Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Czy ktoś byłby tak dobry i uświadomił mnie jakie kamionki nadają się do przechowywania (dojrzewania) destylatów i gdzie takowe można nabyć. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 paź 2021, 08:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kamionki

Post autor: wieku »

Magas, białe forum. Posiadam takowe i jestem zadowolony.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

leon24_36
150
Posty: 196
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kamionki

Post autor: leon24_36 »


Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kamionki

Post autor: Szlumf »

Nadają się oddychające czyli nie szkliwione. Najlepiej w naturalnym kolorze. Magasowe mają wg. wytwórcy tak dobrany skład i temp. wypieku by ograniczyć straty dla aniołów. Ktoś na tym lub białym forum porównywał je ze zwykłymi i - o ile dobrze pamiętam - wielkich różnic nie było.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kamionki

Post autor: Wojtek5 »

a w garnku rzymskim efektu podobnego, albo takiego samego nie będzie?
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kamionki

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie wiem czy była różnica, ale tych kamionek od Magasa mam 12szt i na tym się nie skończy. Genialne są dla destylatów, które nie chcesz dębić. Np owocowe czy na wódkę czystą. Nie zmieniają koloru.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki

Post autor: kiwitom23 »

Lista coraz dłuższa, ale widzę że niektórzy z naszego forum z niej zniknęli :scratch:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

leon24_36
150
Posty: 196
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kamionki

Post autor: leon24_36 »

Lista co jakiś czas jest odświeżana i Ci którzy dostali paczki są z niej usuwani lub cała list powstaje od nowa
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kamionki

Post autor: Doody »

Teraz jest akcja na kamionki 3 galonowe. Tych jedno - galonowych mam kilka i bardzo sobie chwalę. Ale taka ponad 12 litrowa byłaby dopiero fajna.
Pozdrawiam
Darek

Pepex
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 9 wrz 2021, 08:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kamionki

Post autor: Pepex »

MASaKrA_Domingo pisze: Genialne są dla destylatów, które nie chcesz dębić. Np owocowe czy na wódkę czystą. Nie zmieniają koloru.
A dlaczego do dębienia nie halo?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki

Post autor: rastro »

Raczej nie chodzi o to że do dębienia się nie nadają, ale mają tą zaletę że dzięki temu że umożliwiają wymianę gazową... nadają się również do dojrzewania destylatów, których planowo nie chcemy dębić...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki

Post autor: kiwitom23 »

Chyba trzeba by jakiś zakład garncarski założyć, rynek woła o towar, a towaru niet. Gdzie prawa podaży i popytu? :D
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kamionki

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Pepex pisze:
MASaKrA_Domingo pisze: Genialne są dla destylatów, które nie chcesz dębić. Np owocowe czy na wódkę czystą. Nie zmieniają koloru.
A dlaczego do dębienia nie halo?
Kamionki nie dębią z tego prostego powodu, że nie zawierają w swoim składzie drewna. Są z kamienia.
Nie mniej porowatego, więc oddychają.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kamionki

Post autor: patrzal »

MASaKrA_Domingo pisze: Kamionki (...) Są z kamienia.
Kamionki to ceramika, nie kamień, a poza tym zgoda :ok:

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki

Post autor: rastro »

Co jednak nie uniemożliwia dębienia... zawsze można poratować się szczapkami, kostką czy zrębkami dębowymi...
Ostatnio zmieniony sobota, 16 paź 2021, 09:31 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kamionki

Post autor: radius »

I tak właśnie u mnie dojrzewają 3 destylaty :ok: Śliwowica, calwados i brandy :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kamionki

Post autor: Pawlik67 »

Wytłumaczcie proszę jaka jest różnica miedzy dojrzewaniem w kamionce, a w szklanej damie niedokręconą zakrętką. Wydaje mi sie e destylat oddycha tyko nad lustrem płynu, czy może sie mylę i we wszystkich płaszczyznach styku kamionką? Jeżeli jednak ta wymiana gazowa powstaje tylko przy kontakcie tlenem, powietrzem to wydaje mi sie że taka sama będzie w przypadku szkła które nie jest szczelnie zamknięte.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki

Post autor: kiwitom23 »

Kolego kamionka "oddycha" całą swoją powierzchnią poprzez mikro pory w glinie, tak samo jak beczki drewniane. Dlatego też kompletnie nie nadają się do alkoholi kamionki glazurowane, malowane, czy szkliwione takie jak do kapusty, gdyż tracą swoje właściwości i te właśnie niczym nie różnią się od szkła. Bardzo trudno dostać takie "surowe" kamionki, gdyż większość jest niestety glazurowana.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kamionki

Post autor: MASaKrA_Domingo »

patrzal pisze:
MASaKrA_Domingo pisze: Kamionki (...) Są z kamienia.
Kamionki to ceramika, nie kamień, a poza tym zgoda :ok:
Ależ oczywiście. Mea culpa. Zrobiłem przeskok myślowy i przez to wyszło źle. Chodziło mi o to, że są nie z drewna.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: kiwitom23 »

No i dupa, niby miały już być w zeszłym tygodniu, a tu ani słychu, ani widu. Może macie jakieś inne źródło kamionek? Kurdę, na Allegro kamionek od groma, ale dosłownie wszystkie glazurowane. Znalazłem kontakt do zakładu, który wypala glinę, chyba do nich zadzwonię czy nie byliby w stanie wypalić trochę surowych.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: wolan »

@kiwitom23 z tego co pisał magas to oni zrobili dużo testowych kamionek aby jak najbardziej zbliżyć się o parametrów beczki. Przypuszczam, że nie jest to takie proste, zresztą te kamionki od środka są lekko szkliste także nie jest to taka surowa glina.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: rastro »

Magas coś pisał że producent kamionek ma jakieś zamówienie hurtowe.. Wiadomo najpierw dwa kontenery detal idzie na końcu... Obawiam się że nto może być jedyna opcja na rynku.. To dość specyficzny produkt.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Doody »

wolan pisze: kamionki od środka są lekko szkliste
Podejrzewam, że jakby były całkowicie porowate z obu stron to ciekły by jak sito. One maja tylko "oddychać".
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: wolan »

@Doody pełna zgoda :) dlatego ostrzegłem Kolegę aby nie utopił kasy w glinie :D

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: kiwitom23 »

wolan pisze:@kiwitom23 z tego co pisał magas to oni zrobili dużo testowych kamionek aby jak najbardziej zbliżyć się o parametrów beczki. Przypuszczam, że nie jest to takie proste, zresztą te kamionki od środka są lekko szkliste także nie jest to taka surowa glina.
Dzięki za info, tego nie wiedziałem. Mimo wszystko napisałem do zakładu, który robi kamionkowe nakrycia stołowe i gościu odpisał i z tego co się zorientowałem, to chyba zna się na rzeczy. Tyle, że trzeba by było zamówić dość sporą ilość, żeby im się opłacało (formy itd). Jednak po informacji @wolan sam nie wiem, czy kontynuować korespondencję, żeby badziewia nie zrobili.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: kwik44 »

Zawsze możesz zapytać w JEHN czy robią/mają na stanie. Ale te są pół mniejsze. Ja bym po prostu poczekał. Destylat nie zając nie ucieknie. A warto. Wylewałem niedawno grappe po 4 czy 5 latach. Jedna z dwoma szczapkami dębu, druga czysta. Pychotka ;) zalałem od razu rocznym rumem z mbeczki bo na słód czekam ;)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Wojtek5 »

Czytam ten post i tak się zastanawiam co jest faktem, co mitem, a co nie ma większego wpływu na zawartość.
O ile na temat starzenia alkoholu w beczkach jest dużo informacji w necie, to o kamionkach głównie informacje historyczne (że były wykorzystywane przed beczkami dębowymi) a z teraźniejszości w zasadzie tylko na forach.

Nie chce podważać czyjegoś zdania i ogólnie utartego poglądu. Tylko tak się zastanawiam, co one tak naprawdę wnoszą i czy cokolwiek wnoszą.

Kamionki z m-kamionki trafiłem na bardzo profesjonalny opis chyba znany większości:
Testowanie różnych mas ceramicznych i różnych temperatur spieku trwało dość długo. Było dużo zmiennych w produkcji, wiele prototypów, a później forumowicze w swoich warunkach na przestrzeni czasu wybrali optymalny produkt, który od kilku lat jest już używany z powodzeniem przez wielu forumowiczów. Na forum C2h5oh i na innych forach alkoholowych gdzie niezależni użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami można poczytać co myślą o nich użytkownicy.
Nie znam się na tym, ale tak logicznie ujmując jeśli to byłby 100/200/1000 lat temu to można byłoby to uznać za bardzo wiarygodne, choć w 21 wieku raczej coś co nie jest poparte badaniami laboratoryjnymi jest warte tyle co i nic.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: kwik44 »

Wiesz, jak zajmujesz się dojrzewaniem alkoholi zawodowo to możesz takie badania zrobić. W hobby nikt się w to nie będzie bawił bo i po co? Traktujemy to 0/1, albo trunek dojrzewa lepiej albo nie. Doświadczalnie stwierdziliśmy, że tak. Badania laboratoryjne kosztowałyby krocie. No i pytanie do czego się porównywać?
Największą zaletą kamionek, w odróżnieniu od beczki, jest fakt, że nie wnosi nic znaczącego do destylatu. To pozwala na dojrzewanie destylatów czystych. Mnie kiedyś kusiło zrobić eksperyment w kegu po pepsi, ale napompować do destylatu czystego tlenu. Niestety nie znalazłem informacji o ewentualnym punkcie samozapłonu. W Stanach są producenci, którzy pod ciśnieniem pompują powietrze do destylatu wraz z wiórami z beczek po burbonie i w ten sposób „starzą” destylat. Cyklicznie zmieniając ciśnienie. Ponoć poddają destylat takiej procedurze przez 24h.
Sposobów jest wiele. Spiek w kamionkach jest tak dobrany, żeby imitować beczę. Podobne straty na destylacie, ale jednocześnie wymiana ciecz-powietrze. To sprawia, że destylat po roku jest już dobrze dojrzały podczas gdy ten z butelki dużo słabiej. Ile? Kwestia względna. Dla mnie na tyle dużo, że ten z butelek uważam za niedojrzały. No i dostarzam w kamionkach destylat z beczki jak dolewam do tej ostatniej nowego. Taki pseudo Solera ;)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: wolan »

@Wojtek5 z tego co pisałem z Magasem to wlewali destylat do kamionki ważyli go i po jakimś czasie ważyli ponownie. Tym sposobem obliczyli dole dla każdego Anioła w niebie :freak: :smiech:
Jak by nic kamionki nie dawały to by ich nikt nie zamawiał. A one do najtańszych nie należą :) (w porównaniu do damy 5l kosmos) .
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 paź 2021, 18:58 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: wawaldek11 »

wolan pisze:... zresztą te kamionki od środka są lekko szkliste także nie jest to taka surowa glina.
Szkliwione są tylko szyjki po mojej prośbie - lepiej wchodzi koreczek ;) i uszczelnia. Chyba, że na produkcji komuś się ulało :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 paź 2021, 19:55 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: gary1966 »

Screenshot_20211024_204426.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Kòpôcz »

@Wojtek5... Kilka tygodni temu wystawiono na licytację kolejna butelkę The Macallan 1926. Myślisz, że jakiekolwiek laboratorium ją widziało, czy może jej renoma opiera się tylko na nosach?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Wojtek5 »

Dziękuję Panowie, trochę mi rozjaśniliście to podejście, które niestety wg mnie jest podejściem cały czas subiektywnym opierającym się na wiejskim czy miejskim micie i metodologii tłumu - ktoś coś powiedział, że jest lepiej to i ja, a jak wydałem kasę to jest lepiej.

Dlaczego o to pytałem i nad tym się zastanawiałem.

Ponieważ na forum przewijał się często temat kamionek i beczek. W przypadku tych drugich jak pisałem wyżej jest dużo opracowań oraz są one stosowane na skalę przemysłową. Co do kamionek to jak wspomniałem amba, cisza i cisza w zastosowaniu przemysłowym przez firmy. Dlatego zacząłem się zastanawiać, czy one coś wnoszą, czy to tylko taki mit. Wydaje mi się, że gdyby coś wnosiły do alkoholu to producenci by się nimi zainteresowali i je stosowali. Może wnoszą na tyle mało, że można to zastąpić bez problemu innymi procesami produkcyjnymi - nie wiem, nie znam się. Staram się do tego podejść w sposób logiczny.

tak jak wspomniał kolega kwik44 podchodzimy do tego 0/1 albo lepiej, albo nie tyle tylko, że to nadal ocena subiektywna. Badania dot. kamionek są nie opłacalne w tym hobby, ale o beczkach są. Hobby alkoholowe opiera się w sumie na nauce i zastosowaniu przemysłowym powiedzmy w mikroskali, ale można byłoby to w ten sposób ocenić. Może zastosowanie przemysłowe opierało się początkowo na hobby, ale dawno to wyprzedziło przynajmniej na skalę masową i technologiczną. Może czas się zastanowić, dlaczego o kamionkach cisza? W sumie jakbym wydał kasę na kamionkę, zalał ją i ona by mi alkoholu nie zepsuła to też bym podchodził do tego, że jest lepiej niż by mogło być, ale to nadal subiektywne.

Porównując kamionkę do beczki - no tego chyba się nie da porównać, może po za kwestią doli dla aniołów, która w tym momencie wydaje się tylko zwykłym marnotrawstwem, ale można porównać do szkła. Zostawiając odpowiednio dużo miejsca wolnego w szkle, też się będzie napowietrzać.

Wiem, że temat robi się ciężki, bo taki Wojtek szuka igły w stogu siana i przy...la się do rzeczy, które inni stosują z powodzeniem. Subiektywnym, ale powodzeniem.

edit...
Kòpôcz pisze:@Wojtek5... Kilka tygodni temu wystawiono na licytację kolejna butelkę The Macallan 1926. Myślisz, że jakiekolwiek laboratorium ją widziało, czy może jej renoma opiera się tylko na nosach?
Myślę, że jej renoma opiera się na cenie i pożądaniu czegoś wyjątkowego. Myślisz, że za x lat ktoś z tego lub innego podobnego forum, hobbystów zapaleńców będzie znany, zapamiętany, albo jego produkt?
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 paź 2021, 21:29 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 2 razy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: rastro »

Dla producenta taka kamionka ma szereg wad... stosunkowo małe pojemności - beka 50-200 - była by w produkcji droższa od drewnianej ze względu na proces wypalania. Cena na stosunkowo niewielkie pojemności jest dość wysoka, potencjalna o poj. 3gal też do tanich nie będzie należała - patrząc na ceny kamionek takich komercyjnych, które rzadko przekraczają granicę 15-20l do szczególnie atrakcyjnych nie należy. Ale to pikuś bo taka kamionka mogła by być opakowaniem wielorazowym... w przeciwieństwie do beczek nie traci swoich właściwości... ale w zamian ma dość istotną wadę - w stosunku do beczek trzeba się z nią obchodzić jak z jakiem... Już oczami wyobraźni widzę, jak w przypadku jakiejś skuchy zamiast jednej uszkodzonej beczki leci z dziesięć kamionek ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: wolan »

Myśle podobnie jak rasto, kamionka jest krucha, przy odpowiedniej pojemność także ciężka :)
Beczki leżakują w stosach przez co zajmują mniej miejsca.
No i beczka daje dodatkowy walor smakowy na czym często producentom trunków zależy.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: kiwitom23 »

Natomiast kamionki były i są nadal stosowane przemysłowo, ale jako opakowania gotowego produktu i to tego z wyższej półki - patrz zdjęcia starej i nowej. A tak jak @rasto pisze, stosunek polepszenia jakości destylatu do ceny jest niestety niewspółmierny, a do tego dochodzą jeszcze uciążliwości związane i z produkcją, i z przechowywaniem, i z ciężarem itp. Chcąc wykonać kamionkę o pojemności beczki, powiedzmy 250 - 300 litrową, to z pewnością ścianki jej nie mogłyby być tej samej grubości co tej o pojemności galona, więc ciężar, jak również problem z wypaleniem byłby ogromny, o ile w ogóle możliwy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: rastro »

No i oczywiście nasze rodzime miody pitne z wyższej półki są pakowane w opakowania kamionkowe... czasami chyba właśnie w takie niekoniecznie szkliwione.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Wojtek5 »

To już mamy ustalone niemal od średniowiecza dlaczego kamionki ustąpiły beczkom - (mój pierwszy post odnośnie danych historycznych) A czy coś szczególnego wnoszą, nie będącą oceną subiektywną?

@kiwitom23 to taki marketing jak coś się odróżnia, znaczy że jest lepsze, a może lepiej się sprzeda. Gdyby złoto, platyna byłyby na tyle tanie to i takie byłyby opakowania, albo gdyby zawartość była na tyle pożądana to by w złote butelki była wlewana.

tak czy inaczej śledząc to forum, Was jako doświadczonych (przynajmniej względem mnie) i szukając informacji w necie niestety nie dałbym sobie wacka uciąć, że kamionka jest czymś Know-how, coś co wnosi. Wg mnie to mit.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: RE: Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: Kòpôcz »

Wojtek5 pisze: (...) Myślę, że jej renoma opiera się na cenie i pożądaniu czegoś wyjątkowego. (...)
Ciekawa koncepcja - oznaczałoby to, że na rynek można wprowadzić towar nie mający renomy w absurdalnej cenie (bo za taką można uznać cenę miliona funtów za butelkę) i jeszcze oczekiwać, że towar będzie pożądanym...
Wojtek5 pisze: (...) Myślisz, że za x lat ktoś z tego lub innego podobnego forum, hobbystów zapaleńców będzie znany, zapamiętany, albo jego produkt? (...)
Myślę, że nie - z kilku powodów... Ale nie dam się zwieść próbom uniknięcia odpowiedzi. W tej branży jakości nie ocenia mikroskop, tylko zwykły, wrażliwy i wyszkolony nos. Utyskiwania więc na to, że opinie o produkcie wynikają nie z analiz laboratorium, a z empirii są gorzkimi żalami na reguły określania wartości obowiązujące w tej branży na całym świecie.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kamionki - czy nadają się do przechowywania destylatu?

Post autor: rastro »

No ale to chodzi o wymianę gazową, która będzie zbliżona do tej jaką zapewnia beczka - tak że w takiej kamionce będą zachodzić procesy podobne do tych w beczkach, ale jednocześnie taka kamionka będzie neutralna jak to tylko możliwe - czyli nie odda nic od siebie - bo co ma oddać - nie ma w niej tanin i innych aromatów, które zapewnia drewno. Natomiast po dorzuceniu szczapek, wiórów (chipsów), czy kostki o wybranym stopniu wypalenia efekt będzie podobny... zalety są dwie możemy starzyć trunki, które nie powinny nabrać aromatów z dech dechy, albo dojrzewać z dechą w stosunkowo małej pojemności nie martwiąc się, że za miesiąc wyjdzie ekstrakt z deski... Dla amatora to ważne... w przemyśle nie za bardzo oni i tak robią tyle że beki 200-300 l. to dla nich optymalne opakowanie...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie destylatu”