Jaki balingometr

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)

Autor tematu
MeadLover
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 13:55
Podziękował: 1 raz

Post autor: MeadLover »

Zmierzam do pierwszego wyrobu miodu i zastanawiam się jaki balingometr byłby odpowiedni.

Znalazłem balingometr w przedziale 20-45blg co do miodu byłoby w sam raz - tylko głównie przy pomiarze blg początkowego. Jak blg zejdzie poniżej 20 to już wróżenie z fusów. Czy w takim razie przydałby się kolejny balingometr w mniejszym zakresie? 0-25 np? Czy kupić tylko ten w mniejszym przedziale i blg początkowe liczyć poprzez zmieszanie nastawu z wodą 1:1 i wynik mnożyć przez 2?

I dodatkowe szybkie pytanie: mogę przygotować paczuszkę droższy Zamojskich (+Activit) i MD na 2x4l nastawy? Czy jak to zrobić? (Chce początkowo zrobić dwie małe nastawy)
Ostatnio zmieniony środa, 20 paź 2021, 15:05 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Doody »

Kup z firmy Gomar 0 - 35 Blg. Do pomiarów większych stężeń, rozcieńczasz nastaw dwu lub 3 krotnie, mierzysz i mnożysz ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: kiwitom23 »

Nie prościej kupić refraktometr za 80 zł z pełnym zakresem i z większą dokładnością pomiarów?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
MeadLover
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 13:55
Podziękował: 1 raz
Re: Jaki balingometr

Post autor: MeadLover »

Znalazłem taki cukromierz gomara (wys. Chyba 22cm)
https://alkohole-domowe.pl/cukromierz-g ... -blg-p1084

Ten cylinder 100ml byłby jak znalazł do niego? :)

https://alkohole-domowe.pl/cylinder-pp-100-ml-p1319
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Kòpôcz »

Od biedy użyjesz do pomiaru tego etui.
W każdym razie - dobry wybór. Refraktometr jest przyjemny w obsłudze, ale potrafi (przynajmniej w trakcie warzenia piwa) pokazywać wartości z czapy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rozrywek »

Mierników zawsze trzeba mieć parę.
Różnych.
Ten Gomarowski to dobry sprzęt.
Co nie przeszkadza jednak aby próbkę rozrobić pół na pół z wodą. Mówię o wysokich stężeniach. Zmierzyć raz, rozrobić i zmierzyć jeszcze raz.
Jak zaczynasz zabawę z miodkiem to potrzebujesz dwóch rzeczy:
Narzędzi i cierpliwości.
To drugie masz za darmo.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

Kòpôcz pisze:Od biedy użyjesz do pomiaru tego etui.
W każdym razie - dobry wybór. Refraktometr jest przyjemny w obsłudze, ale potrafi (przynajmniej w trakcie warzenia piwa) pokazywać wartości z czapy.
Refraktometr skalibrowany pokazuje dobrze w brzeczce przed dodaniem drożdży, inaczej jest jak piwo już pracuje, wtedy ze względu na zawartość alkoholu refraktometr zawsze będzie pokazywał złą wartość i dlatego są kalkulatory pozwalające na podstawie początkowej wartości i zmierzonej w danym momencie, wyliczyć prawidłową wartość Blg.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Kòpôcz »

Zapewniam Cię, że dobrze skalibrowany potrafi srodze przekłamywać jeszcze w kotle. Chyba nawet BrowarGdynia miał podobne przygody na antenie.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

Kòpôcz pisze:Zapewniam Cię, że dobrze skalibrowany potrafi srodze przekłamywać jeszcze w kotle. Chyba nawet BrowarGdynia miał podobne przygody na antenie.
A zupełnie możliwe, ja swój sprawdzałem z balingometrem i póki co, pokazuje dobrze.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Kòpôcz »

To tylko przy niektórych warkach się zdarza - może to kwestia jakiegoś surowca, mchu, a może zwykle zrządzenie losu. Refraktometr jest wygodny, a na koniec i tak spławik ląduje w menzurce.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
MeadLover
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 13:55
Podziękował: 1 raz
Re: Jaki balingometr

Post autor: MeadLover »

Refraktometr wydaje się naprawdę wygodny i lubię takie zabawki ale jak mam się bawić w kalibrowanie tego a na końcu i tak sprawdzać balingiem czy dobrze zmierzył to już wolę samego balinga - Gomar i zestaw menzurek i tak mnie kosztuje mniej niż refraktometr.

I mógłby ktoś jeszcze podpowiedzieć co do drugiego pytania w głównym poście? Nie wiem jak postąpić bo w teorii nie powinno się dzielić drożdży jednak na tak małe dwa nastawy szkoda otwierać dwie paczuchy ale jak mus to mus :?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: kiwitom23 »

Ja bardzo długo używałem tylko spławików i nie dawałem się przekonać do refraktometru, ale chłopaki z piwnego forum w końcu mnie przekonali i zacząłem używać. Od tej pory prawie nie ruszałem spławika, ale na początku z powodu braku zaufania robiłem pomiary jednym i drugim. Wszystko zgadzało się co do Ballinga. Faktem jest, że refraktometr przekłamuje w momencie jeżeli w nastawie znajduje się już alkohol, ale są w necie proste kalkulatory (np tutaj: https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer) i po problemie. To jest jedyna niedogodność refraktometru, a plusy są takie, że masz nieporównywalnie większą dokładność odczytu, no i wystarczy dołączoną pipetką pobrać tylko 2, 3 krople, a nie 100ml do probówki. Zresztą używam refraktometru ze skalą do % i też się sprawdza.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 paź 2021, 17:23 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Doody »

Spławik również oszukuje gdy w nastawie pojawia się alkohol. To tylko aerometr mierzący gęstość cieczy.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

I refraktometr ma skalę do 40 Blg (przynajmniej mój), czasami przydatne.
A wygoda pomiaru zdecydowanie wyższa.
@MeadLover, kalibrowanie wykonujesz raz, na początku. Dajesz czystą wodę i śrubką ustawiasz zero.
Można od czasu do czasu sprawdzić, ale mi od pół roku jeszcze się nie rozkalibrował.
Spławik również oszukuje gdy w nastawie pojawia się alkohol. To tylko aerometr mierzący gęstość cieczy.
To fakt, tyle że aerometr w takiej sytuacji pokazuje wyniki zupełnie bez sensu. Dopiero ich przeliczenie sprowadza je do właściwych danych.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 paź 2021, 22:41 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rozrywek »

Mitlower.
Podziel paczkę na pół. Te nastawy są faktycznie niewielkie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: freek »

Kolego uwodnij grzyby w jednym naczyniu i jak sie już namnożą, dobrze zamieszaj i wlej po pół do każdego nastawu. Nie zapomnij o pożywce.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze:
Spławik również oszukuje gdy w nastawie pojawia się alkohol. To tylko aerometr mierzący gęstość cieczy.
To fakt, tyle że aerometr w takiej sytuacji pokazuje wyniki zupełnie bez sensu. Dopiero ich przeliczenie sprowadza je do właściwych danych.
Spławik też pokazuje pomiary z czapy... tyle że łatwiej zaakceptować że pokazuje poniżej zera niż to co pokazuje refraktometr... czyli wynik grubo powyżej zera a w fermentatorze już jest klar.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

Rastro, no ale jak ten wynik refraktometru wrzucisz w kalkulator, to masz taki sam jak z balingometru.
Nie mierzy się bezpośrednio refraktometrem, jeżeli jest alkohol. Musisz w takiej sytuacji przeliczyć.
Refraktometr służy do pomiaru gęstości cieczy (a dokładniej - ugięcia światła) w cieczy bez alkoholu.
A balingometr jest wyskalowany na zero w czystej wodzie i dlatego w mieszance z alkoholem pokazuje poniżej zera.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 paź 2021, 23:06 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rastro »

Ło panie... czas iść spać ;)
jakis1234 pisze: Aerometr służy do pomiaru gęstości cieczy (a dokładniej - ugięcia światła) w cieczy bez alkoholu.
A balingometr jest wyskalowany na zero w czystej wodzie i dlatego w mieszance z alkoholem pokazuje poniżej zera.
Oczywiście refraktometr mierzy załamanie światła przez substancję lub ich mieszaninę... a balingomentr jest Aeromerem wyskalowanym w stopniach BLG... oba urządzenia są skalibrowane na zero w czystej wodzie jeżeli służą do pomiaru cukru w roztworze ;). Oczywiście alkohol ma inny wpływ na załamanie światła niż gęstość...

Przeliczamy na blg... bo tak się jesteśmy przyzwyczajeni i tak jest dla nas wygodnie... to tak jak liczymy w systemie dziesiętnym... równie dobrze mogli byśmy liczyć w binarnym czy szesnastkowym czy jakimkolwiek innym... ale nawet my programiści lepiej czujemy się z liczbami w systemie dziesiętnym (aczkolwiek szesnastkowy w wielu zastosowaniach jest o wiele bardziej praktyczny)
Ostatnio zmieniony piątek, 22 paź 2021, 22:40 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

Jasne. pokopałem nazwy, chodziło oczywiście o refraktometr.
Ale dzisiaj już nie myślę zbyt racjonalnie, zostałem dziadkiem :)
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rastro »

Czyli czas spać... bo jutro do szpitala na odwiedziny nie wpuszczą... chociaż kto wie czy wpuszczają w ogóle ;) a może takich dobrze zdezynfekowanych tylko wpuszczają :hahaha:
Ostatnio zmieniony piątek, 22 paź 2021, 23:15 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: jakis1234 »

Rastro, córka mieszka ponad 100 km ode mnie, spotkamy się za jakiś czas, ale fakt, czas spać, o pomiarach refraktometrem i aerometrem podyskutujemy w inny dzień.
Miłego weekendu wszystkim.
Pozdrawiam z opolskiego.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: rozrywek »

Z całym szacunkiem dla wszystkich
Te wszystkie ballingi i refraktometry.

Pan Jakiś1234 został DZIADKIEM.
Taki młody człek dziadkiem.

Niech się maleństwo chowa na zdrowie.
Pije mleko słucha Chopina.
Panie Jakiś wybacz proszę.
Jesteś dziadkiem.właśnie nowe życie
Powstało.

Panie jakiś1234 gratulacje jeszcze raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: kiwitom23 »

jakis1234 pisze:zostałem dziadkiem :)
Serdeczne gratulacje!!! :ok: :klaszcze:
Ja chyba się nie doczekam :cry:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaki balingometr

Post autor: Doody »

Gratulacje!! :ok:
Moja wnusia już biega.
Zdrowia dla dziecka i mamusi :piwo:
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”