Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
ProcentAL
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 cze 2021, 18:51

Post autor: ProcentAL »

Dzień dobry,

Jestem zupełnie początkujący, w chwili obecnej czytam forum i robię pierwsze kroki w teorii. Na pierwszy rzut poszłaby cukrówka a potem się zobaczy.

Pomieszczenie ma 252cm wysokości, jest dostępne zasilanie trójfazowe, instalacja jest nowa (gniazdka 230v przewody 2,5mm2 w miedzi), mam możliwość zmiany bezpieczników (obecnie 16A).

Jestem zainteresowany dwoma sprzętami:

1. http://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aa ... l-automat/ koszt 5600zł (trzeba dopłacić 2tyś za automatykę względem modelu bez niej, z czego wynika aż taka różnica w cenie, skoro sam sterownik to koszt około 700zł?).
2. https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... -autom-skn koszt 4648zł (z buforem wzmacniającym i automatyką).

Czy warto dopłacać 950zł za opcje 1? Jakie są różnice w obu sprzętach? Jestem zupełnie początkujący i dla mnie większość destylatorów wygląda bardzo podobnie, natomiast domyślam się, że diabeł tkwi w szczegółach.
Rozważam też opcje zakupu zamiast zwykłego zbiornika - zbiornika z płaszczem, w tej opcji chyba destylator z punktu 2 odpada ze względu na wysokość pomieszczenia. Czy warto dołożyć i zakupić od razu zbiornik z płaszczem tak aby sprzęt był bardziej uniwersalny na przyszłość?

A może macie jeszcze jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Skir »

Oba sprzęty są wysokiej jakości. Cena też znacząca, żeby popełnić błąd.
Najpierw poświęć przynajmniej miesiąc na czytanie forum.
I musisz odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co i ile chcesz gotować? Jeżeli chcesz robić dla siebie, eksperymentując ze zbożami i owocami polecałbym kolumnę półkową lub alembik, jeżeli interesuje Cię czysty produkt: kolumna z wypełnieniem. Zaznaczam: raczej, bo na półkowej też można destylować. Poczytaj!
I pojawia się kolejne ważne pytanie: jeżeli zboża i owoce to zdecydowanie lepiej (choć niekoniecznie) kocioł z płaszczem.
Co do automatyki: jest gdzieś dyskusja na ten temat i są różne opinie. Ja nie lubię automatyki i mając porównanie z produktem kolegi, które jej używa, utwierdzam się w osądzie. Ale dla mnie przede wszystkim to zabawa, a automatyka mi ją psuje.
Masz kasę: kupuj z płaszczem.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: jakis1234 »

Weź też pod uwagę, że pierwszy destylator od ak-spaw, ma już bufor w cenie. W przypadku drugiego, trzeba go dokupić.
Kolejna różnica to system odbioru, aabratek ma OLM, a elite OVM, można dyskutować, który system jest lepszy i opinie są różne, ale OLM jest jednak łatwiejszy w obsłudze.
No i trzecia różnica to kwestia miedzi, też była cała dyskusja co lepsze, w każdym razie utrzymanie miedzi w czystości jest trudniejsze.
Oba destylatory to porządny sprzęt i producenci polecani, poczytaj więc trochę i zdecyduj co chcesz.
Zobacz ten temat: https://alkohole-domowe.com/forum/porad ... 21549.html i generalnie przejrzyj posty z https://alkohole-domowe.com/forum/pierwsze-kroki.html.
Tam jest sporo informacji o sprzęcie.
I zgadzam się w pełni ze Skirem, jeżeli możesz, to kupuj zbiornik z płaszczem.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
ProcentAL
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 cze 2021, 18:51
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: ProcentAL »

Dziękuję za rady.
Będę czytać i decyzje o zakupie podejmę dopiero za jakiś czas - gdy będę przekonany do konkretnego wyboru.

Na chwilę obecną myślę o zbiorniku z płaszczem i kolumnie typu aabratek + w przyszłości ewentualnie dokupieniu np. alembik o ile złącza będą kompatybilne. Natomiast nie wiem czy na tyle mnie to wciągnie.
jakis1234 pisze:Weź też pod uwagę, że pierwszy destylator od ak-spaw, ma już bufor w cenie.
Cena, którą podałem jest już z buforem i automatem. Z tego co piszesz różnica jest taka, że jeden sprzęt działa w technologii OVM a drugi OLM. I miedź trudniej się czyści. Także na placu boju zostaje raczej punkt 1 również z uwagi na wysokość mojego pomieszczenia. Czy jest dla niego jakaś dobra alternatywa w podobnej półce cenowej?

Odnośnie automatyki - wolałbym aby mnie odciążyła przy pracy. Mam inne pasje, % będę produkować w celach, że tak to nazwę użytkowych.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Skir »

W przypadku destylacji jest zabawa.
Kiedy rektyfikuje (bufor, OLM) to właściwie cały proces polega na doglądaniu co 30 minut czy wszystko ok. Ale nawet z automatem też powinieneś nie zostawiać sprzętu bez opieki na dłużej: może być jakaś usterka techniczna, odpaść jakiś wężyk, wyłączyli wodę itp.
Uruchamiam. Stabilizuję godzinę w między czasie co 20 minut spuszczając przedgon. Uruchamiam odbiór na OLM serca a z LM kropelkowo kapie późny przedgon. Nie robię nic przez 5 godzin. Zmniejszam odbiór, bo skok na 10 półce. Ciągnę z godzinę. Koniec. To w wielkim skrócie, ale pokazuje, dlaczego dla rekty nie chcę automatyki.
Poczytaj o kolumnie półkowej - jest bardzo uniwersalna.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Kòpôcz »

Osobiście wolę miedź, ale tym razem jej nie polecę. W porównywalnym zestawieniu:
- AK będzie wymagała mniej troski (co z perspektywy początkującego może być istotne);
- AK ma sensowny i większy (co ma związek z następnym punktem) zbiornik, a nie zwykły keg (żeby nie było - preferuję zbiorniki z kegów);
- AK będzie miał trochę większą wydajność, co w połączeniu z punktem poprzednim pozwoli uzyskać więcej produktu w podobnym, lub mniejszym czasie;
- AK podaje wielkość jeziorka w LM (co ma znaczenie przy obniżonym odbiorze), nie wiemy jaka jest pojemność jeziorka w kolumnie Zygmunta. 40ml u aakk w prawdzie zadu nie urywa, ale jeślliby u Zygmunta były daszki Bokakoba (niewielkie jeziorko) to znów punkt dla aakk.
- połączenia modułów u Zygmunta były już wielokrotnie komentowane - kuriozalne rozwiązanie zwłaszcza przy takim budżecie;

Jeśli dopiero zaczynasz/zaczniesz, to moim zdaniem absolutnie nie powinieneś iść w "automat" - nie znasz sprzętu, nie znasz przebiegu procesu, nie doświadczyłeś żandej niespodzianki. Jeśli już nie chcesz przy sprzęcie siedzieć to uważam, że max dla Ciebie to termometry po wi-fi z odczyem na smartfonie. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na wspominany zbiornik z płaszczem. % nieczyste zrobisz i na powyższym sprzęcie, choć czyszczenie po odpędzie po zbożach może przyprawić o wściekłość. W kwestii odpędu zboża mam swoje niepopularne zdanie, ale... nie miejsce, nie czas.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: jakis1234 »

Co do automatyki to kupiłem aabratka z MSR i MSW Boleckiego (sześć sond i możliwość ustawienia mocy grzania).
To nie jest żadna automatyka, jedyne co, to zabezpiecza sprzęt i w razie czego wyłącza grzałki.
Myślałem o sterowniku SKN, ale ze względów finansowych zrezygnowałem i dobrze się stało.
Teraz kiedy już poznałem sprzęt, widzę że automat jest niepotrzebny.
Tak jak pisał Skir i Kòpôcz, jak już ustabilizujesz kolumnę i odbierzesz przedgony, to jest kilka godzin, kiedy nie ma co przy niej robić.
Sprzętu i tak nie możesz zostawić ze względów bezpieczeństwa.
A więc jakiś regulator mocy i termometry - na forum są opisane różne, łącznie z tymi z wi-fi i wystarczy.
Pozdrawiam z opolskiego.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: jpiwek »

W obu sprzętach wydajnośc będzie podobna i zależna głównie od ustawienia SKNa. W obu przypadkach procesy będą nudne, więc jeżeli po prostu chcesz spirytus mieć, a zabawa związana z jego wytwarzaniem i szukaniem nowych smaków Cie nie kręci, to w sumie wyjdzie na to samo. Ja mam miedzianą półkową i Thora (tylko wiekszego) od Zygmunta i też miedź polecę. Choćby dlatego, że podlinkowany sprzęt ze stali ma ten minus, że nie zdemontujesz mu bufora, więc w ogóle destylacja z aromatem odpada.
Ale przewrotnie, jeżeli spirytus tylko na początek, to nie bierz brachu w ogóle automata! Tryb ręczny w SKN jest zrobiony tak, żeby przypadkiem z niego wygodnie nie skorzystać. Więc jak spirol się znudzi (co raczej będzie szybciej, niż później) to zostaniesz z drogą zabawką na której cięzko będzie wygodnie robic takie whisky, czy śliweczki. Może faktycznie poczytaj o pólkowej? Zabawa niepomiernie większa.
Awatar użytkownika

Tomik 2006
100
Posty: 114
Rejestracja: środa, 24 lut 2021, 14:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Mój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Tomik 2006 »

Mam taką maszynę od AK pełną satysfakcja. Jeśli mogę doradzić, to kup bez automatu - poznasz ją, zobaczysz z czym się to je, a automat możesz zawsze dokupić, czy to od Kolegi Adama czy samemu. AK jest bardzo elastyczny i pomocny na sms odpisze nawet w niedzielę, dzwoń porozmawiaj. Co do jakości to wysoka półka z dbałością o szczegóły i estetetykę. Ja kupiłem ją trochę taniej. Widzę, że już podrożał i myślę, że jeszcze podrożeje. Konstruktor niczym nie odbiega od najbardziej renomowanych, no i czytaj forum i ucz się od doświadczonych kolegów.

Mod.
Ucz się również w miarę poprawnej pisowni, bo następny tak niechlujnie napisany post wyląduje w koszu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 cze 2021, 16:59 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: aakk »

@up
Do sprzętu można dokupić dekielek ze złączem SMS który wstawia się w miejsce bufora, także bufor można pominąć. Możliwość jest ale wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Lord Pagon »

Prędzej czy później będziesz chciał uderzyć w destylaty smakowe.
Zamiast skn weź płaszcz, automatykę zawsze zdążysz dokupić.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Szlumf »

jpiwek pisze:...............Choćby dlatego, że podlinkowany sprzęt ze stali ma ten minus, że nie zdemontujesz mu bufora, więc w ogóle destylacja z aromatem odpada...................
Demontować nie trzeba. Wystarczy pusta rura wewnętrzna i otwarty spust do kotła.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: nemeto »

To i ja tak jak większość poprzedników, kup stal bez automatyki. Jest ona w moim odczuciu zbędna (mam msr-w). Był już chyba jakiś temat (w tytule coś z mercedesem), kolumna automat, ale niestety brak wiedzy u opreratora i nic nie szło tak jak powinno. Sama rekta to nuda. Ja osobiście preferuję stal, a co do szerokiej kryzy pod buforem (lepiej na takiej bufor pracuje) to tak jak wcześniej zauważono poproś o kapsel z jakimś złączem. Ja osobiście mam takie coś ze złączem SMS do którego dokręcam półkową.
A i jeśli Twój budżet wytrzyma to kupuj płaszcz. Kurde nie wyobrażam sobie procedowania 80 litrowego nastawu (czy tam zacieru - koji) w którym pływa 25kg mąki kuku na grzałkach. Jeszcze bardziej nie wyobrażam sobie filtrowania tego - a niestety smak jest tego wart ;)

Autor tematu
ProcentAL
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 21 cze 2021, 18:51
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: ProcentAL »

Dziękuję za rady. Skoro tyle osób mi pisze aby nie brać automatyki na początek - posłucham się bardziej doświadczonych. Cenowo automatyka drogo wychodzi, więc długo mnie przekonywać nie trzeba.

Pytanie do użytkownika aakk: o ile to nie jest tajemnica handlowa jaka będzie cena tej aparatury http://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/ w wersji ze zbiornikiem z płaszczem? Oraz jak cenowo wyjdzie dodanie złącza SMS aby można było bufor wymontować i jaka będzie łączna wysokość takiego zestawu? Czy jest możliwość zamontowania termometrów wifi czy to już się dokupuje we własnym zakresie? Gdybym w przyszłości potrzebował dodać automatykę to rozumiem, że dokupienie jej i zamontowanie we własnym zakresie nie stanowi jakiegoś problemu?

Jeszcze poczytam o kolumnie półkowej ale na tą chwilę skłaniam się ku aabratek 60l z płaszczem bez automatyki od aakk.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: jakis1234 »

Kolego, napisz do aakk bezpośrednio, albo zadzwoń, masz przecież na stronie dane do kontaktu.
Wszystko pięknie dogadasz.
A co do automatyki, jeżeli będziesz potrzebował, to poradzisz sobie z montażem i ustawieniami, zwłaszcza jak już opanujesz sprzęt.
Zadbaj tylko o porty do sond w odpowiednich miejscach, ale to już kolega aakk Ci doradzi.
Pozdrawiam z opolskiego.

Krychu35
300
Posty: 303
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Porównanie dwóch aparatur, którą wybrać?

Post autor: Krychu35 »

ProcentAL pisze: Pytanie do użytkownika aakk: o ile to nie jest tajemnica handlowa jaka będzie cena tej aparatury http://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/ w wersji ze zbiornikiem z płaszczem?
Też jestem zainteresowany ceną tego sprzętu z płaszczem.
Proszę o info aakk na priv.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”