Zacieranie zbóż

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Witam, mam takie pytanie, czy jeżeli zatrę zboża w mniejszej ilości wody, powiedzmy 1,5-2l na kg, a później już po zatarciu doleję wody, to czy będzie to miało jakieś negatywne skutki? Pytam dlatego, że mam kociołek do piwa, który idealnie nadaje się do zacierania, ale niestety nie dorównuje pojemnością zbiornikowi przy kolumnie. Maksymalnie zmieszczę w nim 40-42 litry, a kocioł mam 60 litrów, więc przydałoby się na wsad te 55 litrów. Będę wdzięczny za podpowiedź. Aha i chcę na ortodoksa, czyli pełne zacieranie, nie na lenia. Pozdrawiam
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
promocja
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2586
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Zacieranie zbóż

Post autor: jakis1234 »

Tak kiwitom23, będzie miało.
To tak ja przy piwie, jeżeli weźmiesz za mało wody, to zacieranie będzie niepełne, za duże stężenie cukru i innych składników będzie zmniejszało ogólną ekstrakcję.
Też mam gar zacierny za mały i zacieram na dwa, trzy razy, wiem roboty sporo, ale efekt lepszy.
Minimalna ilość to 3 litry na kg, chociaż ja nie schodzę poniżej 3,5 litra na 1 kg.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacieranie zbóż

Post autor: kiwitom23 »

Dziękuję bardzo, chciałem sobie zaoszczędzić pracy, ale cóż jakość najważniejsza.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”