probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
piotrs
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2012, 14:47

Post autor: piotrs »

Kolumna typu abratek, keg 50l z grzałkami 2kW + 1,5 kW, bufor z miedzią, kolumna 50mm wypełniona zmywakami i sprężynkami.
Robię zgodnie z instrukcją:
Rozgrzewam keg do 50 stopni, zostawiam grzałkę 2kW, odbieram przedgon i stabilizuję kolumnę 30 minut. Tu zaczyna się problem. Alkohol zaczyna strzelać z odpowietrznika na końcu chłodnicy. Przepływ przez chłodnicę ponad 1litr/min, woda na wylocie lekko ciepła. Aby przestało strzelać alkoholem muszę ustawić odbiór ponad 2l/h (zgodnie z instrukcją powinno być 1,5l/h). Podobnie miałem gdy grzałem tylko grzałką 1,5kW. Sprzedawca zalecił wyjęcie z kolumny części wypełnienia, co skutkowało zmniejszeniem mocy alkoholu z 94% na 92%.
Ostatnio zrobiło się chłodniej i zauważyłem, że przy temperaturze otoczenia 15 stopni kolumna stabilizuje się na grzałce 1,5kW przy przepływie wody ponad 1l/min przez chłodnicę i bez odbioru destylatu.
Dodatkowo zauważyłem, że kolumna nie jest idealnie pionowo z powodu nierównego kega. Odchylenie od pionu ok 2 stopnie.
Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny problemu, sprzedawca na pytania odpowiada przesyłaniem ponownie instrukcji obsługi.
alembiki
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Prześlij link do kolumny.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Balibar
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 22 sie 2021, 16:11
Krótko o sobie: Jestem elektrykiem...
Ulubiony Alkohol: Dobre i Bardzo Dobre
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: Balibar »

Przy 50°C to raczej pary nie dojdą nawet do głowicy u mnie pary idą przy około 86°C. Alkoholem strzela może za mały przepływ wody zobacz ręką czy cała głowica jest gorąca czy tylko część.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 wrz 2021, 23:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Odchylenie od pionu, to błąd ale to nie jest najgorsze. Producent nawet nie wie, jak Ci pomóc i szczerze napisawszy, za mało jest danych w Twoim poście, żeby natychmiast diagnozę postawić. Powoli i dojdziemy. Zalecane 1,5l/h przy 50mm (rektyfikacja) moim zdaniem zbyt wiele. Czy aby napewno to 50mm jest? Jak jest średnica wewnątrz rury? Próbowales zdemonować bufor i proces bez jego udziału prowadzić? Na logikę -
-kolumna zalana jest wysokoprocentowym koncentratem na wskutek zbyt dużej mocy grzania.
Pomyślałbym również w kierunku dobrej jakości wypełnienia - sprężyny pryzmatyczne.
Ps. Ile wlewasz wsadu do zbiornika?

Autor tematu
piotrs
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2012, 14:47
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: piotrs »

Aukcja kolumny: https://allegro.pl/oferta/destylator-a- ... 0622756482

Zgodnie z instrukcją zostawiam jedną grzałkę jak temperatura na buforze osiągnie 50 stopni. Od tego czasu musi minąć ze 20 minut zanim napełni się kolumna. To filmik sprzed miesiąca jak temperatura otoczenia przekraczała 23 stopnie:
https://1drv.ms/v/s!AvhHDTKl0vFAnVhpxB6 ... Q?e=vtRPbz
Chłodnica była w całości gorąca przepływ wody ponad 1l/min, woda z chłodnicy nie miała 50 stopni. Przy temperaturze otoczenia ok 15 stopni udało się ustabilizować kolumnę. Chłodnica była wówczas do połowy długości chłodna. Nie wiem, czy ma to znaczenie: dopływ zimnej wody jest na dole chłodnicy.

Zbiornik wypełniony w 80% nastawem ok 18%.
Kolumna wypełniona sprężynkami, końce rury po 1 zmywaku. Ujmowałem i rozluźniałem już wypełnienie, spowodowało to tylko spadek mocy destylatu do 92%.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: aakk »

Super opis a brak podstawowej informacji na temat średnicy kolumny ( albo już oślepłem ). Niemniej to 2 calówka, miałem na warsztacie do poprawek tego gniota. Wad konstrukcyjnych tyle że można szukać i szukać co się dzieje. Niemniej gdzieś jest wąskie gardło i zalewa kolumnę. Sprawdź dobrze okolice szklanego cuda pod głowicą bo wydaje mi się że tam coś przytyka. Jakieś podparcie tam jest? Wysyp wypełnienie i wrzuć fotki jak to wygląda w środku.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ujmę to tak. Jeśli możesz, to oddaj sprzęt. Powiedzieć, że to gówno, to nie powiedzieć nic. Kupiłeś raz, bo tanie, a teraz trzeba będzie kupić drugi raz, żeby było dobre. Już po samym opisie spodziewałem się allegro właśnie i tego producenta. Twoje pytanie brzmi trochę jak "jechałem autem i urwało się koło. Producent radzi wsiąść i wysiąść ponownie i przesłał mi jeszcze raz pdf z instrukcją obsługi". Dlatego właśnie co tanie to drogie.
Chciałbym Ci kolego pomóc, ale mogę jedynie doradzić żebyś to oddał.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: radius »

Kolega dobrze radzi :ok:
Oddaj ten badziew jak najszybciej a potem skontaktuj się z polecanymi na forum konstruktorami :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

użytkownik usunięty
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Z jednej strony, troszkę się dziwię autorowi tego tematu ale też współczuję galancie. Współczuję dlatego, bo to badziew jest i dalsze rozpisywanie się, po prostu mija się z celem. Dziwię się też dlatego, bo kolega Piotr ma już jakiś tam nie mały staż na tym forum i pierwszym odruchem, powinno być... No właśnie
"Koniec języka, za przewodnika" Jeżeli możesz oddaj, jeśli nie, masz dwa wyjścia. Męczyć się z tym lub wyłożyć kasę na przeróbkę tej kolumny.
No ale pomimo błędów trzeba pomóc koledze, co nie?
Panowie konstruktorzy, co z tego można ponownie odzyskać?
Uzbrojony keg, i kąsek wypolerowanej rury. Tak?
Mając te taile, jaki byłby koszt zrobienia prostego Aa?
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: drgranatt »

piotrs pisze:Aukcja kolumny: https://allegro.pl/oferta/destylator-a- ... 0622756482

Zgodnie z instrukcją zostawiam jedną grzałkę jak temperatura na buforze osiągnie 50 stopni. Od tego czasu musi minąć ze 20 minut zanim napełni się kolumna. To filmik sprzed miesiąca jak temperatura otoczenia przekraczała 23 stopnie:
https://1drv.ms/v/s!AvhHDTKl0vFAnVhpxB6 ... Q?e=vtRPbz
Chłodnica była w całości gorąca przepływ wody ponad 1l/min, woda z chłodnicy nie miała 50 stopni. Przy temperaturze otoczenia ok 15 stopni udało się ustabilizować kolumnę. Chłodnica była wówczas do połowy długości chłodna. Nie wiem, czy ma to znaczenie: dopływ zimnej wody jest na dole chłodnicy.

Zbiornik wypełniony w 80% nastawem ok 18%.
Kolumna wypełniona sprężynkami, końce rury po 1 zmywaku. Ujmowałem i rozluźniałem już wypełnienie, spowodowało to tylko spadek mocy destylatu do 92%.

Bez wdawania się w szczegóły zaobserwowałem na filmiku destylat we wzierniku. Przy prawidłowo dobranej mocy grzania nie powinno go tam być. Masz kolego cały czas zalaną kolumnę i stąd te problemy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ktoś chyba miał już taki problem i chodziło o przewężenie przy aromatyzerze, prawda? Coś mi tak świta.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: drgranatt »

Nie przyglądałem się szczegółowo ale chyba za dużo tam niepotrzebnych przewężeń. Dławienie prześwitu rodzi problemy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
piotrs
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2012, 14:47
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: piotrs »

Nurtuje mnie różnica w pracy między dniami chłodnymi i ciepłymi. W chłodny dzień potrafi się ustabilizować przy grzałce 2kW a w ciepły nie chce przy 1,5kW.
Czy wymiana chłodnicy na bardziej wydajną powinna poprawić sytuację?

użytkownik usunięty
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie kolego. Brak jej ocieplenia. W tym może być problem.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: probem ze stabilizacją zakupionej kolumny

Post autor: drgranatt »

Moim zdaniem problem chyba leży w konstrukcji skraplacza.
wysoka wydajność schładzania dzięki zastosowaniu wymiennika wyposażonego w 7 rurek, oraz aż 8 przegród
i drugi opis w aukcji
wysoka trwałość chłodnicy - kupujesz raz, a dobrze czego nie można powiedzieć o chłodnicach wykonanych na cienkiej rurce karbowanej, którą można wygiąć w ręce....
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”