Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
Baca95
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 18 sie 2021, 19:07

Post autor: Baca95 »

Witam całą szanowną brać bimbrowniczą miło znaleźć się w waszych szeregach tym bardziej że dopiero zaczynam swoją przygodę a to forum to
Istna kopalnia wiedzy. Dla waszej wiedzy dosłownie czapki z głów i głęboki ukłon. Ale do sedna po rozmowie z jednym ze znajomych coś w stylu wszystko wiem i dużo widziałem zszedł temat na destylację. Usłyszałem wtedy tezę że bardzo dobry jest zacier z ryżu ( to przy okazji czy ktoś próbował) teraz sprawa ważniejsza. Jego zdaniem każdy zacier zależy z czego jest zrobiony ale powinno się gotować w rożnej temperaturze. Np wspomniany zacier z ryżu gotuje się w temp. Ok 65 stopni bo przy wyższej ulatniają się jakieś szkodliwe pierwiastki. Wg mnie to kompletnie bez sensu bo skoro etanol wrze w temp. 78,3 stopnia to jaki alkohol można uzyskać w temp. O 20stopni niższej ale jak wspomniałem dopiero zaczynam ta przygodę i wiem ze mogę się mylić dlatego zdaje się na wasze doświadczenie i wiedzę. Jeśli jednak się mylę i faktycznie różne zacięty gotuje się w różnych temp. Proszę o radę jak najlepiej gotować zacier ze śliwek i zacier z samego cukru. Dziękuje za pomoc i życzę udanej destylacji :p
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2577
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: jakis1234 »

Witaj również, miło że pojawiają się nowi.
A co do Twojego pytania, poczytaj https://alkohole-domowe.com/forum/sposo ... t9301.html
Znajomy opowiada bajki ;)
Ostatnio zmieniony środa, 18 sie 2021, 21:11 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: nemeto »

Pytanie czy chodziło o destylację, czy może coś z czynnością zacierania - może znajomemu jakieś fakty się pomieszały (wie, że dzwoni, ale nie wie w którym kościele :) )
A ci do mitów, trochę czasu temu ówczesny partner siostry mojej LP też podobno coś działał w temacie rektyfikacji. Takie farmazony opowiadał, że słuchałem tego "z przymrużeniem oka". Aż pewnego czasu temat rektyfikacji się uciął. A uciął dlatego, że upierał się, że jego kolumna ma średnicę 400 cm. Ogólnie wątpię czy on miał, ba czy wogole na żywo widział kolumnę rektyfikacyjna :hahaha:
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: Skir »

@nemeto: a nie nazywał się on może Palikot? :))))
No cóż, etanol zawarty w ryżu (tzw. ryżetanol) ma inną temperaturę wrzenia niż ten z cukru (inna nazwa buroketanol) czy etanol w ziemniaku. Tu wyróżnić należy, czy ów ziemniak pochodzi z USA (potatetanol) czy z Polski (pyretanol). Ten ostatni ma najniższą temperaturę wrzenia z uwagi na to, że pochodzi najczęściej z zachodniej dzielnicy naszego kraju znanej z oszczędności i ów etanol przystosował się do radykalnie niskich warunków grzania. Z kolei ten wschodni charakteryzuje się trochę wyższą temperaturą, jednak kapie dużo wolniej, aby uchronić się od natychmiastowego wypicia.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: psotamt »

@Skir, walnij gdzieś parę emotek, bo jeszcze ktoś weźmie to na serio :mrgreen:
Ale masz rację, pyra nie równa ziemniakowi, a tym bardziej kartoflowi ;)
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2577
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: jakis1234 »

A widzisz @Skir i teraz wszystko jasne. Ja mam kartofle i kartoflanol.
To najlepszy surowiec - bardzo zdyscyplinowany (Ordnung muss sein) i dlatego mam idealnie stałą temperaturę przy pędzeniu. ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: zielonka »

Ja pr.lę - napiszcie temu człowieku coś z sensem a nie bawicie się w kabaret- tak sobie można pisać jak już wszystko jest wyjaśnione.
Kolego autorze - temperatura wrzenia w kotle odpędowym zależy od składu MIESZANINY w nim zawartej. Nastaw z drożdży kukurydzy czy tez innych fermentów jest taka mieszaniną alkoholi i niealkoholi. Alkohol etylowy o jaki nam chodzi wrze w 78.2 C jednak jest zmieszany z wodą i innymi składnikami w trudnej do przewidzenia proporcji i stąd temperatura wrzenia naszego nastawu z którego wyodrębniamy etanol jest różna i ze wzgledu na obecność sporej ilości wody która wrze w100C zawsze wyższa niż owe 78 C. Zapoznaj się z teorią wrzenia mieszanin i tzw. rybką destylacyjną a zrozumiesz w czym rzecz. Pozdrawiam.
Kabareciarzy zaś zapytam z czego w takim razie w końcu jest ów słynny żółtanol ? z żółtych ziemniaków czy z bananów?
Chyba że to po prostu alko z Chin ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 sie 2021, 13:52 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: Skir »

@zielonka są pewne prawdy oczywiste. Teorie, które są powszechnie znane. Czy jak ktoś zapyta, czy cukier rozpuszczać w wodzie czy wsypywać suchy do KEGa i odpalać grzałki, to też będziesz odpowiadał na poważnie? Podstawy są na forum. Nie ma sensu powielać tego.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2577
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: jakis1234 »

Dodajmy do tego zależność wrzenia cieczy od ciśnienia. I dlatego w różnych dniach, przy różnych ciśnieniach, ta temperatura będzie się trochę zmieniała.
Natomiast nie zależy to od surowca i na pewno temperatury rzędu 65 stopni nie wchodzą w grę.
Tak jak napisał zielonka, poszukaj sobie wykres zwany rybką destylacyjną i poczytaj o jego interpretacji i nie będziesz miał wątpliwości.

@Zielonka, jak wynika z badań amerykańskich uczonych, żółtanol pochodzi od chińskich bananów i to tylko tych, które nie spełniają unijnych norm krzywizny banana.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: JanOkowita »

Czasami jest ostra jazda. Z życia sklepu:
Dzwoni telefon, klient mieszkający w Norwegii....

- Panie! (drze się do mnie) - ten termometr co mi sprzedaliście z kolumną to trefny jest, pokazuje jakiś napis "Low batt"
- A, odpowiadam - to proste, bateria jest już słaba i trzeba ją wymienić.
- Aha, odpowiada klient i rozłącza się.

Dzwoni następnego dnia:

- Kurwa panie! Co za kit mi pan wciska, wymieniłem i teraz już w ogóle nic nie pokazuje, co za syf w tej Polsce, kurwa!

Tknięty dziwnym przeczuciem zadaję pytanie:

- Wymienił Pan baterię na nową?
A on na to -( UWAGA- nie zaplujcie monitora):

- No nie! Na tę samą!

NOGI I RĘCE OPADAJĄ (jak mawiał Profesor Stanisławski).
I to by było na tyle.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: pepe59 »

Zółtanol najczęściej powstaje, gdy destylacją zajmuje się żółtodziób. :D
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: zielonka »

Żółtodziób - w punkt -ach przepiękna podsuma aż zazdraszczam.
Pewnie bym uznał racje żartownisiów gdyby autor po prostu spytał o temp wrzenia- jednak jemu ktoś mieniący się znawcą tematu naopowiadał różnych historii i kolega nie wiedzial jak to się ma do rzeczywistości i stąd jego wołanie o rozum. Inna rzecz że pod ironicznym tekstem zawsze warto zostawić jakąś furtkę dla zamyślonych.
Sam nieraz popadałem w zdziwienie co z moich tekstów rozumieją ich odbiorcy. Pewnie gdybym dobitniej wykładał co poeta miał na myśli nie byłbym autorem największej liczby zablokowanych tematów i usuniętych postów.
Pozdrawiam wszystkich -tych skubanych modów też :D
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: JanOkowita »

@zielonka - jesteś bardzo pozytywną konstruktywną opozycją na tym forum. Był czas, że Cię zwalczałem - ale w końcu dojrzałem i zrozumiałem.
Pozdrawiam.
JO
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2577
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: jakis1234 »

Oj tam @zielonka, czasami podgrzewasz atmosferę dyskusji :) i dobrze.
A co do pytania autora, po pierwsze otrzymał odpowiedź, fakt, że bez rozwijania, ale pytał o sprawy wielokrotnie opisywane nie tylko na AD, ale ogólnie w internecie.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: Skir »

@JanOkowita :))) mam kontakt z ludźmi i ich problemami. czasami "rynce i nogi opadywują, bo opadają to za lekkie słowo"
@jakis1234 w punkt :). Ale @zielonka lubi wsadzać kij w mrowisko i dzięki takiemu podejściu... istnieje postęp :) ale z drugiej strony @zielonka marudny żeś, oj marudny :)
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: zielonka »

Skir pisze: ale z drugiej strony @zielonka marudny żeś, oj marudny :)
Z wieku i z urzędu zaszczyt ten należy :D :D :D :D :D :D
Powiem wam jedno - największy wróg wszystkiego to constans. Jednak ja nie oponuję nigdy dla samego sprzeciwiania się i wywołania sprzeczności -zawsze robię to dla jakiegoś dobra i w przekonaniu o słuszności swojego poglądu.
Tak więc - tfu metal pozostanie tfu metalem a zielonka zielonką. Na to zasmażka i muza od skira :mrgreen:
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: JanOkowita »

@zielonka - ja też jestem wiekowy, chociaż może jeszcze całkiem nie zzieleniałem :) Opór, który dawałeś dopiero zrozumiałem niedawno - piszę o tym kilka postów wyżej. A jeśli chodzi o zasmażkę i muzę od Skira - to nie zapomnijmy o naszej wspólnej muzie: Ty napisałeś piękne słowa, muzykę napisał Elvis Presley, a ja tylko pozwoliłem sobie to zaśpiewać.
Więc w tym miejscu przypomnę to, bo nie jesteśmy jeszcze MY obaj tak starzy, żeby miały nas rozdziobać kruki i wrony.

https://drive.google.com/file/d/1wLWJ8R ... sp=sharing
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Pogromcy mitów prawda czy fałsz

Post autor: pepe59 »

Wiekowy, to ja nie jestem, bo to trzeba mieć przynajmniej setkę na karku, ale znacznie mi do niej bliżej, niż dalej. Popełniłem w życiu wiele różnistych "żółtanoli" jak to na prawdziwego żółtodzioba przystoi, to mnie jednak nie zrażało. Ciągle w czymś jestem "żółtodziobem" i ciągle produkuję "żółtanol" Może właśnie z mojego życiowego doświadczenia, wziął się ten komentarz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”