Nalewka/likier z kawy

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

Lich555 pisze:Dodałem tych ziarenek i już po kilku dniach bardzo wyraźna poprawa smaku :)
:ok: :ok: :ok:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: Lich555 »

Tak szczerze mówiąc to ta nalewka zniechęciła mnie do robienia nalewek jedynie z kawy. Może to tylko mój gust i komuś innemu by zasmakowała.
Smak kawy jest dosyć mocno wyczuwalny i w tej kwestii nic bym nie zmieniał.
Kawę jako główny składnik alkoholu widzę bardziej w jakimś likierze, np. Mocca. Nie mówię, że ta co ja robiłem jest zła. Ona jest... ok. Jednak nie ma takich chwil w których pomyślałbym o sięgnięciu właśnie po tę nalewkę. W nalewkach widzę ją bardziej jako dodatkowy składnik, np. w pomarańczówce lub z innymi przyprawami korzennymi jak imbir, być może cynamon.
Gdybym kiedykolwiek powtarzał tę nalewkę to na pewno zwiększyłbym ilość miodu. I to dosyć konkretnie. Tak szczerze mówiąc to jest on bardzo słabo wyczuwalny.
Myślę czy można by tę nalewkę wykorzystać do jakichś drinków czy innych napojów. Gdyby tak np. wymieszać ją z mleczkiem/śmietanką i ewentualnie jakimś syropem?
Zastanawiałem się jak zmieniłby się smak gdyby zamiast ziarenek użyć odpowiedniej ilości przygotowanego espresso.
A może ktoś z Was spróbuje udowodnić mi, że się mylę i da się zrobić bardzo dobrą nalewkę, w której głównym składnikiem jest kawa? Uwierzcie, byłbym bardzo zadowolony gdyby tak było. Będę wdzięczny za podzielenie się ciekawymi i sprawdzonymi przepisami z kawy. Z chęcią spróbuję :)
Ostatnio zmieniony środa, 23 lut 2022, 20:00 przez Lich555, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2574
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 451 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: jakis1234 »

Na tym właśnie polega piękno robienia tego typu nalewek. Raz się okazuje, że wyszło coś ledwie pijalnego, a drugim razem, że rewelacja.
Mnie nalewka z kawy również nie powaliła i nie robię więcej, ale zrobiłem wino z kawy.
Dla mnie takie sobie, a moja pani nie może się nachwalić, dla niej to jedno z najlepszych, a mamy ich kilkadziesiąt rodzajów.
Tak że wiesz, gust każdy ma własny.
A z kawą wychodzi fajna śmietanówka.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: Lich555 »

jakis1234 pisze:A z kawą wychodzi fajna śmietanówka.
Masz konkretny przepis który mógłbyś polecić?
Ostatnio myśląc o kawie wpadł mi do głowy pomysł z alkoholem z Kopiko. Bardzo lubię te cukierki, muszę spróbować.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 lut 2022, 07:59 przez Lich555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: rozrywek »

Popatrz na kawę z innej perspektywy.

Nie jak parzoną czarną, z dodatkiem wodki.
A jak na Caffè latte, albo Latte macchiato.

Kawa jest dodatkiem, tak jak dodatkiem jest alko.

Bardziej w stronę likieru podążaj, nie w nalewkę.

Aby wyszło coś, co nie ma dominata smaku, wszystko współgra idealnie.

Tak właśnie kombinuj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2574
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 451 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: jakis1234 »

Lich555 pisze:
jakis1234 pisze:A z kawą wychodzi fajna śmietanówka.
Masz konkretny przepis który mógłbyś polecić?
Śmietanówka jest prosta w wykonaniu, w internecie masz przepisy - chociażby:
https://www.alkowiki.pl/przepisy/likier ... -domowemu/
czy https://.../article/deta ... ny-przepis
Dodajesz to tego kawę lub kakao i masz śmietanówkę kawową czy kakaową.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 lut 2022, 10:48 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Takeda
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 07:51
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: Takeda »

Lich555 pisze: A może ktoś z Was spróbuje udowodnić mi, że się mylę i da się zrobić bardzo dobrą nalewkę, w której głównym składnikiem jest kawa? Uwierzcie, byłbym bardzo zadowolony gdyby tak było. Będę wdzięczny za podzielenie się ciekawymi i sprawdzonymi przepisami z kawy. Z chęcią spróbuję :)
250g miodu
pół laski wanilii
3 goździki
laska cynamonu
skórka z cytryny, ewentualnie pomarańczy, co kto woli z limonki tez się nadaje
2 ziarna ziela angielskiego
pół literka spirytu
0,5l-1l zaparzonej kawy w zależności jaka moc trunku docelowo (nie polecam dziadostwa gotowego typu Astry, Jacobsy itp. lepiej kupić ziarnista dobraną pod własne preferencje smakowe, osobiście biorę mocną o niskiej kwasowości z reguły to jakaś Etiopia)
opcjonalnie gwiazdka anyżu - ja nie daję bo mi nie podchodzi to nie Grecja

Kawę zagotowujesz w stylu po turecku, czyli ze 3 razy do wrzenia, z wszystkim oprócz spirytusu i miodu, jak przestygnie dodajesz miód, podgrzewasz by się rozpuścił (w granicach 40-45 stopni), potem dodajesz spirytus, wlewasz do naczynia i czekasz, im dłużej tym lepiej, po pół roku już jest cymes, w międzyczasie raz czy dwa zlewasz lub filtrujesz z resztek zmielonej kawy.

Na zimno, na ciepło, dodatek do deserów, jak ktoś lubi to polewa do lodów wychodzi boska z tym likierkiem
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 mar 2022, 11:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Można żyć kiedy żyć się godzi i umrzeć kiedy umrzeć trzeba"

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: wawaldek11 »

Fajny przepis, wiele sobie po nim obiecuję.
Nie jestem kawowy i dlatego prosiłbym o doprecyzowanie jaka dokładnie kawa - najlepiej link - i ile gramów jej zaparzyć? Wiem, że to nie apteka, ale ile Ty zaparzasz zazwyczaj?
Ostatnio szukam smaku kawy, likieru, który pałęta mi się po głowie. Spijam okazyjnie różne espresso, żeby zbliżyć się do tego smaku i na razie :dupa: Może spróbować inaczej parzone?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Takeda
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 07:51
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka/likier z kawy

Post autor: Takeda »

No aż taki precyzyjny nie musisz być, po prostu mielone kawy to szajs z wypełniaczami zbożowymi, dlatego lepsza ziarnista, jaka to już twój wybór. Nie lubię mocno palonej, więc brazylijskie odpadają, a w dobrym sklepie powiedzą Ci czym co się charakteryzuje, ja używam tej którą piję codziennie w domu Etiopia Sidamo, Kenia AA Plus Excellente też jest bardzo dobra tylko kwasowość już po styku jak dla mnie, ale za to jaki power. Głownie z ekspresu, no ale w niedzielę zawsze wjeżdża tygielek cezve i dodatki jak skóra z cytryny i cynamon bo można celebrować jak jest czas i mimo wszystko z ekspresu się chowa do tak przygotowywanej, tobie może smakować inna. I używam mniej więcej 100 gram kawy na 0,5l wody jeśli chodzi o przepis.
"Można żyć kiedy żyć się godzi i umrzeć kiedy umrzeć trzeba"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”