Cukrówka

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
kitostan
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 11 lut 2020, 12:15

Post autor: kitostan »

Witam jestem początkującym użytkownikiem pot stila.
Już może przepuściłem ogólnie z 2 razy.
Pierwszy raz wyszedł o dziwo dobrze było to smaczne i wszystkim smakowało. Za pierwszym razem dodałem do cukrówki ryż a reszta jak do cukrówki.
Za drugim razem też identyczne tyle że beż ryżu. Fakt ja na pewno nie mam doświadczenia w tym jeszcze za wielkiego. Fakt że za drugim razem może za długo się zabierałem do tego bo po ponad miesiącu to przepuściłem. A w piątek nastawiłem jeszcze raz i użyłem drożdży Turbo 48 biowita. I myślałem że 48 h będzie tylko pracować a dzisiaj prawie wtorek i nadal to pracuje. Na instrukcji było by dać 7 kg cukru dałem 8kg. Sprawdzałem cukromierzem i było około 13. Zostawić to aż samoistnie przestanie pracować czy można to przepuszczać?
I jak będzie mętne to zostawić to na dłużej czy przez gazę to przepuścić ?
I jak będzie kijowy zapach czym mogę się tego pozbyć?
Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 08:23 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Cukrówka

Post autor: rastro »

Te 8 kg cukru na 25l nastawu? Te 48h to jak byś dał góra z pięć kilo cukru - jestem prawie pewien, że producent nie zaleca dać więcej niż 6kg cukru na start i ew. kolejny kg lub dwa dać po dopiero po przerobieniu części cukru. Drożdże mają ciężki start przy wysokim blg. startowym. Inna spawa jest taka że nie poleca się tzw. mocnych nastawów ze względu na gorszą jakość produktu docelowego. Co do pytania t ja bym zostawił ten nastaw w spokoju przynajmniej przez tydzień, albo nawet poczekał aż zacznie się samoistnie klarować.

Raczej to się nie popsuje, na tą chwilę pewnie przerobiło z połowę cukru i pewnie wciąż pracuje, alkohol i czapa z CO2 będzie go zabezpieczać przed zakażeniem - no chyba że będziesz tam grzebał dwa razy dziennie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Cukrówka

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie przerobią tego drożdże. Nie ma bata. Poczekaj ile możesz i puszczaj. A na drugi raz maks 7kg cukru na wiadro. A lepiej 6kg.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

użytkownik usunięty
Re: Cukrówka

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Szanuj swoje zdrowie kolego. Twoj nastaw to- 21l wody i 8kg cukru czy 25l wody i 8kg cukru? Tak czy inaczej, proponuję 22/6. Czekaj aż zakończy. Nie zaglądaj do niego i nie mieszaj. Obserwuj rurkę a gdy zakończy, samoistnie klarować się będzie. Do ps im czystszy nastaw tym lepszy urobek.
kitostan pisze:
I jak będzie kijowy zapach czym mogę się tego pozbyć?
Zbieraj surówkę. Gdy będziesz miał jej odpowiednią ilość, wymieszaj z wodą do stężenia 20%max i gotuj ponownie, sumiennie tnąc frakcje. Myślę, że na ps 3x i będzie git. Możesz zastosować węgiel, żeby oczyścić ten temat.
Następnym razem pytaj na czacie przed zrobieniem nastawu bo to co na opakowaniu napisane jest, nie zawsze w parze z jakością idzie. Zawsze ktoś tu jest. Jeśli nie, kanałem prywatnym zawsze podbić do kogoś możesz. Pozdro

Autor tematu
kitostan
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 11 lut 2020, 12:15
Re: Cukrówka

Post autor: kitostan »

Witam dziękuję za informację.
Cukrówka pracuje jeszcze cały czas daliście mi do myślenia że za dużo cukru dałem i faktycznie znalazłem w śmieciach opakowanie po drożdżach i było 6,5 kg na 48h . I puki pracuje myślę że niech popracuje jak skończy. To wtedy niech się wyklaruje i dam znać co wtedy mi z tego wyjdzie . Myślę że przepuszczę to z 2 razy a potem przez węgiel i będzie chyba ok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”