Destylator aabratek bufor olm

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
hihot
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 20 paź 2013, 20:49
Podziękował: 4 razy

Post autor: hihot »

Witam, dopiero wczytuje się w temat. Jednak już szukam sprzętu.
Interesuje mnie głownie destylacja cukrówki.... Może kiedyś coś ambitniejszego, ale tym na razie nie mam zamiaru się martwić.

Czytając forum trafiłem na "mojedestylatory.pl" i na ten produkt:
https://www.olx.pl/d/oferta/destylator- ... JAtE9.html :love:
Stosunek jakość cena wydaje się bardzo dobry :D

Czy to dobry model dla laika, czy może kupić coś tańszego? Zależy mi na tym żeby zaraz nie zmieniać, nie przerabiać....
Może ktoś ma ten model lub podobny i może cos podpowiedzieć.
Wszelkie rady i krytyka mile widziane :P
Obrazek
Ps. Zajebiste forum ! Kopalnia wiedzy!
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sie 2021, 15:11 przez hihot, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: jakis1234 »

Witaj na forum i napisz coś o sobie.
Sprzęt kolegi Wolana z AD, jednego z polecanych producentów https://alkohole-domowe.com/forum/lista ... 23846.html.
Myślę, że będziesz zadowolony, zresztą pogadaj z samym producentem.
Jak dla mnie zbędny elektrozawór, wolę samodzielnie sterować szybkością odbioru niż zdawać się na automat, ale to moje subiektywne zdanie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sie 2021, 12:11 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Skir »

Bierz. To dobry sprzęt.
Tu nie trzeba nic zmieniać. Jak będziesz chciał jakieś smakowe, owocówki lub zbożówki, tylko wymienisz kolumnę z wypełnieniem na półkową na sms.
Znajdziesz taniej, ale jak podliczysz co musisz dokupić, to wyjdzie tak samo lub drożej. Tu wykonanie też jest profesjonalne.
Ja bym tylko zrezygnował z elektrozaworów, ale to takie moje widzimisie. Moim zdaniem lepiej bezpośrednio sterować manualnie.
Rada: dogadaj się z producentem co do długości rury, tak żeby maksymalnie wykorzystać wysokość pomieszczenia.
Edit: hahah :) @jakiś uprzedziłeś mnie z tym zaworem o pięć minut :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sie 2021, 12:17 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: wolan »

Jako wykonawca tego ustrojstwa, w obronie elektrozaworu napiszę, że nie służy on do zautomatyzowania procesu. Dla mnie to bezpiecznik, odszedłem od kolumny ( a jak to w życiu bywa końcówka procesu), zadzwonił telefon itp., doszło do wzrostu na 10półce i możemy złapać trochę syfu, z elektrozaworem mamy ten komfort, że do takiej sytuacji nie dojdzie :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
hihot
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 20 paź 2013, 20:49
Podziękował: 4 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: hihot »

Oczywiście że rozmawiałem z producentem, bardzo cierpliwy człowiek doradził i odpowiedział na wszystkie moje pytania.
Już jestem zdecydowany na kupno właśnie u Wolana. Kwestia tylko który produkt.
Pewnie zostanę przy tym który podałem w linku
Jednak przed wydaniem takiej kwoty warto być 100% pewnym czego chcemy....
No właśnie o co chodzi z tymi elektrozaworami ? Przecież one odcinają tylko przepływ cieczy nie regulują ich ciśnienia.
Dla tego myślałem, że opcja na plus bo jeśli się zagapisz, coś Cię oderwie od aparatury to pogon nie wleje się do serca .

Ps.
Pojawił się twórca tego cacka :D
Co do elektro zaworów podejrzewam, ze nie raz mi uratują urobek...
Mieszkam z dwoma typami którzy cały czas za mną chodzą wołają "tato tato tato!" :| (trzeci na szczęście nie chodzi, ale to kwestia czasu)
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sie 2021, 17:09 przez hihot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: jakis1234 »

No i pięknie wyjaśnione :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Skupek
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 cze 2021, 13:49
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Skupek »

To ja może żeby nie zaczynać nowego tematu zapytam się tu, bo jeden z moich typów właśnie jest tu omawiany;)
Stoję przed dylematem wyboru pomiędzy dwoma tymi sprzętami.
Pierwszy to właśnie wyżej omawiany sprzęt
https://mojdestylator.pl/index.php?id_p ... precyzyjny

KEG 50l ocieplony z grzałkami nierdzewnymi
Bufor stabilizacyjno-wzmacniający z rury 168,3mm wypełnionymi sprężynkami Plipek
-Katalizator miedziany 20cm
Kolumna 140cm podzielona na odcinki według wersji + dwie rury po 70cm.
Kolumna wyposażona jest termometr polskiego producenta z 4 sondami z zasilaczem 12V.

Druga aparaturka
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/
Tutaj mamy zbiornik 60l
bufor 26cm
katalizator 15cm
kolumna 100cm

obie wersje kosztują 3600zł dodam że wysokość pomieszczenia jest 290cm, więc to nie problem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Góral bagienny »

Z obydwóch będziesz zadowolony :D.
Obydwaj wykonawcy polecani , na pewno nie będzie problemów.
A który wybrać :scratch: może do którego masz bliżej :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Skupek
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 cze 2021, 13:49
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Skupek »

Myślałem bardziej o wysokości kolumny oraz katalizatora, czy nie iść jednak w kierunku wyższej kolumny? Będzie znacząca różnica pomiędzy 1m a 1,4m w jakości magicznego surowca?
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: zielonka »

Będzie
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: HeniekStarr »

Będzie znacząca różnica pomiędzy 1m a 1,4m w jakości magicznego surowca?



Słowa klucze do wyszukiwarki forumowej:
a) HETP
b) półki teoretyczne
To powinno pomóc w zrozumieniu, dlaczego będzie znacząca różnica, jak pisze Zielonka.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 wrz 2021, 14:56 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: aakk »

Oczywiście więcej wypełniania przełoży się na lepszą jakość, nic nie stoi na przeszkodzie aby kolumnę wydłużyć. Jest to kompromis pomiędzy wysokością a jakością przy pełnym wyposażeniu ( +bufor, katalizator, olm).
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: kucio1 »

Zwróć uwagę, że jeden producent podaję długość kolumny już z olm a drugi oddzielnie olm i kolumnę...suma sumarum wychodzi bardzo podobnie...
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Zasada jest prosta. Przy cukrówkach, które chcesz robić, zawsze najważniejsza jest ilość półek teoretycznych. No chyba, że lubisz smak bimbru z lat 80tych...
Moja kolumna ma 170cm, ale dokładając wszystkie dodatkowe rozszerzenia zrobiłem prawie 3m rury. Uwierz.mi - to robi różnicę.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

Czyli załóżmy na 30 półkach zrobisz gorszy destylat niż na 28? Możesz rozwinąć to co napisałeś . Ja uważam ,że przy odpowiednim prowadzeniu procesu nie domyślisz się czy destylat był robiony na zmywakach czy na sprężynkach.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 07:10 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: nemeto »

@Pako23 po kilkudziesięciu razach przez węgiel puszczonego urobku z PS też nie odróżnisz.
Nie o to tutaj chodzi, i tak teoretycznie urobek z 30 półek będzie czystszy od tego z 28. Na tej samej wysokości czystszy produkt uzyskasz ze sprężynek niż zmywaków - chodzi o wysokość półki.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Skir »

Ilość półek teoretycznych to nie tylko długość rury, ale i jej wypełnienie. 2 metry rury wypełnionej sprężynkami to nie tyle samo półek co wypełnionej zmywakami czy szkłem. To oczywiste. Z drugiej strony i na wypasionym sprzęcie operator dupa może skopać produkt.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Pako23 pisze:Czyli załóżmy na 30 półkach zrobisz gorszy destylat niż na 28? Możesz rozwinąć to co napisałeś . Ja uważam ,że przy odpowiednim prowadzeniu procesu nie domyślisz się czy destylat był robiony na zmywakach czy na sprężynkach.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Nie muszę się domyślać. Poznam od razu. Pomijając operatora czuję różnicę bo i na różnych konfiguracjach sprzętowych pracowałem z cukrówką.
Ps 28 półek to gorzej niż 30. Czystość spirytusu rośnie z ilością półek. Oczywiście przy prawidłowo prowadzonym procesie.

Chociaż trzeba pamiętać, że piszę tutaj o czystym spirytusie. Jeśli lubisz smak bimbru, to wręcz nie możesz wyczyścić zbyt bardzo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 09:54 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

Czy według Ciebie czysty spirytus to łapie się na wszystkie normy czy załóżmy już tylko na lux/ neutral.
Napisałeś że czystość rośnie wraz z ilością półek to ile półek potrzeba żeby uzyskać produkt łapiący się na normy .

Bo powiem Ci szczerze mam kolumnę do olm 120 cm ale po Twoim poście zastanawiam się czy jej nie wydłużyć .

Panowie bardzo dobrze zdaje sobie sprawę o czym piszecie ale post tego kolegi wskazuje na to że ze im dłuższą kolumna tym lepsza A to oczywiście głupota bo idąc jego tokiem rozumowania to to kolumna 3m zrobi lepsza jakość niż 2.5 m . A oczywiście nie prawda bo żeby uzyskać spirytus łapiący się na normy to potrzeba taka długość kolumny żeby był w stanie cały czas spirytus no i oczywiście trochę zapasu trzeba mieć na wysokosci .
Czyli powiedzmy do uzyskania spirytusu potrzebujemy 100 cm kolumnę to dobrzy by było mieć z 120 cm i czy będziesz miał 150 cm czy 200 cm kolumnę lepszej jakości już nie uzyskasz jedynie komfort i granica błędu Ci się poprawi .
Ps wysokości są podane czysto teoretycznie
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: jakis1234 »

Pako23, bijesz pianę. Wiadomo, że im wyższa kolumna i lepsze wypełnienie, tym lepszy efekt. Mówimy jednak o warunkach domowych, o wysokościach w granicach 1, 5 m a nie o kolumnach 3 m. Pewnie, że od pewnej wysokości dalsze jej zwiększanie nie przyniesie już poprawy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, nie ma czegoś takiego, jak graniczna wartość. To trochę jak z mocą silnika w aucie. Ten sam kierowca szybciej przejedzie okrążenie w aucie z większą liczbą kucy pod maską, ale przy 1000 koni co Ci da taki potwór, kiedy kierowca słaby? Nawet dobry kierowca w aucie o mocy 500KM uzyska może 2-3 sek gorszy czas, niż w aucie 1000 KM. Mimo, że to niby dwa razy więcej. A jednak nie jest dwa razy szybciej. Dochodzi wiele technicznych aspektów.
Poza tym, w naszych sprzętach ważna jest chociażby podwójna rektyfikacja - bez tego ciężko uzyskać jakość spirytusu, który spokojnie będzie mógł być używany do wszelkiego rodzaju alkoholi. I nie chodzi mi o to, aby surowiec maskował smak spirytusu, bo to wg mojej oceny go dyskwalifikuje od razu.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

Oczywiście że bije pianę i przy okazji sprawdzam wiedzę przedmówcy. Dlaczego bije pianę A no dlatego że młodym powinno się uświadamiać pewne rzeczy A nie tak jak kolega napisał że na 28 półkach będzie gorzej niż na 30 .

Powinien mu napisać że kolumna powinna mieć min tyle .... żeby uzyskać odpowiednią klasę A nie tak jak on to napisał. Każdy młody pomyśli że im wyższa będzie mieć kolumnę tym będzie mieć lepszy destylat . Czyli jakiś tam producent będzie proponował kolumnę 150 a początkujący po przeczytaniu takiego posta będzie chciał z 2.5 m bo będzie mieć lepszy.

Ps takiego czegoś to nie ja sie powinienem czepiać tylko załóżmy Ci na zielono jak na radius który parę dni temu potrafił jakiegoś kolegę wyprowadzić z błędu. Tutaj jest ten sam przyklad .
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Kòpôcz »

A ja myślę, że jednak jest. Twoja koncepcja miałaby rację bytu tylko w warunkach idealnych - w których na całej wysokości kolumny udałoby się zachować w miarę równe ciśnienie i temperaturę. W warunkach rzeczywistych nawet na naszych krótkich kolumnach równej temperatury zachować nie jesteśmy w stanie stosując dość wyrafinowane izolacje kolumny. Pewnie stąd dla kolumn przemysłowych wyliczono ich współczynnik smukłości. Przyjąć ogólne można, że powyżej jej górnego współczynnika przyłożona moc albo zaleje kolumnę, albo nie będzie w stanie unieść oparów na jej szczyt. W prawdzie ten współczynnik (w przedziale 18-25) odnosi się do kolumn przemysłowych zasypanych pierścieniami Rashiga, ale swego czasu zasadę tą transponowano do warunków domowych.
Dla rozbawienia - dla mnie spiryt to niejako zło konieczne i kolumnę skróciłem do rozmiarów pozwalających mi...zmieścić ja do standardowej 60cm skrzynki (rury skróciłem do 56cm)
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
online
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: nemeto »

Pako23 pisze:
Powinien mu napisać że kolumna powinna mieć min tyle .... żeby uzyskać odpowiednią klasę A nie tak jak on to napisał. Każdy młody pomyśli że im wyższa będzie mieć kolumnę tym będzie mieć lepszy destylat . Czyli jakiś tam producent będzie proponował kolumnę 150 a początkujący po przeczytaniu takiego posta będzie chciał z 2.5 m bo będzie mieć lepszy.
.
Ale to jest jasne, że im wyższa tyle lepiej. I niestety operowanie wysokością mija się z celem. A co jeśli osoba nowa dostała by info, że kolumna 150 cm będzie ok. Kupi taką, ale zasypaną pierścieniami i dupa. Operujemy tutaj parametrem Hept co wydaje mi się, że standaryzuje porównania kolumn. Domyślam się, że wiesz, że aby uzyskać podobny produkt z kolumny zasypanej zmywakami powinna być ona wyższa niż zasypana sprężynkami. A co do wysokości, gdybym miał możliwość wstawienia kolumny 2,5 metra to zrobił bym to. W cukrze chodzi mi tylko i wyłącznie o czystość , a jasna sprawa - im więcej półek tym czyściej. Oczywiście jestem świadomy, że w pewnym momencie proporcja wzrostu jakości do wzrostu ilości półek maleje. Uważam, że wyższa ilość półek znacznie ułatwia oraz skraca proces oczyszczania.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 20:45 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego @Pako23 - rozumiem, że chciałbyś uzyskać prosty przelicznik, ile ma być tych magicznych półek, ale przedmówcy Ci dobrze powiedzieli ( i ja też - miałem nadzieję, że przykład z mocą silnika będzie czytelny ).
Jeśli chcesz uzyskać alkohol smakowy, to źle jest powiększać ilość półek ( czy teoretycznych, czy rzeczywistych jak np w kolumnie półkowej ) powyżej powiedzmy 5-6, bo zaczynamy zbyt mocno czyścić smak.
Jednak w przypadku spirytusu o to właśnie nam chodzi. I generalnie masz wykorzystać pełny zapas pomieszczenia i jak masz 2,6m pomieszczenie, to niech całość sprzętu kończy się na 2,55m. Odległość do OLM od dołu oraz od góry znacząco wpływa na jakość urobku.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

dobra ostatni post i nie będę się już z wami kopać możecie go zaakceptować albo się z nim nie zgodzić jak chcecie. Napiszę teraz o wypełnieniu sprężynkowym i odbiorze LM ( bo przy olm wysokość ma większe znaczenie) . Producenci kolumn nie przez przypadek dają standardową wysokość około 150cm ( dokładnie nie pamiętam) dają taką bo na takiej kolumnie bez problemu uzyskasz spirytus łapiący się na normy , w tych kolumnach półek teoretycznych jest na zapas . Myślę , że na kolumnie około 120cm a może nawet 100cm ( trzeba byłoby to dokładnie sprawdzić) też uzyskasz spirytus takiej samej jakości łapiącej się na normy ale przy tak niskiej kolumnie tracisz już na komforcie pracy o którym pisałem a mianowicie musisz dać termometr niżej oraz zwiększyć RR.
MASaKrA_Domingo pisze: I nie chodzi mi o to, aby surowiec maskował smak spirytusu, bo to wg mojej oceny go dyskwalifikuje od razu.
czy Ty też uważasz tak jak 90% tutaj użytkowników że uzyskujesz bezzapachowy oraz bez smakowy spiryt?
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 08:18 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: nemeto »

Ja pisząc kolumna, mam na myśli taką z Olmem. A wysokość kolumn oferowanych przez sprzedawców wydaje mi się, że jest podyktowana uśrednioną wysokością pomieszczeń, a nie tym że taka wysokość da nam taką , a nie inną jakość.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: rastro »

Zapewne też wygodą operowania, bo przy zaworku na wysokości > 2,40 to większość musi się wspomagać drabinką albo jakimś innym stołkiem.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: robert4you »

Wystarczy elektrozawór.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Jak napisał kolega nemeto, wysokość kolumn wynika właśnie z tego. Nie ma granicy, jak dobry powinien być alkohol. Jak możesz zrobić lepszy, to rób lepszy. Normy na alkohol są naprawdę niskie! Wystarczy, że kupisz sobie wódkę parkową, czy inne popłuczyny i wypijesz flaszkę na głowę. Rano Ci głowę rozsadzi. Niby czemu? Nie przez etanol. Przez te wszystkie syfy, których ilość jest i tak zgodna z normą.
Czy da się zrobić bezsmakowy spirytus? Oczywiście, że nie. Czysty spirytus ma przecież swój smak, opisywany jako "właściwy i swoisty dla alkoholu". Poza tym zawsze zostaje smak surowca. Inne są wódki z cukru, inne z pszenicy, inne z żyta, a jeszcze inne z ziemniaków.

Kwestia tego, żeby było czuć tylko smak spirytusu, a nie pogonów, octanów czy innych związków niepożądanych.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

na początku posta napiszę że jakoś która po której piszę to jakość która łapię się na normy a nie na smak i węch bo tutaj każdy może mieć różne odczucia.
nemeto pisze:A wysokość kolumn oferowanych przez sprzedawców wydaje mi się, że jest podyktowana uśrednioną wysokością pomieszczeń, a nie tym że taka wysokość da nam taką , a nie inną jakość.
oczywiście masz też racje z Tym, ale teraz zobaczy na tych kolumnach ludzie uzyskują normy. Producenci Tych właśnie '' krótkich kolumn '' obiecują najwyższą jakość która jest uzyskiwana. nawet jak będziesz mieć 100 półek spirytusu bardziej nie oczyścisz niż te powiedzmy 97% ( bo ta wartość też poniekąd można uznać za odnośnik czystości w naszych warunkach ) { tak wiem w takim % też mogą być zanieczyszczenia jak ktoś skopie proces dlatego napisałem odnośnik czystości} tak wiec dłuższa kolumna od tej 150cm nie wpłynie na nic innego jak tylko na komfort pracy jakość uzyskasz taką samą na 150 cm czy na 200 cm kolumnie no chyba że będziesz się podpierał swoją organoleptyką a nie wynikami z chrmatografu .

Tak więc takie coś jak napisał kolega Domingo , że rozróżni spirytus robiony na zmywakach nierdzewnych a robionych na sprężynkach to uważam za głupotę a wiem o czym mówię. Co najwyżej do zmywaków wyższa rura będzie potrzebna chociaż i ta 150cm pewnie by już wystarczyła.

Jak już rozmawiamy o OLM to tutaj się pojawią problem i sadzę że przy kolumnie o długości załóżmy 125cm do OLMa lepszą jakość uzyska ten kto ma wyższy bufor nad OLM, oczywiście mówimy tutaj o załóżmy wysokościach pomiędzy 25cm a 50cm . ( uważam że ta wysokość przy kolumnach z olm ma większe znaczenie niż to co do olm pod warunkiem że to do olma ma te min 120 cm)

Całą tą moją sprzeczkę zacząłem z jednego powodu żeby zwrócić uwagę na to jak post kolego Domingo był napisany po łebkach że tak to nazwę. mój pierwszy post w tym temacie tak samo był napisany czyli nie podałem jakie wypełnienie czy kolumna OLM czy bez OLMa ale zrobiłem to celowo żeby było widać ze gadamy o dupie marynie bo ja mówiłem o kolumnie bez OLM a nemeto ( który jedyny swoimi wypowiedziami zmuszał mnie do podawania coraz więcej informacji) z OLM
Gdyby kolega Domingo podał nowemu informacje rzetelnie czyli kolumna wypełniona tym i tym powinna mieć min tyle i tyle ( czyli tyle ile producenci robią standardowo byłoby tutaj dobrym odnośnikiem) żeby uzyskać najwyższe klasy spirytusu , a pisząc mu im wyższa tym lepsza nie podał mu żadnych widełek i nowy dalej nie wiem jaka powinna być długość czy załóżmy 100 cm czy 300 cm żeby mógł cieszyć się czystym spirytusem.
Tak samo mógłbym się czepić pierwszego posta kolegi Jakiś1234 i tego co napisał tam o elektrozaworze ( dziwię się że go nikt nie poprawił)
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 21:17 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, rób po swojemu. Jeśli chcesz dążyć do jakości sklepowej, to kup sklepową wódkę.
Na tym forum bodajże radius robił testy różnego zasypu i wyliczał HETP.
Na tym samym forum lesgo56 i wielu innych robili testy chromatografem.
Na tym samym forum już dawno został obalony Twój pogląd - ilość HETP wpływa na jakość urobku.
Zauważ, że destylacja, o której piszesz, to destylacja dwuskładnikowa. My destylujemy kilkaset związków na raz i niech chociaż 30 ( a jest ich więcej ) jest lotnych. Wtedy masz destylację wieloskładnikową i Twoje wrażenia nijak się mają do rzeczywistości. A jeszcze dodatkowo destylacja jest procesem ciągłym, gdzie zmienia się skład mieszaniny destylowanej. Podaj wzory na taką destylację, a będziesz pierwszym na świecie, który to ogarnął.
Woda ma znacznie różny współczynnik k w stosunku do etanolu, ale są związki, które mają bardzo zbliżony do 1, a już nie mówiąc, że w niektórych stężeniach mają wyższy, a w niektórych niższy.
Sam na tym samym forum podawałem taką tabelę.
Po to więc idziesz w HETP, aby przy każdej kolejnej półce teoretycznej była kolejna destylacja i aby przy różnicy 0,01 między lotnością jakiegoś tam związku i etanolu sprawić, aby przesunął się on do głowicy i został odebrany jako przedgon, albo przesunął się do kega/bufora i został odebrany jako pogon. Po to też stabilizujemy kolumnę i zauważ proszę, że stabilizacja trwa kilkadziesiąt minut, a nie sekund.

Zobacz opis w moim profilu. Nie wyważaj otwartych drzwi. Nie twórz koła na nowo.

Wszystko z tego, co opisałem w tym poście, jest na forum - wystarczy poszukać.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

Jak już się powołałeś na tych kolegów to porozmawiaj z nimi może oni Ci wytłumaczą bo ja pewnie nie jestem wiarygodny bo nie mam dużo postów napisanych.
MASaKrA_Domingo pisze: Na tym samym forum już dawno został obalony Twój pogląd - ilość HETP wpływa na jakość urobku.
gdzie ja napisałem że hept nie wpływa na jakość ja Ci cały czas tłumaczę że od pewnego momentu ilość półek nie ma już znaczenia żeby uzyskać spirytus łapiący się na normy.

Zapytaj Leszka czy na zmywakach da się uzyskać spirytus łapiący się na normy i napisz co Ci napisał:)

Widzę że wiedzę masz sporą, ale widzę też że się podpierasz tylko tym co wyczytałeś i się trzymasz tego sztywno nie idź tą drogą.
Czytaj - Analizuj- Testuj- wyciągaj wnioski
Ja na początku przygody też podchodziłem do tego tematu tak samo jak Ty ale po rozmowie z paroma tuzami rektyfikacji ( czyli najbardziej poważanych na forach) wywnioskowałem jedno traktować fora alkoholowe jako pewien rodzaj odnośnika.

a teraz po piwku na wstrzymanie i nyny:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: jakis1234 »

Kod: Zaznacz cały

Tak samo mógłbym się czepić pierwszego posta kolegi Jakiś1234 i tego co napisał tam o elektrozaworze ( dziwię się że go nikt nie poprawił)
A możesz mi wytłumaczyć o co chodzi?
Wyraźnie napisałem, że dla mnie elektrozawór jest zbędny. Potem zostało wyjaśnione przez producenta, po co jest ten element. I ok. Każdy może sobie sam wyrobić zdanie, czy potrzebuje, czy nie. Nie bardzo rozumiem, dlaczego uważasz, że coś jest nie tak. Chyba, że to efekt czepianie się z założenia, bo jakoś tak mam wrażenie, że taki typ wypowiedzi preferujesz. Z takiego czepianie się wychodziły tutaj czasami niezłe wnioski, ale w tym przypadku to chyba nic nowego się nie pojawi. Więc kolego, piwo na miły wieczór :)

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Skoro ewidentnie wszystko wiesz, to po co pytasz?

ps - jak już znajdziesz Graala wśród liczby półek, daj proszę znać. Chętnie zmienię swój sprzęt.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: Pako23 »

Kolego jakis1234 już tłumaczę napisałeś coś takiego:
jakis1234 pisze: Jak dla mnie zbędny elektrozawór, wolę samodzielnie sterować szybkością odbioru niż zdawać się na automat, ale to moje subiektywne zdanie.
mało jest sterowników w których jest sterowanie szybkością odbioru przez elektrozawór ( w ostatnim czasie wprowadził to Bolecki w skn 5 i Plipek a od dłuższego czasu ma taką opcje chyba Cezary) Tak więc mając elektrozawór sterujesz prędkością odbioru po przez kręcenie zaworkiem a elektrozawór pilnuje Ci tylko żebyś nie skopał spirytusu.
Więc pisząc taki post młodemu będzie myślał że elektrozawór automatycznie reguluje prędkością odbioru , a tak nie jest bo robi to sterownik jak ma taka możliwość .

Domingo żadnego Grala nie muszę szukać na tym forum już dawno koledzy pisali jakie min wysokości kolumn są preferowane do uzyskania spirytusu łapiącego się na normy i ja uważam podobnie bo mam to sprawdzone, a Ty jak chcesz wydłużać kolumnę do granic absurdu to jak najbardziej to rób ale nie ucz tak młodych i tyle w temacie. ( nie każdy chce wydawać 1000zł więcej żeby mieć to samo co inni)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylator aabratek bufor olm

Post autor: jakis1234 »

Ok, masz rację, źle zinterpretowałem rolę tego elektrozaworu. Konstruktor wyjaśnił i chyba już wszystko jasne.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”