Problem z winem aroniowym ?!

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
po50ton
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 24 paź 2021, 08:39

Post autor: po50ton »

Postanowiłem po około 3 tygodniach odrzucić z nastawu owoce, przed całym procesem cukromierz wskazał 3blg, wino zlałem z wiaderka fermentacyjnego do balonu przez kranik a owoce odcisnąłem ręcznie przez worek filtracyjny( to moje pierwsze wino i nie posiadam prasy). Było to 3 dni temu od tego czasu nie zauważyłem aby wino pracowało, co mam dalej robić? Zostawić wino w spokoju czy próbować restartować drożdże i dodać cukru ?

użytkownik usunięty
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Moim zdaniem powinieneś dodać, ile wynosiło startowe Blg, żeby stwierdzić jaką w przybliżeniu ma ono moc w chwili obecnej. Jeżeli nie podjęło pracy, można wnosić, że drożdże padły od alkoholu. Ale rurka fermentacyjna, nie jest dobrym wyznacznikiem fermentacji. Zaczekaj. Za kilka dni zmierz Blg.
Jakie drożdże tam pracują?

Autor tematu
po50ton
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 24 paź 2021, 08:39
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: po50ton »

Cukromierz kupiłem dopero po jakimś czasie i nie jestem w stanie stwierdzić ile blgbyło na początku. Na 10kg aronii dodałem 8litrow wody i 3kg cukru. Drożdże aktywne od Browina do win czerwonych , do tego wsypałem pożywkę dla drożdży z tej samej firmy. Wszystko pięknie pracowało do momentu w którym nie oddzieliłem owoców.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: kiwitom23 »

A degustowałeś to przed przelaniem? Był wyczuwalny alkohol? Smak był wytrawny, czy bardziej słodki?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: użytkownik usunięty »

Aronia nie jest może mistrzynią w zawartości cukru, ale z samego syropu cukrowego wychodzi∼27Blg. Gdyby dodać jeszcze ten zawarty w owocu, trzydziecha będzie jak drut.
Czyli może już być pod 15%. Restart to moim zdaniem poroniony pomysł jest.
Sądzę, że drożdże już padły. Zostawiłbym w balonie do wyklarowania.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: rozrywek »

Ile ty przepraszam chcesz aby to wino pracowało? Zrobiłeś coś poprawnie a teraz chcesz kombinować na siłę.

Gdzie dokładnie jest problem?
Padło czyli naturalnie zakończyło.

Zostaw to teraz i nic nie rób.
Kol@defacto w poście powyżej już ci podał dane.

Najgorzej to jest zacząć coś dobrze a potem to schrzanić.
No może z tymi grzybami z Browina.
Ale to już pomińmy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
po50ton
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 24 paź 2021, 08:39
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: po50ton »

Alkohol był wyczuwalny , winko wytrawne. Zatem zostawiam wino aby się wyklarowało. Pożyjemy zobaczymy co z tego będzie.
@rozrywek to moje pierwsze w życiu wino i nie byłem pewien czy to tak ma wyglądać, gdzie winko bulga zauważalnie tzn co kilkadziesiąt sekund a jakieś 30-40 minut później po odciśnięciu owoców i przelaniu do innego balonu nie daje żadnego znaku, nawet pojedynczego bulgnięcia.
Tak na przyszłość jakie drożdże bys polecił?

bratHanki
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:14
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: bratHanki »

Jeżeli w dojrzałej aronii jest 75-80% wody to w 10 kg będzie nawet i 8 litrów a zawartość cukrów w suchej masie to 10% . Jeżeli jeszcze dolaliśmy 8 l wody to jakim cudem Balling nastawu wyszedł 30?
SM aronii to circa 2,5 kg więc cukru będzie 250g +3 kg= 3,25 kg
Liczymy Balling 3,25:19,25 kg=16,8
Liczymy moc wina 16,8 -3=13,8 Blg , z tabeli dołączonej do cukromierza Biowin wynika, że wino ma ok. 9,5% alkoholu. Cukier się skończył. Gdzieś się pomyliłem?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: kiwitom23 »

po50ton pisze:Alkohol był wyczuwalny , winko wytrawne.
Czyli wszystko odbywa się wg zasad. Szkoda, że nie zmierzyłeś początkowego BLG przed zadaniem drożdży, bo teraz trzeba zgadywać. Są dwie opcje:

1. Drożdże przerobiły cały cukier (smak wytrawny) i są w uśpieniu
2. Drożdże padły z powodu stężenia alkoholu

Możemy tylko zgadywać bez początkowego BLG. Możesz oczywiście dodać minimalnie cukru rozpuszczonego w winie i zobaczyć, czy drożdże wznowią pracę, ale jeżeli zaszła opcja nr 2, to tylko dosłodzisz wino i cukier w nim pozostanie. Jeżeli moc wina Ci odpowiada, to po prostu zlej z nad osadu i zostaw w spokoju na 2, 3 miesiące, potem ponownie zlej z nad osadu i następne 2, 3 miesiące w spokoju.
Na około 2 tygodnie przed butelkowaniem dosłodź do smaku i obserwuj przez tydzień, dwa czy aby wino nie wznowi pracy (żeby Ci butelki nie wybuchły), jeżeli nie to można butelkować.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Edekwawa
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 18 sie 2018, 16:37
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: US-PL
Podziękował: 9 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: Edekwawa »

Aronia jest ciężka do zrobienia wina, problemem jest środowisko pH, drożdże nie wytrzymują. O ile dobrze pamiętam to w książce Cieślaka jest rada, aby dodać węglan wapnia.
Nawet znalazłem fragment tego w necie:
w celu obniżenia kwasowości kwasu winowego o 1g/L należy do 100 l moszczu dodać 67 g czystego węglanu wapnia
...

Jan Cieślak "Domowy wyrób win" s. 57

użytkownik usunięty
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: użytkownik usunięty »

Sam dodany syrop to ok 27Blg. Nie wiadomo, ile dokładnie wody wyszło z tej aronii. Cukier w niej skromny. Zapewne tanin i cierpkości wiecej. Dlatego też nie podejmuję dalszej dyskusjii. Jeżeli faktycznie tak jest, zapewne Twoje obliczenia są bliższe prawdy i możesz mieć rację kol. @bratHanki.

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: majster1 »

Sok z aronii 100% ma zazwyczaj 13-14 blg. Sok jabłkowy 100% 10-12 blg.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: majster1 »

Po jakim czasie można wino butelkować?
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: jakis1234 »

majster1 pisze:Po jakim czasie można wino butelkować?
Jak już nie pracuje i się sklarowało.
Rozrzut jest spory, czasami wystarcza pół roku, czasami i dwa lata to za mało.
Tylko sprawdź czy drożdże padły, bo sobie zrobisz musujące ze strzelającymi korkami.
Pozdrawiam z opolskiego.

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: majster1 »

ja to bym chcial bytelkować po 3 miesiacach bo juz ladnie wyglada. Nie ufam tym plastikowym wiaderkom 20L, chyba nie są do końca szczelne na 100%
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sty 2022, 14:47 przez majster1, łącznie zmieniany 1 raz.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: jakis1234 »

Jeżeli mówisz o wiadrach fermentacyjnych, to są szczelne, przechowuję w nich wino miesiącami, trzeba tylko pilnować, żeby woda była w rurce fermentacyjnej.
A jeżeli chcesz zlać do szkła, to najlepiej do dam i tam założyć rurkę.
Jak się upierasz z butelkowaniem tak młodego wina, to upewnij się na 100%, że drożdże są już nieaktywne, albo je ubij - metody masz opisane.
Moje wino zabutelkowane po roku stania w wiadrze wysadzało korki, musiałem wszystkie butelki otwierać, zlewać i dofermentowywać.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Kasko
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: Kasko »

Dodam że przy każdym zlewaniu,przelewaniu wino zacznie w niewielkim stopniu znów pracować ponieważ dostaje tlenu. Jeśli smak i moc Ci odpowiada zrób jak kolega wyżej pisze-ubij drożdże przelej do dam gąsiorów a po minimum dwóch,trzech miesiącach do mniejszych np.szklanych butelek. Jeszcze jedno, wino nie lubi zmian temperatury otoczenia co według mnie też ma wpływ na ponowną fermentację i smak.

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: Pawlik67 »

Ja swoje wino aroniowo jabłkowe zlałem w ostatnim tygodniu grudnia i nic ni nie gazuje, korków nie podnosi , a i trzecia butelkę już pije i gazowania nie czuć. Prawda jest także to wino od początku do konca stało przy kaloryferze, fermentacja praktycznie zakończała sie po niecałych 2 miesiącach.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: jakis1234 »

Pawlik67 pisze:Ja swoje wino aroniowo jabłkowe zlałem w ostatnim tygodniu grudnia i nic ni nie gazuje, korków nie podnosi , a i trzecia butelkę już pije i gazowania nie czuć. Prawda jest także to wino od początku do konca stało przy kaloryferze, fermentacja praktycznie zakończała sie po niecałych 2 miesiącach.
Tyle, że to nie jest reguła. U Ciebie fermentacja się skończyła i drożdże padły, ale to zależy od wielu czynników.
Generalnie wolę przeprowadzać fermentację w niższych temperaturach, moim zdaniem otrzymuje się lepsze wino.
Pozdrawiam z opolskiego.

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Problem z winem aroniowym ?!

Post autor: majster1 »

Jeszcze chwile poczekam bo po 1,5 miesiaca wino miało 2blg, zlałem znad osadu, dodałem szklanke cukru i jest 5 blg, wiec niech postoi jeszcze 2 tygodnie i butelkuje
Ostatnio zmieniony środa, 2 lut 2022, 15:39 przez majster1, łącznie zmieniany 2 razy.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”