2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Kyneczek
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 5 lis 2021, 22:56
Podziękował: 20 razy

Post autor: Kyneczek »

Witam,
Nastawiłem 2 miesiące temu 2 wiadra po 25l. Nastawy z jabłek w jednym czasie, do każdego dodałem po 6kg cukru. Drożdże użyłem bayanussy.
Oba były 2 razy zlewane znad osadu.
Oba stały w tym samym miejscu.
Aktualnie jedno ma kolor czerwono klarowny, drugie mętne pomarańczowy. Czerwone jeszcze coś pobąkuje, natomiast pomarańczowe nie daje tchnienia.
W zapachu pachną podobnie. Pomarańczowe trochę ale to troszkę tak jak by płasko w porównaniu do czerwonego, tak jak by coś się zanim działo.
Miał ktoś podobnie?
Czy jedno z nich się psuje?

https://zapodaj.net/02f14934e0076.jpg.html
Ostatnio zmieniony piątek, 4 lut 2022, 22:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2586
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: jakis1234 »

Pewnie jedno klaruje się szybciej . Skoro zapach ładny, to wszystko w porządku. Czekać, obserwować :)

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: dynio »

Zakup cukromierz on Ci prawdę powie co tam się dzieje
A tak na marginesie: to gdzie znalazłeś przepis żeby walić taką straszną ilość cukru??
Bayanusy w dobrych warunkach dojdą do 20% a u Ciebie właśnie tyle jest cukru, możliwe że grzybki dalej żyją (dlatego to zmetnienie) ale bardzo się już męczą z przerobieniem cukru na alko.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 5 lut 2022, 21:55 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Czerwone, ponieważ drożdże cały czas mieszają nastawem i nie dają mu się wyklarować.
Pomarańczowe, ponieważ zawiesina zaczyna opadać, przez co światło łatwiej penetruje nastaw i sprawa wrażenie jaśniejszego.
Tak samo będzie, jak spojrzysz na mleko, a potem na kieliszek mleka w litrze wody. Też będzie białe, ale już nie tak jaskrawo białe.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: rozrywek »

Kyneczek pisze:Witam,
Nastawiłem 2 miesiące temu 2 wiadra po 25l. Nastawy z jabłek w jednym czasie, do każdego dodałem po 6kg cukru. Drożdże użyłem bayanussy.
Mało cukru, zdecydowanie za dużo jabłek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: Kasko »

W drugim wiadrze widać mniej objętościowo jest więc pewnie blg też jest wyższy i drożdże dłużej pracują. 2-3 litry mniej robi różnicę. Oba będą takie same kwestia czasu.

Autor tematu
Kyneczek
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 5 lis 2021, 22:56
Podziękował: 20 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: Kyneczek »

Jeśli chodzi o cukier to wiem że przesadziłem, to moje pierwsze nastawy , dostałem jabłka i musiałem je przerobić szybko, nie edukując się wcześniej dosadnie.
Cukier sypałem partiami, nie rozpuszczony. Sam się rozpuścił a wino ma lekko słodki smak, coś pomiędzy pół słodkie a słodkie. Za to przez jest tak jak by "ostre" w smaku. Nie wiem czy to kwestia dojrzewania, alkoholu, czy innego czynnika.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: kiwitom23 »

Jak nastaw jest słodki w smaku (to jeszcze nie wino!), to oznacza, że albo drożdże jeszcze nie przerobiły cukru, albo już go nie przerobią, gdyż padły od wysokiej zawartości alkoholu. Nie syp nigdy cukru bezpośrednio do nastawu, zawsze rozpuść go w wodzie, a jak nie chcesz rozwadniać nastawu, to pobierz 1, 2 litry z wiadra i w nich rozpuść cukier. Kup sobie koniecznie cukromierz, to kosztuje 5-10 zł, a dużo daje, bo możesz dokładnie sprawdzić i zawartość cukru początkową i stopień odfermentowania mierząc później. Na podstawie odczytów obliczysz też zawartość alkoholu. No i niee wal tyle cukru, dosłodzić do smaku możesz zawsze, nawet po roku, ale "odsłodzić" już się nie będzie dało. Aktualnym smakiem się nie przejmuj, wino potrzebuje czasu, dużo czasu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 lut 2022, 16:08 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: 2 identyczne wina , 2 różne kolory.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Dodałbym jeszcze do tego, co kolega kiwitom napisał, że lepiej jest celować w 10-11% alkoholu w winie, niż w 15+. Tam już łatwo popełnić błąd i przez to uzyskać ulep.
A tak, nawet jeśli pomylisz się i dodasz za dużo cukru, to po prostu będziesz miał wino 13%, a nie syrop glukozowo-fruktozowy, a przynajmniej o takim smaku.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”