Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy

Post autor: TheNitche »

Witam Szanowne grono :poklon; moje psoty zaczynałem na zwykłej destylarce i starych win, aż po zwykłe cukrówki z czego udawało mi się wykonać całkiem dobre Whisky (mówię po ocenie osób degustujących ;) )
ale nie w tym rzecz, mianowicie zainspirowany oceną innych i pokochaniem tego "sportu" nierekreacyjnego :p od dłuższego czasu zastanawiam się nad czymś większym z możliwością rozbudowy bądź dalszej modyfikacji przy czym nie zapominając o wszechstronności urządzenia.

Znalazłem coś takiego na allegro i kupiłem - https://allegro.pl/oferta/destylator-do ... 9888451135 przestrzegam nie kupujcie nic podobnego - mimo że opisują że to stal AISI 304 guzik prawda - jest to stal kolumna 201, zbiornik 430 - Nigdy więcej nie kupuje od rusków :bardzo_zly:

Pomóżcie mi proszę w wyborze:
pomiędzy tym : https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... bez_bufora

a tym urządzeniem: https://www.olx.pl/d/oferta/destylator- ... J2qqz.html

na czym mi zależy, nie tyle na 96% trunkach co Whisky, Burbon, Rum to jest dla mnie priorytet rzecz jasna że dobrze jest mieś alternatywę bo gdy bym czasem juz miał dość mógłbym robić 96% na inne tego rodzaju przetwory.

Wiem że miedź niweluje wiele substancji i cyjanków stal oddaje wszystko z kotła... lecz jak to jest? jak sytuacja z czyszczeniem miedzi i który w tym wypadku według was jest lepszy sprzęt a jeśli to dlaczego tak sądzicie ... Bardzo Proszę o Opinie które pomogą mi w wyborze...

Bardzo serdecznie pozdrawiam i co złego to nie ja... za wszelkie błędy i uchybienia od normy przepraszam administratora jak i całą resztę ^^

PS. do miedzi w razie czego mam automatyczny kontroler grzałki z dwiema sondami czy to w ogóle mi się przyda gdy już poznam kolumnę po kilku razach sam na sam ;-) ?
promocja

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: jpiwek »

Ja wybrałem miedź i polecam. Problematyka mycia miedzi jest poruszana (i hiperbolizowana) tylko przez tych, który nigdy kolumny z miedzi nie mieli i opisują ja przez pryzmat czyszczenia katalizatora w swoich stalowych abratkach. Miałem taki, nigdy więcej. Płuczę miedziaka po procesie od góry, chowam sprzęt do szafy i z głowy. Przy aabratku rozkładanie, trawienie, wsypywywanie, wysypywanie, zawsze się tego tałatajstwa narozsypuje. Smak też wg. mnie lepszy przy owocach. Przy spirytusie jeden pies. Tu i tu neutral.
Ale ja nie o tym. Dlaczego nie wybierzesz półkowej, skoro chcesz robić whisky, burbon i rum? Powienineś szukać kotła do gęstęgo (płaszcz wodny/olejowy) i do tego półeczki. Łatwiej, szybciej i więcej produktu. A nalewki mozna robić na destylatach z owoców, nie musi być spirytus.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: kiwitom23 »

Kocioł z płaszczem i kolumna półkowa. Na półkowej też uzyskasz 96%. Co do materiału, tutaj nie uzyskasz odpowiedzi, są zadeklarowani zwolennicy miedzi i będą Ci ją doradzali, a inni są zwolennikami KO i będą Ci miedź odradzali. Ja na początku obstawałem przy miedzi, ale zdecydowałem się docelowo na KO.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

A na czym polega problem z Twoim sprzętem poza tym, że jest z nieco innych materiałów niż deklarowane? To jest dalej nierdzewka o podobnych właściwościach. Gorzej, gdyby kant polegał na opchnięciu czarnej stali pokrytej chromem (lubi tak kantować np. chiński WZJG), ale do naszych potrzeb prosta nierdzewka wystarczy. Na tą chwilę masz spoko sprzęt do nieczystych. Proponowałbym zainwestować tylko w nowy zbiornik z płaszczem. Odpęd wówczas robisz na samym łuku z długim shotgunem, a druga gonitwę na długich rurach.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

Drogi Kòpôcz ten sprzęt który wróciłem to rodzaj takiej nierdzewki że po przetarciu szmatką następnego dnia łapał plamy rdzy... i czuć metal na odległość... nie jestem zwolennikiem picia byle czego byle była faza... jeśli już mam pić to coś co daje radość, nie dość że sam wykonałem to jestem pewien że nie syf ^^

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

jpiwek i kiwitom23 Dzięki za wasze pomocne opinie :) Gdy by budżet pozwolił zapewne zainwestował bym w kolumnę pułkową " Magnific" Bo sam jej widok mnie napawa radością... ale to chyba nie czas przerzucić się ze zwykłego garnka (https://browin.pl/sklep/produkt/340001/ ... y-350w-4-l) na Półki to jak z roweru wsiąść do Ferrari :P jak to się mówi "wyższa półka" ;P
ale na poważnie... wracając do tematu zastanawiam się teraz czy kupić tą kolumnę Thor'a i ewentualnie robić spirit czy tą kasę zainwestować w Garnek jak mówicie z płaszczem...
a zrobić rozbudowanego pot-stilla ... nie wiem czy nie było by to leprze i alternatywne rozwiązanie...
może macie jakieś namiary na informacje jakie powinny być odpowiednie parametry co do Pot-stilla.
Moja koncepcja opierała by się na kolumnie z wypełnieniem pryzmatycznym 54 x 100 cm - Reflux ( i tu nie wiem jakiej długości może 20 cm zwiniętej miedzianej rurki ) ew. Latarka inaczej wziernik który jeśli się uda to przerobie na aromatyzator ( gdy bym robił z cukrówki Gin) dalej kolanka 54 i 54 ) redukcja jak się będzie dało( bo niemowę znaleźć takiej redukcji z 54 na 15 :( ) na 15 mm otulona płaszczem wody czyli inaczej chłodnica ...
240088709_201593311989503_4114450522163930746_n.jpg
to na pewno jest Tańsza opcja ... ale jak myślicie zda to egzamin? czy długości refluxu będą odpowiednie ? czy trunek z takiego sprzętu będzie czysty?
i czy to się nadaje do lutowanie naszych sprzętów czy jest szkodliwe ? :

https://allegro.pl/oferta/cyna-bezolowi ... 9021252502
https://allegro.pl/oferta/spoiwo-lutown ... 0914571224

Moim Priorytetem jest Budżet a jednocześnie mieć sprzęt który mogę rozbudować... myślę ten pot-still jest najlepsza alternatywą jeśli chodzi o cenę do jakości destylatu... czy naprawdę był by taki zły i Whisky bym tym nie zrobił ? oraz nie przepuścił cukrówki ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 25 sie 2021, 01:59 przez TheNitche, łącznie zmieniany 1 raz.

Gruby2021
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 21 sie 2021, 13:44
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Gruby2021 »

Nie znam się jeszcze na tyle ale w serialu Bimbrownicy używali tylko miedzi, oni robili alkohol w terenie a tam drobnoustroji/(ów?) jest dużo. Miedź zabija drobnoustroje co mogły by wpłynąć na smak niejednokrotnie się spotkałem z taką teoria i sam wiem że tak jest bo takie ma właściwości ( też tak mi mówił świętej pamięci sąsiad który się tym zajmował) tak samo na powierzchni nie utrzymają się bakterie bo miedź jest biostatyczna. A co do smaku muszą się wypowiedzieć użytkownicy jednej i drugiej formy ale myślę że miedź nie zmienia go, a jeśli to nie jesteśmy w stanie go wyczuć.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

Że 430 byłaby do tego zdolna przy mocno spoconej łapie, to jeszcze jestem w stanie po nieprzespanej nocy uwierzyć, ale 201 - wątpię. Myślę, że ze świecą szukać kogoś, kto widział zardzewiałe nierdzewne sztućce, czy inne kuchenne łopatki. 201-ka z powodzeniem ogarnie nasze zastosowanie. Skąd w ogóle wiesz z jakich stopów to jest?
Dopuszczam, że parametry stali są poprawnie przez Ciebie podane - wówczas jedynym źródłem rudej może być kontakt z czarną w trakcie obróbki - trawienie załatwia sprawę.
Czy dobrze rozumiem, że tego sprzętu już nie masz?
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 sie 2021, 00:59 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

Przyjacielu Kòpôcz jeśli mogę za pozwoleniem... pisałem z Ukraincem od którego kupiłem sprzęt oczywiście sam osobiście nie sprawdziłem stali natomiast info mam od niego ... kolumna 201 kociłal 430 .. rdza na kotle się pojawiła ...pod uszczelką a gdy czyściłem kwaskiem cytrynowym woda była zielona mam zwykły prosty destylator z resztą na linku widać, tam nie było takich ekscesów a za sprzęt warty 2300zł nie spodziewam się takich jaj już chyba lepszy pot-still z reszt napisz na priv bo nie wiem jak dodać to tu bo chętnie wyślę ci zdjęcia i filmy jak to wyglądało ... a wyglądało to tak że bał byś się zagotować w tym wody na herbatę a co dopiero psocić... nie szukam problemów jedynie najlepszego rozwiązania najmniejszych problemów i życzę dobrego psocenia ;-)
ps. nie lubię pisać bajek, natomiast lubię żyć ;-P jestem zasady jesteś tym co jesz...;-)
ps.2 jestem po spożyciu własnych psotnych wyrobów wiec za niedopatrzenia proszę o wybaczenie ;P
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

Spoko. Po sobocie można, byleby na mszę zdążyć ;)
Twój dylemat jest z tych "jajko, czy kura" - nierozstrzygalny logicznymi argumentami. Zajrzyj tu: https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... 11592.html

Jeśli:
- oddałeś tą stalówkę;
- celujesz w nieczyste;
- wybierzesz miedź
to napisz do np. @radius - on sporo miedziaków do smakówek zrobił
https://alkohole-domowe.com/forum/miedz ... t7313.html ,
zapewne zaproponuję Ci coś w dobrej cenie dopasowanego do Twoich oczekiwań i zapotrzebowania. Ze swojej strony zaproponowałbym tylko, żeby zbudować to w rozłączanych modułach. Kolano z ruchomą chłodnica Liebiga na np. tri clampie, żeby tylko na tym odpęd robić. Zboże przy odpędzie potrafi tak zasyfić sprzęt, że odpęd tylko na chłodnicy oszczędzi Ci frustracji z powodu jego czyszczenia. Ukojeniem dla mnie stał się wycior, którym Liebiga czyszczę po procesie.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: radius »

Kòpôcz pisze:napisz do np. @radius - on sporo miedziaków do smakówek zrobił
A zrobił, zrobił... :D
Kòpôcz pisze:Ze swojej strony zaproponowałbym tylko, żeby zbudować to w rozłączanych modułach.
Właśnie nie tak dawno zrobiłem sprzęt z regulowanym refluksem dla jednego z kolegów. Na rurze 54 i na skręcanych złączkach...
saks1_1.jpg
saks2_1.jpg
saks3_1.jpg
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać więcej złączek :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

Strasznie mi się podobają sprzęty z łukiem 180°, ale z praktycznego punktu widzenia kolano z chłodnicą połączoną śrubunkiem kątowym wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 sie 2021, 13:46 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

Przymierzam się właśnie do budowy własnego sprzętu coś na zasadzie Pot-still oczywiście miedź...gdy będę coś wiedział i miał jakieś pierwsze efekty na pewno się pochwalę bądź pożalę ;p Kòpôcz oczywiście mam takie założenie by jak najwięcej segmentów było jak najbardziej dostępnych z możliwością czyszczenia, jak najbardziej złącza TC są w pomyśle tylko muszę obczaić jak lutować Miedź z SS na razie zbieram teorie i analizuje części sprzętu ... szukam jeszcze taniego a dobrego Gara z grzałkami i ociepleniem oraz dużym wlewem by w razie czego można było wyczyścić w środku.
Mam jeszcze jedno pytanie - ktoś z was wie jak wygląda reakcja w zbiornikach olejowych na zmianę temperatury? Inaczej ujmując czy w takim zbiorniku nim czujnik na szczycie kolumny zareaguje na zmianę temp. a regulator mocy zacznie obniżać napięcie to nim olej się schłodzi to "woda" w zbiorniku może już się zagotować ?
Czy czas chłodzenie oleju nie jest wolniejszy niż cieczy o mniejszej gęstości i czy w takim wypadku z takim regulatorem mocy nie lepiej zastosować zwykły keg z grzałkami?
Pozdrawiam i dziękuje kolegom za pomoc ^^
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 sie 2021, 07:17 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

radius pisze:
Kòpôcz pisze:napisz do np. @radius - on sporo miedziaków do smakówek zrobił
A zrobił, zrobił... :D
Kòpôcz pisze:Ze swojej strony zaproponowałbym tylko, żeby zbudować to w rozłączanych modułach.
Właśnie nie tak dawno zrobiłem sprzęt z regulowanym refluksem dla jednego z kolegów. Na rurze 54 i na skręcanych złączkach...
saks1_1.jpgsaks2_1.jpgsaks3_1.jpg
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać więcej złączek :)


Mogę wiedzieć jakim to lutem łączyłeś ? twardy czy miękki?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: radius »

Lutuję lutem miękkim Sn97Cu3.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Drupi »

Kolego lepsza jest stal nierdzewna, a całą miedź zastępuje katalizator miedziany którego zawartość da się wsypać do gara I wytrawić syf. A całej kolumny w ten sposób nie da się oczyścić. Pamiętam jak jeszcze ojciec miał rurkę chłodnicę z miedzi to w środku zrobiła się czarna . I niczym tego nie wyczyścił bo nie mógł. To taki przykład, bo wiadomo że dzisiejsza technika inna, ale miedź ta sama.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: zielonka »

Niezmiennie co jakiś czas wraca to samo pytanie i niezmienne mam na temat zdanie
zapraszam poczytać
https://alkohole-domowe.com/forum/topic15759.html
i zastanowić się dlaczego temat został zamknięty a otwarto kilka kolejnych - kwestia konkluzji zapewne :)
moje niezmienne zdanie jest dokładnie takie jak kolegi Drupi - katalizować ma katalizator -najlepiej ze zmywakami miedzianymi które mozna wywalić nawet po jednym procesie.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

Dzięki za info. ale mogę zapytać na czym polega to bielenie? czy to chodzi o topnik? nie mam lutownicy ani palnika na tlen mam zwykły na propan ale jeśli będzie trzeba to kupię niezbędne narzędzia... o ile mi się to opłaci tym bardziej że nigdy nie lutowałem rurek jedynie kabelki :P

Idę napewno w miedź bo spawarki nie mam :P
ale powiem wam że jak tak myślę to boję się tych łączeń Miedź + KO

Myślę Czy nie iść w Gotowy projekt i kupić : https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24098.html
Po pierwsze -> obawa przed lutowaniem
po drugie Hu...wi jak mój własny projekt będzie działał ...
mam regulator mocy z sądami przy własnym projekcie mógłbym go wykorzystać ale czy jest w tedy sens utrzymywać stała temp przy odbiorze podpałki na pot-stilu ?

Co uważacie bo ja już Sam głupieje :crazy: ... Czy z takiej kolumny Thor idzie zrobić rum? ale aromatyczny jak z pot-still'a ? nie bardzo rozumiem działania tej kolumny, bo podobno ona działa również jako pot-still ale czy na pewno?
i czy ten "Mój" pot-still będzie się w ogóle do czegoś nadawać?
od razu mówię że różnica za części nie wiele różni się od ceny kolumny Thor...

załączyłem wyżej link do kolumny Thor i teraz zdjęcie mojego projektu... (Opis : od Kega w górę - Wypełnienie/reflux/aromatyzator(ewentualnie) termometr na kolanku no i chłodnica PS )
240050517_1334342666968179_4441075024875124830_n.jpg
bardzo proszę co jako doświadczeni bardziej niż ja, Co waszym zdaniem byście wybrali ?
Nie chodzi mi o spyrol a o mocny Aromatyczny Alkohol, choć i tak tylko pewnie w sezonie a tak bym jechał na cukrówce jak do tej pory...ale i tak go aromatyzuje lecz to czym robię ma 4 litry więcej przy tym tracę czasu niż mam pożytku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: kondon »

Thor czy abratek to tylko techniczne różnice, a zasada ta sama. Obu możesz użyć jak PS.
Jeśli chcesz aromaty, to półkowa lub alembik.
Z Twojego sprzętu dość prosto powinno się zrobić kolumnę półkową z shotgunem, jeśli jej nie zwróciłeś.
Co do miedzi, to przy 96% zbędna, do smakowych wystarczy trochę sprężynek miedzianych przy odpędzie.
Ja bym Ci proponował półkową - 5 półek, do których z czasem dołożysz więcej półek lub rurę z wypełnieniem, olm, bufor itd.
Jeśli chcesz sobie zrobić kolumnę dla przyjemności - to próbuj i się baw. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić, to nie jestem przekonany czy to dobry pomysł.

Przemyśl sobie wszystko na spokojnie, poczytaj forum, pooglądaj różne sprzęty i dopiero zdecyduj, żebyś nie żałował wyboru.

użytkownik usunięty
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
kondon pisze: Co do miedzi, to przy 96% zbędna,..
Nie byłbym tego taki pewny. Podczas obróbki surówki- owszem zbędna ale niezbędna raczej jest, podczas grzania nastawu. Czemu sprężynki miedziane reagują, pozostawiając ciemny- prawie czarny, niekiedy zielono- niebieski nalot na jej powierzchni? Drożdże smrodzą a może woda do :dupa:?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Góral bagienny »

Cześć :) Lata temu miałem podobny dylemat co i Ty ;).
Wybrałem Pot-Stilla z Destylatory Miedziane i nie żałuję wyboru.
Mnie nie interesował spiryt (i dalej nie interesuje) tylko destylaty.
Przerobiłem na nim parę ton owoców i byłem zadowolony z efektu.
Ale jak to w życiu bywa człowiek chce jeszcze lepsze :D więc do moich zabawek dołączył alembik 20l ,kociołek z płaszczem i półkowa.
Jeżeli interesują Cię w większości destylaty owocowe, zbożowe to celuj w kocioł z płaszczem i Pot-Stilla którego schemat narysowałeś.
Co do mocniejszego alkoholu z cukru na nalewki to ja destylowałem 3 razy i efekt mnie zadowalał.
Przy Twoim Pot-Stillu z refluksem osiągniesz to przy 2 krotnym destylowaniu :ok:.
U mnie w tej chwili Pot-Still poszedł w odstawkę ponieważ odpęd robię na kotle z płaszczem i zamocowanej na nim czapie alembika.
Za mało jeszcze pracuję na takiej konfiguracji by opisywać różnice między alembikiem a Pot-Stillem.
Mam nadzieję że pomogłem :scratch:.
Pozdrawiam Góral.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: TheNitche »

kondon pisze:Z Twojego sprzętu dość prosto powinno się zrobić kolumnę półkową z shotgunem, jeśli jej nie zwróciłeś.
Co masz na myśli mówiąc powyższy tekst ? o który sprzęt chodzi bo aktualnie to mam Jedynie Destylator 4l Browina :P Szału nie ma:P
Dochodzę do wniosku że lepiej Kupić tego Thora i by mi założyli TC bo później Ewentualnie dokupię PS a będę miał już kolumnę z wypełnieniem i Gar... chyba lepiej iść w tą stronę niż kupić PS a później robić z tego kolumnę (co wydaje się bardziej skomplikowane) ... ale jeśli się mylę to Poprawcie mnie...

Ps. Półkowa? Bajer... ale cena - odstrasza, sama półkowa bez Gara jest w cenie tego Thora a gdzie tam jeszcze Gar z płaszczem :shock: nie na moją kieszeń...może kiedyś ;-) ale zgadzam się półkowa fajna rzecz ale czy 96% na niej wyciągnę chyba max to 90% ?

a...jeszcze dwa pytanka czy na tej kolumnie Thor (bo podobno się da...ale was pytam ) -> czy da się prowadzić destylację prostą? i równie aromatyczna co z PS' ? krótko mówiąc czy zrobię dobry rum przy odbiorze LM ?
2. czy warto mi zainstalować do kolumny coś takiego jeśli już to posiadam -> https://allegro.pl/oferta/sterownik-reg ... f8104c511d ?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: jakis1234 »

Kurde, miałem się już nie czepiać, ale nie wytrzymuję.
Kolego @TheNitche, jesteś Polakiem?
Jeżeli tak, to pisz trochę staranniej. Przecież tutaj błąd na błędzie. Zaczynasz zdania małą literą, aby potem nie wiadomo dlaczego używać dużej w środku zdania.
Co masz na myśli mówiąc powyższy tekst ? o który sprzęt chodzi bo aktualnie to mam Jedynie Destylator 4l Browina :P Szału nie ma:P
Dochodzę do wniosku że lepiej Kupić tego Thora i by mi założyli TC bo później Ewentualnie dokupię PS a będę miał już kolumnę z wypełnieniem i Gar... chyba lepiej iść w tą stronę niż kupić PS a później robić z tego kolumnę (co wydaje się bardziej skomplikowane) ... ale jeśli się mylę to Poprawcie mnie...
i tak w całym tekście. Aż się dziwię, że mod jeszcze nie interweniuje.
No chyba, że nie jesteś z Polski, to wtedy rozumiem. To trudny język.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 sie 2021, 00:28 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: kondon »

defacto pisze:Czemu sprężynki miedziane reagują, pozostawiając ciemny- prawie czarny, niekiedy zielono- niebieski nalot na jej powierzchni?
Miedź może się po prostu utleniać, albo reagować z czymkolwiek innym, co dalej w destylacji odpada.
Widzisz różnicę w produkcie? Jeśli tak, to czy jest ona tak duża, żeby bawić się w czyszczenie miedzi? A może te kilka półek więcej na nierdzewnych da lepszy efekt?
Kwestia gustu...
TheNitche pisze:Znalazłem coś takiego na allegro i kupiłem - https://allegro.pl/oferta/destylator-do ... 9888451135
Jak rozumiem zwróciłeś to?
kondon pisze:Thor czy abratek to tylko techniczne różnice, a zasada ta sama. Obu możesz użyć jak PS.
Odkręcasz zaworek na maksa i leci jako PS, bez refluksu.
Do tego możesz wyciągnąć wypełnienie z rury i pracować na pustej. Możesz też włożyć kilka zmywaków i zrobić z nich pseudo-półki.
https://alkohole-domowe.com/forum/sposo ... t9301.html
Poczytaj, może Ci się coś rozjaśni.

% na półkowej zależy od ilości półek i konfiguracji. Możesz też ją połączyć z rurą wypełnioną sprężynkami i robić 96%. W tej opcji dobre jest to, że możesz zacząć od samych półek, a z czasem dołożyć resztę do spirytusu.
Półkową możesz też poskładać samemu, powinno wyjść taniej. Do tego przydałby się spawacz, ale to nie ma nic skomplikowanego i byle jaki wystarczy.

Co do sterownika, to Pamel ma mieszane opinie. Sprzedawcy z linku też unikaj - nie jeden tutaj narzekał na niego.
Na forum jest dużo różnych propozycji sterowników, najpopularniejszy chyba MSR, ale można kupić coś fajnego taniej.
Samo posiadanie sterownika bardzo pomaga, jednak odpowiednio dobrane grzałki mogą go zastąpić.

Zastanów się ile chcesz wydać. PS to najtańsza opcja i raczej byłbyś go w stanie sam zrobić (o ile masz pewne umiejętności).
Ostatnio zmieniony piątek, 27 sie 2021, 01:32 przez kondon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

@TheNitche
Aleś niezdecydowany... Na moje, to określ co Cię bardziej interesuje: nieczyste, czy spiryt i pod to planuj inwestycje. Jeśli nieczyste, to rozbudowa z pot stilla do kolumny jest moim zdaniem przyjaźniejsza, bo wymaga mniejszego nakładu na start. Tak, wiem, prostą destylację można robić na LM, ale uwierz, że czyszczenie LM po odpędzie zboża może okazać się zadaniem niemożliwym do zrealizowania przy miedzi.
Co więc można po kolei:
1. Rura 50-60cm + kolano z Liebigiem widoczne na moim wcześniejszym zdjęciu i masz pot stilla z odczepianą głowicą do odpędu.
2. Dodajesz moduł skraplacza CM i masz krótkiego CM. Potem możesz to wykorzystać do półkowej.
3a. Dodajesz drugą rurę i już masz porządnego CM na którym przy odrobinie wprawy wydusisz przyzwoity wysoki volt.
3b. Jeśli bardziej od wysokiego voltu kręcą Cię np. giny - dorabiasz puszkę aromatyzującą.
4. Jak Cię najdzie na prawilną kolumnę - dodajesz głowicę LM.
5. Skapnie Ci trochę grosza - dodajesz moduł OLM.
Wykonując to własnym sumptem punkt pierwszy zamknie się w 350, max 400zl na porządnych złączkach tri clamp od Kleryk88 i zaczynasz zabawę.
Ale najważniejsze jest zdecydować czego głównie chcesz, bo może dla Ciebie lepiej kupić kolumnę pod wysoki volt, a potem tylko dorobić coś prostego do odpędu. Syfilis w sprzęcie przy odpędzie zboża owiany tu jest nimbem milczenia - na forum o tym niewiele, a w prywatnym obiegu krążą zdjęcia czasem tak przerażające, że...
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: T-rex »

Ja na twoim miejscu zrobiłbym jak ja sam zrobiłem.
Mini stilla z dodatkowym płaszczem.
Masz 3 rozwiązania w jednym. Do zboża do owocowek i do spirytusu. Jak ogarniesz sobie system lm dorobisz sobie OLM.
Jak chcesz spiryt zakładasz sobie głowice LM jak chcesz klasyk zakładasz sobie tylko chłodnice lebiega jak chcesz turbo podpinasz płaszcz.
Ja nie zauważyłem żeby płaszcz zakłócał prace kolumny LM.
U mnie wyszła budowa przypadkiem najpierw zrobiłem sobie turbo stilla. Czyli układ CM.
Potem dopiero dorobiłem układ LM.
Ale możesz tez płaszcz zrobić jako oddzielny moduł. Lutowanie miękkie nie jest trudne, wystarczy zwykły palnik.
Kupujesz rurkę 54 redukcje na 35 2 kolana redukcje na 15. Nypel do kega poproś radiusa.(spójrz w jego galerie, klasyka)
Do tego coś na chłodnice i jeden wieczór masz mega sprzęt i jarasz się nie tylko ze zrobiłeś swoj alko ale tez ze to poleciało z Twojej maszyny.(sam teraz przeżywam od nowa ta euforię)
Jak chcesz pisz na priv to coś Ci podpowiem.
Z miedzią jest tak ze zawsze coś możesz zmienić używając palnika i cyny, z kwasówką już gorzej.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 sie 2021, 08:31 przez T-rex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: Kòpôcz »

@T-Rex
Każda sroczka... Ja zrobiłem tak, jak opisałem i gdybym miał robić po raz drugi - zrobiłbym tak samo ;)
Jedna uwaga - Liebig, jeśli z wewnętrzną rurką 15, to płaszcz 22. 28 to marnotrawstwo wody, 35 to już zabijanie planety. W rurce 28 to ja zmieściłem shotguna z siedmiu rurek 6x0,5, który pobiera ~4l wody/h vs.
~20l/h o 10 cm dłuższego Liebiga 28x15.
I nie na sztywno dwa kolana, tylko jedno kolano i śrubunek kątowy - daje to nieograniczone możliwości ustawiania sprzętu w każdej przestrzeni i możliwość używania do odpędu samej głowicy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Zakup Miedź czy Nierdzewna? Pomożecie?

Post autor: T-rex »

Kòpôcz Faktycznie Twoj post mi uleciał.
Piszemy dokładnie o tym samym.
Maszynka do zabawy i rozwojowa.
A co do chłodnicy to szczerze Ci powiem ze nie zauważyłem zbytniego zużycia wody a uwierz biegałem z wiaderkami z piwnicy…
Tylko nie pamietam w jakim mam płaszczu ale chyba 22
Ostatnio zmieniony piątek, 27 sie 2021, 13:10 przez T-rex, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”