Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy

Post autor: bat4c »

Witam. Temat mało może powiedzieć, więc opisze o co chodzi. Posiadam kolumnę aabratek z OLM na kegu 50l z dwoma grzałkami 2x2kw i sondą temperatury 4 punkową. Jeden z portów standardowo mam umieszczony na wylocie wody chłodzącej ze skraplacza. Potrzebne mi takie urządzenie, które mi zmniejszy bądz wyłączy grzanie ,gdy temperatura wody wychodzącej ze skraplacza przekroczy ustawiony w urządzeniu próg, powiedzmy 68 stopni Celsjusza.
Czy takie urządzenie jak w linku może być?
https://www.pamel.pl/pl/p/PRD2U-REGULAT ... 2-sondy/38
Jeżeli nie, lub macie jakieś inne urządzenia albo pomysły to jestem otwarty na propozycję. Chcę zakupić taki że tak powiem bezpiecznik w razie jakby mnie nie było przy urządzeniu na chwile, a miałbym nieoczekiwany spadek ciśnienia wody chłodzącej. Wiem, że ze względów bezpieczeństwa cały czas powinienem być przy urządzeniu, ale czasami są takie momenty, gdy zostawiam maszynkę nawet na pół godziny, a nie chciałbym mieć przykrej niespodzianki, gdy przez głowice zacznie parować, bądź wylewać się urobek a mnie przy tym nie będzie.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: chprzemo »

Woda to kiepskie miejsce na tego typu zabezpieczenie. Jeśli wyłączą wodę to potrwa chwile zanim ogrzeje się czujnik- ja sondę bym zamontował na odpowietrzniku tak żeby zareagowała jak skraplacz przestanie pracować bo poleci para:)

A zabezpieczenie? Już kiedyś pisałem- całe zasilanie przez styczniki, w szeregu zasilania cewki wyłącznik bimetaliczny NC na określoną temperaturę. Rozwiązanie trochę na piechotę I „ze starej szkoły” ale w tym jest cały pic- nie ma mikrokontrolera czy innego ustrojstwa co może się powiesić i nie zadziałać. Nauczony w automatyce wiem, ze elementy wykonawcze/logiczne i zabezpieczenia powinny być maksymalnie odseparowane od siebie jako dwa niezależne byty.

Jak będziesz zainteresowany takim rozwiązaniem i będziesz miał pytania to pisz, postaram się pomoc.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wawaldek11 »

Takim bezpiecznikiem będzie termostat z czujką umieszczoną nie na wylocie wody, bo gdy ta przestanie płynąć, to czujka nic nie zasygnalizuje, lecz na końcu głowicy aabratek. U mnie przy spokojnej rektyfikacji jest tam ok. 30°C, a rozłączenie grzałek ustawiam na 40°C. Temp. wody w granicach 65 - 70°C. Ustawiam na 40, bo jest pewna bezwładność i gdy będzie np. 70, to już sporo par wyleci nieskroplonych.
Pozdrawiam,
Waldek

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wkg_1 »

Dokładnie !
Ja mam cos takiego: http://bolecki.pl/pl/produkt/rgn_regula ... rmostat-12 Moc mojej regulowanej grzałki to 2,5 kW wiec po co przepłacać. Działa bez zarzutu. Dodatkowo przy przerwie w zasilaniu i wznowieniu zasilania nie zasila grzałki. Zapobiega to "nieświadomemu" wznowieniu procesu.

I faktycznie - w Aabratku lepiej mierzyć temperaturę na końcu głowicy !!

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bat4c »

Posiadam także port termometru przegrzania denka głowicy. To tutaj lepiej mierzyć temperaturę? Dodam, że sprzęt robił mi kolega forumowy @Akas, także ze sprzętu jestem bardzo zadowolony.
Ja normalnie na ujściu wody ze skraplacza pracuje w temperaturach 60-66 stopni i staram się taką temperaturę trzymać. Około 70 stopni już mi się przelewa z głowicy. A na przegrzaniu denka głowicy jeszcze nigdy nie pracowałem. Jaka tam temperatura powinna być ustawiona, żeby nie przelewalo z głowicy?

@wkg_1 rozumiem że to urządzenie co podałeś w linku odcina mi zasilanie na grzałki w razie osiągnięcia ustawionej temperatury krytycznej tak? I jeżeli wyłączy zasilanie to dopiero
maszynę można uruchomić dopiero ręcznie tak?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: chprzemo »

Faktycznie termostat jest prostszy w zastosowaniu i działa można powiedzieć identycznie- kupuj jak najprostszy bez wodotrysków i bajerów:)

Ps. Chyba mam jakieś skrzywienie w głowie z automatyki:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wkg_1 »

bat4c pisze:@wkg_1 rozumiem że to urządzenie co podałeś w linku odcina mi zasilanie na grzałki w razie osiągnięcia ustawionej temperatury krytycznej tak? I jeżeli wyłączy zasilanie to dopiero maszynę można uruchomić dopiero ręcznie tak?
Tak.
Uruchamiasz w ten sposób, że regulator odłączasz od prądu i załączasz z powrotem. Oczywiście można ustawić na ile procent mocy pracuje po ponownym załączeniu - ja mam zero. W ten sposób po wyłączeniu spowodowanym albo przekroczeniem zadanej temperatury tam gdzie ja mierzysz (najlepiej na ujściu par z głowicy) albo zanikiem prądu zasilanie jest odcięte i tyle. Jeżeli bawisz się zaworkiem wody i na chwilę temperatura osiągnie próg i jesteś przy kolumnie to nie problem: wyciągasz kabelek od czujnika z portu, wyciągasz wtyczkę z gniazdka, wkładasz z powrotem i jedziesz dalej po zwiększeniu przepływu wody oczywiście. Po chwili wkładasz kabelek do portu (jak czujnik i pary już zmniejszyły temperaturę).

Podsumowując: jak opuszczasz na chwilę kolumnę, wracasz i grzeje to OK. Jak wracasz i regulator daje 0 % to ostatnia partia urobku idzie do ponownego przerobu. Działa świetnie. Tylko weź odpowiednio długi przewód do czujnika temperatury :D
Moim zdaniem to rozwiązanie niesamowicie zwiększa bezpieczeństwo pracy.

PS: Jak Akas robił to na pewno masz to, co trzeba.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 paź 2020, 19:00 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: jakis1234 »

W sterowniku MSR Boleckiego http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22możesz ustawić alarm na każdym czujniku (termometrze), jak temperatura zostanie przekroczona, sterownik wyłączy grzałki i nie włączy nawet, jeżeli temperatura spadnie poniżej alarmowej. Musisz sam skasować alarm i dopiero wtedy grzałki ponownie się uruchamiają.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: drgranatt »

bat4c pisze:Witam...
Jeżeli nie, lub macie jakieś inne urządzenia albo pomysły to jestem otwarty na propozycję. Chcę zakupić taki że tak powiem bezpiecznik w razie jakby mnie nie było przy urządzeniu na chwile, a miałbym nieoczekiwany spadek ciśnienia wody chłodzącej. Wiem, że ze względów bezpieczeństwa cały czas powinienem być przy urządzeniu, ale czasami są takie momenty, gdy zostawiam maszynkę nawet na pół godziny, a nie chciałbym mieć przykrej niespodzianki, gdy przez głowice zacznie parować, bądź wylewać się urobek a mnie przy tym nie będzie.
Tak jak piszą koledzy lepsze umiejscowienie sondy będzie w skraplaczu, zareaguje natychmiast. Zamontowanie sondy na wyjściu wody też w 100 % spełni swoją rolę gdy spadnie ciśnienie (przepływ) wody. Gorzej będzie gdy wody zabraknie, też tragedii nie będzie ale za to mamy pomiar temperatury wody wypływającej. Zawsze jest coś za coś :bezradny:
Jeśli piszesz o nieoczekiwanym spadku ciśnienia wody to zamontowanie czujnika na wyjściu wody będzie zdecydowanie lepsze.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wkg_1 »

Ten sterownik o którym pisze @jakis1234 umożliwia i jedno i drugie. Ale nie jest to konieczne bo czujnik w głowicy (dostarczony wraz z urządzeniem) zabezpiecza doskonale a pomiar temperatury wody kolega już ma ;) Wadą http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22 jest niższa obsługiwana moc 10A daje < 2,2 kW a ten który wrzuciłem ma 16A - do 3,5 kW. Przy grzałce 2,5 kW warto miec zapas.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bolecki »

Wadą http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22 jest niższa obsługiwana moc 10A daje < 2,2 kW a ten który wrzuciłem ma 16A - do 3,5 kW. Przy grzałce 2,5 kW warto miec zapas.

Od kilku miesięcy MSR_W mają płytki dwu warstwowe i w zasadzie można je tak obciążać jak SKN, po 16A. Na pierwszy rzut oka taką płytkę można poznać że jest czarna a nie zielona jak kiedyś.
Inna sprawa że to nie jest tak że jeśli w manualu pisało 10A to z grzałką 10,1A coś sie paliło. Tam i tak był zapas.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 lis 2020, 12:50 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wkg_1 »

To zmień opis :D
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bolecki »

Jak zmienię to i tak zostanie to odebrane jako zielone światło do jeszcze większych przeciążeń ;)
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: wkg_1 »

No właśnie :)
Ja tam czytam specyfikacje i się jej trzymam. W sumie lepiej, żeby to się nie przegrzewało.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bolecki »

Nie no, prawda jest taka że zmieniła się technologia płytki wykonawczej więc mocniejsze ścieżki poszły z automatu, ale nawet nie mam czasu zmienić pod nią pdf'a
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bat4c »

Odkopię trochę temat. Aby działało rozłączenie prądu od grzałki przy otrzymaniu odpowiedniej ustawionej temperatury do: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22 trzeba dokupić jeszcze coś takiego: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31 ? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: jakis1234 »

Nie tylko rozłączenie, ale w ogóle aby sterować mocą grzałki musisz mieć MSR-W.
MSR-P, tak jak jest napisane, to termometry i sterownik, a jednostką wykonawczą jest MSR-W.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bat4c »

@jakis1234
Czyli wystarczy samo MSR-W czyli:
http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31
aby działało rozłączenie prądu od grzałki przy otrzymaniu odpowiedniej ustawionej temperatury, tak?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: jakis1234 »

Na MSR-P ustawiasz temperatury bezpieczeństwa, po ich przekroczeniu MSR-W wyłącza grzałki. Tyle, że to jest wyłączenie awaryjne, w razie gdy coś się stało i zostały przekroczone temperatury maksymalne. Na MSR-P ustawiasz moc z jaką mają pracować grzałki i tę moc reguluje już MSR-W. Jest to moc robocza i wtedy temperatury na kolumnie są stałe.
Możesz mieć sam MSR-P i traktować go tylko jako wskaźnik temperatur (można podłączyć do sześciu sond), ale wtedy nie wykorzystasz całego potencjału, nie będzie sterowania mocą grzałek i zabezpieczenia. Natomiast sam MSR-W nic nie da, coś musi nim sterować, to jest moduł wykonawczy. Możliwe, że można nim sterować z jakiegoś innego termometru, tego nie wiem. Najlepsze rozwiązanie to zestaw MSR-P i W
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: robert4you »

************************************************************************

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bat4c »

Hmm trochę drogo wyjdzie msr-p + msr-w + 4 czujniki temperatury, koło 500zł. Dużo tańszym rozwiązaniem będzie chyba:
http://bolecki.pl/pl/produkt/rgn_regula ... rmostat-12.
Termometr 4 kanałowy firmy Pamel mam, więc chyba sam regulator powyższy spełni swoje zadanie, mam rację?

Autor tematu
bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Post autor: bat4c »

Kupiłem jednak:
http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22 i do tego:
http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31
Powiem Wam strzał w dziesiątkę. Temperaturę alarmu, czyli wyłączenia grzałek można ustawić w dwóch miejscach. U mnie jest to wylot wody z chłodnicy i na końcu głowicy (tzw. denko głowicy), gdyby nagle np. całkowicie odcięło wodę w rurach. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu tym bardziej, że ciśnienie wody u mnie w rurach potrafi falować i zrobić różnicę w temperaturze wody wychodzącej nawet o 10 stopni.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 gru 2021, 18:58 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”