Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Pawlik67
200
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

Postautor: Pawlik67 » czwartek, 18 lis 2021, 16:20

Nie musisz od razu chłodzić dundru. Ja lałem do oddzielnego wiadra w ktorym był dodatek (garść ) kukurydzy i cukier. Potem chłodziłem i przelewałem do wcześniejszego zaczynu. Cukier łatwiej rozpuścić w wrzątku niż w zimnej wodzie

koncentraty wina

Tagir
5
Załączniki

Postautor: Tagir » piątek, 3 gru 2021, 23:12

Ratunku coś robię nie tak...

Pierwszy pęd zrobiłem po 5 dniach ale wciąż bulkało, ale że wyjazd za granicę to musiałem nie chciałem żeby zostawało na później.
Pierwsze 200 ml ślepki wyszło 75%... odlałem i kolejne 0.7l dało ok. 60%. zbierałem po 200ml aż do 40%.

Zakwasiłem zasypałem cukrem... zostawiłem na kolejne 10 dni... dalej bulka...
do Gara wlałem to 0,7L z pierwszego pędu i wyszło mi ok 1L. 65% dalej nie zbierałem....

I teraz nie wiem czy nastawiać i zostawić już aż przestanie bulkać na XX dni aż przetrawi cały cukier?
Ostatnio zmieniony sobota, 4 gru 2021, 07:51 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

seneka
650
Załączniki

Postautor: seneka » sobota, 4 gru 2021, 17:21

Nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi. To bedzie 3 nastaw ? I po kiego wuja zakwaszasz?Dunder wystarczająco zakwasza nastaw.
Ostatnio zmieniony sobota, 4 gru 2021, 17:21 przez seneka, łącznie zmieniany 1 raz.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Tagir
5
Załączniki

Postautor: Tagir » niedziela, 5 gru 2021, 13:22

Miałem na myśli,
Wlewanie dundru do nastawu zakwaszaniem.

Tak to będzie już 3ci nastaw i co mnie interesuje dlaczego jest taka duża różnica w dojrzewaniu nastawu.
U ludzi 4-5 dni u mnie aż 10-12 dni i to jeszcze nie koniec.

I też chodzi mi o to czy 75% to dobry wynik jak na ten nastaw.

A drożdży użyłem gorzelniczych tak jak w jest napisane w 1 poście (FERMIOL)

Całość mojego wyrobu jest i będzie wlewana do beczki dębowej i zapomniana na wieki. Mam nadzieję, że to wszystko się nada.

Patrząc na ilość jaka mi wychodzi to jeszcze 7-10 nastawów przede mną.

Awatar użytkownika

seneka
650
Załączniki

Postautor: seneka » niedziela, 5 gru 2021, 17:33

Z dundrem już rozumiem. Nadal nie rozumiem co masz na myśli pisząc dojrzewanie nastawu. Bo jeżeli fermentację to na jej długość wpływ na ma parę czynników. Drożdże jakich użyłeś. Temperatura fermentacji. Początkowe blg. Mi pracuję 10 Jessi na pierwszych drożdżachi każdy kończy w tydzień chociaż destyluję każdy po około 1.5 tyg. Poprzednicy pisali o wydłużającej się fermentacji im dalej w las. U mnie tego nie było. Myślę że dlatego że ja w każdym z nastawów nie zbieram kukurydzy z powierzchni. Z resztą jest jej tak mało że nie ma miało by to sensu. Ja zbieram z dna dużą ilość zużytej kukurydzy 1/4. Zagarniam ją metalowym sitkiem i wymieniam na nową. Oczywiście gęstwa która jest na dnie zostaje mocno wzburzona.I jeszcze jedno. Cukier sypię partiami.Połowę z wodą wysłodkowa z 1.5 kg słodu. Połowę na drugi dzień z dundrem . Drożdże startują na niskim blg..Co do zostawiemia w wiadrze całości na dłużej poczytaj wątek ale chyba ktoś tutaj pisał że stało to powyżej miesiąca i ruszyło po tym czasie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 gru 2021, 17:49 przez seneka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Skir
1000
Załączniki

Postautor: Skir » czwartek, 23 gru 2021, 14:41

Skończyłem 100 kg śruty kukurydzianej zacieranej na lenia. Do kolejnego zacierania (zacierałem w rzutach od 10 do 18 kg) wykorzystywałem dunder z odpędu.
No ale skoro się skończyło, to sobie myślę, że zrobię coś prawie ŁKZWJ: czyli zostawię 10 kg młóta i zaleję 40l wodą plus 10kg cukru i 20l dundru plus 5 kg cukru. Co sądzicie o takich proporcjach?
I love the smell of bimber in the morning.

Awatar użytkownika

seneka
650
Załączniki

Postautor: seneka » czwartek, 23 gru 2021, 22:55

Proporcje mogą być. Co do samego nastawu ważne żeby z ilością cukru nie przesadzić i za wysokim big. Nie wiem na ile przerernentowane i przegotowane w kotle młuto wniesie do nastawu. Największą wartością będzie tutaj dunder. Raz że zakwasi nastaw i grzybki ochoczo wezmą się do roboty . Dwa że odda aromat. Z tego co pamiętam dopiero od trzeciego nastawu na dundrze u mnie zaczęło to jako tako wyglądać. Nie masz nic do stracenia oczywiście w miarę możliwości opisz wrażenia.

Awatar użytkownika

Skir
1000
Załączniki

Postautor: Skir » piątek, 24 gru 2021, 01:18

W sumie i tak zamierzam to rektyfikować (zacier tradycyjny idzie na półkę), ale chcę trochę zabić zapach buroka i oszczędność na drożdżach :).
Dunder jest po czterech zacieraniach. Na razie młóto zalane 10 kg cukru i 40l wody. 20l dundru studzi się po odpędzie. Bałem się, czy odciskając młóto i przepłukując je 5l wody nie wypłukałem zbyt duzo drożdżaków, ale po godzinie od dodania cukru ochoczo ruszyły do pracy.

kwik44
1150
Załączniki

Postautor: kwik44 » piątek, 24 gru 2021, 12:45

Był temat kiedyś o młótówce. Wyjdzie pewnie podobnie ;)

Awatar użytkownika

Skir
1000
Załączniki

Postautor: Skir » piątek, 24 gru 2021, 15:19

@kwik44 to takie połączenie nastawu na młócie z wielokrotnością wykorzystania drożdży i dundru :). Ekonomicznie!
Raczej nie robię cukru, ale znajomy brynczy, że potrzebuje. Nie mam ochoty poświęcać tyle godzin na zacieranie zboża, odciskanie, odpęd, pilnowanie półkowej... To robię dla siebie. On chce, żeby nie czuć było alkoholu a mocne było. :) Współczuję, ale pomogę. Cukier na młócie rektyfikowany dwa razy.

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”