Laik chce zrobić Koniak


Autor tematu
JankoPianko
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 21 sty 2022, 09:28

Post autor: JankoPianko »

Witam, tak jak zaznaczyłem w tytule chciałbym zrobić swój pierwszy alkohol tj. koniak.
Jestem totalnie zielony i mam problem ze znalezieniem informacji na konkretny temat który mnie interesuje.
Mam roczne wino mocno wytrawne, które nie do końca pasuje mi smakiem (100L to trochę za dużo żeby w siebie wymuszać). Mam znajomego który ma rurki i mógłby mi pomóc coś z tym zrobić.
I tu moje pytanie, czy mogę to destylować jeden lub dwa razy i potem wrzucić do beczki dębowej?
Jeżeli tak to ile powinna leżeć w tej beczce?
Czy beczka musi być super szczelna czy wystarczy szczelny dół i nazwijmy to lekko szczelna pokrywką?
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: radius »

SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: wawaldek11 »

Janko - skąd nadajesz?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: Doody »

Janko
Po pierwsze z czego masz to wino. Jak z winogron to jak najbardziej na brandy "koniakopodobne" się nadaje, jak z jabłek to bardziej "calvadosopodobny" trunek można zrobić.
Ze 100l wina wyjdzie Ci około 20 l trunku o mocy w okolicach 60-63% (moc do beczkowania). Taki trunek powinien poleżeć w dębowej, 20l, beczce co najmniej 1,5 - 2 lata aby spełniał choć trochę wymogi produktu "koniakopodobnego". Beczka powinna być dębowa, wyługowana, szczelna i przechowywana w bardzo wilgotnym środowisku (85-90% wilgotności), tak aby po okresie leżakowania jeszcze coś w niej zostało.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
JankoPianko
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 21 sty 2022, 09:28
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: JankoPianko »

Dziękuję za podpowiedź doddy. Pierwsze pytanie ile razy to destylować? Jeden czy dwa? Powiedz mi proszę jeszcze czy ważne żeby beczka była pełna, czy może być np. pół beczki. I ostatnie czy beczka musi być ultra szczelna? Mogę załatwić sobie Stara dębowa beczkę ale bez wieka, które chce zrobić sam i zastanawiam się czy dam radę zrobić takie mega szczelne i czy musi takie być. Minimalne powietrze zepsuje trunek?

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: kwik44 »

Destylować 2x. Pierwszy raz aż leci niczym nie pachnąca woda. To tak ok 1/3 tego co wlewasz do kotła. Ale warto. W drugiej destylacji dopiero ciąć frakcje.
Z tej beczki raczej nic nie będzie. Bez dekla się nie nadaje bo destylat wyparuje. Nawet jak dorobisz dekiel to też nie wiadomo czy się beczka uszczelni. Ewentualnie znajdź bednarza i może on coś poradzi. Najprościej to kup nową beczkę 60l. Możesz zalać do połowy. No i nie więcej niż 50-55%. Bo przedębisz i nici z koniaku. Małe ilości możesz zrobić w mkamionce. 2-3 kostki dębu na kamionkę. Ja używałem tych z dębu limuzynowego. I dobre to po trzech latach było ino tylko mało i LP zutylizowała mi to szybciutko…
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: rozrywek »

Laik chce zrobić koniak?
Dobrze. Koniak jako nazwa i produkt jest zastrzeżona, i dobrze że jest. Za to jest mnóstwo innych trunków, wcale nie ustępującym tym Cognac, tylko robionych kawałek dalej, nie w tym regionie, a technologia jest dokładnie ta sama.

A gdzie ty się porywasz na takie coś, jak na dzień dobry chcesz stosować namiastki i to w najgorszej formie.
Beczka cieknie, kij tam, postawię pionowo.

A beczka bez wieka to nie jest beczka, to zbiornik na kapustę, umyć nogi i deptać, idąc dalej, po co myć nogi, kwas wszystko zdezynfekuje.


Jak się porywasz na destylat gronowy, destylowany oczywiście 2 razy, to musisz to leżakować, w szczelnej beczce, i nie nalane do połowy, bo to sensu nie ma.

Także jak chcesz się za to brać, to od razu porządnie, a jak ci się wydaje że sobie dekiel dorobisz sam, bo masz metrówkę i umiesz zmierzyć średnicę, to zwyczajnie powodzenia. Tego się tak nie mierzy.

Dobry bednarz wie, jak to wymierzyć, jak to zrobić, a ty nawet jak sobie komputerowo wymierzysz co do ułamków milimetra dekiel, to i tak..........nie będziesz wiedział jak gdzie i jak mocno..pierdolnąć młotkiem w obręcz.

A jak zamierzasz leżakować ten..kaniak rok, to lepiej sobie dupy nie zawracaj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: Góral bagienny »

Oj tam nie przesadzaj ;) beczki nie miałem i jakoś te moje trunki pijalne były ;)
Przepuść wino w trybie pot-still 2 razy i będzie ok.
Pózniej kostki dębowe jak nie masz beczki i tez będzie :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: MASaKrA_Domingo »

kwik44 pisze:Destylować 2x. Pierwszy raz aż leci niczym nie pachnąca woda. To tak ok 1/3 tego co wlewasz do kotła. Ale warto. W drugiej destylacji dopiero ciąć frakcje.
Z tej beczki raczej nic nie będzie. Bez dekla się nie nadaje bo destylat wyparuje. Nawet jak dorobisz dekiel to też nie wiadomo czy się beczka uszczelni. Ewentualnie znajdź bednarza i może on coś poradzi. Najprościej to kup nową beczkę 60l. Możesz zalać do połowy. No i nie więcej niż 50-55%. Bo przedębisz i nici z koniaku. Małe ilości możesz zrobić w mkamionce. 2-3 kostki dębu na kamionkę. Ja używałem tych z dębu limuzynowego. I dobre to po trzech latach było ino tylko mało i LP zutylizowała mi to szybciutko…
Szczerze mówiąc odradzałbym dwa razy. Z tego powodu, że samo wino najpewniej ( określ się drogi autorze ile cukru dodałeś ) już ma 12-13% i będzie bardzo łatwo ciąć z niego frakcje. Jednokrotna destylacja to mniej straconych smaków.

Podwójna destylacja jest dobra, gdy fermentacja jest bez dodatku cukru.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: Góral bagienny »

Hmm co najmniej to dziwne :scratch:
Gdy dajemy cukier destylujemy raz , gdy mamy same owoce gotujemy dwa razy :?
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Laik chce zrobić Koniak

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Chodzi o to, że źle się frakcjonuje wsad, gdy ma mniejszą ilość %. Szkoci już dawno temu zauważyli, że najlepiej się frakcjonuje destylat, który ma 28% w kotle.
Ze słodu, a już zwłaszcza z owoców nie osiągniesz 10% i więcej. Destylacja na raz pozwoli uzyskać mocniejszy w smaku, ale zbyt zabrudzony destylat.
Ja naprawdę nie wyważam otwartych drzwi.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja wina i piwa”