Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: marcin_l »

Cześć,
Pierwszy nastaw 6kg cukru z wodą wyrównane do 25l. Zasypane Alcotec turbo 48. Pracowało dobrze ale szybko przestało. Niby ok ale jak mierzę poziom alkoholu miernikiem do wina (taki co nalewam i obracam do góry nogami i patrzę dokąd kreska idzie) - to pokazuje 4%.
Co teraz z tym zrobić? Dorzucić kilo cukru? Cukier + wystartowane droże?
A może miernik do 4 liter ? Ale na drugim nastawie (browin turbo carbo + 7kg cukru - ale tu pracowało 2 tygodnie!) pokazuje 19% i jeszcze coś tam pracuje...

Organoleptycznie porównując oba nastawy - browin dużo lepszy w smaku i wyraźnie mocniejszy (ale też miał być mocniejszy bo więcej cukru), alcotec - jakby lekko gorzkawy. Oba ani trochę słodkie w smaku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 gru 2021, 18:14 przez marcin_l, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Skąd pewność, że fermentacja zatrzymała się ? Obserwacja rurki, nie zawsze idzie w parze że stanem faktycznym zmian zachodzących w wiadrze podczas tego procesu.
Poza tym uważam, że cukromierz pokazałby, ile m/w cukru pozostało w nastawie drożdżom do przerobienia.
Zrobiłeś fajne Blg i 2dobach stop. Chyba jest to bardzo nieprawdopodobne, żeby w 2dni zjadły cukier do końca. Trzeba się zapytać o warunki fermentacji. Temperatura startu, temperatura otoczenia etc.
Może to przegrzanie?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: kiwitom23 »

Miernikiem do win białych zmierzysz poziom alkoholu TYLKO w winach białych. To tak jakbyś chciał zmierzyć voltomierzem natężenie światła. Trzeba było sprawdzić BLG przed zadaniem drożdży i teraz, to byś dokładnie wiedział ile jest alkoholu i ile ewentualnie cukru zostało w nastawie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: marcin_l »

Temperatura w domu 21 stopni. Termometr postawiony na fermentorze pokazywał max 25 po kilkunastu godzinach. BLG było 20, teraz niby pokazuje 0. Mam jeszcze taki alkomierz pływakowy (jak do BLG) ale ten pokazuje 0% :O
Mierzyłem przed chwilą jeszcze raz i BLG jest wyraźnie poniżej zera. Czyżby rzeczywiście przeżarło w 2 doby cały cukier ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 gru 2021, 20:29 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: seneka »

Masz na opakowaniu drożdży 48? Masz :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Autor tematu
marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: marcin_l »

No niby mam. Ale na tych z browinu też stało 48h a szły 2,5 tygodnia :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: kiwitom23 »

Alkoholowy spławik też nie pokaże Ci alkoholu, nadaje się tylko do czystego alkoholu. Jeżeli BLG spadło z 20 do poniżej zera, to oznacza że cukier został zeżarty. BLG jest najbardziej miarodajne. Produkty Browinu nie cieszą się najlepszą opinią i teraz wiesz dlaczego.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Nie pozostaje nic, tylko koledze pogratulować, gdyż wielokrotnie próbowałem na tych drożdżach przy b. podobnym Blg uzyskać choć przybliżony wynik. Niestety, nie udało mi się. Przeważnie trwało to ok. 7dni a minimum drugie tyle wstępny klar i rura :ok:
Ale..
marcin_l pisze: alcotec - jakby lekko gorzkawy.
No nie wiem, czy to normalne. Zdarzało się, że gorzolka po tych drożdżach (2pelne rekty) miała na "finiszu" delikatną i szybko przemijającą goryczkę, niezależnie czy trunek był schłodzony czy też nie :hmm:Taka mała uwaga. Pozdro

Autor tematu
marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: marcin_l »

Jest sens klarować bentonitem czy lepiej poczekać aż samo opadnie? Przy winach bentonit się sprawdzał ale nie wiem jak przy nastawach cukrowych :)

użytkownik usunięty
Re: Alcotec turbo 48 - po 2 dniach przestało pracować a alkoholu pokazuje 4%

Post autor: użytkownik usunięty »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”