Destylacja whisky

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
Belcik_
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 27 gru 2020, 22:08

Post autor: Belcik_ »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych osób w temacie przepędzenia mojego nastawu z jęczmienia. Zatarte w kociołku coobra . Posiadam kolumnę 235 cm z buforem keg 50l OLM. Cała kolumna w KO. Pytanie jak przedestylowac żeby nie stracić smaków. Dużo czytałem forum i już sam nie wiem , opinie są różne np. nad buforem krótki katalizator z miedzią , później krótka kolumna bez wypełnienia i głowica , druga opinia Odbierać przedgon i szybki odbiór przez OLM do skoku ten w kręgu do ok 96 stopni później stabilizacja i resztę odbierac jak spirytus no i trzecia odbierać jak leci a później drugi raz z podziałem na frakcje . Chciałbym zachować jak najwięcej smaków , może ktoś podpowie będę wdzięczny
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Destylacja whisky

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Słowo klucz:
" Chciałbym zachować jak najwięcej smaków"

Destyluj dwa razy - raz odpęd niemal do zera % w kegu, a potem to, co zostało destylujesz drugi raz, z podziałem na frakcje. Pierwsze 100ml wylej, a potem odbieraj w mniejsze buteleczki. Wtedy będziesz pewny, czy nie zepsujesz. I koniecznie poczytaj ten temat:
https://alkohole-domowe.com/forum/sposo ... t9301.html
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
Belcik_
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 27 gru 2020, 22:08
Re: Destylacja whisky

Post autor: Belcik_ »

Tylko pytanie czy puszczać to na krótkiej czy na długiej kolumnie z wypełnieniem czy bez ? Po To aby końcowy produkt był najlepszy . Jeśli chodzi o pierwsze pedzenie to nie zwracać uwagi na frakcje tylko pogoń serce i przedgon w jeden gar? Później rozcieńczyć jakoś z wodą i heja drugi raz z podziałem na frakcje ?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Destylacja whisky

Post autor: jakis1234 »

@Belcik, tutaj ilu majstrów, tyle metod :)
Jeżeli chodzi o odpęd surówki, to tak, jedziesz na pełnym otwarciu zaworka do około 100 stopni w kegu. Ja tylko robię to na mniejszej mocy.
Rozrabiasz do tych około 20% i jedziesz drugi raz z podziałem na frakcje, a to jaka kolumna, ile wypełnienia itp., to już zależy od osoby.
Jak poczytasz, to zobaczysz, że są tacy co jadę na krótkiej i pustej, tacy co na częściowym wypełnieniu, tacy co na całym...
Generalnie im dłuższa rura i więcej wypełnienia, tym mniej smaków, ale krótszy czas dojrzewania.
To nie cukrówka ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”