Kulumna VM/LM

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
andrysz1

Post autor: andrysz1 »

Witam.
Zebrałem większośc niezbednych materiałów do budowy kolumny z głowicą Bokaboba w systemie VM/LM. Wysokośc kolumny z wypełnieniem to 145 cm, średnica wewnętrzna kolumny - 72 mm. Chciałbym uzyskać poradę dot.:
1). Jakie należy dobrać wymiary chłodnicy liebiga - jej długość, średnica rury wewnętrznej? 2). Jakie dobrać wymiary oznaczone na załączonym rysunku literą X i Y?
3). Jaką dobrać średnicę punktu B - odbioru par?
4). Czy moc grzałek 3x1400 W wystarczy dla tej kolumny - keg poj. ok. 50 litrów?
5). Czy skraplacz par wykonany ze spirali z rury karbowanej fi 12, dł. 5 mb na rdzeniu fi 30
bedzie wystarczający?
6). Jaka dobrać średnicę wewnętrzna rurek - punkt C i D na zał. rysunku?
Pozdrawiam, Ryszard.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kulumna VM/LM

Post autor: Markizpucek »

Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania w oparciu o wiedzę z forum.
1) Chłodnica liebiga - może być, tylko za mała. Daj prawie tak długą jak kolumna, fi wewnętrznej rury 18 mm, zewnętrznej 32 mm.
2) X to 7 - 10 mm, Y - rozumiem, że ma być miejsce umiejscowienia termometru.
Termometr ma być umiejscowiony 30 - 35 cm od góry wypełnienia - czyli znacznie niżej niż na rysunku.
3) B - średnica odbioru par to ok. 1/2 średnicy rury czyli u Ciebie ok. 36 mm - dobierz tak, by mieć odpowiedni zawór.
4) Moc grzałek: zerknij tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/post25807.html#p25807
Moc dobiera się do średnicy rury - u Ciebie to prawie armata. Do grzania kega to trochę mało to destylacji trochę za dużo - pamiętaj o regulatorze mocy grzałek.
5) Skraplacz par wykonany ze spirali z rury karbowanej fi 12, dł. 5 mb na rdzeniu fi 30
będzie wystarczający.
6). Zalecana średnica wewnętrzna rurki D to 2-3 mm, na końcu tej rurki znajduje się mały zaworek.
C to nie rurka tylko taki okapnik - blaszka dla powracającej flegmy kierującej flegmę na środek wypełnienia. Flegma przelewa się przez blaszkę (że tak powiem u Ciebie C-D) i spada na blaszkę - okapnik C. W blaszce C-D można na przykład naciąć szczelinę by ukierunkować flegmę.

Ta rura 72 mm to armata, jak ktoś powiedział na forum "ja mam 50 mm i uwierz mi, że mam co robić".
Za kolanem zbierającym opary do "butelki" można dać chłodnicę taką samą jak na szczycie Twojej kolumny ze spirali karbowanej. Ważne by ogólne wymiary chłodnicy (średnica i długość obudowy) była bardzo podobna do chłodnicy głównej. Im objętość tej chłodnicy jest większa od chłodnicy głównej to średnica wyjścia ( "kolano") chłodnicy bocznej może być mniejsza i to nawet zasadniczo - jest to taka informacja dla tych którzy chcieli by tam wstawić elektrozawór (cena zaworów). Takie są prawa fizyki, jeżeli będzie zainteresowanie to podam wyniki dla średnic np. 5 mm. Ilość "rury karbowanej" się nie zmienia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 sty 2011, 20:56 przez Markizpucek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Kulumna VM/LM

Post autor: Zygmunt »

6). Zalecana średnica wewnętrzna rurki D to 2-3 mm, na końcu tej rurki znajduje się mały zaworek.
Nie wiem, czy widziałeś na oczy jak wypływa ciecz z takiej kolumny. Przy 50mm ta rurka może mieć 5mm i leci naprawdę solidnym strumieniem... 2-3mm będzie bardzo utrudniać prawidłowy odbiór, no i ciężko znaleźć taki zawór. 5mm to minimum.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: Kulumna VM/LM

Post autor: newcomer »

To raczej zawór iglicowy ma mieć 2-3mm otwory przelotowe, a rurka powinna być od 6 do 10mm

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kulumna VM/LM

Post autor: Markizpucek »

Szanowni koledzy Zygmuncie i Newcomer troszkę postawiliście mnie przed tablicą w zakresie średnicy rurki odprowadzającej destylat >>otworu odpływu<<.
Przeprowadziłem doświadczenie. Oto wynik po przeliczeniu:
Przy obniżeniu poziomu wody z 2,7 cm do 0,0 cm (woda była o temperaturze pokojowej), bez dodatkowego ciśnienia przez otwór o średnicy
2,5 mm wypłynęło 7,5 litra wody w ciągu godziny
4,0 mm wypłynęło 14,5 litra wody w ciągu godziny

Odpływ destylatu zapewne będzie większy z powodu tego, że destylat ma większa temperaturę, lepkość alkoholu jest mniejsza niż wody i nadciśnienie w kolumnie choć małe to jednak pomaga "wypychać" destylat.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kulumna VM/LM

Post autor: radius »

No i tu jest odpowiedź dla newcomera. Po prostu łatwiej regulować odbiór destylatu dławiąc przepływ przez zaworek o większym przelocie, niż kombinować z regulacją grzania aby refluks był na odpowiednim poziomie, przy bardzo małym odbiorze.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”