Psotnik84

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Psotnik84 »

Witam szanowne grono :respect: Nazywam się Łukasz. Pochodzę z Opolskiego. Na codzień pracuję jako programista-operator CNC. Jestem całkiem świeży w tym temacie. Odwiedziłem was kilka dni temu, żeby wchłonąć trochę wiedzy przed zakupem pierwszego destylatora. Chce kupić go dla taty bo on cos tam psoci ale na pożyczonym sprzęcie i to skromnym. A ja osobiście lubie jego bimberek. Zazwyczaj kupuję sobie zaprawki whiskey, bo też lubię. I odkąd przeczytałem forum i obejrzałem kilka filmików, to powiem szczerze: TEŻ CHCĘ TO ROBIĆ!!! Szaleństwo jakieś :D. Więc teraz kupuję sprzęt dla Nas! Mianowicie upatrzyłem taki:https://e-destylatory.pl/produkt/aabrat ... ga-wizjer/ tyle że druciaki zamieniam na sprężynki oczywiście. Jest tam też w ofercie taki sam ale z buforem nad którym też sie zastanawiam. A nie ma dużej różnicy w cenie. Jeżeli macie jakieś uwagi do sprzętu chętnie wysłucham. Zakup planuje w Listopadzie i od razu pierwsze psoty :piwo: Pozdrawiam serdecznie :punk:
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
promocja
Awatar użytkownika

Dziad
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 11 lis 2019, 17:52
Podziękował: 3 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Dziad »

Hej, e-destylatory lepiej sobie odpuść. Na pierwszy rzut oka - gładka chłodnica i tarczowy termometr na środku kega. Z tego co kojarzę błędy konstrukcyjne to też u nich standard.
Przejrzyj temat z polecanymi na forum producentami - lepiej kupić raz i na lata, niż badziew który trzeba będzie odesłać do eksperta od poprawek takich wynalazków:)

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Psotnik84

Post autor: HeniekStarr »


użytkownik usunięty
Re: Psotnik84

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus. @Psotnik84. Koledzy rację mają :klaszcze:.) Tylko fqrwu możesz dostać.
Zerknij w link https://alkohole-domowe.com/forum/lista ... ml#p246242
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

Dzięki chłopaki. Już odpaliłem post z prośbą o wycenę.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

Pepex
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 9 wrz 2021, 08:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Pepex »

Cześć Psotniku84. Doświadczenia nie mam jakiegokolwiek, bo też od 2 dni jestem dopiero posiadaczem rurek. Z mojego doświadczenia teoretycznego jak na razie: chęć psocenia za chwilę Ci się pewnikiem poszerzy, więc jeśli masz tylko kasę, zaplanuj sobie sprzęcik modułowo. Ja nastawiałem się na sprzęt do cukrówek, bo potrzebuję alko do nalewek, które uwielbiam robić. Jak już go zamówiłem okazało się, że sezon śliwkowy i chętnie bym śliwowiczkę zmajstrował. Później sąsiad podarował mi winogrona i okazało się.. że i grappa by mogła powstać. Potrzeby się znacznie poszerzyły. Na etapie zamawiania podzieliłem sobie więc kolumnę na mniejsze elementy by do owocówek dawać jedynie 30 cm rurki +głowicę. Zamówiłem oprócz bufora katalizator. Baniaczek z szerokim wlewem. Niestety na płaszczowy dodatkowo mnie stać nie było. Może kiedyś Mikołaj przyniesie. Także wiesz. Moim zdaniem nie spiesz się z zakupem, zastanów się czy nie będziesz przypadkiem na kukurydzy robił i dobrze zaplanuj co chcesz. Lepiej wydać raz a porządnie niż później kupować drugi.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 paź 2021, 22:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Psotnik84

Post autor: jakis1234 »

Witam kolegę z opolskiego :). Koledzy już wyrazili swoje opinie o tym badziewiu, które nachalnie wciskają e-destylatory, więc ja już nic nie muszę dodawać.
Poczytaj o sprzęcie, zorientuj się i pytaj. Dzięki poradom z forum kupiłem sprzęt, z którego jestem bardzo zadowolony.
Jak już wybierzesz sprzęt, wrzuć opis, to Ci powiemy czy dobrze wybrałeś ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jakis1234

Post autor: Psotnik84 »

Macie absolutną rację. Dlatego po przeczytaniu sporo artykułów na forum. Wybralem destylator:
Keg50 2x grzalka 1.5 i 2 , katalizator miedziany, kolumna zasypową z OVM i chłodnicą liebiga, oraz wziernik. Wszystko łączone sms. Zasypane sprężynkami miedzianymi i pryzmatycznymi. Caly zestaw 220cm wysokości. Rura 60.3mm. Termometry keg, 10-ta półka, głowica. Narazie na cukrówki moze whisky z kukurydzy. Co ty na to?
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

użytkownik usunięty
Re: Psotnik84

Post autor: użytkownik usunięty »

Podasz producenta tego sprzętu?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Psotnik84

Post autor: jakis1234 »

I dlaczego się zdecydowałeś na OVM, a nie na OLM?
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: Psotnik84

Post autor: użytkownik usunięty »

Może chce mieć urobek już z kolumny chlodniutki :D
Różnice niewielkie jeśli chodzi o czystość :ok:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: defacto

Post autor: Psotnik84 »

Jednak powróciłem do lektury i padło na coś takiego od naszego kolegi
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-a ... k-spawany/
Zmieniam tylko zbiornik na 60L z kryzą już pod bufor( kiedyś dokupie), oraz wstawiam wziernik, i dodatkowy port w glowicy(narazie zaslepiony). Reszta taka sama.
Pierwszy będzie nastaw cukrowy. 48kg cukru /200L wody, oraz 8 saszetek drożdży Alcotek 48 Turbo Pure. 1 saszetka na 25L nastawu. Potem założę nowy post i będę wszystko opisywał jak zaczynam Tworzyć. A was będę prosił o poprawianie jak coś będę robił źle lub nie dokładnie.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Psotnik84

Post autor: jakis1234 »

Jeżeli chodzi o sprzęt, to można tylko powiedzieć :klaszcze:
A jeżeli chodzi o cukrówkę, to jeżeli chcesz nastawiać dużą ilość w jednej beczce, to lepsze będą drożdże przeznaczone do dużych nastawów.
Chyba, że nastawiasz te 48 kg cukru w kilku małych fermentorach.
Napowietrz dobrze nastaw, daj mniej drożdży (daję połowę tego co zaleca producent), temperatura nie za wysoka, teraz to nawet fajnie, bo jest chłodno i niech sobie drożdże powoli i spokojnie pracują.
Pozdrawiam z opolskiego.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Psotnik84

Post autor: kondon »

Dokup sobie sprężynek nierdzewnych do katalizatora przy cukrówkach, a miedź zostaw na alkohole smakowe.
Pierwsze gotowanie na alkohol techniczny.

użytkownik usunięty
Re: Psotnik84

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Czemu bez miedzi :problem:
Uważam, że katalizator miedziany przy nastawie cukrowym jest zalecany acz nie obowiązkowy. Przy cukrowej surówce, można dać sobie spokuj.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jakis1234, kondon

Post autor: Psotnik84 »

Drożdże dzisiaj przyjdą. Wiem ze dałem ciała z małymi paczkami, ale muszą sobie poradzić! Fermentacja w kotłowni jakieś 23°C, potem klar grawitacyjny do nieogrzewanego pomieszczenia. Musiałem kupić drugą beczkę żeby zlać znad osadu, termometr, balingometr i jeszcze kilka drobiazgów. No i nazbierała sie nie mała sumka.(jak powiedzieć żonie że jej ferie stoją w kotłowni?) :D Tak więc nie będę narazie inwestował ani w sprzęt ani nowe drożdże.
Zobaczę co mi napisze w instrukcji producent, ale pierwszy kocioł to destylacja prosta.
Najpierw i tak pewnie płukanie sprężynek z odpadów poprodukcyjnych i płukanie wszystkich elementów.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

Witam. Wczoraj wstawiony pierwszy nastaw. :D
42kg cukru na 175L wody i 4 paczki drożdży Alcotec 48 turbo pure 135g.
Temperatura przy wrzuceniu drożdży 28°C
Początkowe Blg 22.
I w oczekiwaniu na sprzęt :D
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

użytkownik usunięty
Re: Psotnik84

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Mi wyszło nieco ponad 19Blg ;) Ale to tylko lepiej. Drożdże lżej będą miały ale jak ferment rozkręci się na maxa, kontroluj temperaturę. Może grzać. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, bedziesz Pan zadowolony :ok:. Urobek z pierwszego, rozruchowego procesu, na cele techniczne sobie zostaw. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

Tak też zrobię. Pierwszy na spryskiwacz bo zima sie zbliża. Blg może dlatego że mierzone nie przy 20° tylko przy 28°. Dzięki że kontrolujesz. Mądrego to i miło posłuchać :poklon;. Pozdrawiam
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Psotnik84

Post autor: jakis1234 »

Przy cukrówce nie trzeba nawet mierzyć Blg na starcie. Wiedząc ile dałeś cukru i wody, można to policzyć.
Zresztą są kalkulatory (chociażby nieoceniony AlkoCalc), które to pięknie policzą.
Mierzenie Blg przydaje się później, żeby kontrolować jak idzie drożdżom robota i kiedy skończyły.
Wrzucam cukromierz do beczki i zostawiam tam aż do końca i w ten sposób na bieżąco mam informację.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

Zmierzyłem żeby wypróbować nowy przyrząd. Pozatym mierzyłem Blg pierwszy raz w życiu,wiec chciałem jak najszybciej :D
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Psotnik84

Post autor: jakis1234 »

Brawo. I już widzisz, że nie zgadzało się z obliczeniami.
Są też kalkulatory, które przeliczają Blg w zależności od temperatury.
To wkrótce pierwszy raz ;)
Jakbyś miał problemy, pytaj.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 paź 2021, 22:31 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

No powiem Ci że nie mogę się doczekać :D. Ale im dłużej czekam na sprzęt to zaczynam mieć obawy czy sprostam? :?. Ale i tak jestem podekscytowany. Dzięki za wsparcie i napewno będą pytania. To jak za czasów szkoły, wykułeś coś na blachę ale gdy stajesz przed nauczycielem to :dupa: wszystko zapominasz. I wiem ze to mnie spotka przy pierwszym TWORZENIU. Dlatego notatki notatki notatki.
Ps: AlkoCalc naprawdę świetny. Chwała Jozzek666 :poklon; :respect:.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

Pepex
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 9 wrz 2021, 08:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Pepex »

Psotnik84 pisze:No powiem Ci że nie mogę się doczekać :D. Ale im dłużej czekam na sprzęt to zaczynam mieć obawy czy sprostam? :?. Ale i tak jestem podekscytowany. Dzięki za wsparcie i napewno będą pytania. To jak za czasów szkoły, wykułeś coś na blachę ale gdy stajesz przed nauczycielem to :dupa: wszystko zapominasz. I wiem ze to mnie spotka przy pierwszym TWORZENIU. Dlatego notatki notatki notatki.
Ps: AlkoCalc naprawdę świetny. Chwała Jozzek666 :poklon; :respect:.
"Pocieszę Cię". Stając przed nauczycielem okazuje się, nie że zapomniałeś, ale że jest jeszcze jeden tom tego podręcznika :D :D :D
Ja od 3 tygodni ujeżdżam mojego rumaka i ciągle gleba :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Psotnik84

Post autor: Psotnik84 »

No i przyszedł :shock: :o. Cudeńko. Przepłukany, sprężynki wymyte wg. Zaleceń producenta :poklon;. Złożony, podłączony, ustawiony na miejscu :D.
Dzisiaj został dodany do nastawu 200L 2 paczki Alcotec turbo klar 24 na 100L.
W piątek od 8.00 zacznę pierwsze w swoim życiu Tworzenie! :punk:
Trzymajcie kciuki. Pozdrawiam.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”