Co to za sprzęt, kolumna?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy

Post autor: zyfer77 »

Witam. Panowie potrzebuje pomocy. Na jakiej zasadzie działa to ustrojstwo ? Głowica jakby aabratek a dolna osobna część jakby dodatkowa chłodnica. Dodatkowo do tego jest sterownik?
1 Powiedzcie coś o niej.
2. Jakieś wskazówki co do przeróbki?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: aakk »

Wklej więcej zdjęć. Najlepiej całości.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: zyfer77 »

Uaktualnienie zdjęć. Z informacji która mam, to w głowicy zamiast spirali są rurki wspawane w kształcie sita.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: użytkownik usunięty »

:D
Dziwny ten sprzęt.
Zaworu LM brak, bocznego odejścia brak. Ale jest coś, co filtr destylatu przypomina ale nim nie jest zapewne-chłodniczka destylatu i układ monitorujący temperatury urządzenia ? Jak to stabilizować? Czyżby kolejny "automat" :scratch:
Zbyt skomplikowany. Niepotrzebnie
Ciężko napisać, jak to urządzenie zachowuje się podczas pracy. Jakaś instrukcja od poprzednika?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: wolan »

Wygląda to jak połączenie LM z CM prawdopodobnie przed latarką jest jakiś moduł CM alla shotgun, ciężko stwierdzić bez zdjęcia wnętrzności :) . W latarce widać coś na kształt półek rzeczywistych :)
W głowicy skraplacza pewnie jakaś spirala :) bo zasilanie w połowie głowicy :) wylot na końcu.
Pomysłowy Dobromir to budował tylko on wie dlaczego tak to zrobił :) :) :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: Kòpôcz »

Obstawiam, że to sprzęt zza wschodniej granicy, do tego niekompletny, albo z modułami kupionymi bez minimalnej wiedzy co do czego potrzebne, a sam autor instalacji artystycznej połączył ze sobą wszystko, co miał próbując odtworzyć z pamięci zdjęcia. Skraplacz nad LM to pewnie nie shotgun (te rurki w kształcie sita to pewnie poniżej wziernej części), a skraplacz Dimrotha - stąd takie połączenie wody. Przy zastosowaniu łuku podpina się go jako skraplacz potstill's/CM'a (nie ma jednak elementy pozwalającego na taką konfigurację), a destylat odbiera z portu termometru. Na rosyjskojęzycznych takich sprzętów sporo, gdyby był kompletny, to moduły pozwalają na wiele konfiguracji.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: wolan »

Pisząc o shot gunie myślałem o tym elemencie. Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: .Gacek »

Ten sprzęt to takie jakby combo. Połączenie cm'a z aabratkiem. Może pracować w dwóch konfiguracjach. A sterować można właśnie zaworkiem odbioru i shotgunem. Skraplacz to raczej shotgun, chłodnica Dimrotha może pracować tylko w pionie, no chyba, że woda chłodząca będzie w środku spirali a nie na zewnątrz. To wtedy będzie niemalże taka sama spirala jak w aabratku ale bez powrotu przez środek spirali.
W trybie cm sterujemy refluksem na shotgunie dalej leci to sobie przez grzyba na którym jest i tak znikomy barbotaż bo nie ma na niego powrotu. Destylat po skropleniu spływa bezpośrednio do chłodnicy urobku i dalej do naczynia.
W trybie aabratek shotgun nie pracuje. Całość leci na skraplacz. Tutaj brakuje zaworka regulacji odbioru. Gdy zdławimy przepływ odbioru przez tamkę spływa nam ciecz na półkę kołpakową i dalej przelewa się na wypełnienie.
Sprzęt wg mnie bardzo wymyślny... Nie wiem czy bym się na niego zdecydował. Poszedłbym raczej w kierunku gdzie są sprawdzone rozwiązania. Tutaj to raczej taka gdybalnia :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: zyfer77 »

Widziałem to cudo. Ogólnie fajnie zrobiony 55 litrowy zbiornik ,.konkretnie i dobrze zespawany. Katalizator z sitkiem wypełniony sprężynkami miedzianymi a wyżej rurkami ceramicznymi . Wyżej jest CM około 20 cm. Później wizjer z jakby półka ..Gowica aabratek to już trochę wynalazek , jest jeziorko ale nie ma spirali tylko CM z rurek połączony złączem z tą częścią z jeziorkiem. Obydwa CM mają regulację przepływu . Z głowicy ala aabrateka spływa płyn na zwykłą chłodnice . Na jej wyjściu jest zaworek regulujący ilością odbioru.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: zyfer77 »

Sprzęt zakupił znajomy. Poproszę was o jakieś propozycje przeróbki. Nie wiem czy dobra droga idę ale myślę że można.by bo zastosować standardowa głowice z aabrateka plus dorobić obniżony odbiór. Ten refluks CM zostawić do owocówek jako mniejszy i krótszy zestaw. Jak myślicie?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: rastro »

Sama głowica aabratek to nie jest rocket science... to że ma shot guna nie spiralę nie powinno być problemem (może tyle tylko że, musi być dobrze odpowietrzony i jest ciut ciężkawy) jeżeli obecna daje radę skroplić wszystko. Na początek pozbył bym się tego dodatkowego skraplacza, ew. zamówił kawałek rury ze złączami tri-clamp kogoś z naszych wykonawców, od jakiegoś ogarniętego spawacza czy nawet od skośnych i skupił na wypełnieniu oraz pozbył się tej półki z wziernika na górze i tej siatki do podtrzymywania wypełnienia na dole bo ona wygląda jak kłopoty.

Edit:
Zastanawia mnie tylko ten plastikowy element, służący chyba jako zaślepka chłodnicy i zasilanie chłodnicy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 paź 2021, 11:36 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: .Gacek »

Sprzęt wygląda na porządnie pospawany i wytrawiony. Zacząłbym od zaworka precyzyjnego tuż za tamką, przerobienia tego sitka na zwykłe podparcie bo tam czuję że może się zalewać. Półkę z wziernika na razie wyciągnąć i zasypać latarkę. Odpalić to cudo i sprawdzić wydajność tego skraplacza. Może się okazać, że całkiem nieźle sobie poradzi a olm dołożyć pod wziernikiem.
Edit. Rastro mnie ubiegł ale widzę, że myślimy o tym samym :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 paź 2021, 11:41 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: .Gacek »

rastro pisze: Zastanawia mnie tylko ten plastikowy element, służący chyba jako zaślepka chłodnicy i zasilanie chłodnicy.
To jest odpowietrznik służący od razu jako przystawka myjącą i port temperatury "przegrzania" skraplacza.
Pozdrawiam Gacek.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: rastro »

Być może... trochę zmyliła końcówka od węża ogrodowego... W każdym razie ja bym zastąpił ten "reflux" przed głowicą kawałkiem rury z wypełnieniem... wywalił siatkę dał jakieś podtrzymki... kawałek zastępujący "reflux" dał bym na dole i główną rurę zapiął do góry nogami wtedy termometr był by w miarę ok zainstalowany ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 paź 2021, 12:00 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: zyfer77 »

Serdecznie dziękuję za wszelkie porady i uwagi. Po obserwacjach to tak jak pisaliście. Konieczny zaworek precyzyjny do odbioru z jeziorka . System chłodzenia w głowicy w miarę wydajny ale wydaje mi się, że jednak za daleko od jeziorka, bo około 9cm. Po prostu wylatuje bardzo gorący płyn . Nie można utrzymać w miarę stałej temperatury tylko stopniowo rośnie jak w pot stil. Sitka do wyrzucenia jak mówiliście i trzeba dać podpórki. Z wziernika wyjęte to cudo ala półka, oraz odjęty dolny CM . Ogólnie bardzo dobrze pospawane i stabilne. Myślę że niewielki nakład plus modernizacja i będzie hulać. Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi lub pytania to zapraszam.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: wolan »

Z aabratka będzie lecieć ciepły trunek, tym się nie przejmuj. Spróbuj element od shot guna spiąć pomiędzy skraplaczem a jeziorkiem, powinno zwiększyć jego wydajność i zmniejszyć zużycie wody :) tylko może mocno ciągnąć kolumnę na bok.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
zyfer77
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 22:42
Podziękował: 2 razy
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: zyfer77 »

Dzięki wolan. Ciekawy pomysł podpowiedziałeś z tym spięciem. Spróbuję . Nie zmienia tego że i tak będzie daleko od jeziorka. W aabratek to chyba spirala jest blisko jeziorka? Możliwe że nie mogę jej ustabilizować w żaden sposób bo nie ma regulacji tempa odbioru? Założyłem na koniec wężyka zaworek żeby zmniejszyć tempo odbioru ale niewiele to dało. Kto nie ryzykuje szampana nie pije :) . Koncepcja w razie niepowodzenia jest taka aby sprzedać shot gun, tą końcówkę od głowicy plus chłodnicę i zastąpić to głowicą aabratek i ovm. Oczywiście jeśli następne próby będą spełzały na niczym.
Ostatnio zmieniony środa, 6 paź 2021, 09:10 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
zyfer77 pisze:W aabratek to chyba spirala jest blisko jeziorka?
Graniczy z nim, łącznie z odejściem LM
zyfer77 pisze: Koncepcja w razie niepowodzenia jest taka aby sprzedać shot gun, tą końcówkę od głowicy plus chłodnicę i zastąpić to głowicą aabratek i ovm.
Nie zastanawiałbym się.
W ten prosty, oczywiście przy pewnym nakładzie finansowym sposób, unikniesz wielu problemów np ze stabilizacją i gorącym urobkiem :ok:
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co to za sprzęt, kolumna?

Post autor: wolan »

Aby temperatura była stabilna musisz regulować prędkość odbioru.
Przypuszczam, że ten CM pod latarka służył to regulacji prędkości odbioru.
Załóż zaworek i będzie ok :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”