2 Na Start . Białe , Czerwone

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
JareCkY
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 wrz 2021, 08:16

Post autor: JareCkY »

Witam.

1.NASTAW
15.09 Czarny bez +malina
Pojemnik fermentacyjny 25L, drożdże Bayanus +pożywka,
- 5kg czarnego bzu
-40gr kwasku cytrynowego
-3kg cukru rozpuszczone w 5l wody + 1kg malin . Zrobiłem syrop i dodałem do nastawu.
BLG 21. Wyszło 14 litrów nastawu
Wystartowała mocno 16.09, uspokoiło się 18.09
BLG 3 więc 19.09 wygotowałem ok 1,5kg czarnego bzu w 5L wody + 3kg rozpuszczonego cukru. Drożdże zaczęły pracować po dolaniu.
Chciałem więcej wina stąd druga porcja bzu żeby nie było zbyt rozrzedzone.


2NASTAW
19.09 Białe Winogrono + zielona herbata
Drożdże Bayanus + pożywka, pojemnik 25L
Wiaderko winogrona. Po dodaniu do pojemnika i ugnieceniu wyszło 5L.
40gr zielonej herbaty w 5L wody
3kg cukru i 40gr kwasku cytrynowego w 5L wody.
Wyszło 15L nastawu.
BLG 23

Będę dawał znać jak idą moje PIERWSZE WINKA
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 wrz 2021, 23:05 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: 2 Na Start . Białe , Czerwone

Post autor: manowar »

Czy pierwszą porcję czarnego bzu gotowałeś albo w inny sposób obrabiałeś termicznie? Czarny bez zawiera sambunigrynę i sambucynę - obie substancje są trujące, ale ulegają degradacji w wysokich temperaturach. Jeśli tego nie robiłeś to ja bym nie odważył się pić czerwonego wina - biegunka gwarantowana.
Insza inszość to to, że czarny bez ma bardzo specyficzny smak - nie każdemu pasuje. Samo wino z czarnego bzu mnie nie przekonuje - jako niewielki dodatek do kupażu jak najbardziej - albo jako dodatek do miodu pitnego.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
JareCkY
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 wrz 2021, 08:16
Re: 2 Na Start . Białe , Czerwone

Post autor: JareCkY »

Gotowałem 1 partię. Zapomniałem napisać.
Sprawdzałem smak przed dodaniem 2 partii cukru. Dla mnie ok. Zobaczymy przy usuwaniu owoców jak się sprawy mają.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 wrz 2021, 00:03 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”