Cydr (?) z mniszka chmielony

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
luckan
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 gru 2020, 18:14
Podziękował: 1 raz

Post autor: luckan »

Pytajnik bo nie wiem czy mogę to nazwać cydrem (jabłek w tym nie ma). Jak zająłem się domowym alkowytwórstwem to wymyślam jakieś eksperymenty i zrobiłem teraz takie coś:
10 l kwiatków mniszka ( całe), do tego wkroić 2 cytryny, 2 pomarańcze zetrzeć skórkę resztę obrać i też wkroić do kwiatków. Chmiel 30 g, Citra i Mosaic po połowie, w woreczku do gotowania.
Zalałem to 16 l wody, zagotowałem i zostało na drugi dzień w piwnicy.
Na drugi dzień wycisnąłem, do baniaka, cukier, 10g kwasku cytynowego bo te 2 cytryny dały mało kwasu + drożdże Gozdawa FCG1, pożywka z wit.B i hulało tydzień, postało jeszcze drugi i wczoraj zlałem z osadu i niech się trochę podklaruje. Zabutelkowałem próbnie 2 butelki + 15g ksylitolu i 4g cukru na gaz / butelkę.
W smaku super, dość wysoka goryczka ale takie lubię. Jak ktoś nie chce, może dać mniej chmielu, albo w ogóle go pominąć.
Dla mnie już dobre, a jak się nagazuje to klękajcie narody. :)
alembiki
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cydr (?) z mniszka chmielony

Post autor: JanOkowita »

Eksperymenty zawsze są ciekawe. Zostaw jedną butelkę na dłuższe leżakowanie - może coś zdarzy się ze smakiem? A jeśli będzie interesujący to ochrzcij napitek "Podchmielony Mnich".
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
luckan
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 gru 2020, 18:14
Podziękował: 1 raz
Re: Cydr (?) z mniszka chmielony

Post autor: luckan »

W piwnicy stoi jeszcze kilka skrzynek różnych cydrów z 2020 , więc i ten będzie miał czas się trochę zestarzeć. Nazwę wymyśliłeś świetną, będę musiał kupić prawa do niej :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”