Pot-still miedziany fi42

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
andro
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 3 kwie 2014, 21:56

Post autor: andro »

Dzień dobry Wszystkim,
Z wolna dorastam do zbudowania czegoś na swoje małe potrzeby. Wybór padł na miedź, z racji tego, że ostatnio życie zmusiło mnie aby przebranżowić się szybko w instalatora CO. Nie ukrywam, że wyszło to całkiem dobrze. :) Ponieważ, materiału zostało.....
No ale do rzeczy.
Zakupiłem okazyjnie trochę rur, złączek i postanowiłem zbudować pot-stilla z refluxem na rurze fi42. Ze względu na cenę i dostępność wybrałem taką właśnie średnicę, chociaż zdaję sobie sprawę, że fi 54 byłoby zdecydowanie lepszym wyborem.
Jako, że zamierzam to postawić na zbiorniku max. 30l, więc myślę, że tragedii chyba nie będzie.
W przedstawionym załączniku znajduje się projekt głowicy z refluksem. Głowicę stanowi kolano fi42, następnie stosowne redukcje (takie miałem) do kolana o średnicy 28. Ze względu na fakt, że chciałbym mieć możliwość regulowania chłodnicą w płaszczyźnie poziomej, wspomniane wcześniej kolano 28 będzie połączone za pomocą śrubunku z łukiem 28, a następnie z chłodnicą zbudowaną tradycyjnie na rurach 28/15 dł. 50cm, z drutem nawiniętym w środku na rurce fi15, dla wymuszenia zawirowań wody. Szczerze mówiąc to najchętniej tą chłodnicę puściłbym całkowicie pionowo, bo tak mi się najbardziej podoba. Nie wiem tylko, czy tak będzie dobrze.
Przechodząc do refluxu. Będzie on zbudowany z płaszcza fi 54 zbudowanego w oparciu o dwie redukcje 54/42 oraz kawałku rury fi54.
Po zlutowaniu, usunięciu ograniczników, które znajdują się w redukcjach 54/42, zostanie wsunięta rura fi 42 i połączona z kolanem 54 głowicy.
Nie wiem do końca, w jaki sposób ładnie zlutować te elementy do czoła. Poza tym czy ktoś ma jakiś sposób, aby usunąć te ograniczniki w redukcjach ?
Największym jednak dylematem dla mnie jest wysokość kolumny. Nie wiem, czy ma to mieć 1m, a może 1,2m? Nie chcę ciąć niepotrzebnie i marnować materiał, który tani ostatnio nie jest ;)
Dalej, nie wiem, czy tą kolumnę dzielić, jeśli tak, to na jakie odcinki.
W planach mam zamiar robić czysty destylat, ale też i w sezonie pokuszę się zapewne o jakieś smaki.
Jednym słowem chciałbym stworzyć w miarę uniwersalne urządzenie, które przez dłuższy czas nie wymagałoby modyfikacji.
Z góry dziękuję za wszelkie pomysły, podpowiedzi, opinie.
pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot-still miedziany fi42

Post autor: rozrywek »

Rozumiem że klecisz z tego co masz i ewentualnie dokupisz co ci brak. Nie będzie najpiękniej jak dowalisz redukcji, ale warto je wykorzystać szczególnie że te większe wymiary są drogie. Do dzieła:

Kolumna i wysokość.
Zmierz ile masz wysokości pomieszczenia, jak wysoki jest kocioł, jak wysoki jest typowy keg 30L, oraz 50L ( to na przyszłość) dlaczego zaraz się wyjaśni.

Jakiej długości masz tę rurkę 54mm?
Jakiej długości masz tę rurę 42mm?

Cały syfon możesz poredukować do chłodnicy tak aby dojść do wyjściowego 15mm.
Tu plan masz dobry, 28mm płaszcz chłodnicy i w środku 15mm.

Tylko tak to poskładaj aby chłodnica wyszła ci pionowo.
To podstawa, oparom nie należy przeszkadzać a ułatwiać.

Teraz do tego keg 50L wróćmy:

Pytasz o podzielenie kolumny, jeśli masz możliwość ją podzielić za friko, to podziel w takim miejscu aby kiedyś w przyszłości można było podpiąć właśnie keg 50L.
Odkręcasz odcinek i masz krótszy zestaw, ale z większym zbiornikiem, a zobaczysz sam że i tak wcześniej czy później i tak wylądujesz z zestawem 50L.

To się przyda i do pierwszego odpędu i owoców i cukrówek.
Myśl przyszłościowo.

Na razie podaj dane materiałów, wysokości i długości to się pomyśli.

A co do płaszcza refluxu to wyślij mi pw, to ci coś naświetlę innego.

Pozdro i witaj w klubie potstillowców, oraz strzelców wyborowych z CM w kaburze.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”