zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
Tomasz76
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 13 sty 2021, 11:22

Post autor: Tomasz76 »

Witajcie

Zrobiłem zacier w słód jęczmienny (śruta) whiskey w kotle warzelnym, 50L. Wlałem do fermentatora, dodałem drożdże coobra turbo whiskey.
Poziom cukru był na poziomie 19 blg. Pierwsze 3dni pracował jak szalony. Później zatrzymał się na poziomie 8blg i nic ...

Jaka może być przyczyna??
Warto taki przerabiać?? Czy nie warto??

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 11:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: mac_23 »

A gdzie kolega trzyma fermentator? Może jest w jakimś chłodnym miejscu i wystarczyło by delikatnie wszystko podgrzać.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: rastro »

Może jakiś błąd podczas zacierania, część skrobi poszła w kierunku cukrów nie fermentowalnych, może temperatura w pierwszych dniach intensywnej fermentacji poszła za wysoko i drożdże padły... a może pomiar jest zafałszowany przez nagazowany nastaw?

Czym ty ten blg mierzysz?
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Tomasz76
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 13 sty 2021, 11:22
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: Tomasz76 »

Poziom mierzę refraktometrem. Temperatura nie przekroczyła 25stopni . Zastanawiam się nad dodaniem do tego enzymu scukrzającego
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 11:42 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: rastro »

A refraktometrem... oba refraktometrem... jeżeli tak to refraktometr nie pokaże -4 ani zera... on inaczej oszukuje niż spławik... gdzieś na forach piwowarskich są wzory do przeliczenia blg z refraktometru na wskazania spławika.

Być może AlcoCalc też to ma wbudowane, ale na moje oko to drożdże przerobiły wszystko do końca, a pomiar spławikiem będzie znacznie bliższy zera.

Na rurki z tym ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 12:29 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: kiwitom23 »

Tomasz76 pisze:Poziom mierzę refraktometrem.
Tutaj: https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer masz kalkulator do przeliczania wskazań refraktometru.

8 BRIX, to w praktyce 2,46 BLG
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lis 2021, 12:31 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Tomasz76
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 13 sty 2021, 11:22
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: Tomasz76 »

rastro pisze:A refraktometrem... oba refraktometrem... jeżeli tak to refraktometr nie pokaże -4 ani zera... on inaczej oszukuje niż spławik... gdzieś na forach piwowarskich są wzory do przeliczenia blg z refraktometru na wskazania spławika.

Być może AlcoCalc też to ma wbudowane, ale na moje oko to drożdże przerobiły wszystko do końca, a pomiar spławikiem będzie znacznie bliższy zera.

Na rurki z tym ;)
Sprawdzę jeszcze spławikowe. Dziękuję
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: Doody »

No to masz odpowiedź. +2 to często spotykany poziom zakończenia pracy zacieru. A trzeba kupić szklany spławik, najlepiej z Gomaru i takim przyrządem zaciery ogarniać ;)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Tomasz76
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 13 sty 2021, 11:22
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: Tomasz76 »

Doody pisze:No to masz odpowiedź. +2 to często spotykany poziom zakończenia pracy zacieru. A trzeba kupić szklany spławik, najlepiej z Gomaru i takim przyrządem zaciery ogarniać ;)
Dziękuję

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: rastro »

E tam zaraz trzeba - nie trzeba, natomiast trzeba mieć świadomość jakiego narzędzia się używa. Zobacz, jak tylko odkryliśmy, że pomiar nie był spławikiem - wszystko stało się jasne. Teraz kolega też będzie miał świadomość że refraktometr to nie spławik i będzie pokazywał coś innego niż spławik - do tego będzie wiedział jak sobie z tym poradzić.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Tomasz76
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 13 sty 2021, 11:22
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: Tomasz76 »

rastro pisze:A refraktometrem... oba refraktometrem... jeżeli tak to refraktometr nie pokaże -4 ani zera... on inaczej oszukuje niż spławik... gdzieś na forach piwowarskich są wzory do przeliczenia blg z refraktometru na wskazania spławika.

Być może AlcoCalc też to ma wbudowane, ale na moje oko to drożdże przerobiły wszystko do końca, a pomiar spławikiem będzie znacznie bliższy zera.

Na rurki z tym ;)
Miałeś rację . Szklanym pokazuje mi ok 1blg... :)

A i jeszcze jedno . Może poleżeć Xavier z tydzień ?? Nic mu nie będzię? Czy to trzeba od razu gonić?

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: zacier ze słodu jęczmiennego nie przerabia do konca cukru

Post autor: rastro »

Myślę że jak nie było grzebane za nerwowo... to raczej nie powinno się nic stać jeżeli poleży dodatkowy tydzień.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”