Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
majster44
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 6 lut 2020, 09:29
Podziękował: 4 razy

Post autor: majster44 »

Witam,
W moje ręce wpadło ostatnio 18 litrów soku z wyżej wymienionych, tj Burak cukrowy, Jabłko, Gruszka i Cytryna. Sok miał kolor oczywiście buraczany i głównie ten burak w smaku dominował, postanowiłem z tego spróbować zrobić nastaw. 4 dni temu rozrobiłem ten sok dodając wody i cukru (3kg) tak, żeby było 25 litrów i BLG 22. Dodałem drożdże turbo torpedo (te złote) i zaczęło to pracować bardzo ładnie. Najpierw na powierzchni utworzył się taki dość gruby kożuch więc go zruszyłem czystą łyżką i z pod tego kożucha zaczęły wydobywać się potężne pęcherze gazów. Zapach tego był ładny, czuć było już nie tylko buraka ale i inne owoce. Nastaw zaczął się dość mocno pienić, w konsekwencji czego następnego dnia rano miałem trochę sprzątania bo spora część piany wyszła z pojemnika. Kolejne dni upływały już spokojnie, bez niespodzianek. Wczoraj rano piana była raczej spokojna, wysokości jakieś 2-3cm nad powierzchnią nastawu, słychać było pracę nastawu, pachniało winem musującym. Jak wróciłem z pracy to powierzchnia nastawu była już czysta, ale uderzył mnie taki dość nieprzyjemny zapach. Widać miejscami że jeszcze nastaw trochę gazuje, ale są to pojedyncze punkty na powierzchni. Piany nie ma już wcale. Teraz mam pytanie - czytałem o wietrzeniu nastawu - czy to coś pomoże? Jak to zrobić? Nie chcę tego zmarnować. Pojemnik po ostatnim nastawie był czysty. Dodatkowo przed wlaniem soku odkaziłem go mocnym alkoholem i przetarłem czystą szmatką. Potem wypłukałem wodą. Pomóżcie, bo nie chcę zmarnować.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Post autor: Doody »

Jakie jest obecne Blg nastawu?
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
majster44
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 6 lut 2020, 09:29
Podziękował: 4 razy
Re: Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Post autor: majster44 »

No właśnie zmierzyłem przed chwilą i blg podaje 0. Otworzyłem pokrywę i wystawiłem w chłodne miejsce (wiatrołap) i po godzinie nie ma już zapachów żadnych z tego, w smaku nie jest kwaśne, czuć alkohol. Czy to możliwe że tyle cukru przerobiło w 4 dni?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Post autor: Kamal »

Dodałeś turbo, więc czas przerobienia cukru jest ok.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Post autor: Doody »

Oddazuj, poczekaj jeszcze ze 2 dni, jak zacznie się klarować, ściągnij znad osadu i puść na rurki.
Pozdrawiam
Darek

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Brzydki zapach nastawu z BURAKA/JABŁKA/GRUSZKI/CYTRYNY

Post autor: majster1 »

Buraka się daje do takich nastawów? Nie zepsuje się? Nie ma czasem zbyt wysokiego PH?
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”