jacek3004

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
jacek3004
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 paź 2011, 17:08

Post autor: jacek3004 »

Witam wszystkich, na forum zarejestrowałem się kilka lat wcześniej.... teraz czas na powrót do zainteresowań. Na imię mam Jacek, lat 34, Żona, Synowie i dużo zainteresowań (pszczelarstwo, przetwórstwo, motoryzacja, bieganie...). Ze spraw alkoholowych to najbardziej lubię robić nalewki i wino, z wysokoprocentowym alkoholem mam kontakt tylko poprzez zakup - teraz bym chciał to zmienić i robić 95% do nalewek we własnym zakresie. W planie jest zakup aparatury miedzianej i całej biżuterii związanej z tematem. cdn...
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 kwie 2022, 16:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: jacek3004

Post autor: jakis1234 »

Witaj, 10 lat już straciłeś ;), teraz czas nadgonić zaległości.
Na porządnej kolumnie masz zrobić minimum 96%, 95 to cienkusz.
Poczytaj spokojnie o sprzęcie, jest tego sporo i niekoniecznie miedź - tutaj zdania są podzielone.
Masz spis polecanych producentów - zobacz ich ofertę i jakby co, to pytaj.
https://alkohole-domowe.com/forum/topic23846.html
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
jacek3004
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 paź 2011, 17:08
Re: jacek3004

Post autor: jacek3004 »

Dziękuję za odpowiedź, na miedź się bardzo zagrzałem i ciężko mi się będzie wyleczyć przed zakupem... A mam takie pytanie z innej beczki - czy zbiornik/keg po gotowaniu w wiadomym celu będzie się nadawał do pasteryzowania soku? (w sensie czy da się domyć zbiornik po destylacji). Lubie jak jedna nowa rzecz "pracuje na kilku etatach"...
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: jacek3004

Post autor: jakis1234 »

Po dobrze zrobionej i sklarowanej cukrówce, zbiornik jest czysty. To w takim razie zadbaj o odpowiednio duży wlew

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: jacek3004

Post autor: HeniekStarr »

Nie znam się, więc się wypowiem.
Do pasteryzacji chyba lepiej nadawałby się zbiornik z płaszczem, a nie z grzałkami. Podejrzyj i podpytaj u kolegi Kòpôcz, on zdaje się używa swój zbiornik do pasteryzacji.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: jacek3004

Post autor: Kòpôcz »

Wywołany do tablicy... Dokładnie do sterylizacji. Zbiornik robi u mnie także za autoklaw parowy. Nad grzałkami fałszywe dno. Wody tylko do wysokości dna (ok. 10l). Na to dno ustawiam słoiki z żarciem - mięso, lub gotowe dania (kasze, strączki z mięsem, zupy itp). Utrzymuję temperaturę 120°C, ale ponoć do owoców wystarczy 105°C (na razie owoców nie robiłem). Jeśli chcesz go tak używać, to musisz wyposażyć zbiornik w szeroki wlew (ponad 1/2 średnicy zbiornika), zawór bezpieczeństwa i zawór kulowy. Zawór kulowy zamykasz, gdy zbiornik osiągnie 100°C.
W uproszczonej formie możesz też pasteryzowane - bez zaworów i w niższych temperaturach. Zaopatrz się w sterownik z termostatem. Mi taki zrobił Drgranatt.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
jacek3004
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 paź 2011, 17:08
Re: jacek3004

Post autor: jacek3004 »

Dziękuję za odpowiedzi. Teraz robię tak, że wyciskam sok jabłkowy i podgrzewam go w garnku 16 l. na kuchence i rozlewam do pojemników docelowych (bag in box lub słoiki) i pomyślałem że mógłbym w kotle od kolumny podgrzewać do 88 st i zaworem spustowym rozlewać, wydaje się że było by łatwiej. Jak spróbuje pod koniec wakacji to się dowiem. Na chłopski rozum wydaje się, że powinno zdać egzamin ale zobaczymy jak będzie "w terenie". Pierwsze wypróbuje sprzęt do tego do czego został stworzony... ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”