Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33

Post autor: wujek2424 »

Witam, jestem świeżym użytkownikiem forum, planuje wykonać kolumnę typu aabratek. W załączniku przesyłam projekt. Kolumna wykonana z rury 76.1 mam nierdzewnej. Połączenie ze zbiornikiem jest z rury 50.9mm. Ten zygzak w kolumnie wynika z konstrukcji dekla od zbiornika. Od dołu za zygzakiem znajduje się złącze clamp/SMS, następnie redukcja na 76.1 oraz kryza nierdzewna. Następnie 60 cm rury z wypełnieniem, docelowo zapewne więcej jeśli jakość produktu będzie niewystarczająca. Nad tym kryza oraz chłodnica oraz kryza standardowo zamknięta, która umożliwia rozbudowanie kolumny.
Chłodnica składa się z 3m rury dn16 około 16 zwojów, wg moich obliczeń moc chłodzenia wystarczy na około 6kw, zależnie od parametrów wody chłodzącej.
Jako element grzejny na początek grzałka 1000+600 wkręcana we wspawana mufę. Akurat ta grzałka bo jest krótsza od standardowych. Możliwość rozbudowy o kolejną grzałkę.
Wypełnienie to odpowiednio od dołu:
Zmywak
0.5 l sprężynek miedzianych
Zmywak
1l sprężynek nierdzewnych
Zmywak
Jeżeli zostanie miejsca dopełnienie innymi materiałami.
System odbioru zapewne jako zaworek precyzyjny, myślę jeszcze nad systemem z kroplówkę. Ktoś może próbował takiego rozwiązania?
Proszę o ocenę projektu. W razie niejasności proszę pytać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sty 2022, 11:09 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: manowar »

Mało widać. Ale ile ta bańka ma 20l... kolumna 76mm to tak na zbiornik pewnie w okolicy 100l... Moc grzałek 1,6kw - realnie jakieś 1,4... kolumna 50 to myślę max możliwości pod ten zbiornik.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Moim zdaniem szersza kolumna pozwala na ciaśniejsze wypełnienie, a co za tym idzie lepsza wymiana para-ciecz i lepsza jakość produktu.
Większa moc grzania umożliwi również większy przepływ, w związku z czym większą kolumna może umożliwić szybszy rozbiór.
Dodatkowo kolumnę 76 będzie można przełożyć do większego zbiornika.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sty 2022, 12:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: radius »

wujek2424 pisze:Moim zdaniem szersza kolumna pozwala na ciaśniejsze wypełnienie, a co za tym idzie lepsza wymiana para-ciecz i lepsza jakość produktu.
Błędne myślenie :(
wujek2424 pisze:Większa moc grzania umożliwi również większy przepływ, w związku z czym większa kolumna może umożliwić szybszy rozbiór.
Kolejne błędne myślenie :(
wujek2424 pisze:Dodatkowo kolumnę 76 będzie można przełożyć do większego zbiornika.
Owszem, ale po kolejnej przeróbce ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Witam, kolumnę montuje na połączeniach rozłącznych umożliwiających zmianę konfiguracji.
Z tego co rozumiem wielkość zbiornika nie ma wpływu na szybkość odparowania i odbioru, a jedynie moc grzania, możliwa moc chłodzenia, oraz przepustowość kolumny, więc nie rozumiem czemu szersza kolumna nie umożliwiałaby uzyskania większego odbioru, a w przypadku ciasnego ułożenia złoża (np ciasne zmywaki) wyższej jakości destylatu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sty 2022, 15:53 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: rozrywek »

Od końca kolego zacznę:
Zbyt ciasne ubicie wypełnienia jest o wiele gorsze niż zbyt lužne.
Brak pracy para ciecz, a i bomba pewna.

Zbyt duża kolumna to też zysk w postaci dużego odbioru na minutę, i na tym zysków koniec.
Bardzo złej jakości destylat.
Zbyt mały kocioł w stosunku do fi kolumny. A dlaczego?
Ponieważ zawartość alko jest w kociołku niewielka. A co jeszcze?

A to że kończąc pracę przy 100⁰C w kegu, całe alko ci z kolumny spłynie z powrotem, i masz ogromne straty.
Musiałbyś odłączać głowicę i dociągać resztę w trybie ps, ale to już alko z pogonami, a nie o to przecież w aabratku chodzi.

Te przewężenie i zygzaki, to chyba nie wymaga komentarza, jaki będzie wpływ na poprawną pracę kolumny, której notabene nie będzie.

Przy fi 76 to już zbiornik 100L.
A przy tej bańce co masz to rurka z miedzi 42 może i nawet za duża być, ewentualnie w sam raz, ale nie armata 76mm.

To jak maciupki Pigmej z monstrualnym Panzerfaust na ramieniu. Afrykański wojak Szwejk, komedia.

Niestety kolego, z tej bańki to możesz zrobić fajny destylatorek, do owocówek się przyda, rura, chłodnica i te grzałeczki wystarczą.

A zej rury co masz, to już konkretnego Mather-Fuckera, kawał rury, konkretny zbiornik, i jedziesz.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

@rozrywek dzięki za odpowiedź, ale w kilku kwestiach się z tobą nie mogę zgodzić:
1. Nikt nie mówi o ubiciu uniemożliwiającym transport pary - musiałbym całkowicie w zasadzie zaślepić rurę, przy 76mm jest to dość trudne. Dodatkowo kolumna pracuje w układzie otwartym, więc wątpię aby ciśnieni było na tyle duże aby zniszczyło bańkę, moim zdaniem może skończyć się to zalaniem kolumny - brakiem transportu cieczy w dół. Oczywiście mogą zdążyć się przypadki zniszczenia bańki, jednak moim zdaniem przy rozsądnym stopniu wypełnienia, szanse na to są znikome.
2. Z tego co kojarzę w prawidłowo wykonanej kolumnie z prawidłowo wykonanym złożem na jakość destylatu ma głównie wpływ stopień refluksów.
3. Jak się nie mylę, mogę przedłużyć destylację, do końca, końcowe produkty odebrać i potraktować jako osobny sort, do ponownej obróbki
4. Zygzaki moim zdaniem nie mają nic do rzeczy, ponieważ tam nie ma wypełnienia, są osobne frakcje cieczy i pary, które się nie mieszają. Ten element służy jedynie do transportu cieczy jak i pary.
Jestem bardzo wdzięczny za rady, rozważę na pewno zmianę średnicy kolumny.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: Kòpôcz »

Dostajesz dobre rady, ale ich nie przyjmujesz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: rozrywek »

Kolego.

Otrzymałeś już konkretne odpowiedzi, zarówno ode mnie jak i od kolegów.

Nikt ci tutaj nie wykazuje braku dobrej woli, ani ci nic nie wytyka.
Przychodzisz po poradę, to doradzamy.

A teraz dopiero zauważyłem że ta rura to tylko 60cm, to już wiadomo że z tego spirytu nie zrobisz. Trochę przykrótka, dokładnie to o metr za krótka.

Jeśli chodzi o te zygzaki, to nie chodzi o zygzaki same w sobie, a przewężenie i redukcję, co ci skutecznie będzie blokować powrót flegmy do kotła.
To musi być proste i równe, od głowicy do kotła.

Zrób zdjęcia tego dekla w dobrym przybliżeniu, oraz tej kanki i jej pojemność, zobaczymy czy się nie da nic zrobić, zawsze się da.

Oraz kolego, jeśli ci podajemy porady z doświadczenia, to nie forsuj na siłę swoich TEORETYCZNYCH wiadomości i pomysłów.

Chętnie pomagamy, ale też na siłę nie będziemy cię przekonywać.
A to że masz kawałek takiej rury, to wcale nie znaczy że musisz ją koniecznie wykorzystać w tym projekcie.

Ps: Bardzo estetycznie narysowany projekt. Dorysuj drugi, samego jeziorka, z powrotem, odbiorem, tamką, rysunek w dużej skali, z pełnym wymiarowaniem.
Także na spokojnie, pomyśl, przejżyj jeszcze raz wszystkie odpowiedzi, i wtedy daj znać, przypuszczam że to będzie kompletnie nowy projekt.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: seneka »

Widać że jesteś mocno przekonany do swojego pomysłu. Więc go po prostu zrealizuj. Po pierwszym procesie pochwal się tutaj jak Ci poszło.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Witam, wbrew pozorom nie jestem mocno nastawiony na swoją wizję, nie mam jeszcze zakupionego materiału.
Zygzak jak już wspominałem jest bez wypełnienia - czyli zarówno ciecz jak i para przemieszcza się bez problemów.
Chłodnica wg. projektu pod kątem 10° - co o tym myślicie?
Mieliście doświadczenia ze stosowaniem niskich kolumn z gęstym wypełnieniem? Pytam z ciekawości, czy są opisane na forum tego typu błędy?
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: Kòpôcz »

O co Ci chodzi z tym "gęstym wypełnieniem"? Albo masz nieubity zasyp (lub zmywaki), albo masz ubity za mocno i zalanie.
Krótka kolumna. Kiedyś hitem był ministill, z czasem towarzystwo cukrowe znacząco udoskonaliło sprzęt i ministill poszedł do lamusa. Używam głównie krótkiej kolumny (60cm zasypu pod OLM), bo cukru nie robię. Ze zbóż staram się w ten sposób otrzymywać nie neutralny spirytus, a wódkę z wyczuwalną nutą surowca (najpierw odpęd gęstego na potstillu, a potem rektyfikacja na takiej biedakolumnie). Uzyskuję z tego 95-96% zanieczyszczone tym, na czym mi zależy. Osobiście dla mnie tego brudu zbożowego jest wciąż za mało, ale innego sprzętu do czystych wódek na razie nie mam.
Napisali Ci już kilka razy, ja bym im zaufał - albo znacząco większy zbiornik, albo wyraźnie mniejszy kaliber rury. To bym rozstrzygnął na początek.
P.S. Czy tylko ja mam wrażenie, że próbujesz nam tłumaczyć zasadę pracy kolumny, którą wielu z nas jako tako (no dobra - znacząco lepiej od Ciebie) rozumie?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Witam, dzięki za rady, nie próbuje tłumaczyć zasady działania kolumny, tylko dowiedzieć się co jest nie tak w moim projekcie. Cieszę się że tłumaczycie i jestem wdzięczny za rady.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: rozrywek »

No to kolego, zastanów się nad znaczeniem tego prostego zdania:
Kòpôcz pisze:Dostajesz dobre rady, ale ich nie przyjmujesz.
I nie polemuj, nie polemuj, nie ma po co. Po prostu przyjmuj te rady i stosuj.

Stanowimy tu taką społeczność, że jakby któryś z nas ci źle doradzał, to by go inni śmiechem zjedli.

Czekamy na zdjęcia zbiornika i tego dekla. Zygzaka trzeba się pozbyć.

Destylacja to nie slalom gigant, a jazda po prostej gładkiej autostradzie.

I proszę cię, nie zaczynaj zdania od...chcę zrobić tak, bo wydaje mi się...a nawet pewny jestem prawie...
Błąd.
Chcę zrobić tak, ale nie jestem pewny czy dobrze myślę, koledzy czy takie rozwiązanie jest dobre, a jak nie to jakie lepsze?

Mamy cierpliwość, rozumiemy każdego początki, dajemy ci parę rozwiązań do wyboru, ale dobrych, sprawdzonych.

Jak nie masz bańki ze sobą, to znajdź foto w necie.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Witam, jest to bańka tego typu:
https://sprzedajemy.pl/dojarka-konwia-b ... nr61714520
Chce wspawać się w większy otwór, natomiast jak widać nad nim krzyżują się "pałąki". Wspomniany zygzak ma na celu ominięcie tego problemu, oraz nie wycinanie kolejnej dziury oraz zasapywanie tej, która już jest. Bańkę już mam, wiec nie chciałbym kupować np. kega po piwie.
Rozumiem, ze dostaję dobre rady i jestem za nie wdzięczny. Jestem w stanie zrozumieć negatywny wpływ zbyt dużej szerokiej kolumny, zbyt krótkiej, ale nie wiem co mogłoby być nie tak w zastosowaniu takiego zygzaka. Postaram się dziś wstawić jeszcze zbliżenie na jeziorko.
Witam, w załączniku przekroje kolumny oraz głowicy, poprawione na mniejszą średnicę.
Wysokość samej kolumny docelowo wyniesie zapewne 100 + 60 cm, podzielona z racji na zwiększenie mobilności po złożeniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 26 sty 2022, 07:34 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: rozrywek »

No tu masz przeszkodę, którą albo ominąć, albo usunąć.

Czyli wyciąć te pałąki. I zrobić prostą kolumnę zgodnie ze sztuką.

Rozumiem że te pałąki się wklikują jeden w drugi uszczelniając dekiel.

No tu kolego muszę cię zmartwić.
To połączenie nie będzie szczelne w ogóle, a do tego jak podłączysz kolumnę które swoje waży, to na stówę ci się to rozejdzie.

Przeróbka mocowania dekla od zbiornika, to co musisz zrobić.
Odciąć te listwy od dekla i wspawać odwrotnie, czyli w dół w kształcie L i połączyć z pałąkiem od bańki.
Jeszcze prościej:

Poziomo do dekla prosto przyspawać tę listwę dłuższą o ok 3,4 centymetry z każej strony, wywiercić 2 dziurki, skrócony kabłąk albo nagwintować, albo prościej dospawać śruby.
I masz dekiel ładnie przykręcany do zbiornika, proste???

Tylko nie wiem czy połączenie będze szczelne, bo tylko w dwóch miejscach.
Najlepiej by było 2 listwy na krzyż i 4 śruby, nakrętki motylkowe i konstrukcja stała, mocna i stabilna.
Z wężyka silikonowego rozciętego wzdłuż robisz uszczelkę, nakładasz na rant i gra.

Nie wiem tylko czy ta blacha zbiornika nie jest za cienka aby coś do niej dospawać, ale myślę że da radę liznąć spaw, to na zewnątrz.

I masz gotowy zbiornik.
Na to kolumnę fi standardową, mocowaną na tri, albo sms.
Kiedyś dokupisz keg 50L, ( na stówę dokupisz, jak się wciągniesz, zobaczysz, ja zawsze mam rację)
Bańka się przyda na pot still, a ty zdejmujesz kolumnę i zakładasz na keg, myśl przyszłościowo.

Proste? Teraz słowo prawdy:
Ten pomysł z zygzakami od razu był porypany, nikt nie chciał tego tak ująć, porypany z wielu powodów, mocno porypany, zostawmy to już. Zapomnij o tych zygzakach. Koniec.


Aaa jakbyś tak od razu w pierwszym poście wkleił zdjęcie tej bańki i kabłąków, to by nie rozwinął się temat niepotrzebnie, już pierwszy z brzegu forumowicz by ci wybił z bańki zygzaki i te kabłąki kątówką upierdzielił.
Tak?

A ten kawałek rury co masz fi 76, to możesz z tego zrobić filtr węglowy, albo chłodnicę, cokolwiek, albo niech leży i się kurzy, albo i głowicę aabratka 76, przyda się.

To już wiesz co czynić masz?
Kątówka w dłoń i rżnij pan te pałąki.

A ta mała dziurka w deklu co jest to ci się przyda na sondę termometru albo coś.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

KAS_oddział_centrum
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2022, 22:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: KAS_oddział_centrum »

Zamocuj dekiel tak jak rozrywek pisze. Jakiś ceownik trochę dłuższy, nacięty na końcach, przyspawany do dekla, dwie śruby zaczepione za uszy bańki i przykręcone motylkami do ceownika. Rączkę od konwi zostaw taką zdejmowaną, będziesz miał do przenoszenia. Bańka w oryginalne pracowała na podciśnieniu, więc się sama doszczelniała na gumie pod deklem. Teraz gumę wymień na uszczelkę silikonową odpowiedniej grubości. Podciśnienia nie będzie, więc musi być szczelnie.

witamy Krajową Administrację Skarbową... ;) ... rady jak rozumiem prosto z terenu :smiech: MANOWAR

Pozdrawiamy również hobbystów-teoretyków ;)
Ostatnio zmieniony środa, 26 sty 2022, 16:31 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
wujek2424
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2022, 21:33
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: wujek2424 »

Witam, robiłem już na tym zbiorniczku jako potstill, nie było problemów ze szczelnością.
Polecacie jakieś krótkie grzałki? Do 25 cm długości?
Ostatnio zmieniony środa, 26 sty 2022, 16:30 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Projekt kolumny na bańce od dojarki.

Post autor: rozrywek »

Wiesz już kolego co masz robić, dostałeś gotowe pomysły i rozwiązania, więcej nie jesteśmy w stanie pomóc.
Jeśli jednak zechcesz swoje teorie wprowadzić w życie, to to zwyczajnie zrób.

Zawijasy, slalomy, cokolwiek, nawet kanonierkę z bitwy pod Waterloo.

Ja mam pytanie:
Ile przeprowadziłeś w życiu procesów destylacji, bądź rektyfikacji?
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sty 2022, 12:52 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”