Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
rafal3231
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 20:29
Podziękował: 1 raz

Post autor: rafal3231 »

Witam, jestem początkującym więc proszę o wyrozumiałość i pomoc w dobraniu kolumny. Do tej pory obsługiwałem tylko system CM. Posiadam keg 50l ocieplany z grzałkami 2+1,5 kw (są ze sobą zmostkowane) do tego sterownik E-ARC. Teraz chce zakupić kolumnę i nie wiem czy lepiej dopłacić i kupić miedzianego aabratka czy tańszego z stali nierdzewnej. Jakie na korzyści miedziana kolumna? Czy ma wpływ na smak destylatu? Dodam że ma to być sprzęt do cukrówek.

użytkownik usunięty
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Jeśli tylko do cukru, zastosuj sprzęt z KO z katalizatorem Cu. https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... 21963.html lub https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... 11592.html :czytaj:
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rozrywek »

Dopłacić.
Lepiej raz a dobrze.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: kwik44 »

Hmm, jak jestem zawsze za miedzią do owocówek czy zacierów to jednak do spirytusu ko. Przy poprawnie zrobionym nastawie jajem nie ma prawa jechać przy podwójnej rektyfikacji. Do tego jak ktoś lutuje miedź z ko to trzeba się z tym jak z jajkiem obchodzić. Miałem kolumnę miedzianą i zmieniłem na ko. Jest wygodniej bez straty na jakości. Brałbym miedź gdybym robił sam, albo miał tanio rurę ;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: Doody »

Uważam podobnie jak przedmówca. KO jest bezobsługowa do cukrówek. Ewentualnie 20 centymetrowy, łatwy do czyszczenia, odcinek katalizatora z miedzianymi sprężynkami.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
rafal3231
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 20:29
Podziękował: 1 raz
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rafal3231 »

A jak sprawa wygląda z czyszczeniem kolumny? Bo z tego co wyczytałem w innych postach to wypełnienie kolumny z KO trzeba często czyścić. Natomiast z miedzianej dużo osób pisało że w ogóle tego nie robi..
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: jakis1234 »

Kolego, do cukrówek KO. Też się nad tym zastanawiałem i po przeczytaniu wielu opinii stwierdziłem, że jednak stalowy.
Defacto podał Ci linki do takich dyskusji.
Jak będziesz chciał zrobić smakówki, to wsypiesz trochę sprężynek miedzianych i wystarczy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rozrywek »

Przepraszam kolego za moją odpowiedź powyźej, brudne okulary, doczytałem że do owocówek, nie cukrówek. Za szybko czytam chyba.

Jak do cukru to stal, łatwiejsza w utrzymaniu w czystości i tańsza.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: seneka »

Aabratek i wogóle kolumna zasypowa zawszę że stali nierdzewnej. Alembik potstil ewentualnie półkowa miedź. Koniec kropka.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: radius »

seneka pisze:wogóle kolumna zasypowa zawszę że stali nierdzewnej
A niby dlaczego? Możesz uzasadnić konkretami? ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: jpiwek »

Pewnie, że nie może, bo maksymalnie co miał w kolumnie z miedzi to sprężynki. I po takim doświadczeniu każdy powie, że KO jest lepsza, bo sam pamiętam ile się musiałem babrac z katalizatorem w kolumnie KO. Co proces kwas, zasada, suszenie, sypanie, składanie. Dlatego, nie mając nigdy kolumny z miedzi poleci kolumnę z KO. Też się na to na początku swej drogi nabrałem.

Kolumna miedziana z zasypem KO to jest zupełnie coś innego, inne życie. Miedzianej nie musisz rozkładać co proces, trawić co proces, tylko chowasz do schowka i wyciągasz za tydzień. Nie ma jajec (u mnie taka woda, że bez katalizatora na KO zawsze były), spirytus jest znacznie lepszy (subiektyne, ale każdy potwierdzi jak spróbuje obu na raz), plus moge sobie sam wprowadzić jakieś modyfikacje (np. uchwyt do czujnika arduino ostatnio dorobiłem). Przeleć sobie też listę wygranych na Warsaw spirits competion w tym roku- wszyscy na miedzi. Nikt (na 65 producentów!) na KO.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: jakis1234 »

@jpiwek - to na czym Ty pracowałeś, albo co masz za wodę?
Autor pytał o kolumnę do cukrówki, ja mam właśnie z KO, żadnego rozkładania, trawienia itp.
Po procesie chowam kolumnę tak jak jest i tyle, nie używam do cukrówek sprężynek miedzianych, bo próby z miedzią i bez pokazały, że nie ma różnicy.
Od czasu do czasu przepłuczę ją od góry i to cała zabawa.
A nawet jak używam sprężynki miedziane do smakówek, to po procesie wrzucam je do kwasku cytrynowego z odrobiną wody utlenionej i po kilku minutach są jak nowe.
Nie będę się wypowiadał, czy kolumna miedziana jest lepsza i jak jest z jej czyszczeniem, bo nie mam i nie miałem kolumny z miedzi.
Zresztą na ten temat dyskusja już się toczyła, ale to co piszesz o kolumnie z KO, to jakieś, delikatnie mówiąc, totalne nieporozumienie.
Gdyby tak było, to już dawno rządziły by kolumny z miedzi, a jest chyba jednak odwrotnie.
I jeszcze raz przypominam, że mówimy o sprzęcie do cukrówek. Przy smakówkach jest inaczej.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 sty 2022, 13:52 przez jakis1234, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze: Nie będę się wypowiadał, czy kolumna miedziana jest lepsza, bo nie mam i nie miałem kolumny z miedzi. Zresztą na ten temat dyskusja już się toczyła, ale to co piszesz o kolumnie z KO, to jakieś, delikatnie mówiąc, totalne nieporozumienie.
Gdyby tak było, to już dawno rządziły by kolumny z miedzi, a jest chyba jednak odwrotnie.
Nie jestem zwolennikiem ani KO ani miedzi, do prostego procesu i szybkiego odpędu mam kawałek rury miedzianej z trzema luźno włożonymi zmywakami, natomiast sprężynki wsypane są do rury z KO. Z miedzią jest ten problem że nie ma na nią bara żeby wcześniej czy później nie pojawiła się patyna (na zewnątrz). Drugi problem miedzi to jednak dość trudno o sensowne złącza w rozsądnej cenie - tutaj wygrywa KO, wszelkie stosunkowo łatwo dostępne i tanie tri-clampy SMS'y i bazujące na nich wzierniki... No i część odbiorca jak dla mnie też raczej z KO ze względu na bezobsługową eksploatację - jednak miedziane chłodnice itp wcześniej czy później pokryją się patyną, która wypłynie z destylatem.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: kiwitom23 »

Nie wiem jakie doświadczenia miał kolega @jpiwek, ale na podstawie mojej kolumny z KO, to zalecenie producenta było, żeby co 3-5 procesów zdjąć głowicę i wlać czystą wodę od góry i to wszystko. Na wszelki wypadek wlewam tą wodę od góry po każdym procesie, co zajmuje minutę, a sprężynki KO wewnątrz wyglądają jak nowe. Inna sprawa z katalizatorem miedzianym, którego nigdy nie używam do cukrówek. Tutaj co proces na zbożach, czy owocach sprężynki są po prostu czarne jak smoła. Wyczyszczenie ich to 3 minuty roboty, zasypuję je kwaskiem cytrynowym i OXI, po czym zalewam wrzątkiem i zostawiam na godzinkę. Po tym zabiegu lśnią jak nowe.
I tak patrząc na moje własne doświadczenia z tymi sprężynkami CU, dochodzę do wniosku, że miedziana kolumna oprócz patyny, o której pisał kolega @rastro musi od wewnątrz wyglądać podobnie jak te moje sprężynki po procesie, więc nie wyobrażam sobie, żeby nie było konieczności wytrawiania środka kolumny po każdym procesie, co wydaje się mocno uciążliwe. Sprężynki można wysypać i zalać, ale środek kolumny żeby miał dłuższy kontakt z kwaskiem i OXI, to chyba trzeba by było zanurzyć całą kolumnę w wannie, żeby wszystko dobrze się wytrawiło. Sam byłem zwolennikiem miedzi, ale zmieniłem zdanie ze względu na straszną upierdliwość utrzymania jej w czystości.
Nikogo do niczego nie namawiam, ani nie uzurpuję sobie prawa do wszechwiedzy, to tylko moje osobiste zdanie na podstawie doświadczeń. Decyzja oczywiście należy do kupującego.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: seneka »

Radius koledzy powyżej w ostatnich wątkach wyczerpali temat. To co napisałem to moje SUBIEKTYWNE zdanie. Nie znaczy że na miedzi się nie da. Ale ze względów jak wyżej tak ja to oceniam.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: radius »

seneka pisze:To co napisałem to moje SUBIEKTYWNE zdanie
:ok: No i gitara :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: ZiemniakPyrka »

Jako użytkownik miedzianych kolumn powiem tak: gdy kiedyś robiłem tylko glukozę na miedzianym aabratku nie było konieczności jej czyszczenia, natomiast gdy w repertuarze pojawiły się zaciery i owoce, przed każdym uruchomieniem sprzęt wymaga przepłukania kwaskiem cytrynowym. Nie powiem, jest to niekiedy uciążliwe.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rozrywek »

Drodzy koledzy:
Przeciwnicy miedzi posiadający kolumny Ko, sami stosują katalizatory MIEDZIANE.

No to wybaczcie, albo tak albo tak, nie zaprzeczajmy sobie, ok?

Teraz prosty wykład czyszczenia miedzi:

Bo uczążliwe, upierdliwe, pracochłonne. No bez przesady:

brudna miedź, to dobra miedź, bo działa

Trzeba ją oczyszczać, to prawda.
Brud oznacza to że coś zostało wyłapane, ograniczone, czy skatalizowane. Na naszą korzyść przecież.

Już dawno pisałem o zaprojektowaniu katalizatora w kegu, niestety nikt nie słucha, to proste rozwiązanie.
I parę półek teoretycznych w kolumnie więcej.

Dla mnie miedź jest dobra, a jak ktoś przeciwny, bo trzeba ją czyścić, to nie jest argument.
Wszystko ttzeba mieć w czystości i tak.

Pozdrawiam wszystkich CUowców jak i KOwców.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: Kòpôcz »

@kwitom23, to zrób raz zboże na stalowych sprężynkach - wtedy co nieco skumasz, czy ten syf ma cokolwiek wspólnego z miedzią.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
rafal3231
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 20:29
Podziękował: 1 raz
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: rafal3231 »

Widzę że jedni używają sprężynek CU jedni nie. W kolumnach z KO tylko do cukru..
Załóżmy że zdecydowałem się na kolumnę z KO, w sieci jest tego pełno. Moglibyście polecić coś ciekawego albo jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę?
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 sty 2022, 09:52 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: użytkownik usunięty »

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Post autor: ramzol »

Zaletą miedzi jest łatwość budowania (lutowania) można za śmieszne pieniądze zbudować samemu kolumnę czy inny wynalazek. Minus to zachowanie czystości choć nie jest to jakoś upierdliwe. Jeżeli będziesz dużo i często gotował do destylacji podchodzisz na zasadzie włącz wyłącz, wypij/sprzedaj to kup KO będzie taniej i łatwiej. Jeżeli nastawiał bym się tylko na cukier i nie zamierzał budowac samemu też wybrał bym ko. Taniej i bez pier.. lenia.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”