Brak fermentacji piwa pilsa ze słodów

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
Lollolpl
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 11 paź 2019, 12:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Lollolpl »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Mam pewien problem, mianowicie uwarzyłem pilsa ze słodów + ekstrakt słodowy. Wyszło mi około 50 litrów o gęstości 12 blg. Jest to moja 20 warka i nigdy nie miałem podobnego problemu. Brzeczkę chmieliłem żateckim, schłodziłem do 22 stopni, podzieliłem to na dwa fermentory i zadałem 2 saszetki uwodnionych uprzednio W34/70. Fermentacja ruszyła spokojnie następnego dnia, po czym wyniosłem fermentory do piwnicy o temp 8-10 stopni. Okazało się, że po ponad 2 tyg. fermentacji cukier spadł do 11blg. W jednym fermentorze woda w rurce się wyrównała, a w drugim "bulka" raz na 5 min.
Drożdże były uwodnione prawidłowo i zasady higieny jak najbardziej zachowane. Koledzy, co dalej?
Ostatnio zmieniony piątek, 1 gru 2023, 13:31 przez Qba, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Brak fermentacji

Post autor: kiwitom23 »

Zadałeś drożdże w temp 22*C? Trochę za wysoko jak na W34/70. To są drożdże dolnej fermentacji. Te drożdże powinno się dodawać w temperaturze 8-12*C.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Brak fermentacji

Post autor: jakis1234 »

To prawda, że temperatura zadania drożdży mogła być niższa, ale 22 stopnie to nie jest temperatura, która by je zabiła, uwadnia się je w temperaturze 22-25, więc to raczej nie tłumaczy zatrzymania fermentacji.
Spróbuj zamieszać fermentorem (zamkniętym), czasami to pomaga rozruszać drożdże.
A jakie pH brzeczki?
Skoro zrobiłeś już 20 warek, to raczej trudno będzie znaleźć prosty powód, bo zakładam, że jakiegoś podstawowego błędu (typu - brak napowietrzenia brzeczki), nie zrobiłeś.
Możesz spróbować przenieść fermentor w trochę cieplejsze miejsce i zobaczyć czy to pomoże.
Zostaje ewentualnie czekać, dolna fermentacja w niskiej temperaturze trwa długo i jeżeli Blg będzie spadało, to znaczy, że drożdże powoli pracują.
A cukromierz jest w porządku?
Ostatnio zmieniony piątek, 25 cze 2021, 13:05 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Lollolpl
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 11 paź 2019, 12:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Brak fermentacji

Post autor: Lollolpl »

Cukromierz sprawdzam zawsze na zwykłej wodzie.
Fermentorami zakręciłem i przeniosłem do komórki o temperaturze 20 stopni.
Podczas sprawdzania blg. spróbowałem i piwo (brzęczka) jest słodkawe, ale nie zepsute.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 cze 2021, 00:21 przez manowar, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Brak fermentacji

Post autor: manowar »

8-10 C to za zimno... ale 20C to za ciepło - choć są i tacy co mówią że nie... jak możesz postaw w 11-13C i będzie ok.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Brak fermentacji

Post autor: Rebeli@nt »

Lollolpl pisze:podzieliłem to na dwa fermentory i zadałem 2 saszetki uwodnionych uprzednio W34/70.W jednym fermentorze woda w rurce się wyrównała, a w drugim "bulka" raz na 5 min.
Drożdże były uwodnione prawidłowo i zasady higieny jak najbardziej zachowane. Koledzy, co dalej?
Jeżeli brzeczkę podzieliłeś na dwa fermentory i jedna pracuje, a druga nie, to stawiam, że ta druga co nie pracuje ma nieszczelność.

Autor tematu
Lollolpl
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 11 paź 2019, 12:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Brak fermentacji

Post autor: Lollolpl »

Piwka pracują powoli, ale pracują. Nasuwa mi się teraz kolejne pytanie, ile czasu może takie piwko stać z drożdżami? Górna fermentacja to parę dni i zaczyna się cicha, a tu??
Ostatnio zmieniony środa, 30 cze 2021, 14:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Lollolpl
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 11 paź 2019, 12:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Brak fermentacji

Post autor: Lollolpl »

Witam ponownie. Wczoraj sprawdziłem piwka i woda w rurkach się wyrównała. Blg w obu wiadrach wynosiło 9-10. W akcie desperacji przelałem piwa do nowych wiader, uwodnilem s-04 i zadałem do obu piw. Wstawiłem do pomieszczenia o temp. 19 stopni. Dziś rano około 7 woda w rurkach aż się gotuje. Fermentacja ruszyła pełną parą. Miał być lager a wyjdzie chyba jakiś ale. Pożyjemy zobaczymy, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”