ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.

Autor tematu
MoonPower
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 09:49
Podziękował: 4 razy

Post autor: MoonPower »

Witam serdecznie towarzyszy, jest to mój pierwszy post na tym forum ale do rzeczy ponieważ nurtuje mnie jedna sprawa:
Czytam i czytam forum i wszędzie piszecie o pogonach i o zmniejszającej się zawartości alkoholu w odbieranym produkcie wraz z upływającym czasem destylacji/rektyfikacji. rozumiem że proces wygląda inaczej na każdym systemie, ja mam zimne palce z automatem.
No właśnie a u mnie przedgony odbieram w sporej ilości bo około 300 a nawet do 500 ml z kega 50 l ale potem automat przejmuje dowodzenie i do końca idzie produkt o zawartości 92-94 % już bez żadnego zapachu.
Jak temperatura wzrośnie powyżej jakiejś wartości proces jest zakończony i tyle.
Czy powinienem jeszcze coś odlewać z tego co kapie podczas procesu?
Jak rozpoznać że to już ogon (brak innego zapachu i % ten sam do końca)?
Proszę o rozwianie wątpliwości lub skierowanie na wątek który to wyjaśnia.
Mój system to zimne palce:
Beczka KEG szerokim wlewem 50 l.
2. Sterownik.
3. Dwie grzałki elektryczne o mocy 1500W + 2000W.
4. Kolumna destylacyjna 6 zimnych palców.
5. Dwa odstojniki.
6. Chłodnica z wężownicą o długości 3 metrów.
(info z aukcji)
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: nemeto »

Oj dużo wiedzy przed Tobą do przyswojenia. Ogony różnie zaczynają się na różnych maszynach np. półki jak dla mnie 60% w dół (to zależy od upodobań), zasyp o ile dobrze pamiętam przy skoku o 0,2 robisz korektę, a ogony lecą po skoku o 0,5 (dokładnie nie pamiętam - nie prowadzę procesu na termo na 10, temperatura na tym termometrze zaczyna mi skakać jak już jestem w zaawansowanym stadium odbioru ogonów). Dla mnie na zasypie wszystko powyżej 84 stopni w buforze to pogon (dodawany do następnego nastawu).
Wklej proszę zdjęcie tego automatu.

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: T-rex »

Przede wszystkim schowaj sobie automat do szafki.
Najpierw naucz się kontrolować proces. 92-94 to bardzo mało.
Ja na zwykłym CM przy krótkiej rurze otrzymywałem 96.
Znajdź sobie temat
Jak otrzymać spirytus luksusowy na zimnych palcach.
Jak już nauczysz się procesu i posiądziesz wiedzę wtedy i tylko wtedy podłącz automat który pewnie sam musisz skalibrować ale nie wiem. Mało się znam na elektronice sterującej mam prosty termometr 4 kanałowy i elektrozawor który się zamyka po podskoczeniu temperatury. Wrazie jak by mnie nie było akurat w tej chwili przy kolumnie.
O korektach nie pisze wszystko jest napisane w temacie który sobie za chwile znajdziesz.
Pogony poznasz po zapachu.
Wywal te odstojniki, pokaz ta aparaturę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 wrz 2021, 23:25 przez T-rex, łącznie zmieniany 1 raz.

thxluk
100
Posty: 130
Rejestracja: sobota, 13 lut 2021, 08:16
Krótko o sobie: ... i butelka rumu.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: thxluk »

Cześć, ja od początku roku" walczę " :) z ZP .Pokaż ten automat , bo zakładam że to zwykłe on/off.
Szczerze to aby w jakiś stopniu opanować ZP , musisz przewalczyć dość sporo procesów .
A żeby utrzymać pogodny w kegu - trzeba naprawdę dobrze poznać sprzęt i podstawy destylacji.
Przeczytaj temat który polecił @:T-rex .Mi wiele pomógł.
powodzenia
Ostatnio zmieniony piątek, 1 paź 2021, 07:11 przez thxluk, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
MoonPower
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 09:49
Podziękował: 4 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: MoonPower »

Dziękuję za odpowiedzi, poniżej mam nadzieje, że wkleją się zdjęcia sterownika i destylatora.
Co do wiedzy to wiem ze przede mną długa droga, temat zalinkowany już czytałem i sporo się dowiedziałem a będę jeszcze do niego wracać, jeżeli macie jeszcze jakieś tematy tego typu o zimnych palcach to śmiało wklejajcie.
Na początku zrobił mi się straszny mętlik bo nie wiedziałem ze każdy system inaczej prowadzi proces i sam nie wiedziałem jaki jest mój destylator.. wiec czytałem dużo informacji które mnie nie dotyczą prawdopodobnie.
Ale nie od razu Rzym zbudowano więc powolutku i cierpliwie się dokształcam, jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi po obejrzeniu zdjęć to piszcie. Tylko nie wyśmiewajcie ocieplenia kolumny bo wiem że jest ... takie sobie ;-) (będę na tym pracować)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: wolan »

Wielu z nas odbiera trunek o mocy 97+ a 96.5% to taki standard bez żadnego wysiłku.
Dla wielu z nas trunek z pierwszej rektyfikacji mimo znacznie wyższego stężenia i czystości nie jest bez zapachu. Tzn wszystko zależy kto co lubi i jak mocno ma wyczulone zmysły :) u Ciebie pewnie z czasem smak się trochę wyostrzy.
Mamy termometry nisko nad kotłem (30-50cm) i prowadzimy proces tak aby temperatura od samego dołu była stabilna.
Jeżeli w twojej kolumnie termometr jest na szczycie to zanim termometr odczyta wzrost temperatury to ty masz już ten pogon w butelce.
Twój "automat" albo pozbawia Cię znacznej części etanolu pozostawiając go w zbiorniku albo pijesz zanieczyszczony trunek, taki z niego automat :(.
Jednak najważniejsze, że jesteś zadowolony :) poczytaj temat o którym pisali poprzednicy i zrozumiesz, że tak wspaniale to nie działa :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: rozrywek »

Pytasz o pogony. Ale wspominasz że przedgonów odbierasz od 300ml do pół litra. Przy zp to wcale nie jest tak dużo.
Ja i przedgonów potrafię i litra uciągnąć bo mi nie pasuje. Ale to kwestia wrażliwości i nauki organoleptyki.

A co do automatu to ty takowego nie posiadasz.
Beczkę soli zjesz i tonę cukru przerobisz to się wyklaruje ci pogląd.

Tymczasem czytaj i czytaj i jeszcze raz czytaj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
MoonPower
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 09:49
Podziękował: 4 razy
Re: ZP - brak pogonów? pytanie laika o proces

Post autor: MoonPower »

Dzięki Rozrywek, zatem zaczynam konsumować tą beczkę soli, jutro kolejne 100 l nastawu idzie do gotowania.
Krzysztof Gonciarz Youtuber w reklamie powiedział że "jak chcesz coś zacząć coś robić, to zacznij to robić".
I taki mam plan :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”