Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Slant »

Cześć
Jakieś kilka, dobrych miesięcy temu, stałem się szczęśliwym posiadaczem zbiornika o parametrach:
Zbiornik 100 l w płaszczu olejowym z trzema grzałkami 1500 / 2000 / 2500 – kabel zasilający na 5 pinów + sterownik do zarządzania grzaniem.
Niestety nie mam możliwości podpięcia zasilania pod gniazdo 5 pinowe (posiadam tylko 4 piny).
Zdesperowanym i załamany :) wieloma próbami z przerobieniem 5 pinów na 4 - poddałem się. Jednakże jakiś czas temu „zachciało” mi się ożywić zbiornik :)
Stąd chciałem się zapytać: czy mogę podpiąć grzałki bezpośrednio pod kable (grube kable budowlane) na zwykle gniazdo 230 ?
Tzn każda grzałka będzie miała swój kabel (2 przewody + uziemienie).
Natomiast w momencie grzania każdy kabel by był wpięty do gniazdka o osobnym bezpieczniku.
Stąd moje pytania:
1. Czy jest to bezpiecznie?
2. Czy podpięcie jest prawidłowe - każda grzałka ma 2 przewody plus wspólne uziemienie?
3. Jeżeli na powyższe dwa pytania jest pozytywna odpowiedz to, czy istnieje jakaś szansa na podpięcie sterownika?
1122.jpg
tak wygląda oryginalne podłączenie grzałek.

edit:
Dodam że jest to norweska instalacja elektryczna.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i wskazówki.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 29 paź 2021, 17:58 przez Slant, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
promocja
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: rozrywek »

Po pierwsze sam się za to nie bierz.
Po drugie co to za sterownik.
Po trzecie to gotuje się nastaw a nie kable.
Po czwarte zacznie ci wywalać bezpieczniki jeden po drugim.
Po piąte nic niczego sam nie rób.
Po szóste ja nie jestem elektrykiem.

Po siódme przeczytaj dwie następne odpowiedzi i jak będą identyczne to tak zrób.
Po ósme tu są fachowcy elektrycy i przeczytaj siódme.
Ósme i dziesiąte znajdziesz w punkcie pierwszym i drugim.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: kiwitom23 »

Jaką masz WTYCZKĘ? Czy wtyczka ma pięć bolców? Jeżeli tak, to jest to instalacja trójfazowa, da się to podłączyć do 230V, ale musisz rozłączyć każdą fazę na osobne gniazdko dla bezpieczeństwa. Są gotowe przejściówki https://allegro.pl/oferta/przejsciowka- ... 6737412637.

Są też i takie https://allegro.pl/oferta/adapter-silow ... 7270668341, ale tu sprawdziłbym instalację, bo jak walnie te 16 Amperów, lub 32 na jedną fazę, to druciki w ścianach się skopcą... :shock:
Ostatnio zmieniony piątek, 29 paź 2021, 18:27 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2600
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: rastro »

To jest pytanie do norweskiego elektryka ;). Tam jest co nieco inny układ sieci, stąd też te 4-pinowe wtyczki - bo oni tam stosują izolacje galwaniczną od sieci - i chyba z tego powodu nie używają przewodu przewodu neutralnego bo mają 230 między fazowo i w gniazdku są dwa przewody fazowe, i ochronny.

Tak więc konsultacja z jakimś lokalsem... może ogarnie ten temat na złączu 3f, ale może okazać się że grzałka nie jest odpowiednia dla tej instalacji (będzie z połowa mocy). Być może na gniazdkach to zadziała, tam między przedowami powinno być 230V - no ale jak grzałka lokalna to nie tędy droga.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

rastro
2500
Posty: 2600
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: rastro »

kiwitom23 pisze:Jaką masz WTYCZKĘ? Czy wtyczka ma pięć bolców? Jeżeli tak, to jest to instalacja trójfazowa, da się to podłączyć do 230V, ale musisz rozłączyć każdą fazę na osobne gniazdko dla bezpieczeństwa.
Kluczem jest Norwegia... inne napięcie międzyfazowe... inny układ sieci - oni nie mają przewodu Neutralnego - a 230 jest brane z dwóch gorących żył... dlatego lepiej posłuchać rozrywka i nie brać się za to samemu tylko niech to ogarnie kumaty lokalny elektryk. Rady typu gotowa przejściówka jest o kant dupy potłuc... bo oni w tej wtyczce z czterema kablami mają trzy fazy i PE, gdzie u nas są trzy fazy Neutralny i PE. Tam trzeba by te grzałki w trójkąt połączyć żeby działały jako z nominalną mocą.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: marian.naworski »

Kup gniazdo 5 pinowe . Wezwij elektryka z uprawnieniami SEP , zapłacisz za montaż max 100zl a będziesz mieć bezpieczne zasilanie.
Położenie nowej instalacji bo stara się spaliła będzie droższy .
Poniżej patent jednego z samozwańczych elektryków Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

@ rozrywek
Oczywiście sam się za to nie będę brał. Chciałem się dowiedzieć czy istnieje możliwość przerobienia grzałek w sposób jaki opisałem.

@ kiwitom23
Wtyczkę mam 5 pinową jak w załączniku. I oczywiście moim priorytetem jest to, aby nikomu nic się nie stało oraz aby instalacji nie usmażyło :)

@ rastro
Oczywiście masz rację i z tego rozwiązania skorzystam jednakże muszę najpierw znaleźć "zaufanego" elektryka ;)

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie czy ma sens wymienić grzałki na takie jak tutaj ? https://padew.pl/pl/elektronika-grzalki ... HfT4QFK0wE?
Od razu spieszę z informacją że nie jest to reklama po prostu taką pierwszą znalazłem w sieci.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

rastro pisze:
kiwitom23 pisze:Jaką masz WTYCZKĘ? Czy wtyczka ma pięć bolców? Jeżeli tak, to jest to instalacja trójfazowa, da się to podłączyć do 230V, ale musisz rozłączyć każdą fazę na osobne gniazdko dla bezpieczeństwa.
Kluczem jest Norwegia... inne napięcie międzyfazowe... inny układ sieci - oni nie mają przewodu Neutralnego - a 230 jest brane z dwóch gorących żył... dlatego lepiej posłuchać rozrywka i nie brać się za to samemu tylko niech to ogarnie kumaty lokalny elektryk. Rady typu gotowa przejściówka jest o kant dupy potłuc... bo oni w tej wtyczce z czterema kablami mają trzy fazy i PE, gdzie u nas są trzy fazy Neutralny i PE. Tam trzeba by te grzałki w trójkąt połączyć żeby działały jako z nominalną mocą.
Masz 100 % rację. Znajomemu, który jest elektrykiem hobbystą udało się podpiąć końcówkę w taki sposób że zbiornik grzał mocą 1 kw zamiast 6 kw .
Czyli muszę poszukać lokalnego elektryka ;)
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau

rastro
2500
Posty: 2600
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: rastro »

Ta grzałka od padew jest podłączona pod naszą instalację - raczej w układzie gwiazdy - bez gmerania w kabelkach to w najlepszym przypadku nie będzie działać. W gorszym narobisz sobie bałaganu w instalacji.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

rastro pisze:Ta grzałka od padew jest podłączona pod naszą instalację - raczej w układzie gwiazdy - bez gmerania w kabelkach to w najlepszym przypadku nie będzie działać. W gorszym narobisz sobie bałaganu w instalacji.
rastro - bardzooo dziękuję za zaoszczędzone nerw, stres i pieniądze :)
Pozdrawiam
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1906
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: drgranatt »

Slant pisze:Cześć
Jakieś kilka, dobrych miesięcy temu, stałem się szczęśliwym posiadaczem zbiornika o parametrach:
Zbiornik 100 l w płaszczu olejowym z trzema grzałkami 1500 / 2000 / 2500 – kabel zasilający na 5 pinów + sterownik do zarządzania grzaniem.
Pozdrawiam
Przy tej grzałce możesz zrobić tak:
Dwie grzałki (1500+2000) połączyć równolegle i wyprowadzić jednym kablem 3x2,5 mm²
Grzałkę 2500 W na drugim kablu.
Jedną z nich będziesz mógł podłączyć pod regulator.
Czy regulator jest 3-f czy 1-f?
Edit
W Norwegii jest system sieci IT składający się z 3 faz i PE. Napięcie fazowe wynosi 115 czy 120 V tylko nie wiem względem czego mierzone (chyba względem ziemi). Napięcie miedzyfazowe 230 czy 240 V i z takiego napięcia korzystają. Jest możliwe podłączenie potrójnej grzalki ale tylko w trójkącie. Nie za bardzo widzę sposób regulacji w takim układzie. Dlatego też chyba nie ma wyjścia jak tylko korzystanie z układów jednofazowych.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 20:20 przez drgranatt, łącznie zmieniany 3 razy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2600
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: rastro »

Wszystko fajnie, tylko trzeba pamiętać że kolega pyta o podłączenie grzałki do wynalazku jakim jest instalacja w Norwegii... ponoć to się zmienia, ale tam wciąż króluje instalacja w układzie IT z napięciem ~133V i międzyfazowym ~230V. Żeby rozwiązać ten węzeł - potrzebny jest jakiś elektryk znający lokalne warunki w jakich to ma być podłączone...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

@rastro
dzięki za odpowiedź :) chciałem się zapytać o jedną rzecz bo za bardzo nie rozumiem. Jeżeli mam sprzęt agd (np czajnik) z Polski i działa on w instalacji norweskiej to czy grzałka z kega nie powinna też działać ?
Mam jeszcze zbiornik (50l) z regulatorem mocy na grzałkach 1500 i 2500 i działa wszystko bez zarzutu (chyba że czegoś nie zauważyłem) tyle, że podłączone na dwóch bezpiecznikach. Przeprowadziłem na nim sporo procesów :) .
Moim założeniem jest podłączenie każdej grzałki na osobnym kablu 3 x 4 mm2 do trzech różnych bezpieczników. Z tym, że najmocniejsza grzałka 2500 będzie podpięta pod regulator i... -> czy mogę traktować grzałkę jako "czajnik", czyli że w danej chwili są włączone trzy czajniki jednocześnie ?

@drgranatt
Czy mogę zrobić w ten sposób aby każdą grzałkę podłączyć kablem 3 x 4 mm2 ?
- 2 kable czyli grzałki 1500 i 2000 były by podłączone pod skrzynkę budowlana, która jest zasilana "siłą 4 pinową" z gniazda z piwnicy. Każdy kabel (grzałka) pod osobną fazę (inny bezpiecznik) ?
- a trzecia grzałka podłączona pod regulator mocy i wpięta pod domowe gniazdo elektryczne ( na którym regularnie działa suszarka do ubrań około 2 kw oraz wcześniej wspomniany zbiornik 50l ) ?

Dzięki wszystkim za wskazówki i pomoc :)
Pozdrawiam
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1906
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: drgranatt »

Slant pisze: @drgranatt
Czy mogę zrobić w ten sposób aby każdą grzałkę podłączyć kablem 3 x 4 mm2 ?
Można tylko po co tak gruby kabel skoro do grzałki 1500 czy 2000 W wystarczy 1,5 mm². 3x4 mm² to jest kawał pyty.
Slant pisze: - 2 kable czyli grzałki 1500 i 2000 były by podłączone pod skrzynkę budowlana, która jest zasilana "siłą 4 pinową" z gniazda z piwnicy. Każdy kabel (grzałka) pod osobną fazę (inny bezpiecznik) ?
Tak będzie dobrze.
Slant pisze: - a trzecia grzałka podłączona pod regulator mocy i wpięta pod domowe gniazdo elektryczne ( na którym regularnie działa suszarka do ubrań około 2 kw oraz wcześniej wspomniany zbiornik 50l ) ?
:ok: tylko musisz dobrze wybadać aby gniazdko domowe było na oddzielnej fazie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1906
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: drgranatt »

Na czerwono zaznaczona Norwegia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

@drgranatt
Kable 3 x 4mm2 dlatego że takie posiadam, mam miejsce na nie i chcę aby było bezpieczniej :)
:ok: tylko musisz dobrze wybadać aby gniazdko domowe było na oddzielnej fazie.
Dałeś mi do myślenia. Chcę aby było bezpieczniej dlatego chyba dobrym rozwiązaniem będzie jak zrezygnuje z najsłabszej grzałki (1500 ) ?
Nie będzie ona nigdzie podłączona i będę korzystał tylko z grzałek 2500 i 2000, które będą wpięte do skrzynki budowlanej. Każda grzałka w osobną fazę. Wtedy chyba już nic mi nie grozi ? :scratch:

Jeszcze raz dziękuje za wskazówki i podpowiedzi . :poklon;
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3835
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Doody »

Ja mam 3500W na jednej fazie zabezpieczonej 16 A bezpiecznikiem i działa przez 8 godzin. To Twoje rozwiązanie na oewno sobie poradzi.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Mafiej »

Siemanko.
Kolego Slant napisz mi na priv swój nr telefonu. Jutro możemy porozmawiać. Mieszkam też w Norwegii. Mam 7kw podłączone na 240V.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Slant
50
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 17:16
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmiana wtyczki 5 pinowej na zwykłą 230 V

Post autor: Slant »

@ Doody wielkie dzięki ;) dałeś mi nadzieje że w końcu zacznie to działać jak powinno ;)

@ Mafiej wysłałem pw :)
"Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie." - Jean-Jacques Rousseau
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”