Wymiana wypełnienia

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
wildleo
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 5 sie 2021, 16:48
Podziękował: 2 razy

Post autor: wildleo »

Witam,
jestem nowym posiadaczem kolumny Aabratka z tego sklepu https://e-destylatory.pl/produkt/destyl ... vm-libiga/
Już wiem, że nie jest to sprzęt najlepszej jakości ale chce wymienić w nim wypełnienie kolumny i mam pytanie.
Sprężynki zamierzam kupić z tej strony https://pracowniametaloplastyczna.pl , wyczytałem że będę potrzebował na 100 cm 2,55 l sprężynek , czy trzeba stosować wypełnienie miedziane czy można całość zasypać sprężynkami ?
Czy takie sprężynki (oprócz mycia co 4 gotowania) to jeszcze się wymienia tak jak zmywami z Lidla?
Czy stosować na kolumnie 100cm pierścień podtrzymujący co 50cm czy mogę całość kolumny zasypać i zastosować na początku i końcu pierścień podtrzymujący ?
Jak jest ta mniejsza kolumna 30cm to tam też zastosować same sprężynki czy miedź ?
Proszę o porady i pozdrawiam.
promocja
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: jakis1234 »

Kurcze, te e-destylatory to by trzeba było chyba w końcu wysadzić. Sporo ludzi się na nich nabiera.
Co chcesz robić?
Jeżeli cukrówkę, to wystarczą sprężynki z KO, jeżeli smakówki to do katalizatora (to ta mniejsza kolumna 30 cm ;)), dajesz sprężynki miedziane.
Sprężynek w zasadzie się nie wymienia, czyścisz te z miedzi, te z KO wystarczy, że wypłuczesz (poszukaj, są tematy na AD jak dbać o sprężynki).
No chyba, że je czymś zapaskudzisz.
Oczywiście czyścisz przed pierwszym użyciem.
Kolumna 100 cm jest na tyle krótka, że nie musisz stosować pierścienia co 50 cm, wystarczy na dole.
Zajrzyj do działu https://alkohole-domowe.com/forum/pierwsze-kroki.html
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 sie 2021, 22:29 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
wildleo
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 5 sie 2021, 16:48
Podziękował: 2 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: wildleo »

Dziękuję za poradę. To ten sprzęt rzeczywiście taki kiepski ?? Głównie będę robił Cukrówki chociaż mam 200 litrów wina wiśniowego do przerobienia.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: nemeto »

Nie zgodzę się z kolegą @jakis1234 odnośnie samego KO do cukru. Nastaw lecisz cu+ko, surówkę na pełnej ko.
A co do sprzętu - nie demonizujmy. Pamiętaj, że jest to forum pasjonatów, ludzie tutaj przy rekcie walczą o dziesiątki stopnia i o centymetry hept. Po prostu Twojemu sprzetowi brakuje pewnych rozwiązań, które uprzyjemniają proces i go optymalizują. Co do jakości wykonania nie wypowiadam się, ponieważ nigdy na sprzęcie od tego sprzedawcy nie pracowałem ani go nie oglądałem.
Jeszcze tylko podpytam: zakup tego sprzętu to Twoja decyzja, czy podpowiedź osoby trzeciej?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: jakis1234 »

Nemeto, robiłem na początku cukrówkę z miedzią w katalizatorze (metodą 2,5), potem poczytałem opinie ludzi, którzy robili bez i w miejsce miedzi dałem KO.
Nie zauważyłem różnicy i dlatego nie bawię się już w miedź przy cukrówkach, ale może ja mam mniej czuły zmysł smaku.
Kolego @wildleo, spróbuj sam. Zrób przebieg z miedzią i bez i porównaj.
Co do sprzętu, ja również nie miałem sprzętu z e-destylatory, swoją opinię opieram na opisach innych użytkowników, którzy pisali, że a to im spawy rdzewieją, a to nie mogą zalać kolumny, a to mają wolny odbiór itp.
Mam sprzęt od dobrego producenta i nie mam z nim problemu i może dlatego mam sporo rezerwy do takich wynalazków, ale nemeto ma rację, jesteśmy pasjonatami dążącymi do zrobienia absolutu. Zobacz co możesz usprawnić i pewnie uda Ci się zrobić całkiem niezły bimberek :)
A, jeszcze jedno, wino z wiśni jest świetne, dlaczego chcesz go puszczać na rurę?
Ostatnio zmieniony piątek, 13 sie 2021, 22:28 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: Góral bagienny »

jakis1234 pisze: Co do sprzętu, ja również nie miałem sprzętu z e-destylatory, swoją opinię opieram na opisach innych użytkowników, którzy pisali, że a to im spawy rdzewieją, a to nie mogą zalać kolumny, a to mają wolny odbiór itp.
Skoro nie miałeś sprzętu od tego producenta to dlaczego się wypowiadasz :scratch:
Producent pewnie sprzedał tysiące sztuk ale kto zadowolony nie napisze dobrej opini ;)
Natomiast jak jest jakiś problem to kolega @jakiś1234 go rozdmuchuje :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: jakis1234 »

Góral, jak zwykle, ni z gruszki ni z pietruszki. :klaszcze:
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
wildleo
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 5 sie 2021, 16:48
Podziękował: 2 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: wildleo »

Cześć, co do zakupu to raczej był to nieprzemyślany zakup pod wpływem impulsu, najpierw kupiłem a później trafiłem na forum i zacząłem czytać wszystkie porady i tematy na temat sprzętu. Do tej pory robiłem wszystko na pożyczonym aabratku i nawet nie miałem pojęcia o przedgonach, pogonach. Produkt szedł do nalewek, które leżały po dwa i więcej lat, więc pewnie owoce i miesiące zrobiły swoje ze spirytusem. Teraz mam dostęp do dużej ilości owoców (nawet 40 ton) i oprócz nalewki, wina chce zrobić spirytus o zapachu owoców ( śliwowica, calwados). Na forum jest bardzo dużo tematów i napewno będę korzystał z porad doświadczonych kolegów. Dodatkowo w mojej kolumnie zrobiono łącze OLM wiec powinien być prostszy odbiór owocówek ( będę pierwszą robił w następnym tygodniu to napisze co mi wyszło). Pozdrawiam
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: jakis1234 »

Jasne @wildleo, napisz co wyszło. Sprzęt to tylko jeden element, najważniejszy jest operator.
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 sie 2021, 18:52 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: kondon »

wildleo pisze:Dodatkowo w mojej kolumnie zrobiono łącze OLM wiec powinien być prostszy odbiór owocówek
OLM jest na ogół używany tylko do spirytusu lub mocno wyczyszczonych alkoholi ze zbóż. Do owoców raczej nikt świadomy go nie używa.
Do owoców krótka rura bez wypełnienia, bądź z 3 zmywakami - inaczej zbyt dużo wyczyścisz.
Miedź sugerowałbym jedynie do odpędu przy smakówkach. Do cukru szkoda czasu na czyszczenie.
https://alkohole-domowe.com/forum/sposo ... t9301.html

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: mac_23 »

Nie chcąc zakładać nowego tematu podepnę się tutaj. Moja kolumna ma średnicę 60,3mm i długość 190cm. Do tego jest OLM , bufor i głowica aabratek. OLM jest zbudowany na bazie modułu przez kolegę @wolan a bufor konstruował kolega @aakk. W module OLM oraz w buforze są sprężynki od plipka natomiast resztę wypełnienia stanowią sprężynki nieznanego pochodzenia. Prawdopodobnie są one wykonane przez pulse86. Czy po wymianie sprężynek nieznanych na sprężynki plipka jakość urobku powinna się poprawić? Dodam tylko, że na tą chwilę destylat wychodzi dobrej jakości jednak zawsze może być lepiej. Czy może jednak nie będzie to miało wpływu na urobek?
sprezynki.jpg
sprężynki z prawej strona - plipek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Generalnie rzecz biorąc, w teorii nie ma znaczenia jaki producent sprężynek. W praktyce jednak chodzi o układanie się sprężynek w kolumnie. Muszą one generować opór przepływu pary przez nie, co wymusza płynięcie par pełnym przekrojem i tak też spływanie flegmy w dół. To właśnie jest clou tworzenia czystego spirytusu. Pulse86 swego czasu na testach wypadł genialnie, z hetp na poziomie 1.8cm. generalnie w sprężynkach najważniejsze jest to, aby miały przekrój heksagonalny, a długość zbliżoną do średnicy, co ułatwia układanie się sprężynek w kolumnie.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: wolan »

Pisałem Koledze w prywatnej wiadomości aby się bardzo nie przejmował tym wypełnieniem :)
Co prawda jest to starszy model ( niż te o których pisze Masakra) bo są sporo dłuższe niż szersze ale i tak ich hept wynosił chyba 25mm.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 wrz 2021, 10:55 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Wymiana wypełnienia

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Bardzo ważną rzeczą jest zalewanie kolumny. Nie każdy o tym pamięta. A to znacząco zmniejsza hept.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”