Kompletne wyposażenie

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.

Autor tematu
Adam Gie
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 26 paź 2021, 10:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Adam Gie »

Co poza maszynką Aabratek na kegu 50 L. (ok. 2500 zł) polecacie a czego nie polecacie aby cały proces przebiegał w bezstresowej atmosferze:
- fermentor typu wiaderko 30 L. (ok. 50 zł / szt.) czy wszystkie te wiaderka dostępne w sklepach branżowych są sobie równe i nie ma się co wysilać w poszukiwaniu wiaderka marzeń ? ;) lepsze z kranikiem czy bez? planowałbym zakup 3 szt.
- fermentor szklany (ok. 100-120 zł / szt.) czy jest jakaś zdecydowana przewaga szkła nad w/w wiaderkami?
- papuga (ok. 100 zł) czy potrzebna przy aabratku, czy to tylko miód na serce żeby patrzeć co leci?
- alkoholomierz, cukromierz i termometr winiarski (14-35zł/szt.) 2 szt. precyzyjnych alkoholomierzy czy 1 szt. od 0 do 100% ? oraz czy sprawdzają się występujące w sprzedaży "urządzenia wielofunkcyjne". Ewentualnie refraktometr... warto? (od 100 zł)
- beczka fermentacyjna 60 L do nastawów owocowych (120 zł)
- teraz grubo... kocioł zacierny ze sterownikiem np. Coobra (2500,-) jak ktoś idzie w stronę zacierów zbożowych? Można przy okazji od czasu do czasu zrobić piwko. Tu pytanie dodatkowe czy ktoś z forumowych producentów ma w ofercie kocioł, lub chciałby spróbować skonstruować?
- pompka na wiertarkę (ok. 60 zł) do opróżniania kega? czy nadaje się do zlewania znad osadu?
- worki filtracyjne (ok. 40 zł / szt.). Jak to działa? Zlewa się z osadem i worek klaruje nastaw?

Czy na liście brakuje czegoś niezbędnego? Przy założeniu, że jedno się kupi drugiego nie kupi to tak pi razy oko wychodzi +1000 zł (poza maszynką i kotłem zaciernym) na same duperele :o

Szanowni Moderatorzy, nie wiem gdzie to wstawić i czy warto wstawiać. Najcelniej chyba gdzieś z zakupem pierwszego sprzętu to można ożenić. Pozostawiam do decyzji i pozdrawiam.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: wolan »

Hej, dla mnie wygodniejsze są beczki 60l od wiader 30l. Masz od razu materiał na jeden wsad i trochę wolnego miejsca na ewentualną pianę/czapę w przypadku owoców.
Plusem wiader 30l jest to, że można je ustawiać jedno na drugim i potem wsadzić jedno w drugie.
Przerabiałem różne pojemniki i najpraktyczniejsze są beczki 60l, jest na tyle lekka :) że można ją podnieść, podstawić wyżej, aby wężykiem ściągnąć towar do kega.
Balonów szklanych do fermentacji akurat nie polecam, ciężko to umyć i trzeba obchodzić się jak z jajkiem :D
Jak ktoś robi dużą porcje nalewki to można wykorzystać do tego celu.
Papuga przy rektyfikacji jest zbędna, bo pokazuje tylko jedną słuszną wartość :)
Postawa do cukromierz i alkoholomierz ;) to się zawsze przydaje. Kupiłem kiedyś z Gomaru ten dokładniejszy ale nawet nie wiem gdzie teraz leży, używam podstawowego :) od 0-100 i jest ok.
Pompkę na wiertarkę polecam ;)
Co do reszty się nie wypowiadam bo nie używam :)
Z podstawowych produktów to oczywiście dobre drożdże :D i jak na szybko chcesz działać to środki do klarowania nastawu :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: łoles »

I zamiast kociołka zaciernego zbiornik z płaszczem i będziesz pan zadowolony :ok:
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: Kòpôcz »

Generalna uwaga - rozrzutnie pieniądzem dysponujesz. Wiaderka 30l kupisz już za 20zł/szt. a beczki za 50zł/szt. Szklany jest wieczny ( jeśli nie stłuczesz), plastikowe do czasu, gdy nie wejdzie Ci zakażenie w sprzęt. Dlatego jeślibyś się zdecydował na szklany, to na takim nie warto oszczędzać, ale szukać z dużym wlewem - jak wolan pisze tradycyjne balony są dość męczące w obsłudze. Plastik proponuję najtańszy, bo przy odrobinie pecha możesz je kupować wiele razy.
Alkoholomierz, cukromierz, jakiś termometr do nastawu/brzeczki itp - zdecydowanie.
Kocioł... Jeśli dobrze Cię rozumiem, to worek filtracyjny o którym piszesz to do systemu BIAB (brew on a bag). To tańsza alternatywa dla tych, którzy kociołka zaciernego nie mają.
Mieszadło jakieś - nawet do cukru się przydaje. Możesz najtańsze budowlane, a możesz pójść od razu w nierdzewkę, która kiedyś i owoce na pulpę poszarpiesz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: rozrywek »

Tu nie ma co wyliczać.
Dokupujesz to co ci potrzebne z czasem i tyle. Nie wszystko na raz.

Wiadomo że musisz mieć fermentor.
Beczka ci się przyda.
Ja mam fermentory z wiaderek po marmoladzie. Z pokrywkami.
Za flaszkę z cukierni. A zawsze mają ich multum.
Cukromierz i alkoholomierz to podstawa.

Zacznij od 2 fermentorów. Jeden do fermentacji, drugi do klarowania.
I wiaderka.
Kupisz 2 damy 5L, bo ci będą potrzebne na start, a z czasem rozwoju hobby twój arsenał sprzętowy będzie rósł.
I zanim się obejżysz to masz w piwnicy beczki 3, fermentorów 6, a dam ze 20.

Ja zaczynałem od jednego balonu 35L. Cukromierza za 8zł i alkoholomierza za 12zł. I bańki na mleko z rurką miedzianą i szklaną wielką chłodnicą.

A teraz 2 beczki po 200L .
2 balony 50L, 4 po 35L, 2 fermentory 40L z małą nakrętką, (potrzebne do transportu)
dam 5L to nawet nie wiem, w ciul, słoi 3L chyba z 7.

A tych wiaderek z cukierni to cały słupek, jedne w drugich.

Litrowy słoik pełny alkoholomierzy i cukromierzy. ( kupowało się nowe a stare zostawały)
Oczywiście te najlepsze, jeden ogólny i dwa precyzyjne alkoholomierze trzymam osobno w specjalnym etui a'la piórnik.

Jakieś menzurki, lejki, sitka, chochelki,
Rurki fermentacyjne, korki do balinów różne.
Butelek plastikowych 5L po Żywcu mnóstwo ( wodę przywożę ze źródełka)
A była piwnica, w niej piec i kupa drewna w kącie.

A teraz są ścianki działowe z drzwiami, regały, pólki, moja enklawa (STREFA RELAKSU), a w niej fotel, stoliczek, barek, stare radio, składany materac nawet.


Tak się to powoli kompletuje wszystko.
Kupiłem siatkę wiśni na bazarze, to przy okazji słój czy damę w ogrodniczym. Bo się przyda.

A ciekawostka:
Mam całe wiadro nakrętek do butelek, różnych wielkości i marek czy producentów no i korków do butelek, tych grzybkowych.
Te rzeczy się zawsze przydają, zbieram nakrętki. Często sie gubią albo niszczą.

No i pustych(pełnych) butelek masa.
Po różnych nietypowych rzadkich alkoholach.

Także panie kolego, nie ma co robić listy, to się uzbiera samo, nawet nie zauważysz że z wielkiej piwnicy zrobiło się wąskie przejście.

Ps: w piwnicy już drewna i węgla nie ma, na dworze pod daszkiem, taka sytuacja.

A moja babcia, stara dobra pierwsza kanka na mleko stoi, i stać będzie.
Późniejsze, nowsze się komuś porozdawało, innym na start z hobby, a ona jest, zniszczona zębem czasu, ale jest, na honorowym miejscu.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: kiwitom23 »

Adam Gie pisze:- fermentor typu wiaderko 30 L. (ok. 50 zł / szt.) czy wszystkie te wiaderka dostępne w sklepach branżowych są sobie równe i nie ma się co wysilać w poszukiwaniu wiaderka marzeń ? ;) lepsze z kranikiem czy bez? planowałbym zakup 3 szt.
Wiaderka dedykowane te o pojemności 33 litrów są bardzo dobre, a przede wszystkim szczelne, choć do destylacji lepsze będą beczki 60l, tu nie trafisz na szczelną raczej, tak więc nie ma sensu rurka fermentacyjna. Wiaderka takie możesz kupić też w Castoramie, kiedyś były po 5zł, teraz nie wiem bo ceny szaleją. Wiaderka przydają się do wina i piwa, do destylacji też jak nie chcesz dźwigać 50kg, albo nastaw jest podatny na zakażenie
Adam Gie pisze:- fermentor szklany (ok. 100-120 zł / szt.) czy jest jakaś zdecydowana przewaga szkła nad w/w wiaderkami?
Szkło jest zawsze lepsze od plastiku, ale i odpowiednio droższe, jak do destylacji to tylko z szerokim wlewem, nie takie typowo do wina z szyjką
Adam Gie pisze:- papuga (ok. 100 zł) czy potrzebna przy aabratku, czy to tylko miód na serce żeby patrzeć co leci?
Papuga zawsze się przydaje, chociażby przy owocówkach, zbożówkach i innych, przy cukrze raczej nie trzeba
Adam Gie pisze:- alkoholomierz, cukromierz i termometr winiarski (14-35zł/szt.) 2 szt. precyzyjnych alkoholomierzy czy 1 szt. od 0 do 100% ? oraz czy sprawdzają się występujące w sprzedaży "urządzenia wielofunkcyjne". Ewentualnie refraktometr... warto? (od 100 zł)
Obowiązkowo, najlepiej komplet 3 dokładnych, albo refraktometr bardzo wygodny, nie trzeba cenzurek, ani chłodzenia, wystarczą 2 krople żeby dokładnie odczytać
Adam Gie pisze:- beczka fermentacyjna 60 L do nastawów owocowych (120 zł)
Jak wyżej, albo beczka, albo 2 wiaderka
Adam Gie pisze:- teraz grubo... kocioł zacierny ze sterownikiem np. Coobra (2500,-) jak ktoś idzie w stronę zacierów zbożowych? Można przy okazji od czasu do czasu zrobić piwko. Tu pytanie dodatkowe czy ktoś z forumowych producentów ma w ofercie kocioł, lub chciałby spróbować skonstruować?
Ja używam, bardzo wygodny do zacierania i dokładnego utrzymania temperatury, a dodatkowo robi piwo prawie automatycznie. Nikt raczej Ci nie skleci takiego kociołka, poszukaj firmy Royal Catering jest dużo tańszy, a to praktycznie to samo
Adam Gie pisze:- pompka na wiertarkę (ok. 60 zł) do opróżniania kega? czy nadaje się do zlewania znad osadu?
Z nad osadu możesz zlać samym wężykiem, albo są elektryczne ściągacze do wina.
Adam Gie pisze:- worki filtracyjne (ok. 40 zł / szt.). Jak to działa? Zlewa się z osadem i worek klaruje nastaw?
Wystarczy lejek i papierowe sączki, albo filtry do kawy. Worek przydaje się przy owocach i przy nalewkach.
Adam Gie pisze:Czy na liście brakuje czegoś niezbędnego? Przy założeniu, że jedno się kupi drugiego nie kupi to tak pi razy oko wychodzi +1000 zł (poza maszynką i kotłem zaciernym) na same duperele :o
Lejki, sitka, łycha do mieszania, różnego rodzaju menzurki i kolby, no i damy 5 litrowe (kupisz za 40-50zł 6 sztuk).

Na początek jednak kupiłbym damy, beczkę 60l lub 2 wiadra, cukromierz i alkoholomierz, 2 lejki i sitko, oraz z 5 metrów wężyka silikonowego. Resztę będziesz sobie dokupował stopniowo.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Adam Gie
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 26 paź 2021, 10:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: Adam Gie »

kiwitom23 pisze:
Ja używam, bardzo wygodny do zacierania i dokładnego utrzymania temperatury, a dodatkowo robi piwo prawie automatycznie. Nikt raczej Ci nie skleci takiego kociołka, poszukaj firmy Royal Catering jest dużo tańszy, a to praktycznie to samo
Jaki masz dokładnie ten kociołek? Sprawdza ci się w zbożach, gotowych słodach, ziemniakach?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: kiwitom23 »

Adam Gie pisze:Jaki masz dokładnie ten kociołek? Sprawdza ci się w zbożach, gotowych słodach, ziemniakach?
Mam dokładnie taki: https://www.expondo.pl/royal-catering-k ... d-10011523 sprawdza się i w produkcji piwa, i w zbożach, słodach bardzo dobrze, ziemniaków nie próbowałem, ale pewnie też by bez problemu dał radę.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kompletne wyposażenie

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Adam Gie pisze:Co poza maszynką Aabratek na kegu 50 L. (ok. 2500 zł) polecacie a czego nie polecacie aby cały proces przebiegał w bezstresowej atmosferze:

To zależy, co chcesz uzyskać. Spirytus? W takim razie aabratek, OLM, bufor (wyjdzie drożej, niż 2500zł).


- fermentor typu wiaderko 30 L. (ok. 50 zł / szt.) czy wszystkie te wiaderka dostępne w sklepach branżowych są sobie równe i nie ma się co wysilać w poszukiwaniu wiaderka marzeń ? ;) lepsze z kranikiem czy bez? planowałbym zakup 3 szt.

Jeśli masz miejsce, to nie baw się w nic poza beczkami 220l. Są znacznie wygodniejsze, a zajmują miejsce do góry, a nie na bok, więc nie są problemem, jeśli chodzi o podłogę.

- fermentor szklany (ok. 100-120 zł / szt.) czy jest jakaś zdecydowana przewaga szkła nad w/w wiaderkami?

Szkło jest wieczne, szkło nigdy nie reaguje, łatwo usuwasz zapachy z niego. Minus - cena i oczywiście ryzyko zbicia. Jako fermentor zdecydowanie nie, jeśli to nie wino. Jako odbiór destylatu - tylko i wyłącznie szkło

- papuga (ok. 100 zł) czy potrzebna przy aabratku, czy to tylko miód na serce żeby patrzeć co leci?

przy spirytusie nie ma najmniejszego sensu. Przy smakówkach tak. Mamy na forum kolegę, który robi papugi jak z obrazka. Zagadaj do JackParrot

- alkoholomierz, cukromierz i termometr winiarski (14-35zł/szt.) 2 szt. precyzyjnych alkoholomierzy czy 1 szt. od 0 do 100% ? oraz czy sprawdzają się występujące w sprzedaży "urządzenia wielofunkcyjne". Ewentualnie refraktometr... warto? (od 100 zł)

alkoholomierze potrzebujesz 3 - skala 80-100, 50-80 oraz 20-50. Mniej więcej. Przydają się. Cukromierz jest absolutnie wymagany. Kup dobry, za 30+ PLN. Tutaj nie ma co kupować jakiegoś szajsu. Jego wskazania są dla nas kluczowe


- beczka fermentacyjna 60 L do nastawów owocowych (120 zł)

220l. Jak tylko możesz.

- teraz grubo... kocioł zacierny ze sterownikiem np. Coobra (2500,-) jak ktoś idzie w stronę zacierów zbożowych? Można przy okazji od czasu do czasu zrobić piwko. Tu pytanie dodatkowe czy ktoś z forumowych producentów ma w ofercie kocioł, lub chciałby spróbować skonstruować?
Nie robię piwa, nie pomogę

- pompka na wiertarkę (ok. 60 zł) do opróżniania kega? czy nadaje się do zlewania znad osadu?

nadaje się. Przepłukaj kilka razy wodą z detergentem, aby wymyć nadmiar smarów i ogólnie zdezynfekować. Potem oczywiście wodą.

- worki filtracyjne (ok. 40 zł / szt.). Jak to działa? Zlewa się z osadem i worek klaruje nastaw?

worki przydają się do przelewania wina i dużych ilości nalewek. Cukrówki klarujesz turboklarem.


Czy na liście brakuje czegoś niezbędnego? Przy założeniu, że jedno się kupi drugiego nie kupi to tak pi razy oko wychodzi +1000 zł (poza maszynką i kotłem zaciernym) na same duperele :o

Drożdze? Odżywki? Wężyki silikonowe oraz igielitowe do wody?

Szanowni Moderatorzy, nie wiem gdzie to wstawić i czy warto wstawiać. Najcelniej chyba gdzieś z zakupem pierwszego sprzętu to można ożenić. Pozostawiam do decyzji i pozdrawiam.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”