Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: zlotylexus »

Na wstępie zadam pytanie potem rozwinę.

Kiedy fermentacja powinna ruszyć?

Jest to moje pierwsze doświadczenie z drożdżami gorzelniczymi, wcześniej destylowałem głównie zaciery zbożowe.

Jako surowiec użyłem 33l syropu malinowego w którego składzie jest syrop glukozowo-fruktozowy i/lub cukier, sorbinian potasu i benzoesan amoniakalno-siarczanowy (tak wiem lipa). Syrop rozpuszczony w 50l wody, drożdże 3x browin turbo grom 72h, temp zadania 30*C.

Jako ze zbiornik stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu zainstalowałem grzałkę akwariową 200w z termostatem na 20*C i pompkę do cyrkulacji 750l/h żeby cały nastaw miał jednakową temp.

Po 20h nie widać specjalnych efektów fermentacji.
promocja

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: rastro »

Trochę długawo na start drożdży typu turbo... ale może to jest przyczyna: "sorbinian potasu i benzoesan"

No i te 33l + 50l wody - jakie to ma właściwie blg? Zgaduję że niższe niż 30 nie będzie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 maja 2021, 17:42 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: użytkownik usunięty »

Servoos
zlotylexus pisze:.. i pompkę do cyrkulacji 750l/h żeby cały nastaw miał jednakową temp.
Poza tym co napisał kol @rastro, po co pompka tam potrzebna jest?
Ps. Konserwanty są be :cry2:
Awatar użytkownika

Autor tematu
zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: zlotylexus »

blg 25, pompka żeby grzałka nie grzała w jednym miejscu, zbiornik ma kształt prostopadłościanu. Ponadto przy namnażaniu drożdży piwowarskich używałem zawsze wirówki, pompka ma podobne zadanie.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: rastro »

Pompka robi cyrkulację... temperatura się wyrównuje... jak obieg jest zamknięty to nie czyni ona nic złego. Ale jak pompka napowietrza to już niekoniecznie dobrze... raczej nie ma konieczności namnażania drożdży typu turbo... one muszą się tylko uwodnić.

Ty wsypałeś trzy paki... niektórzy jadą oszczędnie i nataką ilość dali by paczkę może dwie i też dają radę (może nieco wolniej ale jednak). BLG za wysokie + konserwanty... może być porażka.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: zlotylexus »

Dziękuję, jak do jutra nie ruszy przeleję połowę do drugiego zbiornika i rozcińczę wodą do 15blg w obu. Dałem 3 paczki bo producent zaleca jedna na 25l nastawu z 8kg cukru. syrop ma 80% cukrów to mi tak wyszło z kalkulacji, że powinno być ok. Na błędach do celu :)

użytkownik usunięty
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie dziwię się, że nie ruszyły. Nie chciałbym tego pić(5%soku naturalnego?), co dopiero jeść. Nie ruszyły żarcia, bo chemii dużo. Poza tym, drożdży też dowaliłeś galancie. Następnym razem, napowietrz porządnie. W takim nastawie, żadna pompka jest niepotrzebna.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: zlotylexus »

Zrobiłem wg producenta 26kg cukru na 50l wody

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: rastro »

Oj... oj... oj... chyba kolega nie doczytał instrukcji, zwykle paka drożdży jest na 25L przy czym z tego co widziałem max to 7-9kg cukru ale nawet na tych biowińskich jest napisane w instrukcji żeby dać 5-6kg cukru na 25L nastawu i resztę dodać po spadku BLG a i to w górnej granicy w dwóch porcjach.

26kg cukru + 50l wody to 76kg nastawu o blg pewnie powyżej 30.

Toż to nawet przy 9kg na paczkę i 25l nastaw mamy 27kg na jakieś 60l wody nie licząc z aptekarską dokładnością.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 maja 2021, 19:19 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
zlotylexus
30
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 19:34
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: zlotylexus »

Dokładnie rzecz ujmując dałem 33 litry syropu gdzie cukier stanowi 80%, czyli liczę 26l cukru plus 50l wody mamy 83l nastawu. Na drożdżach producent napisał: rozpuścić 7kg cukru w 6l wody poczym dolac 15l wody i ostudzić do 30-35*C i zadać drożdże. Niestety nie wspomnieli o dzieleniu na porcje.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: Góral bagienny »

Nie ma o co kruszyć kopii :D.
I tak toto będzie niepijalne, za dużo chemii w tym :angry:.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

A ja uważam, że każdy eksperyment pcha nas do przodu. Jakie by nie były wnioski.
A propo:
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p250298
"Jeśli o Ciebie chodzi, nie wróżę Ci żadnych rewelacji. Kaczka to maks, co może z Ciebie być". Tak mi się przypomniało i chyba będzie pasować do Twojego destylatu.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: rastro »

zlotylexus pisze:Dokładnie rzecz ujmując dałem 33 litry syropu gdzie cukier stanowi 80%, czyli liczę 26l cukru
Tu jest pierwszy błąd... 80% oznacza że mamy 80g cukru w 100g roztworu... 1l to będzie pewnie z 1,3-1,4kg. to tam tego cukru masz 33-36kg...

Taka tam elementarna matematyka przy % wagowych tak więc nawet wg. przepisu z paczki to trza to dopełnić do 100l a pewnie lepiej do 120l.

PS. Ja bym nie dramatyzował z tą chemią, nie ma tam w składzie barwników i aromatów (chyba że autor nie przepisał absolutnie całego składu). Jedynie co to konserwanty przeszkadzają wystartować.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 maja 2021, 21:34 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

borova19
50
Posty: 83
Rejestracja: środa, 10 mar 2021, 21:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) a poza tym czasem coś upichcę, czasem coś uwędzę, a czasem wypiję!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: borova19 »

Problem polega na tym, że sorbinian i benzoesan mają zagwarantować produktowi stabilność mikrobiologiczną. Będą hamowały wzrost drożdży. W dużym rozcieńczeniu może drożdże ruszą, ale fermentacja i tak pewnie będzie się wlec. Możliwe, że zrobienie porządnego zaczynu (nawet takiego liczonego w litry nie szklanki) mogłoby pomóc.
Robię właśnie podobny eksperyment, z tym że z syropem pasteryzowanym, bez konserwantów. Do tego dokupiłem 5 kg mrożonego grysu malinowego i dałem 0,5 kg żurawiny, bo miałem... :P Nastaw pracuje aż miło, a i zapach ma obłędny póki co.


aha, jeszcze jedno. W związku z podatkiem cukrowym, wiele syropów zmieniło skład z cukru i syropu gf na słodziki, a kategorie produktu na suplementy diety. Warto zwrócić uwagę na tabelę z wartościami przed zakupem!
Ostatnio zmieniony piątek, 21 maja 2021, 12:04 przez borova19, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Była wzmianka o 2 konserwantach:
-sorbinian potasu
-benzoesan amoniakalno-siarczanowy.
Mam pytanie odnośnie tego drugiego.
Czy jest on tożsamy z karmelem amoniakalno - siarczynowym? (E150d)
Przepraszam za off topic.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: patrzal »

Raczej wpisującemu benzoesan sodu "skleił się" z karmelem amoniakalno - siarczynowym, bo czegoś takiego jak "benzoesan amoniakalno-siarczanowy" po prostu nie ma. Mniej prawdopodobne, ale wciąż możliwe, że ten związek niechcący wymyśliła osoba odpowiedzialna za etykietę syropu.

użytkownik usunięty
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
patrzal pisze:... bo czegoś takiego jak "benzoesan amoniakalno-siarczanowy" po prostu nie ma.
Tak też myślałem.
Szukałem w sieci i barwnik ten(karmel amoniakalno-siarczanowy) zawarty jest w coca-coli i raczej nie powinien on przeszkadzać, żeby skutecznie sfermentować ten nastaw. Tu raczej Blg, słabe napowietrzenie, jakość i ilość drożdży mogą uniemożliwiać ten proces.
https://youtu.be/U7DQqxQTwYA
Życzę powodzenia w eksperymencie :ok:

borova19
50
Posty: 83
Rejestracja: środa, 10 mar 2021, 21:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) a poza tym czasem coś upichcę, czasem coś uwędzę, a czasem wypiję!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: borova19 »

Bardzo dobre źródło wiedzy na temat wszelkiego rodzaju dodatków do żywności stanowi strona:

Kod: Zaznacz cały

http://food-info.net/pl/index.htm


Gorąco polecam! Wszystko po polsku, przystępnie i rzeczowo opisane.

borova19
50
Posty: 83
Rejestracja: środa, 10 mar 2021, 21:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) a poza tym czasem coś upichcę, czasem coś uwędzę, a czasem wypiję!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nastaw z syropu malinowego ze sklepu.

Post autor: borova19 »

No i mały apdejcik.
Wino pracowało dość długo bo ponad 3 miesiące. Cicha ciągnęła się w nieskończoność.
Wino , grysu i syropu malinowego wyszło mega smaczne, zatem pozostanie winem.
Doslodzilem je lekko ksylitolem i muszę powiedzieć, że na zimę będzie jak znalazł. Moc ma słuszna, więc i rozgrzewać będzie słusznie. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”