Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Cześć!

Jest temat o fotowoltaice to może zróbmy temat o pompach ciepła? Ten kto ma niech się wypowie jak działa, czy jest zadowolony itp (najlepiej z informacjami o mocy, metrażu domu itp). Mnie bardzo interesują układy z dużymi buforami, jeśli ktoś ma to proszę o podzielenie się informacjami. Wymyśliłem sobie układ z potężnym buforem który będzie ładowany w dzień gdy pracuje PV tak żeby jak najwiecej autokonsumpcji mieć …

Będę szukał wykonawcy, macie kogoś godnego polecenia? Najlepiej mazowieckie/centralna Polska.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 lis 2021, 11:42 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
koncentraty wina
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

Ja mam Daikina 14kW, dość duża jak na metraż domu (niecałe 200m2). Miałem już wcześniej duży bufor zainstalowany przy montażu piecyka gazowego połączony wężownicą z mniejszym do wody użytkowej. Zrobiłem chyba błąd i ustawiłem PC na 65*C w zeszłym sezonie, co skutkowało tym, że zeżarła straszne ilości energii, a do tego zeszła zima była dość mroźna i wyłączyłem pompę dopiero w maju. Po przeglądzie serwisowym w tym roku ustawiłem ją na 45*C, czyli 20*C mniej i spokojnie starcza jak na razie, zobaczę co będzie przy większych mrozach. Oprócz tego, że pobór energii był dość wysoki nie mam żadnych zastrzeżeń do pompy, pracuje naprawdę bardzo cicho i spokojnie ogrzewa tak samo jak piecyk gazowy. W sumie jestem zadowolony, gdy okaże się, że poprzez zmniejszenie temperatury stanie się bardziej ekonomiczna, to 100% sadysfakcji.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

Duży bufor to jaki masz?

Ogrzewanie podlogowką czy mieszane?

U mnie będzie podłogówka ale są 3 grzejniki (łazienki i pralnia)- te puszczę niskotemperaturowo.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

W sumie to nawet nie pamiętam jak duży jest bufor z 300l na pewno ma, jak nie więcej. Mam mieszane ogrzewanie, wszystkie hole dół i góra, kuchnia, oraz łazienki mają ogrzewanie podłogowe, natomiast w sypialniach u góry i w salonie są grzejniki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: zielonka »

Tyle że wtedy kiedy najbardziej potrzeba to panele od listopada do lutego słabo dają a prad z lata juz na zimę nie zostaje podobno. Jakiś bufor zawsze i warto mieć ale akurat PC między nocą a dzniem traci na wydajności mniej niż różnica cen w taryfach za prąd. Więc pompa w nocy za 35 groszy naprodukuje więcej niż w dzień za 70. Zanim cokolwiek się zdecyduje warto popatrzeć na rzeczywiste uzyski gromadzone i ładnie pokazane od paru lat.
http://elektrownia.pb.edu.pl/

P.S
Bufor poniżej 1000l to raczej kieliszek niż magazyn.
PC daje max 50C to użytecznym zakresie jest od 30 do 50 - 20stopni w 1000l zbiorniku to jakieś 23 kilowatogodziny. Nie za wiele ale jakaś wartość to jest a 200l to zaledwie 4,6 kwh czyli raczej kieliszek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lis 2021, 20:57 przez zielonka, łącznie zmieniany 2 razy.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

Powiem tak, jeśli chodzi o panele to sprawa była dla mnie jasna po pierwszej konsultacji z fachowcami, natomiast w temacie PC było tych konsultacji chyba z 10 i nadal nie za bardzo wiem, czy wybrałem dobrą opcję, czy może przewymiarowaną. Namieszali tak, że po prostu czym więcej spotkań, tym większy mętlik miałem. Co do bufora, owszem czym większy tym lepszy, ale ten co mam (może i ma 1000 litrów, sam nie wiem) był robiony pod piec gazowy nie pod PC. Jak już go miałem, nie chciałem go demontować i zakładać innego, dedykowanego, bo to już byłaby głupota i wywalanie kasy w błoto, więc został zwłaszcza, że automatyka działała idealnie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: zielonka »

Panele bufor pompa ciepła ale i grzałka w buforze wtedy masz spore możliwości . Ja mam 2000 l ale i stary choć ocieplony dom -to u mnie ten magazyn jako tako się sprawdza .
Ale mój dom w mrozy zjada 70 kwh na dobę i dlatego bufor grzeję do 90 C grzałkami albo kotłem na ten okropny wungiel .
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

chprzemo pisze: Ten kto ma niech się wypowie jak działa, czy jest zadowolony itp
Mam, działa.
Mam, bo sobie zrobiłem, przerobiłem klimatyzator na PC do grzania CWU. Działa 3 rok i jest luksus.
Co do PC i bufora, w mojej opinii jest to bez sensu, lub przynajmniej mało sensowne. Dlaczego? Bo bufor magazynuje energię w ilości:
E=ciepło właściwe wody * dT * masa. Więc żeby zmagazynować dużo energii trzeba zmienić jedną lub dwie zmienne w tym wzorze, czyli objętość (masę) wody lub/i dT. Żeby PC była wysokosprawna musi mieć jak najniższe dT miedzy DZ a GZ, więc podnosząc temperaturę w buforze do 60-70 może 80*C (żeby był sens stosowania bufora) jeśli PC pozwoli może wyjść sytuacja że COP będzie niskie (bliskie 1) i sens stosowania bufora i PC trochę się zaciera. Druga opcja to wstawienie bufora w postaci np 2-3m3 i stosowanie niskich temperatur, ale to po co bufor jak PC fajnie się moduluje i dostosowuje do zapotrzebowania.
Żeby policzyć bufor trzeba znać ile energii potrzebuje dom i przekalkulować to na objętość i dT.

Standardowo przy PC powietrznych stosuje się bufor 100-150l w celu odszraniania jednostki zewnętrznej, chyba że ktoś ma duży zład wody np w grzejnikach lub PC gruntową (brak jednostki zewnętrznej i brak odszraniania).
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

jatylkonachwile pisze:Mam, działa
Kolego kompletnie nic nie zrozumiałem z Twojego wywodu, NIC. Być może jestem mało inteligentny. Pompa ciepła oczywiście działa na zasadzie odwróconej klimy, to oczywiste. Ja akurat mam pompę wysokotemperaturową, dlaczego na taką się zdecydowałem, nie wiem... doszedłem do wniosku, że lepiej mieć za dużo, niż za mało. Było u mnie chyba ze 12 różnych firm i każda obliczała mi zapotrzebowanie energetyczne budynku, powiem tak... nie miałem nawet 2 takich samych wyników, a różnica między skrajnymi wynosiła ponad 200%. Koszmar!!! Mam podłogówkę, ale w kilku pomieszczeniach mam też zwykłe kaloryfery, więc nie chcąc marznąć zamówiłem mocniejszą, chyba jednak niepotrzebnie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

kiwitom23 pisze: Kolego kompletnie nic nie zrozumiałem z Twojego wywodu, NIC.
Nie szkodzi, często tak mam że nie potrafię przekazać swojej wiedzy/opinii w przystępny sposób.

Ale montowanie za dużej PC też się mija z celem, bo PC ma moc ograniczoną z dwóch stron, minimalna i maksymalna. Jeśli nie rozwija maksymalnej i nie załącza grzałek (jeśli są) to jest całkiem spoko, bo nie jest wysilona, ale jeśli długo i często pracuje z minimalną mocą (okres przejściowy) i nie mogą zejść już niżej z mocą grzewczą zaczyna się wyłączać i załączać to jest to może nie tyle szkodliwe a niepoprawne.
Każde zatrzymanie i uruchomienie wymaga wprawienia w ruch sprężarki, rozprowadzenia czynnika w układzie i nasmarowaniu wszystkich elementów. Do ustabilizowania temperatur i ciśnień potrzeba chwili czasu, więc i COP się zmniejsza z tego tytułu. No i tutaj bufor może mieć rację bytu, ale tylko dlatego że ktoś wydał kupę kasy na zbyt dużą PC i teraz musi dołożyć kolejną kupkę kasy na bufor czyli dwie kupki kasy za dużo.
chprzemo pisze:Najlepiej mazowieckie/centralna Polska.
A nie interesuje cie gruntowa? Bo ja właśnie kończę wiertnicę do studni głebinowych i odwiertów do PC. U siebie tą zimę mam zamiar grzać gruntową PC ( tylko będę musiał ją poskładać jeszcze).
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lis 2021, 22:13 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

@jatylkonachwile- dzięki za wyjaśnienia.
Ja poza „januszowaniem” na energii martwię się właśnie COP w mroźne noce- jak by mi PC naładowała bufor to może część lub całą noc bym miał ogrzewanie właśnie z bufora. Mam wszystko niskotemperaturowe, grzejniki które mam tak naprawdę mogą pracować 2h dziennie wieczorem do wysuszenia ręczników po kąpaniu + na żądanie 2-3 h po praniu w zime.
Myślisz, ze naładowanie bufora 1000 l do 60 *C nie wystarczy żeby większość nocy opędzić? COP w dzień niezależnie od pory roku zawsze jest wyższe niż nocą bo jest wyższa temperatura+ mi to COP wychodzi jeszcze lepiej bo skonsumuje 100% energii z paneli…
Chyba, ze się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu;)

Domek mam względnie nowy (5 lat), docieplony + reku, razem z panelami PV jest to naturalne/idealne środowisko dla PC:)


Gruntowa to harmonia pieniędzy:) wykonujesz takie instalacje? Może mi wycenisz pompkę?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

Jeśli nastawiasz się że PV w nawet zimowy dzień da ci wystarczająco dużo energii żeby napędzić PC to jesteś w błędzie, może nie dużym ale w błędzie. Nie wiem jaką masz instalację PV ale zimą produkcja jest dosłownie procentem tego co w lato. Chyba że trafi się jakiś ładny mroźny słoneczny dzień to i rekordy mocy mogą się trafić, ale nie rekordy produkcji w kWh.

Pierwsze co ja polecam ludziom jak rozmawiam o ogrzewaniu to zajrzeć do projektu i sprawdzić OZC, czyli ogólne zapotrzebowanie ciepła. Ile to razy ludzie byli zaszokowani że ich dom potrzebuje źródła 7-10kW a nie 24kW jak to hydraulik im doradza bo mają 250m2 podłóg. Druga opcja to strona www.cieplowlasciwie.pl, tam też możesz policzyć ile mocy potrzeba z aktualnych rachunków lub z parametrów domu.

1000l wody nagrzanej do 60*C (ale dT masz ok 30K bo ciężko grzać wodą zimniejszą niż 30*C, w podłogówce na upartego do 24 można zejść) zawiera 35kWh energii. Teraz zobacz ile potrzebuje twój dom (strzelam że jakieś 5kW) czyli masz energii na jakieś 7h, a trzeba doliczyć grzanie CWU. Czyli jest to jakieś rozwiązanie, ale zimowe noce trwają nie 7h a czasami 15h. Więc pompa tak czy siak będzie pracowała. W okresach przejściowych może się okazać że to co nagrzeje w dzień to prawie starczy do drugiego dnia. Ale w mojej opinii takie magazynowanie energii jest trochę bez sensu. Wielki zbiornik który zajmuje dużo miejsca a odczuwalnej różnicy możesz nie zauważyć.
Gruntowa to harmonia pieniędzy:) wykonujesz takie instalacje? Może mi wycenisz pompkę?
Czy ja wiem, odwierty swoje kosztują ale mają kilka dodatkowych funkcji, np chłodzenie pasywne w lato, chłodzenie do aabratka/bokakoba za praktycznie free, jeśli ktoś ma rekuperację to można w zimę dogrzewać powietrze z czerpni lub chłodzić powietrze w lato (to jest ogromny plus), no i praktycznie stałe COP przez cały rok, wtedy bufor jest bez sensu.
Jeszcze nie wykonuję takich instalacji, mam w planach tylko odwierty robić, po to zainwestowałem górę kasy w wiertnicę.
Nie mam jak wycenić bo nie znam markowych pomp, u siebie będę robił sam (całą PC), u brata również, jeden z kolegów też się zapowiada że będzie chciał.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

Ciekawe bo wklepałem w tym kalkulatorze wszystko i mimo 250 m po podłogach pokazało mi, ze PC może być 8kW… A piec tak jak piszesz hydraulik zaaplikował 27 kW na ekogroszek;)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

No właśnie, to jest standardowy problem.
Bo teraz masz kocioł który nie może pracować z maksymalną sprawnością (czyli z mocą ok 60-80% nominalnej) bo przecież się zagotujesz, chyba że już masz bufor, to wtedy może to działać całkiem sprawnie.

Poprawnie dobranych źródeł ciepła w znanych mi domach mogę policzyć na palcach jednej ręki.
Trzech znajomych którzy wzięli tego samego hydraulika (bo tani, "dobry" i jest szwagrem jednego z nich), domy bardzo podobne, zapotrzebowanie wg tego kalkulatora to coś ok 8-9kW, a jakie piece mają? Jeden ma 24kW ekogroszek, drugi ma 21kW pellet a trzeci 18kW ekogroszek (bo ma najmniejszy z nich dom).
I co teraz się dzieje? Ekogroszek się spieka bo palnik nie może pracować w optymalnych warunkach, w domu 26-28°C bo niżej się nie da zejść z mocą pieca, ogromne spalanie opału.

Wiele poradników, wielu instalatorów, wielu youtuberów mówi coś pod czym i ja się podpisze.
Lepiej mieć za małą PC i niedobór dogrzać grzałką niż mieć za dużą i w efekcie nieefektywną.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

Ja piec dopieściłem, ustawiłem skubańca tak, ze nie spieka, ładny popiół daje i sypie groszek 28-30 mj. Ale to trwało sezon, nawet na wylocie spalin na czopuchu zamontowałem termoparę i badałem temp spalin która idzie w komin- opłacało mi się to wszystko. Teraz jak groszek 1600 zł i mam za ogrzanie domu położyć ponad 7 k to dziękuję ale nie, nawet jak PV nie da rady (rozpaskudziliśmy się odkąd prąd za darmo i mamy duzo wyższe zużycie) to zapłacę rachunek kilka stówek za spokój, czystość i komfort.

Nooo i o to w tym wątku mi chodzi, pogadajmy sobie o PC, wymieńmy się kontaktami do instalatorów, opiszmy swoje doświadczenia:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: zielonka »

Wiele poradników, wielu instalatorów, wielu youtuberów mówi coś pod czym i ja się podpisze.
Lepiej mieć za małą PC i niedobór dogrzać grzałką niż mieć za dużą i w efekcie nieefektywną.
Dokładnie tak ale jednak nie całkiem gdyż ..... nikt własnie tak jak napisał kolega wyżej nie potrafi ocenić rzeczywistego zapotrzebowania. Stąd też większość źródeł ciepła mo0ntowane jest za duże. Warto wydać pieniadze na audyt energetyczny rzeczywistego zużycia bo i to co w papierach i to co w cieplowlasciwie obarczone jest błędem rozmijania się teorii z rzeczywistością. Wystarczy jeden zdupiony element przez wykonawce domu aby wszelkie rachuby poszły w diabły. Podałem link do strony politechniki białostockiej gdzie można na żywo nie dość że prześledzić pracę kilku zestawów pv na bieząco to jeszcze jest zapis produkcji z kilku lat- i tam wyraźnie widać że pv w zimie ładuje co najwyżej baterie w zegarku, no powiedzmy że trochę dużym zegarku. Bufor jest idealny dla tych którzy chca zasilać dom z różnych źródeł. Osobiście posiadam 2000 l bufor PC chińczyka kocioł elektryczny i zasypowy . Tak jakoś wyszło. I powiem szczerze że korzystam naprzemiennie zależnie od sytuacji. Jak miałem prad po 25 gr kwh to cały sezon od zera w dół grzałem tylko czystym prądem. Jak podniesli na 35 gr za 1 kwh kupiłem 2 tony wungla. Teraz wungiel po 1500 a prąd po 35 gr to grzanie pradem tylko parę groszy droższe od grzania weglem. Jak do tej zabawy włączyć pompe ciepła to sezon na kombinacyjnym grzaniu raz pradem raz pompą na prąd wyjdzie taniej niz wunglem i roboty mało. Ale po to aby prąd kosztował 35 gr potrzebny jest bufor i taryfa G13 lub G12W.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

Racja, da się grzać samym prądem, najlepiej w G12W i z ogromnym buforem. Ale co jak podniosą znów stawki za kWh?
A w przypadku PC i PV (i miejmy nadzieję że jak najdłużej działającemu systemowi magazynowania 80% w sieci dla aktualnych prosumentow) nie interesuje nas cena za kWh. Bo oddajemy 100kWh a odbieramy 80, co za różnica czy to będzie po 0,3zl czy po 0,8zl/kWh.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

jatylkonachwile pisze:Wiele poradników, wielu instalatorów, wielu youtuberów mówi coś pod czym i ja się podpisze.
Lepiej mieć za małą PC i niedobór dogrzać grzałką niż mieć za dużą i w efekcie nieefektywną.
Poważnie? Poprzedni sezon dość mroźny, grzałka mi się włączała dość często, a w momencie włączenia grzałki zużycie prądu rosło lawinowo, tak więc nie jestem pewny, czy jednak nie lepiej mieć ciut przewymiarowanej PC i żeby sobie spokojnie pracowała bez napinki, niż małej która co chwila włącza grzałki. Przy włączonych grzałkach sam sens PC zanika, bo w tym momencie jest to zwykłe ogrzewanie elektryczne.

Nie pamiętam liczb, ale PC pobierając np 1kW energii oddaje powiedzmy 3kW, natomiast przy włączonych grzałkach stosunek jest 1:1.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

kiwitom23 pisze: Nie pamiętam liczb, ale PC pobierając np 1kW energii oddaje powiedzmy 3kW, natomiast przy włączonych grzałkach stosunek jest 1:1.
Jest to prawda, ale tylko w połowie,
Bo faktycznie PC o mocy elektrycznej 1kW może oddać 3-4 czasami 5kW mocy cieplnej, przy mrozach może to być tylko 2kW.
Ale, gdy włączają się grzałki to nie jest 1:1 gdyż one dostarczają ciepła tylko tyle ile nie jest wstanie dać PC.
Przykład dla zrozumienia.
PC o mocy cieplnej 7kW (np 2kW elektrycznej) przy -20°C na zewnątrz.
Dom w tych warunkach potrzebuje 9kW. Co się wtedy dzieje? A no brakujące 2kW jest dostarczane z grzałek. Więc pobór mocy elektrycznej jest wtedy 4kW a cieplnej 9 czyli COP jeszcze powyżej 2.

Fajnie można to zobrazować na wykresie punktu biwalentnego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: kiwitom23 »

Zgadza się, tyle że w Twoim przykładzie przy zapotrzebowaniu 9kW, lepiej byłoby mieć PC o mocy 10kW (np 3kW elektrycznej), bo ta by tych grzałek nie włączyła, a pobór energii byłby na poziomie maksymalnym 3kW, a tymczasem PC o mocy 7kW (2kW elektrycznej) będzie pracować również z mocą maksymalną, czyli pobierać te 2kW energii, ale dodatkowo włączy grzałki o mocy 2kW, które pobiorą 2kW energii (i tu jest to 1:1, czyli brak efektywności grzałek, bo żeby zapewnić brakujące 2kW, pobiorą te same 2kW z sieci), czyli w sumie 4kW. 3kW<4kW. Czyli generalnie warto mieć taką moc pompy, aby jak najrzadziej włączała grzałki, czy nie tak.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: zielonka »

miejmy nadzieję że jak najdłużej działającemu systemowi magazynowania 80% w sieci dla aktualnych prosumentow
No niestety ale przyszli właściciele pv juz nie maja tej mozliwości a aktualni niech poczytają to co małym druczkiem im w umowach umieszczono. Tam stoi iż jak się zmienia warunki to sie zmienią zasady, a zasady u nas zmienia się prawie zawsze wtrakcie gry i kiedy tam akurat potrzeba. To kraj bez zasad honoru i odpowiedzialności. I dlatego jednak bufor.
A pv na zime to jak parasol zamiast kożucha więc upatrywałbym szansy w PC gruntowej od Konceptusa - solidność.
Lub New Energy na wiatr - tanio.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

Konceptus fajnie brzmi i wygląda ale na szybko (doktoryzuje się dopiero kilka h) wychodzi, ze 20k pln na dzień dobry więcej koszt takiej PC. Nie wiem ile zim by trzeba było żeby te 20 k grzałki zjadły…
Choć opcja fajna i będę to jeszcze analizował, nie wykluczam tego rozwiązania.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: zielonka »

Ogrzewanie czy budowa domu to nie jest inwestycja zarobkowa to inwestycja w spokój. Pieniądze dziś są jutro może nie być więc lepiej wydać na coś co na później zapewni spokój lub chociaż mniejsze rachunki. 20 k dzisiaj łatwo roztrwonić a za kilka lat może być problem z tymi paroma tysiącami na tonę węgla. To zawsze jest decyzja czy posiadać pieniądze czy majątek. Czasy idą nieciekawe i powiem jak Urban gdy upadała komuna - kto dziś zbuduje będzie miał a kto będzie czekał to jego szanse z każdym rokiem będą maleć. On co prawda mówił kto nakradnie ale zasada ta sama. Lepiej już było.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: chprzemo »

Ja wiem, podpisuje się pod tym obydwoma rękoma! Po to okleiłem dom 18 cm grafitu nie jak wszyscy gadali (śmiali się ze mnie) 15 dalmatyńczyka, po to PV jest, reku itp. Tylko w tym przypadku nie widzę wartości dodanej za którą miałbym 20k dołożyć. Poprostu. Może się mylę ale nie neguje do końca tego rozwiązania.

Moim przekleństwem jest to, ze muszę wydoktoryzowac się w temacie i dopiero cokolwiek zamówię. Jak już spłyną oferty różne to powstanie sprytny excel i będzie porównywanie wszystkiego, symulacje kosztów itp:) może wtedy konceptus wygra jeszcze;)

Temat potwornie ciekawy, jestem mega zadowolony bo okazuje się, ze te wszystkie inwestycje które poczyniłem miały sens. Dom 232 m2 i wystarczy pompa 8.1 kW na C.O. I C.W.U. Ale doktoryzować się trzeba bo już miałem propozycje taką, że minimum 14 kW a najlepiej 16 kW przy takim metrażu.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

@kiwitom23:
Owszem, Twój tok rozumowania jest ok, ale tylko wtedy gdybyśmy mieli dwa miesiące ciągłych mrozów -20°C.
Ale u nas aktualnie taka temperatura jest wydarzeniem porównywalnym do katastrofy.
A pompa o mocy elektrycznej 3kW będzie miała większą moc minimalną czyli w okresie przejściowym będzie taktował (włącz/wyłącz) a to obniża jej sprawność.
Więc trzeba wszystko przeklakulować, czy lepiej mieć mniej sprawną PC przez dwa okresy przejściowe w roku czyli łącznie jakieś 4-5 może i 6 miesięcy ale bez załączania grzałek przy największych mrozach czy jednak bardziej sprawną PC przez cały rok i incydentalnie załączać grzałkę.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: rastro »

Właściwy dobór PC to jest dalece bardziej skomplikowana sprawa... pompa ciepła jest dobierana na styk - ale są ku temu dwa powody - pierwszy mniej lub bardziej istotny to cena - zależy od producenta czasem między 12kW a 16kW jest różnica 5000 czasem trochę ponad tysiąc. Drugi powód to czas działania pompy - chodzi o to żeby minimalizować ilość dobowych załączeń urządzenia bo sprężarki typu scroll ponoć najbardziej zużywają się podczas startu. Więc nie jest za dobrze ja sprężarka taktuje co pół godziny.

Natomiast sprawa mocy... jest o wiele bardziej ciekawa - ponieważ moc nominalna nijak ma się do mocy osiąganej przez pompę w konkretnej instalacji... nie pamiętam, ale moc nominalna jest zwykle dla parametrów pracy 0/35 - i tylko przy takich parametrach na wejściu i wyjściu pompa osiągnie moc znamionową - teraz zależnie od rodzaju DZ te parametry zmieniają się w czasie - wiadomo najgorzej jest w przypadku PC powietrznych i temperaturach poniżej -5C najlepiej jest przy kolektorach pionowych - te maja najbardziej stałe parametry. Ale spaprany kolektor dolny to kłopoty. Instalacja mieszana czyli na wyjściu PC 45-60 - moc znamionowa poszła w krzaki COP spada... niby wystarczy 9kW ale PC musi dać te 9kW ale dla parametrów przynajmniej 0/45 a i tak będzie musiało być wspomaganie...

Natomiast bufor... to albo podłogówka - czyli kilka m3 betonu... albo nic - zbiornik 300l to żaden bufor - szkoda na niego kasy - żeby buforowanie miało sens to pewnie przydało by się nie mniej niż 2000L - a to pewnie i tak mało.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Arkado
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 27 lut 2021, 18:49
Podziękował: 5 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: Arkado »

Bufor zabezpiecza PC przed taktowaniem pompy.
Piszecie o ustawieniach temperatur zasilania a nie lepiej ustawić temperaturę w pomieszczeniu?
Mi PC dopasowuje temperaturę zasilania aby utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniu.
Zubadan 10kw + 10kw PV i spokój 170 m² dom.
Ostatnio zmieniony środa, 17 lis 2021, 13:58 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: jatylkonachwile »

Nie tyle zabezpiecza co po prostu wydłuża okresy pracy i postoju. Bo jeśli PC dostarcza do bufora więcej energii niż jest z niego odbierane to albo temperatura będzie rosła zmniejszając efektywność pracy PC lub po prostu dojdzie do wartości zadanej i PC się wyłączy.
W przypadku PC powietrznej i tak trzeba stosować bufor ok 100l na odszranianie, ale on i tak nie zabezpieczy przed taktowaniem w okresie przejściowym przy zbyt dużej mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania.
Nie wiem do jakich minimalnych mocy są wstanie zejść gotowe PC dostępne na rynku ale ta którą ja będę robił będzie od ok 3kW do 13kW cieplnej.

Arkado
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 27 lut 2021, 18:49
Podziękował: 5 razy
Re: Pompa ciepła- opinie, wykonawcy itp

Post autor: Arkado »

"Bo jeśli PC dostarcza do bufora więcej energii niż jest z niego odbierane to albo temperatura będzie rosła zmniejszając efektywność pracy PC lub po prostu dojdzie do wartości zadanej i PC się wyłączy."
Nie wiem jak będzie w okresie wiosna/lato ale obecnie PC sie nie wyłącza, pracuje na różnych obrotach i z różnymi temperaturami tak aby utrzymać żądaną temperaturę w sypialni (największe pomieszczenie na piętrze), 20,5⁰C 35 m² grzejnik 10 żeber alu, z zaworu zdemontowana głowica termostatyczna tak aby nie przeszkadzała w ocenie sytuacji temperatury.
Pozostałe pokoje na piętrze są bez kontroli temperatury przez PC bo są mniejsze, mają około 20m² grzejniki 10 żeber Alu i założone głowice termostatyczne ustawione na 21,5⁰C.
Parter idzie na ogrzewaniu podłogowym, sterowanie tech na zaworze 3 drogowym mieszającym.
PC ma zadane utrzymać taką temperaturę aby w największym pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikiem było 20,5⁰Ć A reszta pomieszczeń wyrobi z palcem w nosie.
Tak to sobie wymyśliłem a czy dobrze nie wiem ;)
bufor ma 500l , cwu 350l.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 lis 2021, 17:48 przez Qba, łącznie zmieniany 3 razy.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: czytam »

Dom ponad 200m2 (10x13 po obrysie, dwie kondygnacje) z 2007, supereks i styropian 15cm i wełna 15cm pod dachem. Jak na dzisiejsze standardy mało. Jako, że był przewidziany do ekogroszku, to ogrzewanie kaloryfery a podłogówka tylko w łazienkach.
Pompa (zamontowana w 2018, łączny koszt ~45kPLN) z wymiennikiem gruntowym, cztery odwierty 50m (strasznie zrujnowały działkę), 9kW, bufor 300l, krzywa 45/30 (maksymalna, minimalna temperatura). Cena energii 1200PLN za dwa miesiące ostatnią zimą, latem 400PLN (wszystko na prąd). Roczne zużycie energii 7500kWh.
Mimo obaw o system (grzejniki) daje radę. W największe mrozy rozpalam kominkiem, ale niezbyt dużo. Kupione 5m3 drewna wystarczyło na trzy lata.
Jestem zadowolony. Za ekogroszek płaciłbym pewnie więcej.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: jatylkonachwile »

czytam pisze:Dom ponad 200m2 [...] z wymiennikiem gruntowym, cztery odwierty 50m (strasznie zrujnowały działkę),
W końcu jakiś praktyk na pokładzie.

Ile płaciłeś za odwierty? Z czego masz sondy? Najpopularniejsze to chyba 2x40x3mm
I co w układzie? Solanka? Glikol? Alkohol?
Masz dane o temperaturach czynnika pobieranego i oddawanego do DZ?
I dla mnie najważniejsze pytanie, czym uzupełniono wolną przestrzeń po zaaplikowaniu sond? Czy ekipa pojechała po linii najmniejszego oporu i zostawiła je same sobie (jeśli używali bentonitu przy wierceniu to zostawienie go w odwiercie to ogromny błąd), czy użyli żwiru? A może już bardziej profesjonalnie użyli materiału w stylu glina, thermocem?

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: chprzemo »

@czytam- dasz jakiś namiar (PW) na wykonawcę? Ogólnie z wykonania w sensie usługa zadowolony jesteś? Jak to oceniasz- zrujnowali działkę bo nie umieli inaczej czy zrujnowali bo inaczej się nie da?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: czytam »

Odwierty w cenie całkowitej. Tą trzeba jeszcze pomniejszyć o dotacje z programu Czyste powietrze (30% mnimum) i możliwość odliczenia kosztów od podstawy opodatkowania. Nie wiem, z czego są sondy. W układzie glikol. Nie wiem, czego używali do wiercenia i uzupełnienia otworów. Działka była zrujnowana, ale w tej technologii, to raczej norma. Na w miarę zagospodarowaną i obsadzoną przestrzeń wkracza samochód wielkości stara, wierci cztery otwory a potem jeszcze koparka do podłączenia tego razem i doprowadzenia do domu. Udało się ograniczyć straty do trawnika. Mam dane o temperaturach. Na przykład teraz wejściowa 9,3 stopnia, ale na miarodajne dane musiałbym trafić po wyłączeniu pompy. Mała korekta krzywa grzewcza to 50/22 a CWU 45 stopni. Przed zainstalowaniem niepokoiłem się o instalację grzewczą, bo powszechna w internecie wiedza mówi, że tylko podłogówki dają radę z pompą. Jednak fachowiec montujący podczas budowy kaloryfery znacznie je przewymiarował. Nie był chyba jeszcze przyzwyczajony do na tamten czas panujących już grubości izolacji termicznej. Na piecu też miałem ustawione 45 stopni na wyjściu.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: jatylkonachwile »

czytam pisze:Nie wiem, z czego są sondy. W układzie glikol. Nie wiem, czego używali do wiercenia i uzupełnienia otworów.
Nie masz raportu powykonawczego?
Mam dane o temperaturach. Na przykład teraz wejściowa 9,3 stopnia, ale na miarodajne dane musiałbym trafić po wyłączeniu pompy.
No to są miarodajne, bo pod obciążeniem.
Ale prawie 10°C to luksus temperatura.
powszechna w internecie wiedza mówi, że tylko podłogówki dają radę z pompą.
Dlatego ja bym to nazwał "wiedzą" a nie wiedzą.
Ci którzy tak twierdzą mało w życiu widzieli.
Ja raz podłączałem (elektrycznie) 6szt pomp do odzysku ciepła z procesów technologicznych.
Każda miała coś ok 50kW mocy cieplnej i temperatura robocza to 80°C. Fakt że temperatura DZ była ok 40°C.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: czytam »

Nie mam raportu powykonawczego.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: chprzemo »

Jak to jest z tym magicznym COP przy gruntowej pompie? Jest faktycznie stałe?

Szacunkową wycenę otrzymałem bardzo ciekawą i jest się nad czym już zastanawiac bo roznica się robi Ok 14k a przy założeniu pompy on/off wychodzi tylko o 4K więcej.

A może to jest rozwiązanie? Duży bufor, pompa on/off nie inwerter i niech robi robotę?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: jatylkonachwile »

chprzemo pisze: A może to jest rozwiązanie? Duży bufor, pompa on/off nie inwerter i niech robi robotę?
No, jest to jakiś pomysł, zwłaszcza w połączeniu z kotłem stałopalnym.

A podpowiedzieć coś jeszcze?
Kolektory słoneczne podłączone jako DZ w gruntowej PC.
Gotowego takiego rozwiązania jeszcze nie widziałem, ale na FB ktoś się przechwalał że tak zrobi.
Zalety? W lato COP jak PC powietrzna bo DZ ma dużą temperaturę a w zimę COP jak gruntowa.
I jeszcze jedno, w momencie gdy mamy już nagrzane CWU, i bufor CO i nie ma co robić z ciepłem z kolektorów to można to ciepło pchać do DZ. Wtedy powstaje coś co ma skrót GME czyli Gruntowy Magazyn Energii.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: chprzemo »

Kolektory słoneczne to „kolejny etap” ale faktycznie przygotuje się pod to jak już na gruntową się zdecyduje.

Podoba mi się ten pomysł coraz bardziej…

Macie jakieś linki do opisów/wideo gdzie by było wyjaśnione jak to działa tak technicznie? Muszę zgłębić temat co się dzieje w tym DZ- czy glikol tam krąży, co dalej z energią się dzieje itp. W powietrznych rozumiem zasadę działania a tu jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: jatylkonachwile »

W gruntowym wymienniku dzieje się to samo co w powietrznym, czyli energia cieplna przepływa z wyższego potencjału (grunt) do niższego (sonda)
Nic odkrywczego.
Pytałem @czytam o to czy wie czym wypełniali odwiert. Bo tak, rurka PE ma lambdę 0,6W/mK, ziemia, żwir, glina ma ok 0,6-0,8, kwarc ma sporą lambdę ale w formie dużych kryształów, a w formie piasku już gorzej. Są materiały typu thermocem i jeszcze jeden jakiś ale nie pamiętam nazwy. Te produkty mają lambdę na poziomie 1-2W/mKw zależności jaki się kupi.
Te materiały mają dwie funkcje, poprawić przewodność cieplną z gruntu do sondy i jednocześnie uszczelnić warstwy wodonośne, żeby się nie mieszały.
Są PC z tzw bezpośrednim odparowaniem. Wtedy w ziemię wkłada się miedziane rurki a nie PE z glikolem w środku. Ale to jest dużo droższe i np nie da się rozbudować o kolektory słoneczne jako DZ.
Pisałeś że masz reku, mając gruntową PC możesz przed reku wstawić nagrzewnicę/chłodnice i w lato chłodzić powietrze w reku a zimą dogrzewać.
Nie wiem jaki masz wymiennik w reku ale obstawiam że na 99% jest krzyżowy. A ten potrafi zamarzać w zimę. Producenci stosują dwie sztuczki. Pierwsza to dodatkowa nagrzewnica zazwyczaj elektryczna (a po co grzać prądem 1:1?) A druga to że masa powietrza wydmuchiwanego jest większa niż nadmuchiwanego, dzięki czemu wymiennik nie zamarza ale sprawność reku spada do ok 50%. Dokładają nagrzewnicę która wstępnie podgrzeje powietrze powyżej 0°C zyskujemy większą sprawność Reku.

Co do kolektorów jako DZ do PC to to jest ciekawy motyw. Ale raczej dla ludzi w trakcie budowy niż dla pobudowanych.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 lis 2021, 17:23 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pompy ciepła - opinie, wykonawcy, dyskusja ogólna

Post autor: chprzemo »

Genialny patent! Ze ja o tym nie pomyślałem jak dach zakładałem! Rewelacja! Jak już dorobię się tarasu i zadaszenia to zrobię taki kolektor napewno! Dzięki za linka.

Jak tak sobie teraz myśle (bez excela i kalkulacji) to chyba zmienię kierunek zainteresowań właśnie w stronę pompy gruntowej ale on/off + bufor duży. Wydaje mi się, ze uda się zmusić pompę do ładowania tego bądź co bądź dużego akumulatora energii w najkorzystniejszych dla mnie momentach dnia- sygnał z falownika o wystarczającej produkcji energii z PV do zasilenia pompy, tansza taryfa na energie itd.

Szalenie ciekawy temat:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”