Akwarystyka i bimbrownictwo

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
AndreV6
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 26 cze 2019, 22:18

Post autor: AndreV6 »

Hej. Kilka miesięcy temu, na prośbę mojej córki, w domu stanęło pierwsze akwarium. Staram się jak mogę, aby utrzymać zbiornik w harmonii. Niestety. Codziennie patrzę jak rośliny marnieją i umierają. Po wnikliwej analizie okazało się mam niedobór CO2. I teraz do sedna sprawy: produktem ubocznym fermentacji alkoholowej jest właśnie dwutlenek węgla. Wymyśliłem więc, że połączę oba hobby. Mam 10l kanisterki w których stały by nastawy cukrowe (później z takimi gotowymi nastawami na kolumnę ). Nie zależy mi na ilości %. Zastanawiam się tylko jakich drożdży użyć? Które będą fermentować najwolniej, żeby nie zagazować ryb.



Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
promocja
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: JanOkowita »

Oby nie powstała z tego eksperymentu "Ryba Piła" :D

A na poważnie to trzeba wyliczyć ile tego CO2 powstanie z określonej ilości cukru i "przymierzyć" do ilości wody w akwarium - aby wyliczyć pożądane stężenie prawidłowe dla tych rybek.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

lexus
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 17 cze 2020, 12:22
Podziękował: 5 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: lexus »

Nabijam butlę za 10 zeta na ok. 3 miechy... czy warto kombinować? Wrzuć fotkę zobaczymy ile masz roślin, CO2 jest ważne ale nawożenie micro i macro musi być.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: moszeusz »

Razem z tym dwutlenkiem węgla z nastawu porywane są krople cieczy, w których będą drożdże. Nie wiem czy to dobra opcja, musiałbyś dobrze oczyścić ten gaz, chyba gra nie warta świeczki.

użytkownik usunięty
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Ciekawy plan ale trzeba uważać z ilością CO2 gdyż to co dobre jest dla roślin, dla ryb może okazać się zabójcze. Po za tym, dla prawidłowego rozwoju, niezbędna jest też odpowiednia ilość światła, podłoże, przygotowana woda, nawozy etc. To ważne ale nie wiem, czy ilość wyprodukowanego gazu przez pracujące drożdże w nastawie, nie będzie zbyt duża. Duże to akwarium? https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... elkow.html
Jak chcesz wolno ferment prowadzić, patrz na temperaturę pracy drożdży. Do cukru, moim zdaniem, możesz użyć najtańszych. Można też kupić gotowe zestawy, moim zdaniem dużo wygodniejsze ale to droższy szpas.
Ps. Hodowalem Barwniaki Czerwonobrzuche - piękne rybki :ok: a drugi zbiornik miałem wielogatunkowy i o dziwo, żadnych problemów z CO2. @AndreV6, kiedy zakładane było to akwarium?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: sero »

Napisz czym oświetlasz, ile W i jak długo świecisz?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: Doody »

Miałem Holendra 440l takiego typowego HT. Podawałem CO2 z butli, bo wygodniej i czyściej. Poza tym "bimbrownia" nie wystarczyła by na taki litraż. Tak jak napisał kolega lexus, prowadzenie zbiornika roślinnego to stałe utrzymywanie równowagi i odpowiednich poziomów makro i mikroelementów. Jak jednego elementu zaczyna brakować zaczynają się kłopoty.
Pozdrawiam
Darek

lexus
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 17 cze 2020, 12:22
Podziękował: 5 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: lexus »

Doody... holender 440L szacun, jak masz fotę to wrzuć do jestem mega ciekaw?

użytkownik usunięty
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: użytkownik usunięty »

Czyli, że zbyt "wyjałowiona" woda ? Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że to zaledwie kilka miesięcy. Czym filtrujesz wode z akwarium. Dużo ryb? Daj coś wiecej :ok:

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: mirek-swirek »

Używałem z powodzeniem takiego generatora CO2. Jako filtr służyła mi butelka z wodą. Do fermentacji używałem drożdży babuni. Ale nie fermentowalem jednorazowo więcej niż 1,5 litra nastawi cukrowego w 2 litrowym pecie. Nigdy jednak nie używałem tego fermentatu do niczego więcej.
Ważne, żeby akwarium miało dobrą żarówkę do wzrostu roślin. W większości przypadków wystarczy ona, żeby rosły jak głupie.

spiker1974
50
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 09:15
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: spiker1974 »

Można tak nawęglać dorywczo, zamiast zwykłego cukru trzeba dawać trzcinowy wolniej i równiej pracuje, a taka bimbrownia starczy na dłużej.
Jednak radziłbym jeśli nie chcesz inwestować w instalacje CO2 to butle jednorazowe, dobre w dokarmianiu rośli zasadzonych, jednak jeśli masz wymagające rośliny to potrzebują stałego CO2, nawozów i odpowiedni silnego naświetlenia, przeliczanego w watach na litr.
Wiele roślin sprzedawanych w sklepach zoologicznych ma takie wymagania , jednak sprzedawcy raczej o tym nie informują.

Autor tematu
AndreV6
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 26 cze 2019, 22:18
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: AndreV6 »

Już spieszę z wyjaśnieniami. Zbiornik na 112l, obsada: 2szt kirysek panda, bocja wspaniała, bocja siatkowana, 2szt kosiarki, 2szt sumik szklisty, 4szt neonek, 2szt żałobniczka, 2szt glonojad syjamski, 2szt zbrojniki niebieskie i kilka sztuk ich narybku. Akwarium postawione na ziemi z dodatkiem torfu, piasku i kulek glinianki torfowych. Po zalaniu dojrzewało 6-7 tyg, a z rybami już prawie 4 miesiące. Zaraz po zarybieniu miałem problemy z okrzemkami. Poziom CO2 wacha się pomiędzy 0,7 a 2,9 mg/l (obliczone na podstawie wartości PH i KH). Według tabelek fajnie by było mieć min. 10mg/l. Na tą chwilę niczym nie nawiążę, bo w zasadzie zabardzo nie ma co nawozić. Oświetlenie jest LED AquaLighter (ile wart to niestety nie pamiętam, a teraz jest wmontowana w pokrywę i nie widzę tabliczki znamionowej), czas świecenia to 8godz.
Pomysł na bimbrownię do akwa zrodził się z żartu mojej żony, że można dwie pieczenie na jednym ogniu. Poza tym może nabicie butli drogie nie jest ale zakup całego sprzetu już trochę tak. Wydaje mi się, że zbyt przesadnego gazowania nie ma się co martwić, bo najwyżej odpalę napowietrzacz i poziom CO2 powinien wtedy się zmniejszyć.


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: jakis1234 »

AndreV6, bawiłem się bimbrownią do akwarium, co prawda nie przy okazji nastawów, tylko jako specjalny system.
System do bani, a to produkuje za dużo dwutlenku, a to za mało albo w ogóle. O stałych ustawieniach można zapomnieć.
Wydaje mi się, że zbyt przesadnego gazowania nie ma się co martwić, bo najwyżej odpalę napowietrzacz i poziom CO2 powinien wtedy się zmniejszyć.
No niestety nie, idziesz do pracy, wracasz i nie masz rybek.
Masz fajną obsadę, chociaż według mnie trochę przerybioną jak na 112l, trochę szkoda by było.
Dwukrotnie zagazowałem akwarium, raz udało się uratować jakieś 30%, drugim razem nic.
W końcu miałem dosyć i kupiłem butlę, fakt, trochę kosztuje, ale jak porządnie ustawisz system, to tak pracuje.
Raz na jakiś czas wymieniasz butlę (u mnie za 1,5 kg liczą sobie 25 zł), ale to wystarcza na dosyć długo.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 lis 2021, 22:35 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: Doody »

zbior7-2-1.jpg
zbior8-2-1.jpg
Niestety ograniczenie wielkości plików pozwalają umieścić jedynie tego typu fotografie. Oto mój baniaczek za dobrych czasów ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 302
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: Mrooq »

Nie wiem co to za oprawa, ale z czasów jak miałem czynne akwaria to pamiętam tyle:
Większość fabrycznego oświetlenia w pokrywach daje dużo za mało światła. Rosną roślinki które jego niewiele wymagają.
W moim 200l low techu na ziemi ogrodowej od czasu do czasu stawiałem mini bimbrownię z pet 2l nastaw plus 0.5l na filtr.
I tak jak wyżej pisali, łatwo poczuć się jak ten pan z wąsikiem z czasów II wojny, czyli zagazujesz ryby. A szczególnie nocą kiedy rośliny z braku światła prawie nie wytwarzają tlenu.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
AndreV6
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 26 cze 2019, 22:18
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: AndreV6 »

Diody, pięknie to wygląda. Ja na razie mogę tylko pomarzyć o takim gąszczu. Może z czasem... Z resztą to pewnie będzie jak z pędzeniem. Na początku zestaw szklany, później ZP, a teraz pełnowymiarowa kolumna. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Wracając do tematu, to chyba napisze list do Świętego Mikołaja o zestaw do CO2 , bo bimbrownia faktycznie może być zbyt nieobliczalna. Za dużo czasu i pieniędzy zainwestowałem w to co mam żeby teraz niechcąco zagazować ryby. I więcej światła dokupie. A na pewno w pierwszej kolejności to kolejną partię roślinek.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

lexus
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 17 cze 2020, 12:22
Podziękował: 5 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: lexus »

Doody pisze:zbior7-2-1.jpgzbior8-2-1.jpg
Niestety ograniczenie wielkości plików pozwalają umieścić jedynie tego typu fotografie. Oto mój baniaczek za dobrych czasów ;)
Piękny, jeszcze raz szacun :punk:

użytkownik usunięty
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
@Doody czy "Mały Heniek" też tam jest? :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: Doody »

Heńków nie miałem, ani małego ani dużego. Ta trawka na pierwszym planie to ponikło i heteranthera zosterifolia ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: rozrywek »

Bimbrownia jest nieobliczalna.
Możesz na dnie mieć krzaczory i gęsty las bardzo szybko, a na górze brzuszkami do góry rybki jeszcze szybciej.
Sam byś to zauważył jakby brały powietrze z tafli wody.


Mały generator z butelki pet to tanie rozwiązanie i w miarę nieszkodliwe.
A fermentor 10L nastawu to już gorzej.
Jak ruszy ostro burzliwa, to w jedną noc ci wszystko wydusi.

A wtedy to na maxa co² nahodować roślinek, i dopiero jak już na dnie będzie plantacja, od nowa zaczynać i wpuszczać rybki.

Najlepiej to pisz do tego Mikołaja, tak będzie najrozsądniej.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: Doody »

Przy dobrym oświetleniu i dużej ilości roślin, nawet duża ilość CO2 jest natychmiast konsumowana a rośliny nasycają tlenem wodę. Woda staje się nasycona tlenem i rośliny zaczynają "bąbelkować" czyli uwalniać gazowy tlen, który już nie rozpuszcza się w wodzie tylko ucieka do atmosfery. Zbiornik wygląda wtedy jak szampan ;)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
AndreV6
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 26 cze 2019, 22:18
Re: RE: Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: AndreV6 »

rozrywek pisze: Sam byś to zauważył jakby brały powietrze z tafli wody
Co masz na myśli?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: rozrywek »

Jak nie będzie tlenu w wodzie, to się ratuje rybka tlenem z powietrza, ale to tylko na chwilę, płuc nie ma przecież.
Także jak widzisz takie zachowanie to pompka na full.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
rozrywek pisze:Jak nie będzie tlenu w wodzie, to się ratuje rybka tlenem z powietrza, ale to tylko na chwilę, płuc nie ma
Ale błędnik ma :D
Jest kilka gatunków ryb akwariowych, które oddychają tlenem atmosferycznym, pobierając go znad tafli wody - gurami, bojowniki, wielkopletfy. Im zbyt "przegazowana" woda raczej nie zaszkodziła?
@rozrywek, chyba piszesz czymś innym.... :scratch:

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Akwarystyka i bimbrownictwo

Post autor: scalak »

@AndreV6. Co 2 tygodnie robię wycinkę moich roślinek. Łatwe w hodowli. Akwarium mało wymagające, nawożenie tylko przez ryby i z wytwornicy CO2, podmiana wody co 10-14 dni. Mój zakład oczyszczania akwarium to 16 kirysków i grom wie ile krewetek i ślimaków. Akwarium 450 l. Pisz na PW to Ci wyślę z pół wiaderka i sobie obsadzisz. Zapłacisz za przesyłkę i wszystko.
Tadek
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”