Destylatory na prezent

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
DonDiego
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 18 paź 2021, 21:23
Krótko o sobie: Prosty chłopak próbujący nauczyć się wszystkiego.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: DonDiego »

Witam Serdecznie

Z góry przepraszam za popełnione gafy, ale sam zajmuje się tylko winkiem :) Szukam porządnego sprzętu na prezent dla kolegi który odchodzi od nas z pracy na emeryturę. Czerpiąc informacje z forum wybrałem taki o to destylator:
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-857.html

Z naszego założenia szukamy sprzętu głównie do spirytusu na nalewki, choć gdy kolega nabierze doświadczenia, czytałem że też może sobie skrócić kolumnę i pracować jak na prostym destylatorze.

W ramach modyfikacji chciałbym dodać jeszcze szeroki wlew zbiornika, spust w dnie kega, nóżki i ocieplenie kega matą kauczukową.
Chciałbym prosić o ocenę wyboru i modyfikacji, a także radę co do wielkości kega i grzałek.

Jeśli chodzi o wielkość kega myślę że 30 litrów dla amatora psocącego okazjonalnie będzie jak znalazł, ponieważ obawiam się że 50l może przyciągnąć jego uwagę na cały boży dzień. Czy dobrze myślę, czy ten 30l może być trochę mały?

Jeśli chodzi natomiast o grzałki zastanawiam się nad grzałkami na siłę, a nie mogłem do końca znaleźć odpowiedzi. Czy mogą one wprowadzić jakieś oszczędności? Sam mam tylko doświadczenie w wysokości rachunków za prąd które znacznie zmalały po wymianie silnika w rębaku na trójfazowy.

Zdaję się na Waszą pomoc i fachowość, z góry dziękuję za poświęcony czas.
Ja się nie upijam. Ja wprowadzam bajkowy element do rzeczywistości - Jan Himilsbach
koncentraty wina

użytkownik usunięty
Re: Destylatory na prezent

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
@kula to znany i ceniony wytwórca sprzętu do destylacji i w/w kolumna, w zupełności sprosta wymaganiom początkującego amatora koncentratu 96% jak i różnych "smakowitek" . Ale jeśli miałbym doradzić to zamieniłbym zbiornik o pój. 30L na 50L gdyż w kotle o pojemności 50L zawsze 25L wsadu "obrobisz" a w 30L zbiorniku- 45L wsadu nigdy.
To kolumna o średnicy 60.3mm więc moc 2.5KW +1.5KW jest uzasadniona. Co do siły mówią, że tańsza i jeśli jest taka możliwość, tylko brać. Tylko co na to reduktor mocy rgn?
Co do modyfikacji poza tymi, co wymieniłeś - wziernik 360°- raczej przydatna rzecz, połączenia tri-clamp.
Och, gdyby był jeszcze bufor stabilizująco - wzmacniający to już bajka
Bedziesz Pan zadowolony :ok:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylatory na prezent

Post autor: jakis1234 »

Mam sprzęt od Kuli i zdecydowanie polecam. Świetnie wykonany.
Tak jak radzi defacto, weź zbiornik 50l i można się zastanowić nad dodatkowym podziałem kolumny w środku (łatwiej rozłożyć, przechować i nie będą się tak zbijać sprężynki), ale to nie jest obowiązkowe.
Po co szeroki wlew? Skoro sprzęt do cukrówek, to wystarczy dodatkowy wlew w zbiorniku i oczywiście spust w dnie kega.
W zbiorniku bez płaszcza i tak nie da się gotować gęstych nastawów
I jeszcze jedno, mam połączenie sms i nie mam z nim problemu, więc tri-clamp nie jest konieczny.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
DonDiego
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 18 paź 2021, 21:23
Krótko o sobie: Prosty chłopak próbujący nauczyć się wszystkiego.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Re: Destylatory na prezent

Post autor: DonDiego »

Więc zmieniam keg na 50l. Co do wziernika i buforu stabilizująco - wzmacniającego, chętnie dołożę je do rozbudowy, w sklepie znalazłem takie oto opcje:
http://stalowkasklep.pl/wizjer-latarka-p-743.html
http://stalowkasklep.pl/bufor-stabilizu ... p-695.html

Jeśli chodzi o połączenia już miałem wybrać SMS, zastanawiałem się nad zastosowaniem tri-clamp zamiast SMS z racji możliwości obracania elementów, czy późniejszej rozbudowy, i faktycznie choć zdania są podzielone wybiorę jednak tri-clamp.

Jeśli chodzi o siłę faktycznie nie pomyślałem o reduktorze mocy rgn, dziękuję za zwrócenie uwagi. Napiszę do kolegi Kuli i ustalając zakup zapytam czy taka modyfikacja wchodzi w grę lub jakieś przygotowanie pod nią.

@defacto Bardzo Dziękuję za pomoc :poklon;
Ja się nie upijam. Ja wprowadzam bajkowy element do rzeczywistości - Jan Himilsbach

użytkownik usunięty
Re: Destylatory na prezent

Post autor: użytkownik usunięty »

..., mam połączenie sms i nie mam z nim problemu, więc tri-clamp nie jest konieczny.
Kiedyś paralem się kolumną z takimi połączeniami. W czym był problem?
Niestety, niezwłocznie po procesie zapomniałem, nieco "popuścić" sms między kolumną a katalizatorem czego powodem był spory problem w odkręceniu tegoż złącza, po całkowitym wystudzeniu się kolumny. Sądzę, że dość dobrze dopasowane złącze, po utracie temperatury dodatkowo obkurczyło się, przez co zmnieszył się luz i proporcjonalnie zwiększył docisk.
Były to mikrony ale wymagało to użycia klucza i 2 osób. Co do złącza tri-clamp, nigdy takiej historii nie pamiętam. Czy na ciepło, czy na zimno - tylko w palcach siła wystarczająca była.
Uważam, że gdy zwrócimy uwagę na te złącze niezwłocznie po procesie, problem ten nigdy nie będzie miał miejsca. :ok:

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Destylatory na prezent

Post autor: kondon »

A jak u niego z wysokością pomieszczenia? Zmieści się mu to? Jeśli będzie miał więcej miejsca, to warto wydłużyć kolumnę.
Gdybyś miał ograniczony budżet, to dodatkowe elementy (jak bufor) można dołożyć później, o ile się wcześniej rozplanuje na nie miejsce.
Możesz też pomyśleć o sterowniku.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Destylatory na prezent

Post autor: kiwitom23 »

Ja tam uważam, że SMS-y są dużo wygodniejsze niż tri-clampy. Mam tri-clampa przy wlewie do zbiornika i zawsze mnie wkurza to kręcenie śrubką, a do tego nieraz się zawieruszy. Mając SMS-y dostajesz do nich zawsze gratisowo klucz, jeden ruch 2-3 centymetrowy kluczem i dwa obroty ręką i z głowy, choć można też samą ręką. Do tego lepiej wyglądają i nigdy się nie zawieruszą, bo zostają przy kolumnie. Kula to jeden z lepszych producentów, więc SMS-ki będą na pewno super wykonane. Dla mnie to dużo wygodniejsza opcja.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Destylatory na prezent

Post autor: wolan »

W SMS stawiasz element na elemencie w, jednej trzymasz, druga dokrecasz, w tri-clamp trzeba machnąć klamrą założyć śrubę w klamrę jak dla mnie mniej wygodne.
Na tri-clampie robię tylko bufory na szerokiej kryzie zamiast na kołnierzach ;) tam sprawdzają, się idealnie :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 paź 2021, 22:50 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Destylatory na prezent

Post autor: nemeto »

Poproś wykonawcę aby dostawał na każdym SMSie rączki z obu stron (parę cm pręta) - klucz już nie będzie Ci potrzebny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”