przerób zacieru

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
lechita1984
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 11 wrz 2021, 18:50

Post autor: lechita1984 »

Witam:)
Mam takie pytanko ile razy można przerabiać ten sam zacier??:) Nie mają znaczenie walory smakowe tylko ilość litrów z jak największą ilością procentów. Otrzymany alkohol nie był by przeznaczony do picia tylko jako paliwo.

pozdrawiam

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: przerób zacieru

Post autor: rastro »

W jakim sensie ten sam zacier i czy na pewno chodzi o zacier taki ze zboża?
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 wrz 2021, 10:57 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Dziad
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 11 lis 2019, 17:52
Podziękował: 3 razy
Re: przerób zacieru

Post autor: Dziad »

Dundru możesz używać w zasadzie ile chcesz do kolejnych nastawów czy zacierów jeśli chodzi jedynie o %, ale jeśli wygotujesz z kotła całą moc wsadu to przy następnym zalaniu ona się tam sama magicznie nie pojawi. Musisz znowu dorzucić grzybów i cukrów, żeby miały co przerabiać.

Autor tematu
lechita1984
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 11 wrz 2021, 18:50
Re: przerób zacieru

Post autor: lechita1984 »

Witam:)

Dzięki za odpowiedzi:)
Właśnie chodzi mi ile razy można uzyskać wysoko procentowy alkohol z tego samego zacieru:)
Czytałem w internecie, że z tony pszenicy można zrobić 355 litrów alkoholu(zakładam że trzeba dodać do tego odpowiednie proporcje cukru i drożdży:)) i teraz dokładnie mi chodzi czy z tej tony pszenicy tylko mogę zrobić jeden raz alkohol czy kilka razy z uwzględnieniem tego, że nie liczy się smak tylko ilość % bo to ma być przeznaczone na paliwo :)

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: przerób zacieru

Post autor: rastro »

Z tej tony przenicy można zrobić ok 350 l czystego alkoholu, ale trzeba to zatrzeć używając enzymów lub wcześniej slodujac ziarno. Po poprawnie przeprowadzonym zacieraniu dodajemy tylko drożdże w odpowiedniej ilości. I cały zabieg można wykonać raz. Cukier pochodzi z rozkładu skrobi, która jest obecna w ziarnie. Swoją drogą takie pytanie brzmi dość dziwnie... Ale to może tylko moje wrażenie.

Albo cukier i odpowiednie drożdże wzbogacone o niezbędne składniki odżywcze dla nich albo zacier zbożowy, rozumiem że do zastosowań technicznych wybieramy technologie, która jest najtańsza w przeliczeniu na litr produktu docelowego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 wrz 2021, 16:52 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: przerób zacieru

Post autor: lesu.pl »

A czy w amatorskim wykonaniu jest to ekonomicznie uzasadnione?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: przerób zacieru

Post autor: rastro »

To trochę wygląda jak research bo akurat taki temat pracy lic/inż/mgr się wylosował ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”