Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Robione latem cieszą zimą, ogórki w słoiku, pyszne dżemy, kompoty, grzyby i wszystko inne, co możemy sami przygotować i przechować w słoiku.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy

Post autor: Wojtek5 »

Cześć,
Nabyłem trochę świeżych papryczek i zamierzam w weekend zrobić kilka różnych sosów - jeszcze nie wiem wg jakich przepisów, ale w skrócie będą bazowały na zasadzie przecieru poddanego obróbce termicznej. Jedne z zawartością octu inne nie. Po ich wykonaniu zwykle powinna nastąpić pasteryzacja i to jest dla mnie oczywiste, ale
zapomniałem kupić odpowiednio małe pojemniki (buteleczki, słoiki).
Moje pytanie:
Czy można wykonać całość, zlać do słoja, a po 2-3 dniach dopiero je przelać do mniejszych i pasteryzować by nadawały się przez dłuższy czas do spożycia?
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
alembiki
Awatar użytkownika

leon24_36
150
Posty: 196
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: leon24_36 »

Według mnie nic się nie powinno stać. Ja robię sosy paprykowe co roku i nie pasteryzuje tylko po zagotowaniu gorące wlewam do słoików, zakręcam i stawiam do góry dnem. Dbam tylko szczególnie o to żeby krawędzie słoików były czyste a nakrętka suche. Jeżeli zamierzasz przetszymać sos to najlepiej w lodówce a następnie zagotuj go jeszcze raz i nakładaj do słoików/buteleczek i powinno być OK

:piwo:
Ostatnio zmieniony piątek, 10 wrz 2021, 20:45 przez leon24_36, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Kòpôcz »

A ile tego sosu robisz? Na tyle dużo, że nie da się w lodówce trzymać? Dlaczego pytam? Zakwaszenie octem to trochę droga na skróty. Nie wolisz najpierw papryczek ukisić. Ja kiszę wszystko, co ma być przetarte. Taki sos jest bardzo trwały bez pasteryzacji, tylko trzeba pamiętać, żeby w tej lodówce trzymać - czasem taka zapomniana buteleczka, gdy znów ruszy fermentacja potrafi się zmieniać w granat. ;)
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Wojtek5 »

Nie mam jakoś dużo tych papryczek, ale sosu może wyjść kilka małych słoiczków. Szczerze mówiąc będę robił to po raz pierwszy, więc nie wiem ile wyjdzie tego objętościowo. Na YT z 4 papryczek Habanero z pomidorami wychodziło ok 3 butelek po 100 ml. Mam 1kg Piri Piri Red, 200g Trinidat to jakieś 20 szt i 300g Caroliny to ok 30-40 szt. (na oko, nie liczyłem jeszcze). Zakładam, że wszystkiego może wyjść z 10-15 słoiczków po 100-150 ml. Chciałbym uniknąć trzymania wszystkich w lodówce, bo to dość ostre rzeczy i długo schodzą. Myślę, że ten zapas starczy na ok 1,5 roku. Z tych ilości chce zrobić swoje pierwsze sosy, oraz część Piri Piri w całości zamarynować i resztę ususzyć na przyprawę sypką. W ubiegłym roku robiłem Piri Piri w całości i wyszło ok 12 słoiczków takich małych wąskich i wysokich po kupnej Jolce. Pierwsze otworzyliśmy dopiero po pół roku i jeszcze mam dwa.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Kòpôcz »

No to dość sporo masz - ja robię na raz max 1 litr sosu i zużywam na bieżąco (w tym zawsze 200-400 ml rozdane). Cofam zatem propozycję kiszenia, żeby Ci wybuchów oszczędzić ;)
P.S. Zawsze mnie dziwi kupowanie małych buteleczek. Gdy potrzebuję, przechadzam się wokół pobliskich monopolowych. Teraz dodatkowo można co raz więcej trafić 80ml ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 11 wrz 2021, 10:42 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Wojtek5 »

Jeszcze jedno pytanie: Gdybym chciał zakisić je i po fermentacji zrobiłbym obróbkę cieplną (zagotował) to nie zatrzymałoby to fermentacji całkowicie i dopiero po zagotowaniu pasteryzować?
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Kòpôcz »

Szczerze mówiąc, to nie wiem. Nigdy nie słyszałem o pasteryzacji kiszonek - z reguły to alternatywne formy konserwacji żywności.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Wojtek5 »

To może ja za bardzo się rozpędziłem z tą pasteryzacją. Po zakiszeniu, poddać obróbce cieplnej (bez pasteryzacji już) - czy ona zatrzyma proces fermentacji? Chodzi by po szczelnym zakręceniu nie było efektu wow w szafce po którym będzie trzeba sprzątać i nie trzymać też w lodówce?
Wiem, może moje pytania są nieco głupie, ale akurat tego nigdy nie robiłem, a w necie różnie piszą
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Kòpôcz »

Niestety nie mam takich ani doświadczeń, ani wiedzy. Masz szybkowar?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Wojtek5 »

Niestety,
Zobaczę jak to wyjdzie mi ilościowo jak zostanie to zrobię też kiszone i zaryzykuję przetrzymaniem po za lodówką.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pasteryzacja do dłuzszego stania - Sosy z papryczek

Post autor: Wojtek5 »

Nie chce zostawiać tematu bez rozwiązania, może komuś kiedyś się przyda
@leon24_36 dziękuję za radę, wyszło nawet lepiej niż bym od razu pasteryzował. Odstawiłem słoik w lodówce w sumie na 4 dni bo tak dotarły do mnie buteleczki. W tym czasie częściowo się sklarował i odciągnąłem z niego prawie 250ml wody z pomidorów - nie musiałem jej wygotowywać :) Przyprawa została zapasteryzowana i jest super.

@Kòpôcz Odnośnie kiszonek. Trochę szukałem i znalazłem. Można kiszonki pasteryzować, ale podczas pasteryzacji (obróbki cieplnej) jest zatrzymywany proces fermentacji i eliminowane wszystkie tzw. prozdrowotne bakterie z kiszonki. Robi się zwykły produkt konserwowy, który można trzymać dłuższy czas w temperaturze pokojowej.

Od naszej poprzedniej rozmowy testowo ukisiłem po raz pierwszy zwykłe czerwone słodkie papryki. Fermentacja ustała po 7-8 dniach i są super :)
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwory Domowe”