker Solar Probe? Minęło kilka lat a ona wciąż okrąża Słońce, bo żeby trafić czymś w słońce trzeba więcej ∆V niż żeby polecić na Jowisza, to może tam te odpady? Przy odrobinie szczęścia nie trafimy w księżyce które mogą mieć warunki do życia.

Ogólnie tych odpadów nie ma jakoś tragicznie dużo. Uran i tak trafia do recyklingu i wzbogacenia. Inne pierwiastki też są oddawane recyklingowi i tylko ułamek z całej masy paliwa jest zbędnym. Ale i na to przyjdzie czas i coś wymyślą.

Przewrotem może być reaktor fuzyjny. Coś jak ITER, chociaż są głosy że polywell może być lepszy niż tokamak. Za jakieś 30 lat powinniśmy mieć sieć reaktorów fuzyjych. A do tego czasu trzeba się ratować reakcją rozszczepienia i fuzją tam daleko w centrum układu słonecznego.

Awatar użytkownika

drgranatt
1450
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Załączniki

Postautor: drgranatt » wtorek, 24 maja 2022, 06:36

kiwitom23 pisze:... Nie zgodzę się kolego...
Może i masz rację ale ja pisze o efektach namacalnych. Jadąc za osobowym benzyniakiem rzadko kiedy muszę włączać obieg zamknięty a za osobowym dieslem co najmniej w 60%%. Co ciekawe, nie widać żeby kopcił czy dymił a spaliny w oczy szczypią, o smrodzie nie wspomnę.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » wtorek, 24 maja 2022, 11:29

Gacek. Od końca: Jeżdżę autem z 2004 mam nim przejechane 350tys i oprócz normalnych kosztów eksploatacji więcej nic nie robiłem!! Życzę każdemu takiego auta. Moje siostra kupiła nowe i po roku silnik był robiony!!! Telewizor kupiłem nowy, ale do starego dokupiłem dekoder i pojechał na działkę, zresztą jak dwa inne od znajomych super funkcja to Hdmi CEC. Pralka poszła na złom dopiero gdy już zupełnie nie dało się naprawić łożysk, ale silnik i elektronika poszła do znajomego zakładu naprawy AGD i słyszałem że przydała się ludziom.
W kwestii recyklingu pv to została już napisana nie jedna praca mgr i doktorska.
Elektro śmieci niestety nadal trafiają do Afryki!!!

zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wróć do „Po Godzinach”