Ilość zacieru w kegu

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Waariat
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 29 kwie 2021, 12:37
Podziękował: 1 raz

Post autor: Waariat »

Cześć, ambitnie przedsięwziąłem pomysł zrobienia 15l burbona, szybko ewoluował w 20l, a dzisiaj już w 30l.
Samo zacieranie bardzo mi się spodobało więc myślę że nie będzie to dla mnie duże wyzwanie :D Aktualnie wychodzi mi ~18*Blg, co daje mi jakieś 9-10%
Z jednego zacieru wychodzi mi 28l, po przefermentowaniu i odrzuceniu osadu będzie jakieś 25l. Używając kalkulatora destylera policzyłem sobie, że po wlaniu tego do kega 30l otrzymam około 5-6l surówki, ją rozcieńczam do 20% czyli uzyskuję około 11l na drugi przerób. Jeszcze nie wiem ile wyjdzie z tego serca, to się okaże po pierwszym przerobie. Moje pytanie brzmi - czy keg 30l musi być wypełniony zawsze 25l? Czy mogę zalać np. 15l i przepuszczać? Chodzi o tą rozcieńczoną surówkę głównie. Teraz mam przerobione 3 zaciery, dało by to 33l surówki, mogę dać na pół po 16,5l? Pytanie jest czysto teoretyczne bo surówka będzie czekać aż uzbiera się jej na tyle żeby przysiąść raz a porządnie i wszystko przerobić. Ewentualnie częściowo poczeka w damach aż się uzbiera 30l serduszka i w beczkę :>

Podsumowując - mogę dać 16,5l do kega 30l i przerabiać? Czy lepiej poczekać aż będzie 25l?

Pozdrawiam, Waariat
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2576
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: jakis1234 »

Nie napisałeś w jaki sposób grzejesz, a to o to chodzi.
Jeżeli grzejesz grzałkami wbudowanymi w keg, to musisz pilnować, żeby grzałki nie zostały odsłonięte, czyli musisz mieć tyle wsadu, żeby już po odbiorze i po tym ile pójdzie w rurę, grzałki były nadal zanurzone.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Skir »

Pewnie, że możesz na KEga 30 dać 15l, ale pamiętaj, żeby grzałki były zakryte wliczając w to odparowanie cieczy.
Wlewając 25l do KEGa zacieru o BLG startowym 18, otrzymasz ok 5l surówki o mocy ok. 50%.
Jeżeli będziesz prowadził proces zakładając odbiór w górnej granicy % (np. 80%), wówczas musisz doliczyć około 3 litrów zapasu nad grzałkami.
Lepiej dać bardziej "rozrobiony" produkt, poniże 20%, a mieć pewność, że grzałki nie będą "w powietrzu".
I love the smell of bimber in the morning.

borova19
50
Posty: 83
Rejestracja: środa, 10 mar 2021, 21:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) a poza tym czasem coś upichcę, czasem coś uwędzę, a czasem wypiję!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: borova19 »

Jak Ci się nie pali to nazbieraj sobie na pełnego kega i się w głowe nie będziesz musiał drapać co z grzałkami.
A jak się pali to zacząłbym od sprawdzenia jaka ilość płynu spokojnie zakrywa grzałki - będziesz znał absolutne minimum które po procesie musi Ci zostać w kegu. Miałem podobny problem i od tego właśnie zacząłem. Później trochę na oko szacowałem ile mi odparuje z kega w czasie trwania procesu - doliczyłem górkę, żeby mieć spokojną głowę i jakoś poszło. ;)

Swoją drogą pozwolę sobie na lekki offtop, bo w sumie kolega nie napisał tego. Grzejesz w kotle z płaszczem czy z grzałkami? A jeśli z grzałkami to jak sobie radzisz z przypalaniem grzałek? Filtrujesz zacier? Masz jakiś sprytny sposób oszczędzający robotę?

Autor tematu
Waariat
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 29 kwie 2021, 12:37
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Waariat »

Grzankami się nie martwię bo działam na gazie (wszystkie szczelności sprawdzone, pomieszczenie dobrze wentylowane, ciągła obserwacja)

Dzięki za pomoc, teraz wiem ze nie muszę się martwic o to że będzie za mało, oczywiście postaram się po równo rozdzielić aby nie powstała sytuacja że wleję 20 a później tylko 5l
Ostatnio zmieniony środa, 30 cze 2021, 14:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1550
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Skir »

@borova19 testowałem różne sposoby filtracji: srajwężyk, jakiś worek do filtracji Browin itp . Obecnie robię tak:
- najpierw pojemnik z fałszywym dnem i firanka o małych oczkach; można odciskać i wyciskać w końcowym etapie jak przy dojeniu krowy (chyba, nie próbowałem doić zwierzaka) :angry:
- po wstępnym filtrowaniu do pojemnika z fałszywym dnem i tym bawełnianym worku (chyba po żony butach Guess, czy tak jakoś), dużo lepsze od worka do filtracji, bo można skręcić, ścisnąć i wycisnąć :hahaha: :hahaha:
- pierwszy odpęd na 30% mocy dla żyta lub 40% mocy grzałek dla pozostałych zbóż.
- normalne gotowanie surówki na półkowej.
Czasem pozostałe młóto warto zalać wodą i dosypać glukozy na kolumnę zasypową.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2576
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: jakis1234 »

Zlewam płyn znad młóta przez sitko z pieluchą tetrową, młóto przepuszczam przez prasę, ale jak nie ma prasy, to można wykręcić.
To daję do kega, grzałki na pół mocy. Płyn nie jest klarowny, ale póki co nie było żadnych przypaleń. Oglądałem grzałki i są w porządku.
Pozdrawiam z opolskiego.

borova19
50
Posty: 83
Rejestracja: środa, 10 mar 2021, 21:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) a poza tym czasem coś upichcę, czasem coś uwędzę, a czasem wypiję!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: borova19 »

A jakieś duoklary (w obu przypadkach) coś by dały? czy nikt nie próbował?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3835
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Doody »

Nie ma sensu klarować zacieru, chyba, że robimy piwo i na takim produkcie końcowym nam zależy. Przy odpędzie chodzi tylko o to aby mąka zawarta w zacierze nie przypaliła nam grzałek. Ja po filtrowaniu zostawiam zacier w wiaderkach na 24-48 h w celu opadnięcia resztek maki na dno wiader.
Pozdrawiam
Darek

Nefahrius
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 12:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Nefahrius »

Co do drugiego pedzenia wszystko ok, ale przy pierwszym bedziesz mial problem, 25l w kegu 30l to zdecydowanie za duzo, takie zaciery sie bardzo pienia, i piana pojdzie chlodnica

Wysłane z mojego SGP712 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
Waariat
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 29 kwie 2021, 12:37
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: Waariat »

Dzięki za cenne rady. Przy pierwszym podejściu zaleje 20l, żeby mieć pewność ze nic nie wykipi ;) oczywiście takie „smakówki” bez wypełnienia miedzianego i nierdzewnej tak? Sprzęt jest na bazie miedzianej ale wypełnienie mogę odpuścić
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Ilość zacieru w kegu

Post autor: rozrywek »

Plusy i minusy.

Plusem jest to iż keg zapełniony w połowie odrobinę zadziała jako naturalny deflagmator. Co nie jest bez znaczenia.

Minusem jest strata urobku. Podwójne przed i pogony i podwójne serce.
A powtarzalność procesu może się zmienić na nie.

W tym wypadku zrob jeszcze jeden zacier i bedzie na dwa wsady jak znalazł.

Opcja prostrza:
Zalej 25L i przepuść. 5L zostaw sobie na kiedyś. W następnych zacierach nazbierasz surówki i znowu zrobisz tak samo.

Surówka się nie zepsuje może stać i stać.

Dopóki nie będziesz w miarę przejżyście planował sobie wsadów i urobków to tak właśnie rób. Wlej ile możesz, puszczaj. A reszta niech czeka.
Pozdrawiam Rozrywek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”