Kocioł z dwoma miskami.

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy

Post autor: Szlumf »

Kolega Rozrywek w innym temacie zapytał o pracę kotła z dwoma miskami w środku.
Używam takiego zestawu około 3 lat. Sprzęt to kocioł 66l a w nim miska stalowa 4l z ocieplonymi silikonowym rękawem ściankami a w niej miska szklana 2l. Na wyjściu z kotła półka kołpakowa. Flegma z półki spływa na dno szklanej miski a z niej na dno miski nierdzewnej. Z nierdzewnej na dno kotła. Wymuszam w ten sposób cyrkulację w miskach a kierują flegmę na dno kotła mam nadzieję nieco wspomóc podział frakcji. Kolumnę zalewam 3 razy z głowicy. W trakcie spływu zalania zostawiam 2000W mocy grzania. Miski napełniają się w trakcie stabilizacji. Gdy rozpoczynam odbiór zwykle w stalowej temperatura jest średnio o ok. 1,7C wyższa niż w szklanej. Na przykład przy mocnym wsadzie (20%) temperatura w kotle 92,41C, w misce stalowej 82,82C a w szklanej 81,51C. Przy słabym wsadzie (10%) odpowiednio kocioł - 97,66C, miska stal. - 85,78C, miska szkło - 84,01C. W miarę odbioru nie obserwuję żadnych gwałtownych zjawisk. Różnica temperatur między miskami stopniowo maleje by w okolicy 98-99C w kotle w szkle przewyższyła stalową. I tak gdy kończę serce przy słabym wsadzie - w kotle 99,55C, w stali 93,50C, w szkle 94,50C. Odbiór całego serca bez korekt z prędkością 9ml/1000W mocy grzania. Czasem wyciągam jeszcze ze 400ml serca stosując pompowanie. Jakość otrzymanego spirytusu jest jak dla mnie całkiem dobra więc nie robię drugiej rektyfikacji.
alembiki
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Sam to robiłeś? Masz jakieś zdjęcia, jak to wygląda? Czy masz zwykły bufor oprócz tego?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Robiłem sam. Aktualnych zdjęć "misek" nie mam. Jutro zrobię. Pracy z dwoma buforami wewnątrz kotła i buforem zewnętrznym nie próbowałem. Dosyć długo natomiast testowałem zestaw z jednym buforem w kotle i z buforem zewnętrznym. Niestety rezultaty mnie nie zadowalały bo akceptowalny po jednej rektyfikacji spirytus uzyskiwałem średnio w 5 na 10 rektyfikacjach i nie byłem w stanie znaleźć przyczyny braku powtarzalności.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: rozrywek »

Wiesz o tym że ten twój wynalazek może kompletnie zastąpić bufor?

Wiesz o tym że może to ta prostota wykonania zadziała inaczej?


Jesteś nam winien tego pomysłu.

Tyle przeszliśmy przez tyle lat że teraz już nie masz wyjścia.


Masz to wciapać tutaj i teraz.
Koniec kropka i ..........j
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Wynalazek nie jest mój. Ja tylko nieco rozwinąłem rozwiązanie Zbyszka 1281 z białego forum. Jak się zresztą później okazało teoretyczne rozważania na ten temat toczyły się parę lat wcześniej ale nikt ich praktycznie nie zrealizował i nie opisał. Kolega Alvid stosował ciekawy bufor wewnętrzny chyba wcześniej niż ja. Natomiast "gar w garze" to już mój pomysł.
Zaczynając od góry.
IMGP5535.jpeg
Pokrywa z półką kołpakową na wyjściu z kotła. Nad kołpakiem widoczne wyprowadzenie pomiaru ciśnienia do U-rurki. Szklane rurki w pokrywie z boków kolumny to porty termometrów w buforach. Po procesie przez nie też opróżniam bufory.
IMGP5542.jpeg
Ta sama pokrywa od spodu. Blaszana rura wymusza spływ z półki na dno bufora szklanego. Widoczne śrubki z drutami służą do podwieszania buforów.
IMGP5538.jpeg
Bufory podwieszone do pokrywy. Na ściance gara zewnętrznego widoczna naciągnięta osłona termiczna z silikonu. Kolorek taki sobie po gotowaniu odpadów z przetopu wosku.
IMGP5539.jpeg
Szklany bufor w blaszanym. Widoczne wężyki silikonowe wymuszają cyrkulację i spływ na dno.

Dodam, że sprzęt to nie wszystko. By uzyskać dobre wyniki staram się pracować na parametrach dających jak najwięcej półek teoretycznych. Prowadzę proces ręcznie. Stabilizuję 2 godziny z odbiorem przedgonów zrzutami jeziorka. Odbieram 9ml/1000W. Pracuję o 100W pod progiem zalania w oparciu o wskazania U-rurki. Refluks gorący z wodą chłodzącą (73-75C) o 1-2C poniżej progu przedmuch par z głowicy. Kolumna nie ocieplona więc dochodzi efekt deflegmatora. No i szklana kolumna. Widzę co się dzieje. Mogę reagować na zalążki zalania jeszcze przed U-rurką.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: patrzal »

Bardzo zmyślny system!
Tak sobie pomyślałem przy okazji, że taki gar w garze mógłby pomóc przy gotowaniu gęstych zacierów "w całości". Jeśli ktoś już na to wpadł, to nie bijcie, bo nie pamiętam, czy było o tym gdzieś w otchłaniach forum.
Załóżmy, że ktoś nie ma płaszcza, a chciałby gotować z młótem - dla lepszego wydobycia procentów i/lub aromatów. Filtruje zacier - bo inaczej przypalą się grzałki. Filtrat idzie do gara, a gęste... do małego gara, podwieszonego albo postawionego na nóżkach. Gęsta zawartość małego gara jest ogrzewana jak w łaźni wodnej (albo parowej, zależnie na jakiej wysokości mały gar będzie umieszczony) i odparowuje z niej co trzeba.
Takie poranne myśli fizolofa-tełoretyka.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: rozrywek »

Szlumfie czyli pracuje toto na maksymalnej granicy? Jak po bandzie?
Znaczy że łazisz po dachu przy samej krawędzi?
Na tak gorącym reflusie.
Po gorącej papie i to na bosaka?

A ten odbiór 9ml na 1000kw to już w ogóle ciekawa sprawa.
Napisz parę słów więcej o samym odbiorze.

Kol@Patrzał spodobało mi się to określenie Tełoretyk. Mogę go użyć czasem?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Patrzal.
Jednym z testowanych wcześniej buforów wewnętrznych był gar 10l na nóżkach wstawiany do kotła. Służył mi też do gotowania gęstego w sposób opisany przez Ciebie. Niby działa ale jest trochę uciążliwe bo albo czekasz baaardzo długo na nagrzanie zawartości gara z gęstym albo mieszasz zawartość z otwartym kotłem jak najdłużej się da. Lepiej sprawdzał mi się worek z pieluchy położony na ruszcie nad grzałkami.
Rozrywek.
Odbiór 9ml/1000W mocy roboczej a nie na 1000kw. Powszechnie stosowane jest 12ml/1000W więc mój jest o 25% wolniejszy.
Ostatnio zmieniony środa, 9 cze 2021, 09:40 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: patrzal »

@rozrywek - jasne, czemu nie.

@Szlumf - no i o, człowiekowi już, już, wydaje się, że coś nowego wymyślił, a to wszystko już było ;) Pozytyw jest taki, że już sprawdzone i znane są minusy rozwiązania.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: prolog1975 »

Podoba mi się ten pomysł swoją drogą najlepszy spiryt uzyskiwałem bez bufora jak miałem 150 cm zasypu pod OLM. Teraz tak sobie wymyśliłem, że rurę 219mm 26 cm włożę pod dekiel górny bufora u mnie rozkęcany i w nią rurę 154 mam. Nad kotłem będzie półka OLM do kropelkowego łapania pogonów i dalej zasyp sprężynek te 150 cm do OLM. Tak sobie liczyłem gruba rura ok 9 l chuda 4-5l. Jak nie zadziała to wrócę do starej wersji. Ale wątpię gdyż do tej pory rady Szlumfa u mnie działały.

Mam i ja :respect: autora
Ostatnio zmieniony sobota, 19 cze 2021, 23:52 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

... ja też robię podobny zestaw (modernizacja starego z 80mm) z takim samym zasypem tylko bez OLM (jest OVM) dolny olm zrobiony bufor wew. ok. 8,5L (w kotle 90L) o średnicy 30cm (wys. ok. 13cm) wewnętrznego zbiornika jeszcze nie mam. Pytanko - z czego jest osłona termiczna buforu - czy można dać coś innego?

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Osłona termiczna jest z silikonowej formy na ciasto. Robiłem też z silikonowych worków do ugniatania ciasta.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Tak się właśnie zastanawiam, bo nie chce mi się zamawiać, a została mi druga połowa garnka i przeciąłem to i zmniejszyłem średnicę i pozgrzewałem ( :) ) wyszła druga ścianka buforu i odstęp od właściwej ok 4mm (może owinąć to wygotowanym zwykłym bandażem?). Dodatkowo mam pytanie trochę z innej beczki - czy coś takiego ktoś z forum sprawdzał (do spawania rurek było by super) https://ataszek.pl/568-lut-do-stali-super-stop.html
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: wolan »

@alternator11 jak chcesz zlutować nierdzewkę (cienkie rzeczy na które nie będą działać jakieś większe siły) to wystarczy zwykła cyna to lutowania rurek miedzianych. Posmaruj nierdzewkę fosolem i lutuj przy pomocy lutownicy ( najlepiej sprawdza się taka do rynien).
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Jeżeli planujesz zrobić szczelny termos to bandaż powinien się nadać. Jeżeli nie szczelny to bałbym się, że coś się w nim zagnieździ przy dłuższym postoju. Może potłuczone szkło lub żwirek by było lepsze.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Jeśli chodzi o lutowanie kwasówki, to już to robiłem dawno (rurka wziernika do spr. zalewania w głowicy abratka - czyli dwa kolanka dwa kawałeczki rurki silikonowej i rureczka szklana ze świetlówki) całość kombinowana, bo jak to ostatnio na forum elektronicznym ktoś napisał, że nie widzi problemu (słaby wzrok). "Trze baby" zrobić Ururkę.
.... szczelny płaszcz, to dużo roboty - coś jeszcze pokombinuję - na razie jest to zwykła rura nie przytwierdzona do buforu. Tak myślę, że na dłuższy postój wlać "kielicha" mocnego (no może pół szklanki ) i nie powinno szybko wywietrzeć z zamkniętej aparatury... Teraz walczę z glonami w wężu zasilającym (był nasłoneczniony i zazieleniał), przy płukaniu sprzętu dawał mi zielone farfocle na wypełnienie. Poszła już gorąca woda, a teraz kawałeczek druciaka do środka i ciśnieniem w jedną i drugą stronę - ale syf...
Przypomniałem sobie też jak się robi o-ringi dowolnego wymiaru z silikonu. Potrzebna jest rurka plastikowa o średnicy wew. potrzebnego nam oringa, wystarczy z kartusza napuścić tego silikonu i zostawić na jakieś 4 dni (dla pewności) potem puszczamy wodę pod ciśnieniem z drugiej strony i mamy wałeczek z miękkiego silikonu - dwa końce trzeba skleić silikonem (też w rurce) i gotowe...
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Rebeli@nt »

A ja jestem ciekawy jaki wpływ na destylat ma zbiornik i pozostałe elementy metalowe, które nie są z nierdzewki? Zbiornik wygląda na gar do pasteryzacji weków, a "bufor" wewnętrzny również nie wygląda na nierdzewkę jak i wszystkie elementy, którymi jest połączony do pokrywy.
Bynajmniej tak wynika ze zdjęć na których ...chyba widzę również elementy skorodowane.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Zbiornik jest z dwóch złożonych miednic gastronomicznych i nierdzewnej pokrywki od dużego gara. Bufory - jeden z nierdzewnego garnka kuchennego, drugi z dzbanka szklanego. Drobne, perforowane elementy to wycinki bębna od pralki. Śrubki i drut kupowane jako nierdzewne i po latach użytkowania nie widzę na nich korozji.
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Rebeli@nt »

gar.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Rebeli@nt .
Ta emalia to pewnie kwestia oświetlenia. Garnek jest nierdzewny i długo służył w kuchni zanim się dno nie rozwarstwiło. Śrubki wyglądają na skorodowane bo są wciśnięte w wężyk silikonowy, który złapał kolorek od przetopu pszczelego który przerabiam.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Mam jeszcze jedno techniczne pytanie.
Ile można zalać maksymalnie wsadu, jeśli dno buforu znajduje się u mnie na 76 litrze (kocioł ma max 90L ; 10L/5cm wysokości) - pojemność buforu nieco zmniejszyłem do 8,3L. Całkowita ilość wypełnienia to ok. 10L (henitom) przy zasypie ok. 2,25m.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Dno może być na dowolnej wysokości. Ważna jest górna krawędź. Musi być wystarczająca szpara od góry kotła by pary miały swobodny dostęp do kolumny. Ja mam około 2cm i przy kotle 66l wlewam 55l. Przy burzliwym na początku wrzeniu i pieniącym się wsadzie zdarza się, że trochę nastawu przeleje się do bufora ale w trakcie stabilizacji spływająca flegma wypiera to przelanie z bufora.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Czyli bufor może być zanurzony w surówce? U mnie odstęp krawędzi bufora od pokrywy górnej wynosi ok.1,5cm (czyli dla par jest miejsce 1,5 x pi x fi) czyli jakieś 141cm2 x 0,44kW = 62kW (tyle nie będę miał :) )

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolega Alvid umieszczał bufor tuż pod lustrem surówki. Chyba by w pełni wykorzystać pojemność kotła. Gdy pary weszły do kolumny i odebrał trochę przedgonów krawędź bufora wynurzała się i flegma wypierała nastaw. Był zadowolony z efektów. Ja tego nie próbowałem.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Czyli tu wychodzi celowość osłony termicznej. Ja poświęciłem stary blaszany garnek, który nie miał najlepszych parametrów termicznych. Przecięty na pół i druga połowa w środek z małą przekładką powinno dać radę. Test w najbliższym czasie.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Poszło... i po wielu modernizacjach stabilność kolumny została zachowana nawet przy odbiorze 70ml/min... no i tak trzymałem, ale bufor stracił "moc" przy 97°C i już dalej szło jak wcześniej. Grzanie było na gazie i nie chciało mi się sprawdzać ilości dla dokładnego sprawdzenia RR. Uzyskałem też trochę mlecznego amylu z dolnego OLM... Jednak chodzi za mną problem jak zwiększyć pojemność jeziorka w Abratku, bo jest nieduża (ok 10ml) a wysokość części pionowej mała (jakieś 8cm) - chyba trzeba będzie kupić super stop (nie potrzebuje kwasu do lutowania) i pobawić się z cienką blachą i rurką... Tu dochodzi jeszcze jeden aspekt - na górze nad rurką refluksu mam port termometru i jednocześnie wlew zalania od góry (1') - trochę ciasno...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 sie 2021, 07:27 przez alternator11, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Zaktualizuję sprzęt.
Zdjąłem ocieplenie ze stalowego gara i całość lepiej pracuje.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolejna aktualizacja. Szklany gar niestety rozwaliłem. Zastąpiłem go stalowym i jest nadal dobrze.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: HeniekStarr »

Zdjęcie warte tysiąca słów. Poproszę.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Wygląda tak samo jak tu https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p251839 tylko zamiast szkła jest stal. Udało mi się przejąć gar do gotowania mleka i jego wewnętrzny garnek jest praktycznie identyczny z poprzednim szklanym. Nawet nic nie zmieniałem w mocowaniach.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolejna modyfikacja dzięki doświadczeniom kolegi @Pako23. W górnym garnku wywierciłem w dnie otwór fi 8mm. To proste rozwiązanie wymusiło cyrkulację w całym układzie bez "dodatkowej rzeźby w g.....e". @Pako :poklon; .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”