BIERBRAND

Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy

Post autor: jakis1234 »

Sorry, jeżeli już taki temat był, ale ja nie znalazłem.
Poczytałem sobie ostatnio o bierbrandzie, czyli wódce z piwa.
Czy ktoś coś takiego robił?
Czy ktoś coś takiego pił? Jakie wrażenia?
Mam wielką ochotę spróbować zrobić.
DESTYLOWANE PIWO
Bierbrand, zwany też eau de vie de bière – to nic innego ja brandy piwna, czyli napój alkoholowy otrzymywany z destylacji piwa. Ten mało znany w Polsce destylat z całą pewnością przypadnie do gustu rodzimemu konsumentowi. Wraz z rozwojem rzemieślniczej rewolty alkoholi mocnych, ich siły będą łączyć się z całą pewnością łączyć z dorobkiem piwnej rewolucji. Trunek ten jednak znany jest już od dawna w państwach mniej podatnych na piwną reformację. Całkiem popularną jest brandy piwna tworzona przez naszych południowych sąsiadów – znanab tam jako Pivovica.
Formalnie to napój spirytusowy otrzymywany wyłącznie w drodze bezpośredniej destylacji pod normalnym ciśnieniem świeżego piwa o zawartości alkoholu wynoszącej mniej niż 86 % obj., takiego że otrzymany destylat zachowuje właściwości organoleptyczne pochodzące z piwa.
Wiedząc czym jest piwo, można powiedzieć, że Bierbrand to tak naprawdę destylat z nachmielonej brzeczki na okowitę zbożową czy whisky. Różnic jest jednak kilka. Niezależnie od podstawowego surowca, którym zarówno dla większości whisky jak i piw pozostaje faktycznie jęczmień, różnice pojawiają się na już wczesnym etapie.
Podstawową różnicą jest fermentacja. Ta w przypadku brzeczki do whisky odbywa się na drożdżach gorzelniczych, spłycających niekiedy profil aromatyczny wykorzystanego surowca. Półprodukt piwnej brandy jest jednak piwem, wytworzonym zgodnie z prawidłami browarniczego rzemiosła.
Brzeczka, której życiowym celem jest przeistoczenie się w whisky nie podlega też oczywiście chmieleniu. Producenci piwa, z oczywistych przyczyn, dodatek ten traktują natomiast bardzo poważnie. Browary rzemieślnicze z solidnej goryczki i intensywnych aromatów nowofalowego chmielu, uczyniły wręcz swój znak rozpoznawczy. Gotowy Bierbrand powinien więc charakteryzować się wyczuwalnym aromatem chmielu.
Podstawową różnicę tworzy zatem warstwa sensoryczna a różnice pomiędzy słodowymi, bogatymi w aromatyczne subtelności whisky a rześkimi, intensywnymi w uwodzicielskich aromatach, destylatami piwnymi.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Piłem raz, nie polecam. Niby robisz brzeczkę podobnie jak do piwa, niby też ze zboża, ale cholerka destylat dziwnie gorzki i śmierdział mokrą skórą. Może ja źle trafiłem, może operator nie wiedział, co i jak i pociągnął za daleko, ale na pewno mi nie smakowało to, co próbowałem.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: patrzal »

Z tego co kojarzę, ludzie na białym forum (i tutaj chyba też) już ładnych kilka lat temu destylowali piwo. O ile dobrze pamiętam skutek był... kontrowersyjny. Chyba nie bez powodu to się nie przyjęło zbytnio.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: jakis1234 »

Dzięki za opinie.
Póki co zamówiłem zestaw degustacyjny https://browar-tenczynek.pl/produkt/ten ... ustacyjny/.
Są tutaj trzy bierbrandy, zobaczymy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Opisz proszę wrażenia, jak Janusz P Ci przygotował trunek ;)

Zobacz:
https://www.youtube.com/watch?v=9ZXZVNhmNZA
Ostatnio zmieniony środa, 14 lip 2021, 22:34 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: kiwitom23 »

jakis1234 pisze:Są tutaj trzy bierbrandy, zobaczymy.
Daj proszę znać jak to smakowało. Temat by mnie interesował, bo w piwach jestem mocny :D . Choć jakoś sobie nie wyobrażam aromatów chmielu w mocniejszych trunkach.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: jakis1234 »

Jasne, że opiszę. Wiem, że to browar Palikota i wielkiego zaufania do niego nie mam, ale spróbuję te bierbrandy.
Wiem jak smakuje pils, koźlak czy RIS, ciemnoty mi nie wcisną ;)
A jak się okaże, że warto, to spróbuję sam coś takiego zrobić.
Za dwa, trzy dni zamówienie powinno przyjść, akurat weekend pozwoli na testy.
Pozdrawiam z opolskiego.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: wawaldek11 »

Na początku przygody przedestylowałem kilka kegów piwa. Roboty w uj, pieniło się mocno, antypiany poszło sporo, a trunek taki sobie. Może te koncerniaki były z dodatkiem syropu glukozowego lub wzmacniane czymś podobnym, bo klasyczna słodowica smakuje całkiem inaczej. Jakby koś chciał spróbować, porównać, to mam jeszcze trochę w szkle. Info na PW.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: jajek12 »

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: rozrywek »

Ja robiłem sto lat temu.

Ale to był browar kupiony za grosze. Taniej za litr niż cena butelki.
Wyszło pijalne ale tu chodziło o odzysk alko.

A to kompletnie co innego niż robić od podstaw.

Mnóstwo roboty a efekt taki sobie. Lepiej już pobawić się w szlachetniejszy trunek.
Roboty tyle samo i efekt lepszy.

Pomysł o tyle ciekawy że warto spróbować.
Choćby po to aby się samemu przekonać.

Co innego kupienie za bezcen parunastu skrzynek piwa.


Mi to osobiście idzie komercją. Narobiliśmy piwa co się nie sprzedało to na rurę z tym. Coś się tam sprzeda i się odzyska kawałek.


Nie mam tu na myśli autora tematu. Bo jego założenia były kompletnie inne. Tutaj muszę uczciwie w jego obronie stanąć.

A tylko o komercyjne rozwiązania.

Tutaj rozumiem jedno. Nieudane piwko.
Niudane winko. Z winka może być naprawdę dobry destylat. A nie raz bywało że po to się świetnie rozwinęło. I wychodziły ambrozje.

Ale przecież nikt nie zrobi piwa tylko po to aby to destylować.

Szkoda tych chmielowych szyszek.


A Pan Janusz czepia się wszystkiego aby wyciągnąć z tego parę złotych.

Nic nie mam do chłopa. I mu tych pieniążków nie żałuję.

Wcale bym się nie zdziwił jakby się okazało że jest tu regularnym gościem.

Ja tam chętnie przywitam się. A czemu nie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 lip 2021, 03:54 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: jakis1234 »

Nadszedł czas wywiązania się z obietnicy i opisania wrażeń z degustacji bierbrandów i nie tylko.
Kilka dni temu przyszła paczka, opakowanie ładne, prezentowe:
Opakowanie.jpg
W środku też ładnie to wygląda:
srodek.jpg
Wszystko opisane:
opisy.jpg
A oto cały zestaw, jest tutaj okovita z piw: koźlak, PILS, RIS i dodatkowo z pszenicy, żyta, jęczmienia i ziemniaka.
Buteleczki mają po 50 ml, czyli razem mamy 350 ml różnych okovit.
zawartosc.jpg
No cóż pierwsze wrażenia z wyglądu na plus, wszystko estetycznie i ładnie zapakowane i opisane.
Ok, czas przejść do degustacji.
Na pierwszy ogień idzie:
1. Koźlak, piwo które charakteryzuje się smakiem przypalonej skórki, słodowe, średnia goryczka.
Natomiast wódka ma zapach bimbrowy, czuć pogony.
Smak w miarę łagodny, słodkawy, w tle trochę tej skórki.
2. RIS, czyli Russian Imperial Stout, piwo o smakach gorzkiej czekolady, kawy, palonego zboża.
A wódka - zapach bardzo podobny do poprzedniej, trochę mniej bimbrowy a bardziej alkoholowy.
Smak - słodki, alkoholowy i w zasadzie tyle, brak smaków kawy czy gorzkiej czekolady, w sumie trudno się domyślić, że to wódka z piwa.
3. PILS czyli lager, orzeźwiający, gorzki, słodowo-chmielowy.
Wódka - zapach neutralny, lekko wyczuwalny alkohol i tyle.
Smak - słodki, dosyć łagodny, brak jakichkolwiek smaków piwa, w sumie to nie ma możliwości rozpoznać z czego jest zrobiona.
Podsumowując, jak dla mnie szkoda piwa. Wolę wypić butelkę porządnego piwa, niż dosyć nijaką wódkę z niego zrobioną.
Wódki nawet znośne, ale na pewno niewarte takiej ceny (od 180 do 200 zł za 0.5 litra).

Skoro w zestawie są też okovity ze zbóż, to spróbujmy i te.
Zacznijmy od:
1. Jęczmień - zapach dosyć neutralny, lekko alkoholowy i troszkę popogonowy.
Smak - w miarę ostry, gorzko słodki.
Nie mam porównania, nigdy nie robiłem wódki z jęczmienia.
2. Żyto - zapach bardziej bimbrowy, niezbyt zachęcający.
Smak - ostry, gorzki, zbliżony do masowych wódek.
3. Pszenica - zapach lekko alkoholowy, neutralny.
Smak - słodki, lekko piekący ale pijalny.
Wódka z pszenicy na koji, którą dostałem (dzięki D :poklon; ), zdecydowanie lepsza.
4. Ziemniak - zapach ziemniaczany, trochę przypomina kartoflankę, bez nut alkoholowych.
Smak - tutaj czuć tego ziemniaka, smak za ostry, ale ta wódka najbardziej oddaje smak surowca.
Mam wódkę z mąki ziemniaczanej, jest łagodniejsza i przyjemniejsza, ale ta też nie jest zła.
Podsumowując, są to wyroby lepsze niż to co mamy na półkach sklepowych, mam na myśli popularne typy, ale nadal nie warte tej ceny.
No i zdecydowanie gorsze od naszych wyrobów, przynajmniej tych, które znam.
To oczywiście moje subiektywne oceny, jeżeli ktoś będzie miał okazję popróbować tych wyrobów, proszę o jego zdanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 lip 2021, 18:00 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: kiwitom23 »

Tak myślałem, że nie warto destylować dobrego piwa. Ciekawe czy to na klasycznym alembiku było robione?

Znalazłem takie coś w sieci, ale wygląda mi trochę na lokację produktu, za dużo tych zachwytów, a za mało krytyki
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: rozrywek »

@Kiwitom23. To jak nic czysta reklama Palikota. Porównanie jęczmienia do Szkocji poraża. A żytniej do Ameryki to porażka. Krainy qq.
Czyste wódki co beczki nie widziały.
A te bierry. Leżakowane piwo 2 lata specjalnie po to aby to destylować?
Przepraszam ale jakoś w to nie wierzę.

Zablokować sobie beczkę na taki okres? Kogo na to stać?

Już bym na jego miejscu nalał tam wódy i sprzedawał jako 'Żytnia lekko dębiona'.

Co do tego hmmm barmana. To skórka od tego chleba....jest poczucie humoru. Jest.
A gdzie plaster słoniny i wiórka cebuli na gazecie?

Ale. Podoba mi się prostota etykiet. Przejżystość użytego surowca. Fajne czytelne o dużej czcionce. Niby taka amatorska grafika. Ale przykuwająca od razu uwagę klienta.
Niech mu się uda. Dlaczego nie.tylko:

Janku zrób markę Przepalanka Polska.
Dobry trunek. Pyszny wręcz i tym podbijesz rynek. ALE NIE butelką wódki za 170zł.
Za 49,99.

Aberfeldy 12 YO Single Malt 0,7l kosztuje 169 zł. Porównanie cenowe do wódy z kartofli a prawdziwej szkockiej?

Janek....chyba się nie dorobisz na tym. Nie przy tej cenie.

Ps: ja czuję że on tu zagląda czasem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 lip 2021, 20:52 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: jakis1234 »

Ten filmik to czysta reklama. Niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: BIERBRAND

Post autor: rastro »

rozrywek pisze: A te bierry. Leżakowane piwo 2 lata specjalnie po to aby to destylować?
to faktycznie jest reklama aż widać aż nadto... a ta wóda z piwa to jest robiona ze zwrotów z półek sklepowych - może cena była za duża może ten RIS nie za dobry był ;). Wróciło do browaru to poszło na rurki... wiesz prawie jak z nieudanym winem ;). Stał dwa lata w beczce pół roku ww barze w kegu i dopiero na rułki ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja wina i piwa”