Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
poldas92
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 8 lis 2021, 14:20

Post autor: poldas92 »

Cześć.
Potrzebuję pomocy, a właściwie sprawdzenia czy moje obliczenia są prawidłowe ( w razie błędu proszę o poprawkę ).
Nastawiłem wino jabłkowe. Chciałbym otrzymać 18l wina o mocy około 15 %. Do balonu wlałem 10l soku jabłkowego (nie znam odmiany jabłek na smak dosyć kwaśne, późno jesienne) - BLG soku wynosiło 10 (czyli około 6 po odjęciu niecukrów), kwasowości niestety nie znam. Dodatkowo dałem 3kg cukru i 4l wody, a następnie planuje dodać około 500 g cukru rozpuszczone w 2l wody.
I teraz odnośnie obliczeń:
W nastawie będę miał 10l+4l+3kg(ok. 1,8l) + 2l + 0,5kg (ok 0.3l) = około 18 l
Cukier ze soku: 17*10*6 = 1020 g
Całkowity potrzebny cukier: 17*18*15 = 4590g
Czy moje obliczenia są poprawne?
I jeszcze jedno pytanie odnośnie dosładzania, ponieważ chciałbym otrzymać wino półsłodkie, więc jeżeli całkowity cukier zostanie "zjedzony" i blg wyniesie 0, to aby otrzymać powiedzmy wino o wartości 4BLG to muszę dodać do nastawu 4*10*18 = 720 g cukru ? Czy mogę to zrobić równocześnie z użyciem pirosiarczanu? Ile taki nastaw po dosłodzeniu i dodaniu piro musi postać, żeby można go było zlać ?
Proszę o odpowiedź.
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: kiwitom23 »

Czołem, bardzo ładnie to rozpisałeś. Wreszcie ktoś dobrze obeznany w teorii, to się chwali. Obliczenia są jak najbardziej poprawne. Co do dosładzania i piro, to radziłbym Ci dosładzać docelowo krótko przed butelkowaniem, tutaj akurat robi się to bardziej na smak, nie na samo BLG. Ja osobiście nie stosuję piro, jeżeli drożdże padają od zawartości alko to sprawa jest prosta, a jeżeli chcesz mniejszy woltaż niż wytrzymałość drożdży, to po prostu na 3, 4 tygodnie przed butelkowaniem dosładzam i sprawdzam, czy aby fermentacja nie ruszyła, jak nie rusza to butelkuję. Generalnie trzymam wina w balonach minimum rok i jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby po takim czasie drożdże wznowiły pracę. Trzeba uważać przy bayanusach, te są wyjątkowo żywotne. Nie napisałeś jakich drożdży użyłeś i jaka jest ich wytrzymałość na %.

Jeżeli decydujesz się na piro, to oczywiście możesz dodać cukier i piro równocześnie, jeżeli tego piro będzie odpowiednia ilość, to w sumie nie musisz czekać z butelkowaniem, gdyż jego zawartość ubije drożdże.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lis 2021, 11:34 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
poldas92
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 8 lis 2021, 14:20
Re: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: poldas92 »

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem dodać, że użyłem drożdży Zamojscy Uniwersalne (Producent deklaruje żywotność do 17%, więc w moim przypadku użycie piro jest konieczne). Ogólnie nie przeszkadza mi, że wino byłoby mocniejsze jednakże boję się, że alkohol będzie zbyt intensywnie wyczuwalny. Ktoś ma doświadczenie z winami wysokoprocentowymi? Czy etanol faktycznie zaburza smak trunku ?

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: Carl »

Ładnie rozpisałeś, ale czy dobrze policzyłeś?
poldas92 pisze: Cukier ze soku: 17*10*6 = 1020 g
Skąd liczba 17 w tym obliczeniu?
Czy nie powinno być 10*60 = 600 g?

Poza tym mam wątpliwości co do prawidłowości pomiaru blg. 10 to dość mało jak na jabłka. Ja najczęściej mam między 12 a 14. Czy mierzyłeś w składowanym soku czy może była tam jeszcze duża ilość drobnych cząstek? Czy mierzyłeś w temperaturze 20*C lub przeliczałeś blg na tę temperaturę?




Wystukane z Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lis 2021, 13:09 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
poldas92
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 8 lis 2021, 14:20
Re: RE: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: poldas92 »

Carl pisze:Ładnie rozpisałeś, ale czy dobrze policzyłeś?
Skąd liczba 17 w tym obliczeniu?
Czy nie powinno być 10*60 = 600 g?

Poza tym mam wątpliwości co do prawidłowości pomiaru blg. 10 to dość mało jak na jabłka. Ja najczęściej mam między 12 a 14. Czy mierzyłeś w składowanym soku czy może była tam jeszcze duża ilość drobnych cząstek? Czy mierzyłeś w temperaturze 20*C lub przeliczałeś blg na tę temperaturę?
Wystukane z Tapatalka
Faktycznie masz rację odnośnie cukru w soku. Dzięki za czujność, w takim razie muszę dodać pół kg cukru więcej :) Odnośnie BLG mierzyłem kilkukrotnie przelany przez gęste sitko sok, który stał około 2 godzin w temperaturze pokojowej, więc pomiar powinien być w miarę ok, różnica 2-3 BLG w samym soku to nie jest duża różnica cukru, więc nie powinno zaburzyć mi planów :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lis 2021, 17:56 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: jakis1234 »

Dokładnie, jeżeli liczysz ile jest cukru w soku jabłkowym, to przy Blg 6 masz 6 Blg*10 g * 10l=600 g, (0,6 kg).
Faktycznie trochę mało.
A co do alkoholu, wino jabłkowe jest winem lekkim, a takie wina są lepsze, jak są słabsze. Tak uważam.
A 15 % to wcale nie tak mało.
Pozdrawiam z opolskiego.

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Wino z jabłek - pomoc z obliczeniami

Post autor: majster1 »

10 blg jest calkiem normalne przy jablkach kwaśnych odmian. Poniżej 10 blg sok juz mógł być rozcieńczony wodą. Typowo słodkie odmiany mają 12-14 blg.
Teraz mam np sok jablkowy z odmiany Ligol blg wyszlo 13.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lis 2021, 16:30 przez majster1, łącznie zmieniany 2 razy.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”