Pot-still na kolumnie - pytanie

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
surfek
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 gru 2013, 17:44

Post autor: surfek »

Szybkie pytanie laika do ekspertów (tak - przeczytałem mnóstwo wątków ale nie znalazłem albo nie jestem do końca pewien czy dobrze rozumiem - dlatego pytam :) -

Mam kolumnę Basic z destylatory miedziane (https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24005.html).
Chcę zrobić smakówkę (obecnie z nastawu z wędzonego torfem słodu. Jestem piwowarem domowym - więc zrobiłem recepturę jak to wędzonego Stouta 20Blg i chcę zobaczyć co z tego wyjdzie)

Czy dobrze rozumiem, że na tej kolumnie:
- powinienem na początku ustabilizować kolumnę (zamknięte zawory odbioru LM), po stabilizacji otworzyć troszkę zaworek LM odebrać powoli ślepotkę, potem otworzyć maksymalnie zawór LM i odbierać wszystko (stripping).
- przy drugiej destylacji robić podobnie, tylko już bez odbierania ślepotki, tym razem z podziałem na przedgony, serce i pogony i potem na węch i zmak zdecydować co trafia do końcowego produktu
?
Bo niektórzy piszą, że grzejecie i macie od razu otwarty zaworek LM (o ile dobrze rozumiem)?

Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam,

M.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: Doody »

Ja bym zrobił najpierw odpęd zacieru, czyli odebrał na w pełni otwartym zaworku wszystko jak leci. W drugiej destylacji, stabilizacja odbiór przedgonu (kropelkowy lub zrzutami jeziorka) i jak leci już dobre, odbiór na początku z full otwartym zaworem, a w miarę wzrostu temperatury na głowicy, lekki refluks aby utrzymać temperaturę w widełkach 89 - 91 stopni.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
surfek
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 gru 2013, 17:44
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: surfek »

Czyli za pierwszym razem grzać i od razu mieć otwarty zaworek LM?
Czy zostawić czy wyjąć wypełnienie (zmywaki)?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: Doody »

Możesz wyjąć połowę wypełnienia. Za pierwszym razem tak jak napisałeś.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
surfek
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 gru 2013, 17:44
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: surfek »

Dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Odpęd na pewno Ci zalecam, a przy drugiej destylacji możesz też zrobić nieco inaczej. Ile operatorów, tyle metod.

Odpęd na całkowicie otwartym zaworku, bez podziału na frakcje.

Przy drugiej destylacji stabilizujesz kolumnę 15-20min, robisz zrzut na w pełni otwartym zaworku ok 100ml, a potem odbierasz na w pełni otwartym zaworku, (oczywiście na początku do osobnych naczyń po maks 500ml.) aż % destylatu nie spadnie do mniej, niż 60%.Wtedy przykręcasz refluks tak, aby utrzymać ok 75% lub jak nie masz papugi, staraj się utrzymać nie wyżej, niż 93st C na termometrze. Oczywiście nie da się w nieskończoność podkręcać zaworu, gdyż nawet pomimo teoretycznego 75% stężenia etanolu, na ten wynik zaczną coraz bardziej wpływać pogony i to te, które pachną i smakują mokrą ścierką / tekturą. Sam wyczujesz je pod koniec destylacji.
Wtedy już nie możesz dalej ciągnąć serca, bo ono najzwyczajniej się skończyło.
W takim przypadku odbieraj od ok 95st C do osobnych naczyń, a po wyczuciu już tych nieprzyjemnych zapachów/smaków, podstaw duże naczynie i odbierz wszystko na otwartym zaworku celem ponownego dodania do kolejnej DRUGIEJ destylacji. Tam jest jeszcze całkiem sporo etanolu i szkoda jest to marnować.

Tak ja bym to zrobił na sprzęcie, który posiadasz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Pot-still na kolumnie - pytanie

Post autor: michal278 »

Pytanie pierwsze, czy na już do picia czy na dłużej do beczki? Drugie ile tego zacieru jest? Jeśli do beczki to można odpęd na raz. Czyli stabilizacja i odbiór przedgonu, potem trzymanie się widełek temperatury. Odpęd i stripping robi się by zmniejszyć ilość surówki. Każde gotowanie kastruje trochę.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”