Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
mkondrat28
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 12:06
Podziękował: 3 razy

Post autor: mkondrat28 »

Witajcie.

Butla 40 litrowa, wino zrobione z czerwonej porzeczki 5kg i czarnej porzeczki 5kg i 8 kg cukru i pół saszetki drożdży. Wody wlałem na oko do poziomu jak butla zaczyna się zwężać.
po 5 tygodniach dodałem litr wody i kolejne pół saszetki drożdży oraz 1 kg cukru
po kolejnym tygodniu dodałem kolejne 1 kg cukru. Wino po przerobieniu wszystkiego po tygodniu już się zatrzymało. W smaku bardzo dobre choć było czuć po zapachu troszkę drożdże. Wyrzuciłem owoce przecedziłem przez sitko wino. Po 4 dniach w winie zrobiły się dziwne białe kłęby.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 29 wrz 2021, 13:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: jakis1234 »

Ech, czy czytanie tak bardzo boli?
Kolego, 10 kg porzeczek i 10 kg cukru? Sok robisz?
Do około 6 litrów soku (zakładając wydajność 0,6 l na kg owoców) dodałeś około 30 litrów wody (na oko)?
A te drożdże po 5 tygodniach, to niby po co?
Jeżeli uważasz, że to wino jest dobre, to chyba nigdy naprawdę dobrego wina nie piłeś.
Wino przecedzone przez sito, czyli nieźle napowietrzone.
Poczytaj trochę jak się robi wino,.
Masz rozwodniony, słodki i alkoholizowany napój z porzeczek.
Nic dziwnego, że coś się z nim dzieje, z opisu i tych zdjęć trudno powiedzieć co to jest.
Jakieś dziwne zapachy? Smaki?
Wygląda na jakąś pleśń, ale to tylko zgadywanie.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
mkondrat28
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 12:06
Podziękował: 3 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: mkondrat28 »

Cześć. Dziękuję za odpowiedź. W tym roku robiłem z tak zwanego "dziadka przepisu". Od następnego roku zaczynam robić wino tak jak się powinno

Kolega źle przeczytał, 5kg czerwonej porzeczki i 5 kg czarnej. Szczerze powiem że nie wiem co to jest. Też nie mam jak to wyciągnąć...
Moje pierwsze wino, mam nadzieję że nie poszła robota na marne.
Wino w smaku jest dobre. Pół wytrawne, dość grzeje. To mój pierwszy wyrób z tak zwanego mojego dziadka przepisu. Jedynie martwią mnie te kłęby.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 wrz 2021, 17:54 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: nemeto »

Hmm.. to ja nastaw pod śliwowicę i brandy zrobiłem bardziej esencjonalny (60-70 kg owocu w beczce 80l).

Mi się wydaje, że tylko rurki ratują to wino. Kurde za mało owocu użyłeś - 10 kg na butlę 40l. To ja do słoika 26l ładuje 20 kg owocu. Po pierwszym łyku mojego wiśniowego ciarki na śliniankach czujesz - mimo, że robione na wysoki procent (pancerniaki padły) i dosłodzone dosyć mocno (pod gust LP).
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: jakis1234 »

Kolega źle przeczytał, 5kg czerwonej porzeczki i 5 kg czarnej. Szczerze powiem że nie wiem co to jest. Też nie mam jak to wyciągnąć..
To razem 10 kg, prawda? ;) Przy wydajności 0,6l z kilograma daje to 6 litrów soku porzeczkowego.
I do tego łącznie 10 kg cukru i mnóstwo wody.
Wiesz co, temu to już nic nie zaszkodzi, przelej przez jakieś gęste sito (pieluchę), podgrzej tak do 60 stopni, żeby zabić wszystko co tam jeszcze żywe i szybko wypij.
Ewentualnie, tak jak radzi nemeto puść na rurę.
A następne zrób już zgodnie z zasadami. Pierwsze doświadczenia już masz, teraz będzie tylko lepiej :ok:
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
mkondrat28
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 29 wrz 2021, 12:06
Podziękował: 3 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: mkondrat28 »

Włożyłem łyżkę aby to wybrać i okazało się że była to tylko piana. Od razu jak włożyłem łyżkę to rozpłynęło się i zniknęło. Pytanie teraz do was. Bo wino mi smakuje, dość grzeje i jest mocne (idzie w głowę). Jedynie jeśli chodzi o zapach to czuć drożdże. Czy ono ma tak teraz leżakować odcedzone? Czy powinienem dodać mu po odcedzeniu trochę cukru? Zależy mi aby było też wytrawne.
Ps. Dzisiaj zaczęło pracować i pukać .
Ostatnio zmieniony piątek, 1 paź 2021, 11:15 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Może ochłoń z tym cukrem, jeżeli wino wytrawne mieć chcesz. Czekaj aż odfermentuje a wtedy zadecydujesz.
Policz najsampierw, ile drożdże tego cukru przerobiły, żeby nie okazało się, że po dodaniu kolejnej porcji żarcia, padną od swoich odchodów. Jeżeli zlałeś, niech się klaruje.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Wino z porzeczek - po odcedzeniu tworzą się białe kłęby

Post autor: jakis1234 »

A może trochę poczytaj? Zadajesz pytania, na które odpowiedzi są powszechne w internecie.
Google: wino krok po kroku
Ostatnio zmieniony piątek, 1 paź 2021, 13:18 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”